Проблемна кожа и синдрома на пропускливите черва. Ядохте малко нездравословна храна и изведнъж, от нищото, се появиха дребни проблеми. Акнето (пъпките) се влоши по лицето и се появиха обриви. Обичайна ситуация?
Лекарите ви пращат да проверите стомашно-чревния тракт, но всички изследвания упорито показват, че в норма, а мазилата, предписани от дерматолога, имат слаб и временен ефект. Какво може да е?
Западната медицина бавно започва да повдига завесата. В момента са установени много механизми за лошо функциониране на храносмилателната система. Например, непоносимостта към глутен е добре проучена. Понякога е известна само слабата връзка, а точната причина се изплъзва от вниманието на изследователите. Затова лекарите въведоха в речника си израза „синдром на пропускливите черва“.
Нашият чревен тракт не е стоманена тръба с плътни стени. Той е по-скоро с фина мрежа, чиито дупки са толкова малки (по-малко от един нанометър), че „лошите“ молекули от храната просто не могат да се „проврат“ през тях. Обикновено всичко лошо излиза естествено заедно с остатъците от храната.
Но понякога по различни причини червата стават по-пропускливи и тогава токсините, алергените и патогените лесно преодоляват бариерата и се абсорбират от червата в кръвта. След това се задействат имунни механизми, което може да доведе до кожни обриви – акне.
Какво води до повишена чревна пропускливост?
Първо, човек може първоначално да наследи „грешни гени“ за слаби черва от родителите си.
На второ място, учените посочват като основна причина недостатъчната секреция на стомашен сок. Това състояние може да бъде вродено (наследено) или придобито. Един прост лабораторен тест може да потвърди предположението на лекаря. Обикновено солната киселина, която е основният компонент на стомашния сок, убива повечето бактерии. Когато тя не достига, микроорганизмите се заселват по чревните стени и повишават пропускливостта им. Трето, продължителното възпаление на чревната стена (например при непоносимост към глутен) може да доведе до нейното подуване и увеличаване на порьозността.
Провокиращите фактори могат да включват определени храни (хранителна непоносимост), патогенни микроорганизми, гъбички и паразити. Често неправилно подбраната диета причинява чревни спазми, които може дори да не усетим. Въпреки това, поради повишеното налягане, стените се разтягат и това води до увеличаване на диаметъра на „порите“ и пропускливостта. Трябва също така да знаете, че нашият черен дроб е отговорен за неутрализирането на всички токсини в тялото. Когато функционирането на този орган е нарушено, например след боледуване от болестта на Боткин, някои от лошите молекули навлизат в чревната стена чрез кръвния поток и отново увеличават неговата пропускливост. Получава се някакъв омагьосан кръг.
Основната връзка между синдрома на пропускливите черва и здравето на кожата
Често се казва, че състоянието на нашата кожа е отражение на нашето вътрешно здраве. Това е особено вярно, когато става въпрос за здравето на нашите черва. Новопоявилите се изследвания показват силна връзка между здравето на червата и различни кожни заболявания като акне, екзема и розацея. Ключов играч в тази връзка е състояние, известно като синдром на пропускливи черва.
Въведение в синдрома на пропускливите черва
Синдромът на пропускливите черва, научно известен като повишена чревна пропускливост, е състояние, при което лигавицата на тънките черва се уврежда. Това увреждане позволява на вредни вещества като токсини и несмлени хранителни частици да изтекат в кръвта. Може да предизвика множество здравословни проблеми, включително кожни проблеми.
Когато червата са здрави, те действат като бариера, позволявайки на хранителните вещества да преминат в кръвния поток, като същевременно предпазват вредните вещества. Въпреки това, когато лигавицата на червата е компрометирана, тези вредни вещества могат да изтекат, причинявайки имунен отговор, който води до възпаление в цялото тяло. Това системно възпаление може да се прояви като различни кожни заболявания.
Връзката черва-кожа: Сложно взаимодействие
Връзката между червата и кожата често се нарича „ост черва-кожа“. Този термин описва сложното взаимодействие между тези две системи и как състоянието на едната може значително да повлияе на другата.
Кожни заболявания като акне, екзема, розацея и псориазис са свързани с дисбаланси в здравето на червата. Например, проучване установи, че тънкочревният бактериален свръхрастеж (SIBO) е десет пъти по-разпространен при индивиди с розацея. По подобен начин е установено, че хората с възпалително заболяване на червата (IBD) имат по-високо разпространение на псориазис.
В сферата на грижата за кожата, нездравословните черва могат да нарушат естествената бариера на кожата, което води до това, което често се нарича „спукана кожа“. Когато бариерната функция на кожата е нарушена, тя става по-податлива на възпаления и инфекции. Това може да доведе до различни кожни състояния, включително суха, лющеща се кожа, зачервяване и обезцветяване.
