На 8 август църквата почита Св. Емилиан Изповедник, епископ Кизически и Св. Григорий.
Кой е Св. Емилиан?
Св. Емилиан бил епископ в гр. Кизик, във времето на иконобореца император Лъв Арменец. Понеже не искал да се подчини на царската заповед да изхвърли светите икони от църквите, той бил изпратен на заточение заедно с други православни епископи.
На увещанията от страна на императора да осъди почитането на иконите, св. Емилиан отговорил: „Ако тоя въпрос е църковен, както сам говориш, то нека се изследва според обичая в Църквата! От старо време църковните въпроси се изследват в църквите, а не в царските палати.“В изгнание той прекарал пет години и изтърпял много мъки и унижения заради Христа. Умрял като изгнаник в 820 година.
В памет на светия наш отец Емилиан Изповедник, епископ Кизически
Св. Емилиан, епископ Кизически, претърпял страдания за Христовото изповедание при царуването на иконобореца Лъв Арменец.
Свети Емилиан нееднократно бил принуждаван да се отрече от поклонението на честните и свети икони, но той, неотклонно следвайки учението на светите отци, не се подчинил. За тази своя вярност към православната вяра той понесъл много неприятности от еретиците, дори бил затворен в тъмница; но свети Емилиан понасял всичко с радост и с надежда за временните страдания да получи вечното блаженство.
След като преминал своя жизнен път в такова чисто християнско настроение, намирайки се сред скърби и страдания, свети Емилиан умрял в заточение, уповавайки се на Господа и украсен с венеца на изповедничеството.
Защо почитаме Св. Емилиан?
На 8 януари почитаме паметта на Свети Емилиан, епископ на Кизик, който живял през IX век. Той е важна фигура в историята на християнството, тъй като се противопоставил на византийския император Лъв Арменец, който бил иконоборец.
Защо е важен Свети Емилиан?
Защита на иконите: Свети Емилиан бил твърд защитник на почитането на светите икони. Времето, в което живял, било белязано от остри спорове относно това дали иконите са допустими в християнските храмове. Император Лъв Арменец смятал, че те са форма на идолопоклонство и заповядал те да бъдат унищожени.
Изповедник на вярата: Свети Емилиан отказал да се подчини на императорските заповеди и продължавал да почита иконите. Заради своята вяра бил измъчван, заточен и в крайна сметка починал мъченически.
Пример за смелост и постоянство: Свети Емилиан е пример за християнин, който останал верен на своите убеждения дори пред лицето на гонения и страдания. Неговата история ни вдъхновява да бъдем смели и постоянни в защитата на вярата.
Защо го почитаме?
Като мъченик: Св. Емилиан е причислен към лика на мъчениците, тъй като е понесъл страдания за своята вяра.
Като защитник на иконите: Почитането на Свети Емилиан е израз на благодарност за неговата смелост в защитата на светите икони, които са важна част от православната традиция.
Като пример за християнски добродетели: Свети Емилиан е пример за християнски добродетели като вяра, надежда, любов, смелост и постоянство.
На какво ни учи Свети Емилиан?
Св. Емилиан ни учи на няколко важни урока, които са от значение както за нас като християни, така и за нас като хора в обществото. Неговата история ни показва:
Смелост в изповядването на вярата: Свети Емилиан не се уплашил да признае публично своята вяра в Христос, дори когато това означавало да бъде подложен на мъчения и смърт. Това ни учи да бъдем смели в защитата на нашите убеждения и да не се отказваме от тях, дори когато сме изправени пред трудности.
Вярност на принципите: Свети Емилиан остана верен на своите принципи до самия край. Той не се поддаде на натиска да отрече вярата си и да се поклони на езическите богове. Това ни учи да бъдем верни на своите ценности и да не правим компромиси с тях.
Любов към ближните: Свети Емилиан се застъпи за невинен човек, който беше обвинен в неговото престъпление. Това ни учи на състрадание, милост и любов към ближните, независимо от техния произход или убеждения.
Борба за истината: Свети Емилиан се бори за истината, като разруши идолите и изобличи лъжите на езичеството. Това ни учи да се борим за истината и да не търпим лъжите и несправедливостта.
Търпение и постоянство: Свети Емилиан преживя много страдания, но не се отчая и не се отказа от вярата си. Това ни учи на търпение и постоянство в преследването на нашите цели.
Защо е важно да помним Свети Емилиан?
Св. Емилиан е пример за истински християнин, който с живота си доказа силата на вярата. Неговата история ни вдъхновява да живеем по-добър живот и да се стремим към духовно съвършенство. Като помним неговия пример, ние:
Укрепваме собствената си вяра: Историята на Свети Емилиан ни показва, че дори и в най-трудните ситуации вярата може да ни даде сила и надежда.
