8 август - Почитаме трима светци
Празници

8 август – Почитаме трима светци

На 8 август църквата почита паметта на трима светци- Св. Емилиан изповедник, еп. Кизически изповедник. Св. Мирон, еп. Критски. Св. Трендафил Загорски.

Кратко житие за тримата светци:

Св. мъченик Трендафил Загорски

светци
8 август – Почитаме трима светци

Този славен новомъченик бил роден през 1663 г. в Загора Магнесийска, близо до град Волос. Още младеж, 18-годишен станал моряк на един кораб. Турците го заловили и по все още неизяснени причини започнали да го насилват да се отрече от християнската си вяра и да стане мюсюлманин. Трендафил бил подложен на различни мъчения в турската столица Цариград, но мъжествено понесъл страданията, заявявайки: „Аз съм християнин и не се отричам от моя Спасител Христос“. Именно поради тази причина те го убили. Това се случило на 8 август 1680 г. Някой си житиеписец Йоаннис Кариофилис написал житието му, но то не е преведено у нас. Само два стиха са запазени в негова чест:

„Трендафил биде виден като нов трендафил, очервен от потока на неговите кърви.“
Българската православна църква тачи паметта на трима важни светци, един от които св. Мъченик Трендафил Загорски.

В памет на светия мъченик Триандафил Старозагорски

Свети мъченик Трендафил бил твърде млад, на около 18 години, родом от Стара Загора. Той е бил моряк. Пострадал мъченически за своята християнска вяра в Цариград на 8 август. За година на неговата смърт преподобни Никодим Агиорит в своя труд „Синаксар“ (Цариград, 1845 г.) сочи 1570 г., а в другия си труд „Неон мартириологион“ (новопреиздаден в Атина, 1961 г.) – 1680 г.

Паметта му се празнувала на неговия ден (8 август). Никодим Агиорит съобщава, че житието му било написано от житиеписеца Иоанис Кариофилис, но изглежда и той го нямал под ръка, за да го даде в своите трудове. Той е един от важните светци, които почитаме на тази дата. Смята се, че тялото на св. мъченик Трендафил Загорски е погребано на тайно място в родното му село. Паметта му се отбелязва всяка година на 8 август, а животът и мъченическата му смърт продължават да вдъхновяват християните днес.

Хората почитат св. мъченик Трендафил Загорски, защото той е показал изключителна смелост и преданост към своята вяра в лицето на огромни трудности. Неговото мъченичество служи като напомняне за цената на истинската вяра и силата на духа пред лицето на преследването. Чрез живота и смъртта си Трендафил Загорски се превърна в символ на устойчивост и свидетелство за християнската вяра.

Св. Емилиан Изповедник, еп. Кизически

светци
8 август – Почитаме трима светци

Житие на св. Емилиан Изповедник, епископ Кизически
Той бил епископ в гр. Кизик, във времето на иконобореца император Лъв Арменец. Тъй като не искал да се подчини на царската заповед да изхвърли св. икони от църквите, той бил пратен на заточение заедно с други православни епископи. На увещанията от страна на императора да осъди почитането на иконите, св. Емилиан отговорил:

„Ако тоя въпрос е църковен, както сам говориш, то нека се изследва според обичая в Църквата! От старо време църковните въпроси се изследват в църквите, а не в царските палати.“

Пет години прекарал в изгнание и изтърпял много унижения и мъки заради Христа. Умрял като изгнаник в 820 година. Той е от тези светци, които е важно да помним и да почитаме.

В памет на отец Емилиан Изповедник, епископ Кизически

Емилиан, епископ Кизически, претърпял страдания за Христовото изповедание при царуването на иконобореца Лъв Арменец. Той на няколко пъти бил принуждаван да се отрече от поклонението на честните и свети икони, но той, неотклонно следвайки учението на светите отци, не се подчинил.

Именно заради своята вярност към православната вяра понесъл много неприятности от еретиците, дори бил затворен в тъмница. Свети Емилиан понасял всичко с радост и с надежда за временните страдания да получи вечното блаженство. След като преминал своя жизнен път в такова чисто християнско настроение, намирайки се сред скърби и страдания, свети Емилиан умрял в заточение, уповавайки се на Господа и украсен с венеца на изповедничеството. Днес, на този важен ден е важно да почетем тези светци, които не са предали вярата си.

Защо е толкова важно да го почитаме?

Иконоборецът: Свети Емилиан живял по време на т.нар. иконоборчески спорове, когато царувал император Лъв

Арменец. Този император забранил почитането на светите икони и заповядал те да бъдат унищожавани.

Непоколебима вяра: Свети Емилиан категорично отстоявал правото на вярващите да се покланят на светите икони. Той виждал в тях не просто изображения, а прозорци към духовния свят, средства за молитва и почит към Христос и светиите.

Страдания за вярата: Заради своята позиция, свети Емилиан бил подложен на големи страдания. Бил затварян, мъчен и измъчван, но никога не се отказал от вярата си.