Кожни състояния, свързани със синдрома на пропускливите черва
Синдромът на пропускливите черва е свързан с различни кожни заболявания. Нека се задълбочим в някои от тези условия:
- Акне: Акнето е често срещано състояние на кожата, характеризиращо се с пъпки, черни точки и бели точки. Въпреки че обикновено се свързва с хормонален дисбаланс, новопоявилите се изследвания предполагат връзка между акнето и здравето на червата. Дисбалансът в чревните бактерии може да доведе до възпаление в цялото тяло, което може да влоши акнето.
- Екзема: Екземата е хронично възпалително състояние на кожата, което води до сухи, сърбящи и възпалени петна по кожата. Смята се, че се предизвиква от комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда, включително синдром на пропускливи черва. Когато лигавицата на червата е компрометирана, това може да доведе до свръхактивен имунен отговор, предизвиквайки обостряне на екзема.
- Розацея: Розацеята е друго хронично възпалително състояние на кожата, което води до зачервяване, зачервяване и подутини по кожата. Подобно на екземата, розацеята се смята за причинена от комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда, включително дисбаланс на чревното здраве.
- Псориазис: Псориазисът е хронично автоимунно заболяване, което води до дебели, люспести петна по кожата. Подобно на споменатите по-горе състояния, псориазисът е свързан със здравето на червата, по-специално със синдрома на пропускливите черва, който може да предизвика свръхактивен имунен отговор, водещ до обостряне на псориазис.
Ако изпитвате някое от тези кожни заболявания, важно е да се консултирате със здравен специалист, за да идентифицирате основната причина и да разработите подходящ план за лечение.
Влиянието на пропускливите черва върху здравето и външния вид на кожата
Ефектите от синдрома на пропускливите черва не се ограничават само до гореспоменатите кожни заболявания. Освен това може да повлияе на цялостното здраве и външния вид на кожата ви. Когато червата не функционират оптимално поради синдрома на пропускливите черва, това може да доведе до дефицит на хранителни вещества, което може да повлияе пагубно на здравето и външния вид на вашата кожа.
Изцеление на синдрома на пропускливите черва: Холистичен подход
Ако подозирате, че имате синдром на пропускливи черва и имате кожни проблеми, важно е да приемете холистичен план за лечение.
Ето как можете да подобрите и двете условия:
- Възстановете здравето на червата си: Първата и най-важна стъпка е да излекувате червата си. Това може да включва премахване на възпалителни храни от вашата диета, като глутен, млечни продукти и захар. Може също да се наложи да приемате добавки, за да помогнете за възстановяването на чревната лигавица, като пробиотици, храносмилателни ензими и L-глутамин.
- Управлявайте нивата си на стрес: Стресът може да влоши както синдрома на пропускливите черва, така и кожните проблеми. Възприемете техники за управление на стреса като медитация, йога или други техники за релаксация.
- Подкрепете кожата си: Приемете режим на грижа за кожата, който поддържа здравето на кожата. Това включва използването на нежни, нетоксични продукти за грижа за кожата, избягване на агресивни химикали и защита на кожата ви от слънцето.
- Осигурете адекватен сън: Сънят е от решаващо значение както за здравето на червата, така и за здравето на кожата. Стремете се към поне 7-8 часа сън всяка нощ.
- Консултирайте се със здравен специалист: Ако имате кожни проблеми, от решаващо значение е да работите със здравен специалист, който може да ви помогне да идентифицирате основната причина и да разработите план за лечение.
Ролята на диетата за здравето на червата
Вашата диета играе важна роля за поддържане на здравето на червата. Включването на богати на пробиотици храни, пребиотични добавки и избягването на преработени храни може да има огромно въздействие върху здравето на червата и впоследствие върху здравето на кожата.
Храни, които поддържат здравето на червата
Някои храни могат да помогнат за поддържане на здравето на червата. Те включват:
- Ферментирали храни: Храни като кисели краставички, кисело зеле и кефир са богати на пробиотици, които могат да помогнат за възстановяване на баланса на чревните бактерии.
- Костен бульон: Костният бульон е богат източник на колаген и желатин, които могат да помогнат за укрепване и заздравяване на чревната лигавица.
- Пробиотични храни: Храни като лук, чесън, аспержи и артишок съдържат фибри, които подхранват полезните чревни бактерии.
- Зеленчуци: Зеленчуците са богат източник на фибри, витамини и минерали, които могат да поддържат здравето на червата.
- Здравословни мазнини: Здравословните мазнини, открити в авокадото, ядките, семената и мазната риба като сьомгата, могат да помогнат за намаляване на възпалението в тялото и да поддържат здравето на червата.
- Кокосови продукти: Кокосовите продукти съдържат средноверижни триглицериди (MCT), които лесно се усвояват и усвояват от тялото.
- Алое вера: Алое вера съдържа съединения, които могат да помогнат за успокояване и заздравяване на лигавицата на червата.
- Добавки с фибри: Добавки като прах от псилиум и частично хидролизирана гума гуар също могат да бъдат полезни за поддържане на здравето на червата.
