2 август – Международен ден на ромския геноцид

2 август - Международен ден на ромския геноцид
Празници

2 август – Международен ден на ромския геноцид

2 август е Международен ден на ромския геноцид! Ден за почит към всички жертви – стотици хилядите роми, избити в концентрационните лагери по време на Втората световна война. На 2 август 1944 в концлагера Биркенау, Аушвиц, само заради това, че са роми, са убити почти 3000 роми – майки, деца, жени.Днес ромите са най-голямото етническо малцинство в Европа – над 10 милиона на целия континент. Според официалната статистика един от трима роми е безработен, един от петима няма здравна осигуровка и девет от 10 роми живеят под линията на бедността.

Не трябва да забравяме тези неописуеми престъпления срещу ромите, срещу човечеството. По-младите поколения, за които тези събития изглеждат далечни, трябва да познават и разбират тази трагедия. Преследването и дискриминацията нямат място в Европейския съюз. Паметта за грешките от миналото ни помага да изградим бъдещето на Европа въз основа на нашите общи европейски ценности. Трябва да помним какво се е случило и да не допускаме подобни неща никога повече в живота ни.На 2 август през 1944 година над 3000 мъже, жени и деца от ромски произход са убити в газовите камери на Аушвиц.

Седем десетилетия след Войната ромите твърдят, че всекидневно да се сблъскват с омраза, насилие, дискриминация и расизъм.

Обявяване на 2 август, като Ден на ромския геноцид

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: Маргиналия

През 2015 г. Европейският парламент обяви 2 август за Европейски възпоменателен ден на Холокоста над ромите, на който почитаме паметта на 500-те хиляди роми, убити по време на окупацията на Европа от нацистите — почти една четвърт от общия им брой по онова време.

През май 1944 г. нацистите започват да планират т.нар. „окончателно решение“ за „лагера за циганските семейства“ в Аушвиц. Ликвидирането на „циганския лагер“ е предвидено да започне на 16 май 1944 г. Когато войниците на СС се опитват да накарат затворниците да излязат от бараките, срещу тях се надигат ромски мъже, жени и деца, въоръжени единствено с тояги, инструменти и камъни. Войниците са принудени да се оттеглят.

На 2 август 1944 г. войниците идват отново и в газовите камери на Аушвиц-Биркенау са избити близо 3 000 ромски мъже, жени и деца. Смята се, че в Аушвиц умират около 19 000 от изпратените там общо 23 000 роми.

В модерното европейско общество и политически дискурс няма място за дехуманизацията на ромите, или някои друга малцинствена група. Жестокостите на миналото ни напомнят, че равенството и недискриминацията са ценностите, които не могат да бъдат приемани за даденост. Поддържането им изисква нашето постоянно внимание и готовност да предизвикваме онези ,които биха ги атакували.

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: ЕТНОСИ

Престъпленията срещу ромите по време на Вт.св.в бяха официално признати от западногерманските власти през 1982 г. Трийсет тодини по-късно, през 2012 германският канцлер Ангела Меркел откри Мемориал в Берлин за ромския геноцид.

Днес Унгария, Полша, Словакия и Украйна отбелязват 2 август като възпоменателен ден за геноцида над ромите и синтите. На 8 април 2015 Европейският парламент прие резолюция 2 август да бъде признат за Европейски възпоменателен ден на ромския Холокост , за да се почете паметта на жертвите на ромския геноцид във Вт.св.в.

Защо е важно да помним 2 август – Международен ден на ромския геноцид?

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: Facebook

2 август е ден, който ни напомня за една от най-тъмните страници в човешката история. Ден, в който почитаме паметта на стотиците хиляди роми, станали жертви на нацисткия геноцид. Но защо е толкова важно да помним тази трагедия и този ден на ромския геноцид?

Ето няколко причини:

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: Маргиналия

За да не повторим историята: Паметта е най-силното ни оръжие срещу омразата и нетолерантността. Когато помним престъпленията от миналото, ние сме по-добре подготвени да се противопоставим на всякакви опити за тяхното повторение.

За да изградим по-добро бъдеще: Като помним жертвите на ромския геноцид, ние се ангажираме да създадем общество, основано на равенство, справедливост и толерантност.

За да почетем паметта на жертвите: Всеки човек има право да бъде запомнен. Чрез отбелязването на този ден ние отдаваме почит на невинните хора, загубили живота си само заради своята етническа принадлежност.

За да образоваме бъдещите поколения: Децата и младите хора трябва да знаят за миналото, за да могат да изградят по-добро бъдеще.

За да насърчим диалога и разбирателството между различните етноси: Този ден ни напомня, че всички ние сме част от едно човечество и че различията ни не трябва да ни разделят.

Какво можем да направим на 2 август и през цялата година?

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: Amalipe

Да посетим мемориали и музеи, посветени на жертвите на Холокоста.
Да участваме в образователни програми и инициативи, свързани с ромската история и култура.
Да говорим открито за антиромизма и да се противопоставяме на всякакви форми на дискриминация.
Да подкрепяме организации, работещи за правата на ромите.
Да споделяме информация за ромския геноцид в социалните мрежи и с близките си.

Нека заедно да направим 2 август ден на памет, но и ден на надежда за едно по-добро бъдеще за всички нас!

2 август – Международен ден на ромския геноцид

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: Българска Платформа за Международно развитие

2 август е денят на памет и почит.

Международният ден на ромския геноцид наистина е ден за възпоменание и почит към жертвите на Холокоста, включително половин милион роми, които са били убити по време на Втората световна война. Денят служи като постоянно напомняне за важността на борбата срещу расизма, ксенофобията и всички форми на дискриминация.

