42 правила, които ще улеснят живота ви, посочват психолози. Хенрик Едберг, автор на The Positivity Blog, е съставил списък с правила, които според него правят живота по-лесен и наистина пълноценен.
Притча за човека, който постоянно чака помощ от някого – откъде идва силата ни
Притча за необикновената сила на вярата
Прости правила за пълноценен живот:
- Опитвайте напълно противоположни неща.
Например, ако сте яли много месо, време е да опитате да го откажете поне за кратко време. Ако обичате да спорите – опитайте се да мълчите. Събудете се късно – станете рано и т.н.
Направете тези малки експерименти част от ежедневието си и това ще бъде един вид ваксинация за „излизане от зоната на комфорт“. Първо, това е интересно, и второ, в момента на следващия рязък завой в живота ви излизането извън зоната на комфорт няма да бъде толкова забележимо.
- Събудете се 20 минути по-рано. Можете да направите това в няколко серии от 20 минути и след това лесно ще сте в състояние да се събудите един час по-рано и да имате време да направите много интересни неща, които не сте вършили преди.
- Пристигайте на всички срещи 10 минути по-рано. Първо, тръгвайки по-рано, няма да се притеснявате, че ще закъснеете и ще накарате колегите си да чакат. Защо имате нужда от допълнителен стрес преди важна среща? Второ, като пристигнете малко по-рано, можете да се подготвите и да проверите отново дали не сте забравили нещо.
- Еднозадачност. Нашите мозъци не са в състояние да извършват многозадачност. Все още трябва да превключваме от една задача на друга. Когато работите само върху едно нещо, го правите по-добре и по-концентрирано, без разсейване.
- Запитайте се: опитвам ли се да опростя нещата? Анализирайте ситуацията. Ако се окаже, че вашите действия усложняват нещата още повече, помислете как да раздробите проблема на по-прости компоненти.
- Запитайте се: ще има ли това значение след 5 години? Преди да направите слон от мухата, помислете дали тази ситуация ще бъде важна след 5 години? А след 5 седмици?
- Правете покупки само въз основа на парите, които сте спечелили или спестили. Преди да купите нещо скъпо, помислете внимателно и запомнете правилото „мислете за покупката толкова дни, колкото стотици са включени в цената й (ако са 100, тогава един ден, ако 200 – 2 дни и т.н.)“. Това ще ви помогне да правите разумни покупки и да избегнете глупавите заеми.
- Научете няколко рецепти и гответе по-често у дома. По този начин ще спестите пари и ще можете да ядете по-здравословна храна (ако приемем, че готвите здравословно).
- Когато готвите, опитайте се да сготвите повече, отколкото ще изядете. Така ще спестите време – следващият път ще трябва само да претоплите вече готовата вечеря. И, разбира се, няма да се налага да миете чиниите толкова често.
- Запишете си. Човешката памет не е най-надеждният инструмент. Затова водете записи за дела, покупки, срещи и т.н.
Освен това се опитайте да определите 4 приоритетни цели за тази година и периодично да ги разглеждате в бележките си, за да не се отклонявате от зададения курс.
- Помнете, че животът е много по-голям, отколкото си мислите. Не знаете всичко и понякога грешите. Това ще ви помогне да изслушвате с голямо търпение мнението на другите хора и да ги приемате, да промените себе си и винаги да останете отворени за нови знания и възможности.
- Поемайте рискове, не се страхувайте да правите грешки. А след това се учете от тях, научете уроците, които животът носи, и с натрупаните знания и опит смело поемайте към нови идеи.
- Правете това, което наистина обичате. Не живейте чуждите мечти и желания.
- Опитайте се да купувате продукти за седмицата наведнъж. Това ще спести не само пари, но и време.
- Отидете да пазарувате, когато сте сити. Най-сигурният начин да отидете до магазина и да купите само това, което ви трябва, е да отидете там, без да сте гладни. Няма да има изкушение да купите нещо друго и стоейки на касата, ръцете няма да достигнат до шоколадови бонбони и бисквити, така услужливо изложени на удобен рафт.
- Наслаждавайте се на малки удоволствия. Красив залез, цъфтящи дървета пред прозореца след дълга зима, последното най-вкусно парче торта. Научете се да се наслаждавате на живота на малки парченца и да намирате приятни моменти в света около вас.
- Пийте вода. Вместо да ядете, когато ви омръзне, по-добре изпийте чаша вода – отървете се от чувството на глад и в същото време, попълнете запасите от вода в тялото.
- Яжте бавно. Не летете, сякаш сте закъснели за последния влак в живота си към светлината и към бъдещето. Храната трябва да се приема в добро настроение и бавно, като се наслаждавате на всяка хапка. Първо, по този начин ще се наситите по-бързо, въпреки че ще ядете по-малко, отколкото, ако тъпчете храна бързо. И второ, това ще бъде още един приятен момент, който ще допълни вашата мозайка от наслада от живота.
- Бъдете мили. Бъдете добри към околните и най-вече към себе си.
- Пишете кратки писма. Обикновено са достатъчни 1-5 изречения.
