На 19 юли отбелязваме 200-ия ден от годината според Григорианския календар, като остават още 165 дни до края на годината.
19 юли честваме Денят на всички български светци
На 19 юли честваме Денят на всички български светци, празникът посветен на всички светии, произлезли от българската земя или свързани с нея. Това е ден, в който Българската православна църква почита своите духовни водачи и просветители, допринесли за утвърждаването на християнската вяра и култура в България. Празникът е утвърден от Българската православна църква, за да се отдаде почит на всички български светци. Той включва както добре известни светии като св. Иван Рилски, св. Климент Охридски, св. Наум Охридски, така и по-малко познати, но не по-малко значими фигури. Сред почитаните светци на този ден са: Св. Иван Рилски – най-почитаният български светец, основател на Рилския манастир. Св. Климент Охридски – ученик на св. Кирил и Методий, един от основателите на Охридската книжовна школа. Св. Наум Охридски – също ученик на св. Кирил и Методий, съосновател на Охридската книжовна школа. Св. Петка Българска (Параскева) – светица, която е особено почитана в България и на Балканите. Св. цар Борис-Михаил – покръстител на българите. Св. Сава Сръбски – значим за България, защото част от неговата дейност е свързана с българските земи. На този ден в храмовете се отслужват специални литургии, на които се споменават имената на всички български светци. В някои райони на страната се организират празнични събирания и обреди, свързани с почитането на светците. Празникът е повод за духовно пречистване и размисъл за приноса на българските светци към вярата и културата на нацията. Българите се събират в църкви и манастири, където се молят за благополучие и здраве, и отдават почит на светците с цветя и свещи.
На 19 юли почитаме и Света Макрина
На 19 юли почитаме и Света Макрина, която е била родена в Кападокия при царуването на Константин Велики. Тя била първородното дете на Василий и Емилия и най-голямата сестра на Василий Велики и Григорий Нисийски. Родителите й имали общо десет деца. Преди раждането, майка й получила видение, че детето трябва да се нарече Текла, но след раждането я нарекли Макрина. Макрина служела усърдно на майка си и се грижела за целия дом. Вдъхновила братята си Василий и Невкратий да изберат монашеския живот. След като майка й омъжила останалите дъщери и освободила робите си, тя постъпила в манастир заедно с част от тях, живеейки в смирение и любов. Света Макрина починала на преклонна възраст и била погребана с чест до родителите си. Местното население я почитало като светица заради богоугодния й живот и чудесата, извършени от нея. Едно от чудесата, извършени от Света Макрина, е изцеляването на момиче, което било сляпо с едното око. Макрина целунала болното око, след което момичето прогледнало. Според свети Григорий Нисийски, тя извършила и много други чудеса, като изцеление от болести и предсказания за бъдещето, но той не ги описал подробно, за да не предизвика неверие сред хората.
На 19 юли честваме Денят на българската дипломация
Денят на българската дипломация се отбелязва на 19 юли, в чест на създаването на първото Министерство на външните работи и вероизповеданията през 1879 г. Този ден почита усилията на българските дипломати в изграждането и поддържането на международните отношения на България. На 19 юли се организират церемонии и събития, на които се връчват награди и отличия на изтъкнати дипломати. Празникът подчертава значението на дипломацията в укрепването на политическите, икономическите и културните връзки с други държави.
На 19 юли празнуващите своя рожден ден са:
Иван Лечев е един от най-известните български музиканти и композитори, роден на 19 юли 1956 г. в София. Той е многостранно талантлив артист, известен с уменията си на китарист и цигулар, както и с участието си в популярни музикални проекти и групи. Иван Лечев започва да се занимава с музика от ранна възраст. Завършва музикалното училище в София със специалност цигулка, а след това продължава образованието си в Държавната музикална академия „Панчо Владигеров“. Неговата основна специалност е цигулка, но той се утвърждава и като изключителен китарист. Иван Лечев става известен като член на легендарната българска рок група ФСБ (Формация Студио Балкантон). Присъединява се към групата през 1978 г., като приносът му към успеха на ФСБ е значителен. С групата той записва множество албуми и участва в редица концерти, както в България, така и в чужбина. Освен работата си с ФСБ, Иван Лечев има и солова кариера, в която се изявява като композитор и изпълнител. Той е участвал в различни музикални проекти и е сътрудничил с много други известни български и международни музиканти. Иван Лечев е известен с разнообразието на музикалните си интереси и умения. Той свири както класическа музика на цигулка, така и рок, джаз и поп на китара. Неговият стил се отличава с висока техника и емоционалност, които му спечелват признание както от публиката, така и от колегите му музиканти.Иван Лечев остава значима фигура в българската музикална сцена. Той продължава да влияе на младите музиканти и да вдъхновява следващите поколения с таланта и отдадеността си към музиката.