Този ден има за цел да подчертае уникалния опит на ромите по време на Холокоста, тъй като те са били преследвани и избивани заради тяхната етническа принадлежност, а не заради националната си принадлежност. Ромите бяха изпратени в концентрационни лагери, където бяха подложени на ужасяващи условия и системно унищожени.

Чрез отбелязването на Международния ден на ромския геноцид ние почитаме паметта на тези, които са загубили живота си, и техните семейства, които все още носят белезите от тази трагична епоха. Ние също така признаваме смелостта и устойчивостта на оцелелите и техните потомци, които продължават да се борят срещу предразсъдъците и дискриминацията днес.

ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: DW

Като помним миналото, можем да работим заедно за изграждането на по-приобщаващо бъдеще, в което всеки човек може да живее свободно и без страх от преследване или дискриминация. Ето защо Международният ден на ромския геноцид е толкова важен – той ни напомня за нашата споделена човечност и необходимостта да се борим за справедливост и равенство за всички.Липсата на признание на престъплението отразява дългогодишната дискриминация на ромите в Европа.

Правилното признаване на миналото отношение към ромите е от решаващо значение не само за справедливостта и достойнството на загиналите, но и за противопоставянето на продължаващата анти-ромска реч и поведение. Изследване на Евробарометър от 2019 година ясно сочи, че ромите са най-дискриминираното и най-мразеното малцинство в цяла Европа, като “лидери” на негативната тенденция са България и Румъния. Проучвания на социалните дистанции в българското общество (реализирани ежегодно от Институт Отворено общество) сочат, че ромите са най-сегрегираното и мразено малцинство в България, като негативната тенденция се влошава след 2013 година. Затова е необходимо всички демократично мислещи граждани да се противопоставим на нарастващите прояви на антициганизъм и антисемитизъм! Трагичните уроци от историята трябва да бъдат научени и не бива да се повтарят.

Значение и въздействие на Международния ден на ромския геноцид

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: Bgonair

Международния ден на ромския геноцид има значително значение за няколко причини:

Възпоменание: Дава възможност да си спомним и почетем половин милион роми, които са били убити по време на Холокоста. Това е важно, защото помага да се гарантира, че тези хора няма да бъдат забравени и техните страдания ще продължат да се помнят.

Образование: Повишава осведомеността относно историята на ромите и специфичните предизвикателства, пред които са изправени, включително дискриминация и социално изключване. Чрез образованието можем да се борим срещу стереотипите и предразсъдъците, които допринасят за тези проблеми.

Борба срещу дискриминацията: Служи като напомняне, че дискриминацията и омразата нямат място в нашето общество. Като отбелязваме Международния ден на ромския геноцид, ние потвърждаваме нашия ангажимент да се борим срещу всички форми на дискриминация и да работим за по-приобщаващо общество.

Единство: Обединява ромската общност и нейните съюзници в усилията им за борба срещу дискриминацията и насърчаване на равенството. Той подчертава споделената човечност на всички хора и силата на единството в преодоляването на несправедливостите.

Действие: Подтиква към действие, насърчавайки хората да предприемат стъпки, за да направят своя свят по-добро място за ромите и други маргинализирани групи. Това може да включва участие в образователни програми, подкрепа на инициативи за социална справедливост или просто противопоставяне на дискриминацията във всекидневния живот.

По отношение на въздействието, Международният ден на ромския геноцид е помогнал за повишаване на глобалното съзнание относно историческите и настоящите борби на ромите. Той вдъхнови множество инициативи за борба с дискриминацията и насърчаване на приобщаването, като например кампании за образование, проекти за изграждане на общността и правни реформи. Освен това, той насърчава диалога и разбирателството между различните етнически групи, което е от решаващо значение за създаването на по-приобщаващо и толерантно общество.

Кой помни ромския геноцид днес?

ден на ромския геноцид
2 август – Международен ден на ромския геноцид снимка: ЕТНОСИ

Понякога известен като „Забравен холокост“, ромският геноцид е изключен от историята на Втората световна война десетилетия след края на войната. Нямаше ромски свидетели в Нюрнбергските процеси. През 1950 г. германските съдии, които изслушват исканията за реституция, са посъветвани от Вюртембургското министерство за вътрешните работи, че „ромите са били преследвани при националсоциалистическия режим не по някаква расова причина, а поради асоциално и криминално досие.“

От 70-те години на миналия век активисти и изследователи се борят за признаването на геноцида като част от по-широко движение за правата на ромите. Престъпленията срещу ромите по време на Втората световна война бяха официално признати от германските власти през 1982 г. Тридесет години по-късно, през 2012 г., канцлерът Ангела Меркел откри паметник на ромския геноцид в Берлин.
Днес Унгария, Полша, Словакия, Украйна и Хърватия спазват 2 август като Ден на възпоменание на геноцида над роми и синти. На 15 април 2015 г. Европейският парламент прие подобна резолюция, призоваваща 2 август да бъде признат за Европейски Ден за възпоменание на ромския холокост и в памет на жертвите на ромския геноцид през Втората световна война.

През октомври 2020 година Международния алианз за възпоменание на Холокоста (International Holocaust Rememberance Alliance – IHRA) одобри официална дефиниция за антиромска дискриминация/ антициганизъм. Тя приравнява антиромската дискриминация с антисемитизма, а една от нейните точки изисква възпоменание на 2ри август.

Нека всички заедно почетем ромските жертви в тяхна памет на 2 август! 2 август – Международен ден на ромския геноцид!

Tagged , , ,
на горе