Днес е голям празник. На 8 септември Българска православна църква отбелязва Рождество на Пресвета Богородица.
На какво е посветен празникът Рождество на Пресвета Богородица?
Празникът е посветен на рождението на Богородица. Нарича се още Рождество Богородично, Малка Богородица или Рожен. Това е третият празник в чест на Божията майка. Малка Богородица по стар стил е отбелязван на 21 септември.
Макар и наречен от народа ни „Малка Богородица” – вероятно заради това, че на него се почита раждането на едно свято момиченце, предназначено да стане Божия майка – това все пак е един от трите големи празника в източноправославния календар, посветени на Богородица. Той е сред 12-те най-големи религиозни празника в календара на църквата. Християните обичат и дълбоко почитат този празничен ден.
Рождество на Пресвета Богородица е един от най-големите празници на Православната църква.
Житие на Света Богородица
Пресветата Дева Мария се родила в Галилейския град Назарет от праведни Иоаким и Анна. Иоаким е от царски род – рода на Давид. Анна – от свещенически род – рода на Аарон. Нямали деца и се молили на Бога за рожба.
На един голям празник Иоаким отишъл в Иерусалим да принесе жертва. Там бил упрекнат от първосвещеника, че бил недостоен като бездетен да принася дар на Бога. Наскърбен, той отишъл в имението си, дето били стадата му, и се предал на пост и молитва четиридесет дни.
Анна, като узнала причината за незавръщането му, разтъжена, усилила молитвата си.
Господ изпълнил молбите им: благовестникът на Божиите тайни Архангел Гавриил известил на Иоаким, че ще им се роди преблагословена дъщеря.
Анна родила светата Девица, на която дали име Мариам, което се тълкува „госпожа-надежда“. Църквата прославя Божията майка като пазителка на християнското семейство и покровителка на родилките и децата. Според традициите, Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва предимно от жени, за да им помага Богородица в беда или в тежка работа.
Редица църкви и манастири празнуват патронен празник именно на този ден. Според обичаите, стопанката на дома не трябва да шие и тъче, за да не се разболеят децата в дома. В нейна чест омесват и изпичат голяма Богородична пита , Богородичен хляб. Едно парче от нея се оставя за добитъка и се стрива в храната му, друго парче се нарича на къщата, за да я пази Богородица. В някои краища пазят това парче чак до четвъртия ден на Божията майка, когато е празникът Събор на Пресвета Богородица (26 декември).
По народна традиция на Малка Богородица 8 септември имен ден отбелязват момичетата, които носят името Мария, както и Борис, Богдан, Богомил, Богомила, Богомир, Богдана, Огнян. Този християнски празник е и един от най-предпочитаните за кръщенета и сватби.
Чудотворна икона Света Богородица
Чудотворната икона е наричана още Света Богородица Рилска. И е най-старата светиня на Българската православна църква. Датирана е от 12 век. Размеpите й са 52 на 30 cм. Около обpаза на Богоpодица cа pазположени мощи нo 32 xpиcтиянcки cветци, чиито имена cа изпиcани въpxy метални плаcтини.
Старо предание уверява, че била подарена на манастира от сестрата на цар Иван Шишман, историческата „Мара бяла българка”, жена на султан Мурад II Намира се в нарочен иконостас при третата колона в главния храм „Рождество Богородично“ на Рилския манастир.
Има и друго предание, отнесено към 12 век, когато мощите на преп. Йоан Рилски Чудотворец се намирали в Средец (София). След като се поклонил с молитва пред тях и получил изцеление от тежка болест, византийският император Мануил I Комнин (1143-1180) в знак на благодарност подарил на Рилската света обител иконата на Св. Богородица.Тя помага при тежки болести, епидемии и при парализа. Още има спомени от чумната и холерна епидемии в миналото, когато целият ни народ бил засегнат. По молба на населението от засегнатите градове и села тя била изнесена с лития от храма след всенощно бдение и молебен.
Двама йеромонаси и един дякон правили водосвет и обикаляли с нея домовете, поръсвали хора и животни със светена вода. С благодатната помощ на Божията Майка страшният мор се прекратил и населението се отдало на мирен труд. Смята се и за церителка на духовната холера – чревоугодието и пиянството и от духовната чума на неверието и гибелните суеверия.
Спасява Рилския манастир и при страшния Бричеборски пожар, който заплашвал да го изпепели. След като изнасят нейната икона, плисва внезапен пороен дъжд, който загасва огнената стихия. Но най-вече загасва пожарите на омразата ни към нашите ближни.
Има власт и над геената огнена, над адовия мраз – тартара. Особено закриля под Своя покров децата и юношите, сираците и ги избавя от всякакви болести и беди. Милва грешните и ги призовава към покаяние.
