Световният ден на памука е празник на памука и възможност да се покаже трайното му положително въздействие. Глобалната общност е поканена да се присъедини към нас в честването на най-важните естествени влакна в света!
Памукът ни докосва всеки ден, той е източник на препитание за милиони дребни стопани и работници, включително жени и техните семейства, и допринася значително за икономиките на много развиващи се страни.
Световният ден на памука е отлична възможност да подновим ангажимента си за повишаване на устойчивостта на сектора на памука и да го поставим на преден план в глобалния дневен ред.
История на Световния ден на памука
Световният ден на памука беше обявен за първи път на 7 октомври 2019 г. по инициатива на страните от памучната четворка: Бенин, Буркина Фасо, Чад и Мали. Събитието беше организирано от секретариата на Световната търговска организация (СТО) със съдействието на секретариатите на Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (FAO), Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD), Международния консултативен комитет по памука (ICAC). ) и Международния търговски център (ITC). Това е възможност за споделяне на знания и демонстриране на дейности и продукти, свързани с памук.
Памукът е предпазна мрежа за най-слабо развитите и развиващите се страни. Това е основен източник на доходи и препитание за много селски работници и дребни стопани. Докато заема 2,1% от обработваемата земя в света, памукът задоволява 27% от световните нужди от текстил и почти нищо от продукта не се губи. Използва се в храните за животни, козметиката, хранителните масла, горивата, текстила и много други и е от полза за повече от 100 милиона семейства в 75 страни на пет континента. Памукът е естествено влакно – дишащо, удобно, издръжливо, универсално и хипоалергенно.
Световният ден на памука се отбелязва, за да отрази значението на памука като глобална стока. Той има за цел да привлече донори и бенефициенти и да увеличи помощта за развитие на памука, да признае памука и онези, които участват в производството и търговията с него, да развие свързаната технология и научноизследователска и развойна дейност и да намери нови инвеститори и партньори в частния сектор.
Защо Световният ден на памука е важен?
Защото памукът е естествено влакно като никое друго. Ето само някои причини защо.
Това е култура, облекчаваща бедността в някои от най-слабо развитите страни в света, осигуряваща устойчива и достойна заетост на хората по целия свят.
Той се биоразгражда бързо в сравнение със синтетичните алтернативи, като намалява количеството пластмаса, навлизащо в нашите водни пътища и помага да поддържаме океаните си чисти.
Това е единствената селскостопанска стока, която осигурява както фибри, така и храна.
Като култура, която расте в сух климат, тя процъфтява на места, където никоя друга култура не може.
Цели :
Световният ден на памука се отбелязва ежегодно със следните цели:
-да повиши осведомеността за значението на памука и свързаните с него продукти
-да подчертае жизненоважната роля, която памукът играе за икономическото развитие и намаляването на бедността в най-слабо развитите страни
-да насърчи международната търговия с памук и да позволи на развиващите се и най-слабо развитите страни да се възползват от индустриите на веригата за доставки на памук.
Защо отбелязваме Световния ден на памука?
Памукът е една от най-разпространените материи, използвани в текстила и облеклото. Той е доста удобен, хипоалергенен, дишащ и издръжлив. Памукът е единствената селскостопанска стока, която осигурява както фибри, така и храна. Може да произвежда ядивно масло, семената му могат да се използват като храна за животни, а стъблата и листата му могат да се използват като гориво. Почти нищо от памука не е безполезно. За разлика от синтетичните тъкани, памукът е екологично вещество, тъй като памучната тъкан се биоразгражда бързо. Използването на памук може да помогне за намаляване на замърсяването с пластмаса.
Памукът е култура, която може да расте в сух климат и да вирее в сухи и сухи зони. Въпреки че памукът заема само 2,1% от обработваемата земя в света, той задоволява 27% от нуждите от текстил. Памуковият сектор е основен източник на препитание и доходи за дребните стопани и работници, включително жените, в най-бедните селски райони в света.
Това е култура за облекчаване на бедността в развиващите се и най-слабо развитите страни. Памукът също е глобална стока, търгувана по целия свят. Той играе жизненоважна роля в националната икономика на различни страни, тъй като памукът облагодетелства повече от 100 милиона семейства в над 75 страни на пет континента. Световният ден на памука е ключова възможност за разпространение на знания и представяне на дейности и продукти, свързани с памука.
Историята на памука
Историята на памука е богата и тясно свързана с човешката цивилизация и глобалните икономики. Историята започва с ранното опитомяване както в Стария, така и в Новия свят, където се извършва независимо отглеждане и обработка на влакното. Първите места, където се отглежда памук, са Индия, Египет и Перу.
