Да обичаш означава да си близо до любимия човек… Да го видиш, да го усетиш, да го докоснеш. Ами ако обичаш двама? Ако чувствата са разделени наполовина и не можете да изберете едния и да откажете другия?
„Това не беше мимолетно хоби, не беше среща за една вечер, споменът за която се топи по-лесно от снежинка в дланта на ръката. Връщах се у дома и не можех да извадя Иван от главата си. Играех си с дъщеря си и мислех за него. Сготвих вечеря и продължих да усещам докосването му. Тогава дойде съпругът ми. И аз му се зарадвах. Но продължих да мисля и за Иван. Този двоен живот разби сърцето ми.“
Това споделя 42-годишната Кристина, фотограф, която е разкъсвана между бащата на дъщеря си и Иван, илюстратор, когото е срещнала на парти. Обикновена изневяра, същата като хиляди други? Кристина е сигурна, че обича и двамата мъже – докато с болка в сърцето не взела решение да се раздели с любовника си.
ОТКЪДЕ ИДВА ЖЕЛАНИЕТО ДА ВОДИТЕ ДВОИНСТВЕН ЖИВОТ?
Защо някои хора потъват в такива двойнствени отношения? От страх от поемане на отговорност? От присъщата нужда на жените да съчетават секса и забраненото? Поради желанието за разделение, присъщо на мъжете – вкъщи е жената „майка“, а навън е жената „мръсница“ – Фройд твърди, че мъжете често не успяват да съчетаят нежност и похот. А също и защото често искат това, което партньорката не може да даде.
Общественото мнение стои на страната на брачните отношения. Този, който ги унищожава, по правило е изправен пред осъждане както в семейството, така и извън него. Всъщност за някои цели (например отглеждане на деца) дългосрочната двойка е за предпочитане, дори само поради причини за емоционална стабилност и финансова стабилност.
Поради тази причина двама души могат да продължат да живеят заедно, като си помагат колкото е възможно повече и дори да поддържат интимни отношения, дори и да не изпитват силно привличане един към друг. Липсата на интимност обаче постепенно създава у партньорите (или един от тях) усещане за липса на нещо важно в живота.
„Любовта се нуждае от грижи“, гласи една стара мъдрост. Забравяйки за това, в крайна сметка се отдалечаваме един от друг. В отношенията се образува празнота, която в някои случаи се изпълва с ново чувство. Понякога това е кратко увлечение, понякога е дълбока любовна връзка…
Срещата с нов човек може да ви помогне да видите нови възможности в живота си и в себе си.
През първата половина от живота за нас е важно да придобием статут на възрастен и да постигнем силна позиция в обществото. Затова вниманието ни е насочено предимно към външния свят и към търсенето на нашето място в него. След 40 години целите стават други. Много от нас започват да се грижат по-добре за себе си. Желанието за успех, кариерното израстване се заменя с търсене на смисъл и духовни ценности.
Срещата с някой, който въплъщава нашите променени стремежи, може да ни помогне да видим нови възможности в живота си и себе си. Ще се откажем ли като Марин от предишните си постижения – или ще се опитаме да ги съчетаем с новите си стремежи? Зависи от нашия характер и обстоятелства.
Често, когато се окажем на кръстопът, можем да намерим двама души до нас – спътник, с когото сме минали по предишния път, и водач, който ни показва по-нататъшния път.
Кристина, с която започна нашата история, си спомня, че не се е чувствала виновна за извънбрачната си връзка.
„Няколко месеца по-късно обаче ситуацията стана непоносима. Иван ми липсваше физически, отслабнах, изглеждах по-зле. Измъчвах се, защото не можех да си представя, че дъщеря ми ще трябва да мине през развода на родителите си, както аз някога. Мислех много. И аз и Иван решихме да приключим. Цяла година тъгувах, въпреки че смятам избора си за правилен. Спасих брака, но влечението към съпруга ми така и не се върна.
КРИЗАТА Е ИЗПИТАНИЕ ЗА ДВОЙКАТА
В началото на една връзка сме привлечени от другия човек, защото нашите несъзнателни очаквания са въплътени в него. И с течение на времето можем по същия начин несъзнателно да започнем да проектираме върху него своята умора, недоволство от себе си или обстоятелства. И тогава ние го обвиняваме (на глас или пред себе си) за нашите неуспехи и неосъществени надежди.
Периодите на кризи са неизбежни за дългосрочните взаимоотношения, но те дават възможност на партньорите да преразгледат основите, върху които почива двойката им. В този момент можете да разберете какво в една връзка е свързано с нас самите и нашия вътрешен живот и какво с партньора и живота с него.
Опознаваме себе си чрез другия човек. Ще намерим ли в една нова любовна връзка източник на енергия, който ще ни подхрани и ще ни позволи да се върнем подновени към дългосрочния партньор, или ще ни отведе в съвсем различен живот, който ще трябва да изградим наново от самото начало ? Невъзможно е да се предвиди. И докато изборът не е направен, ние се оказваме в ситуация, в която имаме две любови едновременно…