Днес е изключително важен ден за всички вярващи. На 15 септември църквата почита св. Великомъченик Никита.
Житие на св. Великомъченик Никита
През четвъртия век християнството се разпространило бързо по бреговете на Дунав, гдето живеели по това време готите. В историята готите са познати като вестготи и остготи. Вестготите населявали предимно днешна Румъния и Бесарабия, а остготите – днешна Южна Русия – между реките Дон и Днестър.
Поради верско различие вестготите били разделени тогава на две държави. В едната владетел бил Анатарих, езичник, гонител на християнството, а в другата – Фритигерн, християнин, закрилник на християнстовото.
Пламнала война между тия две държави. Анатарих победил. Фритигерн се обърнал за помощ към византийския император Валент. Цяла армия му била изпратена на помощ. Фритигерн преминал наново Дунава, начело с грамадна войска. Пред неговите полкове се развявали знамена, на които бил изобразен кръст.
Завързала се битка на широк фронт. Войските на Атанарих били разбити. Значителна част от тях била пленена. Атанарих успял да избяга с група войници.
Тъй се открила широка възможност за разпространение на християнството в просторната готска земя. Победата на Фритигерн била призната като победа на светия и животворящ Господен кръст, под знамето на който той воювал.
Приемникът на готския епископ Теофил, епископ Вулфила, изнамерил готската азбука и превел на готски език Свещеното Писание и много богослужебни книги. В резултат на това християнството се затвърдило още повече.
Особено допринесъл за неговото укрепване св. Великомъченик Никита, който бил един от прославените мъже сред готите. Със своите вдъхновени слова той обърнал мнозина към вярата в Божия Син Иисус Христос. По-късно обаче Атанарих се върнал отново в родината, сформирал войска, насочил се срещу войските на Фритигерн, разбил ги и взел в ръцете си властта над цялата готска земя оттатък Дунава. Езичник–фанатик, Атанарих подигнал страшно гонение против Църквата.
Св. Великомъченик Никита излязъл в защита на християнската вяра. Все по-усилено и по-безстрашно проповядвал словото Божие, подготвял вярващите за мъченически подвизи и открито изобличавал тиранина Атанарих в безбожие и безчовечие.
Всички мъчения, с които Атанарих искал да принуди Никита да се отрече от Христа останали без резултат. Нито многото рани, нито изтезанията на плътта могли да го заставят да се откаже от Господа. Тогава мъчителят заповядал да изгорят мъченика на клада. Твърд и непоклатен стоял светия великомъченик сред пламъците. Душата му отминала във вечността, при Бога. Тялото му останало невредимо сред пламъците.По заповед на властта, незасегнатото от огъня тяло било оставено без погребение.
В това време живял в госката земя един благочестив християнин, на име Мариан. Той бил родом от Мопсует – град в малоазийската област Киликия. Мариан се бил сближил с Никита и спечелил неговата дружба.
Като узнал, че неговият любим приятел мъченически е умъртвен и че тялото му било захвърлено в безчестие, той решил да го намери и отнесе в своята родина.
Строга заповед за тялото на св. Великомъченик Никита
Издадена била строга заповед – никой да не прибира тялото на св. Великомъченик Никита. Мариан тръгнал нощем да го търси. Нощта била мрачна и дъждовна. Това затруднявало благочестивия киликиец да осъществи плана си. Но Бог му изпратил светлина във вид на звезда, която озарила пътя му и се спряла над самото тяло на мъченика. Мариан го взел, загънал го в чисто платно и го отнесъл в отечеството си – Киликия. Погребал го в своя дом.
По-късно тук християни изградили прекрасен храм, в който били поставени светите мощи на великомъченика. Край тях започнали да се извършват чудеса. Мнозина получавали изцеление както на телесни, така и на душевни недъзи.
Защо почитаме св. Великомъченик Никита?
Св. Великомъченик Никита е една от най-почитаните фигури в православната църква, и почитането му се основава на няколко важни причини:
Мъченичество за вярата: Никита е живял през IV век и е бил яростен защитник на християнството. Той е извършвал мисионерска дейност сред готите, проповядвайки словото Божие и подготвяйки вярващите за мъченически подвизи. Когато е изправен пред избора да се отрече от вярата си или да умре, той без колебание избира смъртта, като по този начин дава най-висшия израз на своята вяра.
Пример за непоколебима вяра: Животът и мъченичеството на Никита са ярка илюстрация на силата на вярата. Неговата непоколебимост пред лицето на мъченията и смъртта вдъхновява и до днес много хора да бъдат по-силни в своята вяра и да се борят за своите убеждения.
