Преображение Господне е! Да се преобразим и ние

Преображение Господне е! Да се преобразим и ние
Празници

Преображение Господне е! Да се преобразим и ние

На шести август православната църква отбелязва Преображение Господне. На този ден Христос се преобразява пред апостолите. Те виждат Божия син и затвърдяват вярата си. В този ден започва ново начало и за хората. Времето се променя.

В душата на всеки християнин се усилва вярата в нашия Бог.Началото на празника е поставено през първите векове на Християнството и е свързано с едно от най-важните събития – явяването на Иисус Христос пред неговите свети ученици. За да укрепи вярата на Петър, Иаков и Йоан, Христос се изкачил на планината Тавор в Галилея, отдалечил се от тях и започнал да се моли.

Скоро те заспали, а когато се събудили, видели своя Учител напълно преобразен. Според евангелията (Мат.17:1-13; Марк 9:1-9; Лук.9:28-36) „…лицето Му светна като слънце, а дрехите Му станаха бели като светлина”. За всички вярващи християни и до днес, Преображение Господне е свързано с промяна и с нова надежда. Затова празникът се отбелязва в края на християнската църковна година.

Как се преобразяваме ние? Можем ли да го сторим? Всеки ден трябва да е новото начало, което да ни кара да бъдем по-добри, по-милостиви и по-вярващи. Не само добри, а и състрадателни, да даваме помощта си на по-слабия, по-бедния.

Какво е за нас вярата? Само четене на Библията, не стига, трябва да се отречем от греха. Да бъдем искрени и да се молим да сме здрави, но и да БЛАГОДАРИМ! Нашата вяра се изпитва в трудни моменти, тя укрепва от многото изпитания. Трябва да пазим сърцето си чисто. Да не искаме повече от колкото можем да приемем и да получим.

Къде и кога е станало Преображение Господне?

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: Plovdiv24

Преображение Господне станало на Таворската планина по време на молитва. „И когато се молеше, видът на лицето Му се измени и дрехата Му стана, бяла, бляскава” (Лука 9:29). Божествената природа на Спасителя била неразделна от Неговата човешка природа още от деня на въплъщението. Но скривайки се под покрива на човешката природа, божеството се проявявало в свръхестествени действия, които били безброй много и които са засвидетелствани от хиляди очевидци.

Преображението на Иисус Христос е ярко проявление на Неговото божество, отблясък на Неговата слава, която Той имал у Отца преди сътворението на света. Свидетели на преображението били само трима от апостолите – Петър, най-горещият изповедник на вярата; Яков, всепреданият учител на надеждата и търпението; и Йоан, вдъхновеният певец на Христовата любов, както и явилите се от небето Моисей и Илия.

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: Следвай ме

Явяването на тия велики пророци и разговорът им със Спасителя на човешкия род, а още повече гласът на Бог Отец от небето: „Този е Моят възлюбен Син, Него слушайте”, показва, че Преображението е било специално действие на силата и славата на въплътилия се на земята Син Божи. И ако дори не всички апостоли са се удостоили да видят тази слава, то биха ли могли да бъдат достойни други? И биха ли могли да понесат блясъка на тая слава, щом като за нашите очи е непоносима и ярката светлина на слънцето, когато се опитаме да гледаме право в него?

Прочее, християните могат и са длъжни да бъдат причастници на божествената слава и на присносъщната светлина. За праведниците Писанието говори, че те ще просветнат като слънце в царството на Отца им (Мат. 13:43). И в царството на благодатта – на земята, за нас вярващите, братя мои, са достъпни лъчите на Божествената светлина, които в известна степен могат да преобразят и нашата душа, и нашето тяло. По какъв начин? Чрез молитвата!

Традиции

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: Уикипедия

В деня на Преображение Господне вярващите се причестяват подир петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба.
В литургията на българските православни храмове се прибавя отделен тропар – молитвено песнопение, наречено “Освещаване на гроздето”.

На този ден се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи. Преображение Господне е отчасти тъжен празник, защото времето се преобръща – това е края на лятото и началото на есента. И в морето водата “се обръща” става по-студена и студените течения се засилват покрай брега.
Малките лястовички на заник слънце летят заедно с големите лястовици и кръжат над града.

Ако погледнете към щъркеловото гнездо трудно ще различите кой е малкия и кой големия щъркел – еднакво големи са в гнездото. Да, малките птички вече са порастнали и скоро ще напуснат гнездото. Много скоро лястовиците и щъркелите ще отлетят към топлите страни.