- Отговаряйте на имейли веднъж на ден. Отделете най-оптималното време за себе си, за да проверите пощата си и да отговорите на входящи имейли. Проверката на пощенската ви кутия на всеки 5 минути ще ви отнеме време и ще добави нервност.
- Научете и опитайте нови начини за справяне със стреса. Медитация, класическа музика, няколко обиколки около стадиона след работа – всеки от тези методи може да ви помогне да облекчите стреса.
- Поддържайте дома и работното си място в ред. Тогава можете бързо да намерите правилните неща и по този начин да спестите време и нерви.
- Живейте „тук и сега“. Насладете се на живота, уловете всеки момент. Бъдете наясно с всеки ден, вместо да бързате, мислейки постоянно какво ще се случи утре.
- Прекарвайте повече време с хора, които правят живота по-лесен. И се опитайте да избегнете компанията на онези, които усложняват нещата без причина.
- Спортувайте всеки ден. Нека да е поне разходка или излизане по време на обяд. Това ще ви позволи да се отървете от стреса, да добавите енергия, да прогоните негативните мисли.
- Отървете се от боклука. Отървете се от ненужните неща в къщата, от проекти, които пречат на развитието ви, от лоши мисли в главата ви и от хора, които са пречка за целите ви и отнемат твърде много време и енергия с постоянни оплаквания от живота.
- Задавайте въпроси. Не се страхувайте да поискате съвет от хора, които са били в ситуации като вашата и са успели да намерят решение.
- Спрете да се опитвате да угодите на всички. Просто защото е безполезно. Това е невъзможно, защото винаги ще има хора, които не ви харесват по една или друга причина. И може да има хиляди такива причини.
- Разделяйте сложните задачи на малки. Ако задачата изглежда трудна, разделете я на няколко малки стъпки и ги решете постепенно една по една.
- Спрете да се опитвате да бъдете перфектни. Това не означава, че всичко трябва да се прави небрежно. Просто, вместо да се занимавате с най-малките детайли, си вършете добре работата.
Неведнъж сме писали и за страничните ефекти на перфекционизма – загуба на време, енергия и нерви, плюс повишено недоволство от себе си и другите заради високата летва.
- Спрете за минута и просто поемете дълбоко въздух. И след това издишайте бавно. Дълбокото дишане отпуска и насища кръвта с кислород. Освен това ви помага да се съсредоточите по-добре върху важните неща.
- Прекарвайте 20% от времето си в мислене за даден проблем и 80% в мислене за разрешаването му. А не обратното.
- Съсредоточете се върху няколко важни неща и отрежете всичко ненужно и второстепенно. Вместо да се пръскате по 10 проекта наведнъж, насочете цялата си енергия към решаването на две-три основни задачи.
- Водете си дневник. Като записвате мислите и действията си всеки ден, можете лесно да проследите какво точно ви е помогнало да намерите правилното решение. Освен това препрочитането на вашите бележки ще ви помогне ясно да видите напредъка си и да избегнете същите грешки.
- Ако не харесвате това, което правите, намерете нещо друго. Светът около нас се променя и ние се променяме с него. Това, от което бяхме просто възхитени вчера, днес може вече да не ни интересува.
Ако чувствате, че това, което някога сте обичали, вече не ви носи удовлетворение, време е да помислите за промяна.
- Използвайте минималистично работно място. Нищо не трябва да ви пречи. Вашият работен плот трябва да е организиран и да съдържа само онези неща, които са необходими за работа. Безпорядъкът разсейва и производителността спада. Редът трябва да бъде не само на работния плот, но и във вашия компютър.
- Отделете си 15 минути всяка неделя, за да планирате предстоящата си работна седмица. Това ще ви помогне да се организирате в главата си, да приоритизирате и подредите нещата за вършене, да си поставите цели, да се настроите към предстоящата работа и да намалите стреса.
- Анулирайте нежеланите абонаменти. Независимо дали става дума за прекъсване на връзката с кабелна телевизия с огромен брой канали или за абонамент за някои списания и вестници.
- Питайте, вместо да гадаете. Докато не можем да четем мислите на другите хора, е възможно да разберете какво мисли човек само като му зададете директен въпрос. Спрете да гадаете – просто попитайте това, което ви интересува. Грешното тълкуване и догадките могат да доведат до много тъжни последици. Не се страхувайте да питате.
- Правете една промяна поетапно. Да се отървете от старите навици (особено ако са вредни) и да въведете нещо ново в живота си е много трудно. Правете промени постепенно. Например, започнете с първия елемент от този списък и постепенно, коригирайки един елемент след друг, променете живота си към по-добро.
- Понякога просто си позволявайте да мързелувате. Ако можете да подредите живота си, да се отървете от негативизма и ненужните неща, ще имате време за малко и приятно мързелуване.
Понякога мързелът е бариера, която ни пречи да постигнем желаните цели, но друг път е лек. Позволете си да бъдете малко мързеливи поне веднъж седмично. Не мислете за работа и за цели, а просто се насладете на тишина, книга, разходка или самота. Този малък мързел ще ви позволи да си починете добре и да започнете работната седмица с нови сили и вдъхновение. Знаете ли, когато главата не е заета с нищо, много интересни мисли попадат там.