14 юни – Световен ден на кръводаряването

14 юни - Световен ден на кръводаряването
Празници

14 юни – Световен ден на кръводаряването

На 14 юни целият свят отбелязва Световния ден на кръводаряването. Началото на инициативата е поставено от Световната здравна организация (СЗО) през 2005 г., като целта е да се привлече вниманието на обществеността към значението на кръводаряването за успешното лечение и спасяването на живот.

Кратка история за ден на кръводаряването:

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

В рамките на Световния ден всяка година в над 192 държави се организират различни събития, с които не само се оказва подкрепа на кръводарителите, но и се насърчават хиляди хора да се присъединят към благородната кауза на доброволното кръводаряване.

Кръвната служба, която предоставя на пациентите достъп до безопасна кръв и кръвни продукти в достатъчно количество, е ключов компонент на една ефективна здравна система. Глобалната тема на Световния ден на кръводарителя се променя всяка година в знак на признание за безкористните хора, които даряват кръвта си за непознати за тях хора.

20-ата годишнина от Световния ден на кръводарителя, отбелязан на 14 юни 2024 г. , бележи важен повод за размисъл върху постиженията, справяне с предизвикателствата и предвиждане на бъдеще, в което безопасното кръвопреливане е универсално достъпно.

20 години празнуване на дарителството: Благодарим ви, кръводарители!

Какво е мотото на 20-ата годишнина от ден на кръводаряването?

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

Тази година мотото на този важен ден на кръводаряването отбелязва крайъгълния камък на 20-ата годишнина и дълбокото въздействие на кръводаряването върху живота на пациентите и донорите. Кампанията служи като възможност да изразим благодарност към донорите на кръвна плазма и тромбоцити в света за техните животоспасяващи дарения. Освен това той призовава за действие, мотивирайки повече хора да се присъединят към глобалното движение на кръводаряването.

Значение на Световния ден на кръводарителя

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

Световният ден на кръводаряването е основан, за да обедини хора от различни части на света, които имат един и същ интерес – спасяване на животи на мъже и жени, засегнати от болести като коронавирус, ХИВ/СПИН, хепатит и др.

На този ден доброволци, включително мъже и жени, от различни страни по света даряват кръв и плазма, за да помогнат на нуждаещите се. Ако сте от онези, които искат да помогнат и не намират време да участват в кръвопреливане и даряване на плазма, тогава можете да компенсирате това, като споделите собствената си кръв. Това е най-лесният начин да помогнете на други хора по време на Световния ден на кръводарителя.

Значение на кръводаряването

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

Значението на кръводаряването е не само да се спасят животите на хиляди хора, които са лишени от живот, но и да се спасят животите на много други, които са засегнати от различни заболявания и да им помогне да се борят с многобройни заболявания.

Също така се вижда, че когато хората даряват кръвта си, те са спечелили много ползи за здравето. Повечето от хората, които даряват кръвта си, са склонни да се възстановяват бързо от болестите си и дори да живеят по-дълъг живот, това също помага за загуба на тегло, за поддържане на здравословен черен дроб и нива на желязо, намалява риска от инфаркт и рак. Този ден на кръводаряването е изключително важен за всички нас.

Какви са целите на Световния ден на кръводаряването?

Целите на Световния ден на кръводаряването са следните:

Благодарете и признайте милионите доброволни кръводарители, които са допринесли за здравето и благополучието на милиони хора по света.

Представяне на постиженията и предизвикателствата на националните кръвни програми и споделяне на най-добри практики и научени уроци.

Подчертайте постоянната необходимост от редовно, неплатено кръводаряване, за да постигнете всеобщ достъп до безопасно кръвопреливане.

Насърчаване на култура на редовно кръводаряване сред младежта и обществеността и увеличаване на разнообразието и устойчивостта на резерва от кръводарители.

Каква роля играе кръвопреливането в здравеопазването?

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

Кръвопреливането играе критична роля в здравеопазването, като е от полза за пациенти, които са изправени пред животозастрашаващи състояния. Преливането на кръв и кръвни продукти помага на пациентите да живеят по-дълго и с по-високо качество на живот. В допълнение, кръвопреливането поддържа сложни медицински и хирургични процедури, което го прави незаменимо в грижата за майките и децата, както и по време на причинени от човека и природни бедствия.

За съжаление в много страни търсенето надвишава предлагането и кръвните служби са изправени пред предизвикателството да осигурят достатъчно кръв, като същевременно гарантират нейното качество и безопасност. Доброволното безвъзмездно кръводаряване е в основата на безопасното и достатъчно кръвоснабдяване. Освен това, доброволните неплатени дарения на плазма също играят решаваща роля в подкрепата на пациенти с широк спектър от дългосрочни състояния като хемофилия и имунни дефицити.