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: БНР

В по-малките градове и в селата още е останал обичай по това време да се правят събори и да се разменя стока. Младите се договорят кога ще е сватбата – по-стара традиция сватбата се прави през септември, за да може през юни бебето вече да се е родило и невястата да помага в усилната работа на нивата.

Традиции, сякаш те ни правят по-силни, като дърво с корени, което да устои на ветровете.

Народни вярвания

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: Actualno.com

Според народните вярвания, на Преображение Господне се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече. Днес по стара традиция се освещава и благославя ново грозде, както и различни плодове.

Според народните представи Преображение бележи пределното време на прехода към есента. Слънцето се обръща с гръб към лятото и с лице към зимата. Денят намалява, змиите и гущерите се скриват по дупките си, лястовиците започват да се събират за своето пътешествие на юг.

В някои родопски села съществува вярата, че Господ „прибрязнува” (пуска бразда) от небето – знак, че може да започне сеитбата на есенните култури. Казват, че в нощта срещу празника в небето се отваря „божата врата”. На нея се явява сам Господ и изпълнява желания.

Това вярване съществува и до днес. Отнася се преди всичко за друг граничен момент в природата, отбелязван на Богоявление (Йордановден, 6 януари). Но надеждата за светло преображение и промяна държи будни хората и срещу Преображение.

На много места у нас майките карали децата си да гледат нощното небе, за да не пропуснат мига и да се помолят за здраве и богатство. Учели по-младите, че това е време за равносметка и вътрешно преобразяване – преди да се смени сезонът и природата да поеме към зимното затишие.

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: Clinica.bg

Нашият Господ ни дарява с много блага, дава ни всичко, което поискаме с молитва. Какво даваме ние? Много от хората не са склонни да правят добро, ако нямат полза. Това не ги прави добри. Това е лицемерие.

Нека бъдем вярващи и в трудни дни, когато всичко край нас се руши. Да имаме вяра, колкото „синапено зърно“, това е достатъчно, за да постигнем желаната цел. Всичко е според вярата ни. Колко малко се иска от нас, да обичаме, да не се нараняваме, да не се възгордяваме и самозабравяме.

Силата на вярата в днешни дни, както и в предишни, прави чудеса. Трябва да се молим искрено и да вярваме, че ще ни се даде. Не бива в момент на загуба, болест или друга мъка, да губим вярата си. Напротив трябва да я увеличаваме, така „което ни не убива, ни прави по-силни“. Любовта помежду ни, прави по-лесен живота ни. Не трябва да мразим и да си връщаме за всяко направено ни зло. Бог вижда нашите беди и само Той може да ни съди за делата ни.

За какво се молим на днешния ден?

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: БНР

В днешния ден да се помолим за по-добри дни на благоденствие и мир. Преобразете себе си, дайте шанс на другите хора, които ви обичат да бъдат с вас, без да търсите изгода. Простете и ще ви бъде простено! Не забравяйте, че освен молитва, трябва и силна воля да се изправим пред нещастията, които ни съпътстват. Бъдете благодарни за всичко, което имате и ще имате. Преображение Господне е! Нека всяка молитва да бъде чута, да се сбъднат желанията ни. Преобразете вашите сърца и души към добро. Доброто и обичта помежду ни ще спаси света.

За всички вярващи християни и до днес Преображение Господне е свързано с промяна и с нова надежда. Затова празникът се отбелязва в края на християнската църковна година.
На този ден в Светата Литургия на православните храмове се прибавя специален Тропар (молитвено песнопение) със старославянското название “Начатки овощей”, а в Българската православна църква – Освещаване на гроздето.

Преображение Господне
Преображение Господне е! Да се преобразим и ние снимка: Посоки Плевен

Защото ако в северните православни земи в началото на август има само ябълки, то в българските по-южни земи вече е откъсната първата чепка грозде. За първи път то се освещава в храма и се яде на празника Преображение Господне.

Според българския народен календар на 6-ти август настъпва трайно преобразяване в природата.
Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята, преди да отлетят към топлите земи. Според вярванията на този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече.

Кой има имен ден днес?

На този важен ден – Преображение Господне имен ден празнуват Сотир, Спас, Христин(а), Християн(а), Христо, както и всички имена, отразяващи славата Господна, като Сияна (Божествено сияние), Светлин и Светла.

Tagged , ,
на горе