Пример за подражание: Свети Емилиан е ярки пример за това как да бъдем верни на своите убеждения, дори когато сме изправени пред големи трудности. Неговата смелост и отдаденост на Христос вдъхновяват вярващите и днес.

На какво ни учи Свети Емилиан?

Твърдост във вярата: Да не се отклоняваме от истинската вяра, дори когато сме подложени на натиск.

Любов към Бога и светиите: Да изразяваме нашата любов към Бога и светиите чрез молитва и почитане на светите икони.

Готовност за страдание: Да бъдем готови да понесем страдания за Христос, ако е необходимо.

Надежда във вечния живот: Да живеем с надеждата, че временните страдания ще бъдат възнаградени с вечен живот в Царството Божие.

Защо е важно да помним Свети Емилиан?

Вдъхновение: Животът и делото на свети Емилиан ни вдъхновяват да бъдем по-добри християни.

Укрепване на вярата: Почитането на светиите укрепва нашата вяра и ни помага да се справим с трудностите в живота.

Съединение с църковната традиция: Чрез почитането на светиите се свързваме с богатата история и традиции на Православната църква.

Свети Емилиан Изповедник е пример за истински християнин, който с живота си доказа, че вярата е най-голямото богатство на човека. Неговата памет ни напомня за важността на да запазим вярата си чиста и непоколебима, дори когато сме изправени пред големи изпитания.

Житие на отец Мирон Чудотворец, епископ Критски

светци
8 август – Почитаме трима светци

Той се родил на остров Крит. Именно тук отец Мирон Чудотворец, епископ Критски получил и възпитанието си. Той се оженил много млад. Главно се занимавал със земеделие, при което, изкарвайки своя хляб “с пот на лицето си”, свети Мирон хранел не само себе си, но и другите, като раздавал на бедните от това, което придобивал. Заради тези негови трудове, Господ благословил свети Мирон: на размерите на неговата милостиня съответствали и неговите добиви.

Той бил милостив повече от всички хора, които живеели в тази страна. Един път той заварил на гумното си крадци, които вече така били напълнили чувалите си, че не можели да ги повдигнат. А свети Мирон, вместо да ги подложи на телесно или на някакво друго наказание, отишъл при тях и им помогнал да повдигнат чувалите на раменете си.

При това строго забранил на крадците да разказват за тази негова постъпка.Заради своя добродетелен живот свети Мирон бил посветен за презвитер. В този сан той ревностно поучавал своето паство в светия християнски живот, а по време на гоненията, които възбудил нечестивият цар Деций, горещо ги убеждавал да понасят твърдо страданията. Когато, заедно със смъртта на Деций , се прекратило и гонението, свети Мирон бил възведен на епископския престол.

Когато станал епископ, той установил празнуването на паметта на светите мъченици, които по време на гонението пострадали за Христа, а също така – със силата Божия – извършил и много чудеса и други дивни дела. Едно от неговите чудеса е, че спрял течението на една река. Веднъж, когато имало наводнение, на един знатен мъж, на име Тритон, се наложило да премине през реката.

Светият епископ спрял нейното течение, докато споменатият мъж не се върнал обратно. Тогава свети Мирон изпратил жезъла си и заповед на реката, нареждайки й да продължи обичайното си течение. Щом пратениците на свети Мирон стигнали до реката и докоснали водата с жезъла на светителя и повторили неговата заповед, реката бързо и стремително потекла в предишното си русло. Много чудеса, подобни по величието си на току-що описаното, извършил светият Божий угодник.

Свети Мирон отминал при Господа, когато бил стогодишен старец, след като посветил целия си живот на Бога, чрез изпълнението на Неговите свети заповеди. Той е един от важните светци, които почитаме на този ден.

Как да почетем паметта на светец?

Ето някои начини, по които може да се почете паметта на светци:

Посещение на църква: Участието в богослужение в деня, посветен на светеца, е един от най-важните начини за почитане на неговата памет. Това включва присъствие на литургия, молебен или други специални служби, които се провеждат в чест на светеца.

Молитва: Молитвата към светеца е друг начин за изразяване на почит. Вярващите могат да се молят за неговото застъпничество пред Бога, да благодарят за помощта му или да поискат благословия и помощ в ежедневния си живот.

Поклонение пред икона: Иконата на светеца може да бъде обект на поклонение. Вярващите често палят свещи и се молят пред иконата, като изразяват своята вяра и почит.

Четене на житие: Запознаването с живота и делата на светеца чрез четене на неговото житие помага на вярващите да разберат по-добре неговата святост и примера, който е оставил.

Пост и въздържание: В някои случаи вярващите могат да се отдадат на пост и въздържание в дните, посветени на светеца, като начин за духовно пречистване и отдаване на почит.

Тези практики не само изразяват почит към светеца, но и помагат на вярващите да укрепят своята вяра и духовност, следвайки примера на светиите в своя живот.

Кой празнува имен ден ?

светци
8 август – Почитаме трима светци

На 8 август имен ден празнуват: Емилия, Емилияна, Емилиян, Емил, Мирон.

Честит имен ден!

Tagged , , , , , ,
на горе