Кремена Халваджиян е известна българска стилистка, родена на 19 юли 1969 г. в София. Тя е сред най-изявените имена в българската мода и стилистика, известна с креативността си и работата си в различни телевизионни и модни проекти. Кремена Халваджиян е добре позната със своите иновативни идеи и безупречен усет за стил. Тя работи като стилист в редица телевизионни предавания, концерти и музикални клипове, където създава уникални визии за участниците. Нейната работа включва облекло, грим и прически, като тя винаги се стреми да подчертае индивидуалността на всеки клиент. Кремена е омъжена за Магърдич Халваджиян, известен български продуцент и режисьор. Двамата често работят заедно по различни телевизионни проекти, където Кремена отговаря за стилистиката и външния вид на участниците. Кремена Халваджиян е работила по някои от най-популярните телевизионни предавания в България, включително: „Като две капки вода“, „Маскираният певец“, „България търси талант“ и др. В тези предавания тя създава запомнящи се визии за участниците, което допринася за успешното им представяне. Кремена Халваджиян е утвърдено име в българската модна индустрия. Тя е вдъхновение за много млади стилисти и модни ентусиасти. Нейната работа често е обект на внимание и признание в модните среди.
Богдана Карадочева е известна българска певица, родена на 19 юли 1949 година в София. Тя е значима фигура в българската музикална култура, известна с множество хитове и участия в музикални проекти. Богдана Карадочева започва своята кариера в музикалната индустрия в края на 1960-те години. Тя бързо се утвърждава като талантлива изпълнителка с характерен глас и емоционалност в изпълненията си. През 1970-те и 1980-те години тя става една от най-популярните певици в България. Богдана Карадочева остава значима фигура в българската музикална и културна история. Нейните песни продължават да бъдат любими сред широката публика, а тя самата е призната за иконична представителка на българската музикална сцена.
Професор Николай Овчаров е роден на 19 юли 1957 г. във Велико Търново. Той е известен български археолог, специализиран в праисторическа, тракийска и средновековна археология. Професионалната му кариера включва множество научни публикации и открития на значими археологически обекти в България и извън нея.
Велислав Вуцов е български футболен треньор, роден на 19 юли 1967 г. в София. Той е треньор на различни клубове като ПФК Спартак (Плевен), ПФК Спартак (Варна), ФК Янтра (Габрово), и ПФК Черно море (Варна). Вуцов също така е работил с ПФК Марек (Дупница) и ПФК Калиакра (Каварна). През кратко време е бил треньор на ПФК „Левски“, след което работи като гост-коментатор. На два пъти става треньор на Славия (София) и има успехи с отбора в Купата на България.
Ивайло Московски е роден на 19 юли 1972 г. в Плевен, завършва УНСС и Стопанската академия в Свищов. Той е български политик, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в три правителства на Бойко Борисов. Професионално е работил като инспектор, председател на борда на директорите на Текстилен комбинат „Монтана“ АД, търговски директор и управител на „БГ НИТ“ ЕООД. Политическата му кариера включва заемането на постове като заместник-министър, министър на транспорта и народен представител в XLII Народно събрание.
Винеса Шоу е американска актриса и модел, родена на 19 юли 1976 г. в Лос Анджелис. Започва кариерата си като детска актриса и става известна с ролята си във филма на Дисни „Hocus Pocus“ (1993). По време на учебата си в Pitzer College е подбрана от Стенли Кубрик за роля в „Eyes Wide Shut“ (1999), след което продължава актьорската си кариера. Участва в различни филми като „40 Days and 40 Nights“ (2002), „Two Lovers“ (2008) и римейка на „The Hills Have Eyes“ (2006).