Защита на християнството: Никита е играл важна роля в укрепването на християнството сред готите, като е противодействал на езическите вярвания и на гоненията срещу християните. Неговата дейност е допринесла за разпространението на християнството в този регион.
Чудотворна сила: След смъртта си, Никита е прославен като светец и се вярва, че неговите мощи имат чудотворна сила. Много хора се обръщат към него с молитви за изцеление от болести и за помощ в трудни ситуации.
Защо е важно да почитаме св. Великомъченик Никита?
Вдъхновение: Животът на св. Великомъченик Никита ни учи на смелост, постоянство и преданост на своите убеждения. Той е пример за това как да живеем живота си в съответствие с християнските ценности.
Сила на вярата: Почитайки св. Великомъченик Никита, ние изразяваме своята вяра в Бога и в силата на молитвата.
Памет за миналото: Чрез почитането на светиите ние пазим жива паметта за хората, които са дали живота си за вярата.
Надежда за бъдещето: Животът на Никита ни дава надежда, че и ние можем да преодолеем трудностите и да постигнем духовна победа.
Как можем да почетем паметта на св. Великомъченик Никита?
Молитва: Молитвата към св. Великомъченик Никита е един от най-важните начини да изразим нашето почитание към него.
Участие в църковните служби: Посещението на църквата в деня на неговия празник е друг начин да отбележим паметта му.
Четене на житието му: Запознаването с живота и мъченичеството на Никита ни помага да разберем по-добре неговата личност и дела.
Следване на неговия пример: Стремежът да живеем по-добър и по-благочестив живот е най-добрият начин да почитаме паметта на Свети Никита.
Св. Великомъченик Никита се смята за покровител на всички, които страдат заради вярата си и отстояват истината въпреки гоненията. Той служи като пример за смелост, вярност и жертвоготовност в името на християнската вяра. Неговата памет се почита не само в България, но и в други православни страни, като името му се свързва с много храмове и църкви.
Традиционно на този ден православните християни посещават църквата, отправят молитви към светеца и се молят за закрила и подкрепа в трудни моменти.
Защо е важно да почитаме светии?
Почитането на светиите е дълбоко вкоренена традиция в православната църква и носи със себе си множество значения и ползи:
Вдъхновение и пример за подражание: Светиите са живели примерен християнски живот, преодолявали са трудности и са показали необикновена вяра и любов към Бога. Техният живот ни вдъхновява да следваме техния път и да се стремим към съвършенство.
Молитвена връзка: Смята се, че светиите продължават да се молят за нас и да ни помагат в трудните моменти. Обръщайки се към тях с молитва, ние се свързваме с небесната църква и търсим тяхното застъпничество.
Укрепване на вярата: Почитането на светиите ни напомня за силата на вярата и за това, че и ние можем да постигнем духовни висоти, ако се уповаваме на Бога.
Пазене на жива паметта за миналото: Чрез почитането на светиите ние пазим жива паметта за хората, които са дали живота си за вярата и са оставили дълбока следа в историята на църквата.
Укрепване на църковната общност: Общите молитви и празнувания, свързани със светиите, ни обединяват като християнска общност и ни помагат да се чувстваме част от нещо по-голямо от нас самите.
Чудотворна помощ: Много хора свидетелстват за чудеса, станали по молитвите на светиите. Това укрепва вярата ни в Божията милост и в силата на молитвата.
Как можем да почитаме светиите?
Молитва: Молитвата е най-пряката връзка със светиите. Можем да се молим за тяхното застъпничество в различни житейски ситуации.
Участие в църковните служби: Посещението на църквата в дните на празниците на светиите ни позволява да се присъединим към общата молитва и да изразим нашето почитание.
Четене на житията на светиите: Запознаването с живота и делата на светиите ни помага да разберем по-добре техния път и да се вдъхновим от тях.
Следване на техния пример: Стремежът да живеем по-добър и по-благочестив живот, в съответствие с ученията на светиите, е най-висшата форма на почитание към тях.
Почитането на светиите не е формално изпълнение на ритуали, а израз на дълбока вяра и любов към Бога. То ни помага да се приближим към Бога, да укрепим своята вяра и да живеем по-смислен живот.
Важно е да се отбележи, че докато много хора почитат светците, това не е задължително изискване за вярата. Мнозина намират утеха и вдъхновение в почитането на светците, но други предпочитат директната връзка с Бог без посредничеството на светци или други междинни същества. В крайна сметка решението да се почитат светците е лично и зависи от индивидуалните вярвания и духовни практики.
Чрез тези аспекти почитането на светии помага на вярващите да поддържат връзката си с Бога, да укрепват своята вяра и да намерят духовно вдъхновение в ежедневния си живот.
Днес е важно да почетем паметта на св. Великомъченик Никита.