От миналото до днес тя продължава да излива щедро като река голямата си благодат и да чудотвори , според вярата на молещите се пред нея.
Затова тя продължава да бъде светла отрада на угнетените ни души. Път на безпътните. Дом на бездомните. Да бъде Силата на нашата немощ. Днес, на Рождество на Пресвета Богородица можем да се помолим на тази икона.
Защо е важен празникът?
Празникът Рождество на Пресвета Богородица е важен поради няколко причини:
1. Почитане на Божията майка: Този ден е посветен на раждането на Дева Мария, което е важно събитие в християнската история. Като майката на Исус, тя заема специално място в сърцата на християните. Празнувайки нейното рождение, ние почитаме ролята й в живота на Исус Христос.
2. Символ на чистотата и светостта: Според християнските учения Дева Мария е зачената без грях, запазвайки своята чистота и святост през целия си живот. Нейното раждане, следователно, е символ на чистота, непорочност и светост.
3. Молитвена защита: Много християни вярват, че Дева Мария продължава да се застъпва за нас пред Бог. Празнувайки нейното рождение, ние търсим нейната защита и напътствие в собствения си живот.
4. Семейна традиция: Празникът често се свързва със събирането на семейства, точно както Исус и неговото семейство са били заедно по време на раждането на Мария. Това е възможност за семействата да се съберат, да отпразнуват връзката си и да изразят любовта и благодарността си един към друг.
5. Благодарност и признателност: Празникът служи като напомняне за всички добри неща, които сме получили в живота си, и ни подтиква да изразим благодарност и признателност към Бог.
6. Културно значение: Празникът има значително културно значение, особено в страни с богато християнско наследство. Той е повод за фестивали, музика и изкуство, които обогатяват културния гоблен на тези общества.
По същество празникът Рождество на Пресвета Богородица е повече от просто отбелязване на дата в календара; това е време за размисъл, благодарност и празнуване на божественото присъствие в нашия свят.
Как се чества Рождество на Пресвета Богородица?
Празникът Рождество на Пресвета Богородица е един от най-важните в православния календар и се отбелязва с голяма радост и почит. Честванията му са богати на традиции и символи, които се предават от поколение на поколение.
Църковни служби:
Тържествени литургии: В деня на празника всички храмове отслужват тържествени литургии, които са особено красиви и изпълнени с духовна сила.
Вечерни служби: Преди самия празник, вечерта на 7 септември, се провеждат специални вечерни служби, които подготвят вярващите за големия празник.
Празнично украсяване: Храмовете се украсяват с цветя, икони и свещи, създавайки атмосфера на радост и тържество.
Традиции и обичаи:
Курбани: В много български села и градове се приготвят курбани за здравето и благополучието на семействата. Курбанът обикновено е агне или овца, а месото се раздава на всички присъстващи.
Богородичен хляб: Омесва се специален богородичен хляб, който се разчупва и раздава на всички, като символ на единство и споделена радост.
Неделни обреди: В някои региони се провеждат специални неделни обреди, свързани с празника.
Посещение на църква: Вярващите посещават църква, за да се помолят и да благодарят на Богородица за всички благодеяния.
Семейни събирания: Често празникът се отбелязва със семейни събирания, на които се споделя храна, вино и радостни мисли.
Значението на празника:
Почит към Божията майка: Празникът е израз на дълбоката почит и любов към Пресвета Богородица, която се смята за застъпница пред Бога.
Надежда и вяра: Рождеството на Богородица символизира надеждата за спасение и вечен живот.
Семейни ценности: Празникът подчертава важността на семейството и родителството.
Доброта и милост: Богородица е символ на доброта и милост, а празникът ни насърчава да проявяваме тези качества към ближните си.
Защо е важно да се чества този празник?
Като честваме Рождество на Пресвета Богородица, ние:
Укрепваме вярата си: Изразяваме своята вяра в Бога и Неговата любов към човечеството.
Съхраняваме традициите: Предаваме на следващите поколения ценностите и обичаите на нашия народ.
Изграждаме по-добро общество: Проявявайки доброта и милост, ние допринасяме за изграждането на по-добро и по-справедливо общество.
Като цяло Рождеството на Пресвета Богородица е важен религиозен празник, който отбелязва раждането на майката на Исус Христос. Това е време за семейството, молитвата и благодарността към Божията майка за нейната любов и закрила.
Празникът символизира надеждата и милосърдието на Бог към човечеството. 8 септември се смята и за началото на есенния сезон в традиционния народен календар, когато земеделската година върви към своя край, а хората се подготвят за зимата.
Честито Рождество на Пресвета Богородица!