Антъни Едуардс е американски актьор, роден на 19 юли 1962 година в Санта Барбара. Известен е с ролите си в редица популярни филми и телевизионни продукции. Някои от най-известните му роли включват участия във филми като „Fast Times at Ridgemont High“ (1982), където играе ролята на Спиколо, и „Top Gun“ (1986), където изпълнява ролята на пилота Гузман. Той също така има участия в други филми и сериали, като продължава актьорската си кариера и в последните години. Извън актьорската сцена, Антъни Едуардс се занимава с различни проекти и е активен в различни обществени и благотворителни инициативи.
Ерин Къмингс е американска актриса, родена на 19 юли 1977 година, известна е със своите участия в различни телевизионни сериали и филми. Ерин започва кариерата си в актьорството през късните 1990-те години и бързо става популярна сред зрителите. Тя участва в сериали като „Charmed“ (2000-2006), където играе ролята на вълшебницата Кейтлин в няколко епизода, и „Dante’s Cove“ (2005-2007), където изпълнява една от главните роли. Освен това, Ерин Къмингс се е проявила и в различни независими филми и театрални постановки. С актьорските си умения и ангажимент в различни проекти, Ерин Къмингс продължава да привлича вниманието на зрителите и да утвърждава своята професионална репутация в Холивуд.
Джаред Падалеки е американски актьор, роден на 19 юли 1982 година в САЩ. Той е известен със своята успешна актьорска кариера в телевизионния и филмовия формат. Падалеки става широко популярен с ролята си на Сам Уинчестър в култовия сериал „Сверхестествено“ (Supernatural), който е излъчван повече от 15 години и привлича множество фенове по света. Падалеки се отличава със своя актьорски талант и ангажимент в благотворителни и социални инициативи.
Бенедикт Къмбърбач е британски актьор, роден на 19 юли 1976 година в Лондон. Известен е със своята впечатляваща актьорска кариера както в кино, така и на театралната сцена. Къмбърбач се прославя с роли във филми като „Шерлок Холмс“ (Sherlock), където той великолепно изобразява легендарния си екранен образ; „Игра на имитации“ (The Imitation Game), където изиграва математика и кодиралщик Алън Тюринг; и „Доктор Стрейндж“ (Doctor Strange), където той е в ролята на загадъчния магьосник. Освен филмовите постижения, Бенедикт Къмбърбач е уважаван също и в театъра, като участва в различни театрални постановки, където е получил признание за своето талантливо изпълнение.
Брайън Мей е британски музикант, роден на 19 юли 1947 година в Лондон. Той е известен главно като китарист и съосновател на легендарната рок група „Queen“. Мей започва своята музикална кариера като гитарист и композитор в „Queen“, където не само че свири китара, но често също така е автор на множество от техните хитове. Неговото виртуозно китарно майсторство е емблематично за музиката на „Queen“, като притежава уникален стил и звук. Освен като музикант, Брайън Мей е известен със своята активна роля в защита на животните и природата. Той остава важна фигура в музикалната индустрия и защитник на социални и екологични причини.
Марк Уебър е американски актьор, роден на 19 юли 1980 година в САЩ. Той е известен с участието си в различни филми и телевизионни продукции. Някои от най-известните му роли включват участието във филми като „Scott Pilgrim vs. the World“ (2010), „10 Years“ (2011) и „The Fault in Our Stars“ (2014).
19 юли е особено значим ден в българската традиция с празника Денят на всички български светци, посветен на почитането на духовните водачи и просветители, които са оставили незабравим след върху нацията. В същото време, Денят на българската дипломация подчертава важността на международните отношения и дипломацията за страната. Рождените дни на значими личности като Иван Лечев, Кремена Халваджиян и много други добавят културно разнообразие и приносват уникални таланти към обществото. Този ден е повод за гордост и отбелязване на значимостта на културното наследство и индивидуалния принос към света на известни и незабравими личности. Честит празник на всички !