Вдъхновяваме се да живеем по-добър живот: Свети Емилиан ни показва, че е възможно да живеем свят и праведен живот, дори и в свят, изпълнен с несъвършенства.
Свързваме се с християнската традиция: Почитайки паметта на Свети Емилиан, ние се свързваме с богатата традиция на християнството и с всички онези, които са живели според Христовите заповеди.
Как можем да приложим уроците на Свети Емилиан в нашия живот?
Можем да приложим уроците на Свети Емилиан в нашия живот, като:
Укрепваме връзката си с Бога: Чрез молитва, четене на Библията и участие в църковните служби.
Стремим се към добродетели: Като се стремим към добродетели като любов, смирение, търпение и милост.
Защитаваме истината: Като говорим истината и се борим за справедливост.
Помагаме на другите: Като се грижим за нуждаещите се и изразяваме състрадание към ближните си.
Св. Емилиан е пример за нас всички, който ни показва, че дори и един обикновен човек може да постигне големи неща, ако е верен на своите убеждения и се доверява на Бога.
В заключение, почитането на Свети Емилиан на 8 януари е израз на нашата благодарност за неговия пример и вдъхновение. Неговата история ни напомня за важността на вярата, надеждата и любовта, както и за необходимостта да бъдем смели и постоянни в защитата на истината.
Св. Григорий, епископ Български
Днес, освен, че почитаме Св. Емилиан, почитаме и Св. Григорий, епископ Български.
Сведенията за този светец са твърде оскъдни. Предполага се, че това навярно е бил “презвитер и монах Григорий, клирик на Всички български църкви”, живял по времето на българските царе Симеон Велики (893-927) и сина му Петър (927-969).
Св. Григорий е един от изявените старобългарски книжовници, особено като преводач и преписвач. Той превел хрониката на Йоан Малала, като я допълнил с бележки от библейските книги и други исторически паметници. На него се приписва и преводът на Хрониката на Георги Амартол. Приема се, че по-късно бил ръкоположен за епископ Пелагонийски (Битолски) и Прилепски.
Скоро след смъртта си е бил канонизиран. В охридската катедрала „Св. София” дори имало малък престол, посветен на него.
Как можем да почетем паметта на светиите?
Почитането на паметта на светиите е дълбоко вкоренена традиция в християнството и представлява израз на нашата вяра, уважение и благодарност към тези, които са живели свят живот и са оставили значима следа в историята на църквата.
Ето няколко начина, по които можем да почетем паметта на светиите:
Молитва: Един от най-важните начини да почетем светиите е чрез молитва. Можем да се молим за тяхното застъпничество пред Бога, да се молим да ни дадат сила и насърчение да следваме техния пример.
Посещение на храмове: Много храмове са посветени на определени светии. Като посещаваме тези храмове, ние участваме в богослуженията, запалваме свещи и се молим на светията, на когото е посветен храмът.
Четене на житията на светиите: Чрез четене на житията на светиите ние се запознаваме с техния живот, дела и учения. Това ни помага да разберем по-добре християнската вяра и да се вдъхновим от техния пример.
Участие в празнуванията, посветени на светиите: В много църкви се организират различни празнувания, посветени на паметта на светиите. Участието в тези празнувания ни позволява да се почувстваме част от църковната общност и да споделим радостта от почитането на светиите.
Следване на техния пример: Най-добрият начин да почетем паметта на светиите е да се стремим да живеем според техния пример. Това означава да се стремим към добродетели като любов, смирение, търпение и милост.
Даряване на църквата: Можем да даряваме средства или предмети на църквата, за да подпомогнем нейната дейност и да почетем паметта на светиите.
Защо е важно да почитаме паметта на светиите?
Укрепване на вярата: Почитането на светиите ни помага да укрепим собствената си вяра, като ни показва, че християнството е жива религия, която продължава да вдъхновява хората.
Вдъхновение: Животът на светиите ни служи като източник на вдъхновение и ни показва, че е възможно да живеем свят и праведен живот, дори и в трудни условия.
Свързване с църковната общност: Участието в празнуванията, посветени на светиите, ни помага да се почувстваме част от църковната общност и да изградим по-силни връзки с други вярващи.
Благодарност: Почитането на светиите е израз на нашата благодарност за всичко, което те са направили за нас и за църквата.
Почитането на паметта на светиите е важна част от християнската традиция и ни помага да растем духовно. Като следваме техния пример и се молим за тяхното застъпничество, ние се приближаваме към Бога и към другите хора.
На днешния ден имен ден празнуват Емил, Емилия, Ема, Емилиан, Емилиян и др.