През май 2005 г., по време на Петдесет и осмата Световна здравна асамблея, министрите на здравеопазването от цял ​​свят направиха единодушна декларация за ангажираност и подкрепа за доброволното кръводаряване. Чрез резолюция WHA58.13 те определиха Световния ден на кръводаряването като ежегодно събитие, което да се провежда всяка година на 14 юни. Освен това резолюцията призовава държавите-членки да прилагат и подкрепят добре организирани, национално координирани и устойчиви програми за кръв с подходящ регулаторен надзор, така че да може да се събира достатъчно безопасна кръв, за да се отговори на нуждите на пациентите.

Кой може да дарява кръв?

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

За да дарите кръв ще трябва:

бъдете като цяло във форма и добре

да сте на възраст между 17 и 65 години

тежите между 50 кг и  158 кг

имате подходящи вени (екипът ще ги провери, преди да дарите)

отговаряте на всички критерии за допустимост на донори (екипът ще провери това с вас, преди да дарите)

Не можете да дарите кръв, ако:

сте имали повечето видове рак

имате някои сърдечни заболявания

сте получили кръв, тромбоцити, плазма или други кръвни продукти след 1 януари 1980 г

сте дали положителен тест за ХИВ

сте имали трансплантация на органи

сте носители на хепатит В

сте носители на хепатит С

сте инжектирали лекарства без рецепта, включително средства за бодибилдинг и инжекционни солариуми. Може да

сте в състояние да дадете, ако лекар е предписал лекарствата

Има други медицински състояния, които може да означават, че не можете да дарите.

Как можете да подкрепите Световния ден на кръводарителя?

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

Дарете кръв

Ако имате право да дарявате кръв , моля, отделете час от времето си за този животоспасяващ акт. Самото кръводаряване отнема само няколко минути и след като приключите, можете да се насладите на освежителни напитки, знаейки, че сте помогнали на някой в ​​нужда.

Дайте тромбоцити

Винаги имаме нужда от нови донори на тромбоцити. Проверете дали отговаряте на изискванията и помогнете в борбата с рака!

Разпространете каузата 

Ако не можете да дарите кръв или нямате време, можете наистина да повлияете, като разпространите информацията за важността на даряването на кръв. Насърчете вашите приятели, семейство и колеги да дадат кръв. Много хора не са наясно колко лесен е процесът и затова разпространението на информацията в местната общност наистина помага.

Този ден на кръводаряването е важен за всички нас.

Предимства на кръводаряването:

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

Намалява високото количество желязо в организма
От количеството желязо зависи колко гъста и лепкава е консистенцията на кръвта. Високите нива на желязо сгъстяват кръвта. Повишените нива на желязо ускоряват и окисляването на холестерола. Това може да се отрази на консистенцията на кръвта и да създаде търкане, когато тя преминава през кръвоносните съдове, което може да доведе до сърдечно-съдово заболяване. Даряването на кръв намалява част от съдържанието на желязо и следователно може да има благотворно влияние при редовно даряване.

Гори калории

Друг страничен ефект е, че даряването на кръв изгаря голям брой калории. То дори изгаря 650 калории за всеки 560 милилитра дарена кръв. След даряването тялото заменя целия обем кръв до 48 часа и всички червени кръвни телца след четири до осем седмици.

Тонизира имунната система

Кръводаряването подмладява и тонизира имунната система.

Намалява риска от сърдечни проблеми

ден на кръводаряването
14 юни – Световен ден на кръводаряването снимка: pinterest

Изследване на 2682 души които дарявали кръв, показало, че те намаляват риска от сърдечен удар с 88% спрямо тези, които не даряват.

Кръводаряването е прост акт с дълбоко въздействие. Всеки път, когато някой запретне ръкав да дари, той дава частица от себе си, за да помогне на други нуждаещи се. Независимо дали става въпрос за майка, която се бори с усложнения по време на раждане, дете, което се бори с левкемия, или жертва на автомобилна катастрофа, кръвопреливането може да означава разликата между живота и смъртта.

Но значението на кръводаряването надхвърля просто спасяването на животи. Това е основна част от една силна и устойчива здравна система. Когато една страна разполага със стабилни доставки на безопасна кръв и кръвни продукти, тя е по-добре подготвена да се справя със здравни кризи и да предоставя качествени грижи на всички свои граждани.Кръводаряването е прост акт с дълбоко въздействие.

Всеки път, когато някой запретне ръкав да дари, той дава частица от себе си, за да помогне на други нуждаещи се.

Световният ден на кръводаряването е от голямо значение за всички нас! Всяко кръводаряване е ценен животоспасяващ дар, а многократните кръводарявания са ключът към осигуряването на адекватно количество безопасна кръв.

И нека не забравяме, че пациентите се нуждаят от кръв всеки ден!

Tagged , , ,
на горе