Като включите тези лекуващи червата храни в диетата си и избягвате храни, които могат да влошат синдрома на пропускливите черва, можете да помогнете за поддържане на здравето на червата и да насърчите цялостното благосъстояние.
И така, как можете да сведете до минимум ефектите от пропускливите черва?
На първо място, трябва да изберете диета въз основа на вашите хранителни алергени. Факт е, че почти всеки има непоносимост към определени видове храни. Друго нещо е, че рядко човек знае за това. Дори само да наблюдавате моделите на изпражненията си след консумация на основни хранителни алергени (мляко, риба, яйца, зърнени храни, цитрусови плодове, мая) ще ви се даде добра основа за размисъл. При непоносимост към продукта изпражненията стават по-течни.
Освен това някои лаборатории предлагат тестове за хранителни алергии (ELISA тест). Във всеки случай ще ви бъде полезно да познавате „враговете“ си, за да намалите натоварването на стомашно-чревния тракт.
Накратко: Избягвайте честата консумация на ядки, зеле, семена, мед, мая, овесени ядки и бобови растения – те могат да причинят подуване на корема.
Как се лекува чревната пропускливост?
Редица хранителни добавки отдавна се използват успешно на Запад за лечение на синдрома на пропускливите черва. Нека да разгледаме какво точно се предлага на пазара в момента и какъв ефект се очаква от приема му.
Пробиотици
Обикновено добрите микроорганизми се противопоставят на лошите микроорганизми в червата и инхибират растежа на последните. Въпреки това, продължителната употреба на антибиотици, хормонални лекарства и небалансирана диета може да има пагубен ефект върху полезната чревна флора. И тук пробиотиците идват на помощ, помагайки на добрите микроби да възстановят силата си и да преодолеят вредните нашественици.
Защо е необходимо това?
Когато няма достатъчно добри бактерии, патогенните микроорганизми отключват хронично възпаление на стената и това на свой ред причинява подуване и увеличава порьозността. Даваме пробиотик – добрите бактерии се размножават интензивно и потискат растежа на лошите.
L-глутамин
Аминокиселината глутамин възстановява увредените клетки на чревната стена, а също така укрепва общия и локален (в чревната лигавица) имунитет. Човек се нуждае от поне 3-5 g аминокиселини на ден.
Женско биле
Това растение се използва повече от три хиляди години за лечение на стомашно-чревни проблеми. Женското биле стимулира възстановяването на лигавицата на стомаха и червата.
Корен от бяла ружа
Подобно на женското биле, блатният тъжник облекчава възпалението на чревната лигавица.
Каприлова киселина
Каприловата киселина, известна още като октанова киселина, инхибира растежа на патогенни микроорганизми и гъбички. Изключително ефективна е срещу свръхрастеж на гъбички от род Candida. По никакъв начин не засяга полезната микрофлора.
Освен това не забравяйте да консумирате достатъчно фибри и да наблюдавате за наличие на запек. Колкото по-дълго продължава запекът, толкова повече токсини се абсорбират в кръвта. И тогава знаете – проблемна кожа. Препоръчваме преди прием на каквито и да било добавки да се консултирате с лекаря си.
По-задълбочено гмуркане в микробиомите на кожата и червата
Връзката между микробиомите на червата и кожата рисува сложна картина на цялостното ни здраве. Нездравословните черва могат да нарушат естествената бариера на кожата, което води до това, което често се нарича „спукана кожа“. Това може да доведе до различни кожни състояния, включително суха, лющеща се кожа, зачервяване и обезцветяване.
Подобряването на здравето на червата може да повлияе положително на здравето на кожата ви. Това включва поддържане на здравословна диета, управление на стреса, осигуряване на адекватен сън и консултация със здравен специалист за персонализиран съвет.
Ролята на колагена в здравето на червата
Колагенът е протеин, пълен с аминокиселини, които нашият стомашно-чревен (GI) тракт използва, за да се възстанови и излекува. Много кожни състояния като акне, розацея и екзема могат да възникнат, когато се появи синдром на пропускливи черва, предизвикан от токсини, причинени от излишната захар, преработени храни и фактори на околната среда. Чрез възстановяване на увредените клетки, съставляващи лигавицата на червата, тези аминокиселини помагат за регулирането на чревния микробиом и неговата пропускливост, като по този начин лекуват и предотвратяват синдрома на пропускливите черва.
Заключение за пропускливите черва и здравето на кожата
Синдромът на пропускливите черва и кожните проблеми са две състояния, които често са свързани. Като се съсредоточите върху подобряване на здравето на червата, управление на стреса, поддържане на кожата, получаване на достатъчно сън и работа със здравен специалист, можете да помогнете за подобряване на двете условия и да постигнете по-добро цялостно здраве и благополучие. Не забравяйте, че пътят на всеки към по-добро здраве е уникален, така че бъдете търпеливи и постоянни, докато работите, за да намерите решенията, които работят най-добре за вас.