В Северна и Южна Америка памукът е бил използван още през 6000 г. пр.н.е. в Перу, с допълнителни доказателства, открити в Мексико, датиращи от около 5500 г. пр.н.е. В Африка памукът е опитомен около 5000 г. пр. н. е. в Кралство Куш. До 3000 г. пр. н. е. отглеждането на памук е добре установено в цивилизацията на долината на Инд в Индия. Гръцки и римски историци записват употребата му, а войските на Александър Велики предпочитат памучните дрехи пред вълнените.
Технологиите за обработка на памук, като например джин, се разпространяват от Индия в други региони, включително Европа през средновековието, и придобиват популярност през Ренесанса.
Памукът е основен източник на препитание и доходи за много селски дребни стопани и работници, осигурявайки работа и доходи в някои от най-бедните селски райони в света.
Арабската търговия е начинът, по който памукът се въвежда в Европа с ключови центрове като Венеция и Антверпен, които се превръщат в основни търговски центрове.
Индийската памучна индустрия процъфтява през ранния модерен период и има силно влияние върху европейската мода. Британската колониална политика и технологичният напредък обаче в крайна сметка промениха световната памучна индустрия.
Британската империя се превърна във водещ производител и износител, движейки глобалното търсене и оказвайки влияние върху икономиките по целия свят.
Американската памучна промишленост се развихри с иновации като джин за памук, но също така се сблъска с предизвикателства, включително зависимост от робството и нашествията на дългоносици. В Испания производството на памук достига своя връх през 19 век, но намалява поради икономически сътресения.
Днес основните производители на памук включват Индия, Китай, САЩ и Бразилия. Индустрията е изправена пред съвременни предизвикателства като устойчивост и нестабилност на пазара, но продължава да се развива с технологичния напредък и нарастващия акцент върху етичните практики. Днес е изключително важно да отбележим Световния ден на памука.
Как да отбележим Световния ден на памука?
Ето как можете да отбележите Световния ден на памука по смислени начини.
Подкрепете производителите на памук, като изберете памучно облекло от етичен произход или отделете време, за да научите за предимствата на устойчивото отглеждане на памук чрез органични практики или практики на Fairtrade.
За практически подход опитайте забавен памучен занаят, като направата на памучна чистачка, или освежете гардероба си със стилни изделия на основата на памук. Можете също да участвате онлайн, като споделите предимствата на памука с хаштага #WorldCottonDay, за да помогнете за повишаване на осведомеността относно устойчивото производство на памук.
Споделете знания за памука
Присъединете се към вашата общност, за да научите за памука чрез кампании в социалните медии или да участвате в медийни събития. Повече хора трябва да знаят за това естествено влакно и неговото значение.
Покажете вашите продукти
Световният ден на памука ви дава възможност да покажете своите памучни продукти. Това също е шанс да потърсите ново сътрудничество с други производители на памук.
Предложете помощ
Време е да предложим помощ на сектора на памука в развиващите се страни. Това може да доведе до иновации и устойчиви стандарти, които са от полза за международната памучна индустрия.
5 факта за памука, които трябва да знаете:
Осигурява целогодишна заетост
В някои бедни райони един тон памук осигурява целогодишна работа на средно петима души.
Необходими са му над 200 дни, за да расте
Започвайки някъде между декември и март, растежът на памука отнема около 200 дни.
Той е силно абсорбиращ
Памукът е едно от най-абсорбиращите налични влакна.
По-силен е, когато е мокър
Памукът става по-здрав, когато е мокър, за разлика от повечето видове влакна, които отслабват, когато са мокри.
Има четири вида памук
Четири памукови растения се отглеждат за търговски цели по целия свят: Gossypium hirsutum, Gossypium arboreum, Gossypium barbadense и Gossypium herbaceum.
Защо обичаме Световния ден на памука?
Споделя знания
Памукът осигурява работа и почти нищо от него не се губи. Можем да споделим тези два факта за памука на Световния ден на памука.
Това е напомняне за важността на памука
Световният ден на памука е отлично напомняне колко важен е този текстил в ежедневието ни. Например, дънките са изработени от памук и повечето от нас вероятно имат чифт от тази основна част от гардероба.
За представяне на продукти
Световният ден на памука предоставя възможност за хората в памучната индустрия. Можем да си сътрудничим с други производители на памук и да въвеждаме иновации в областта.
Честит Световен ден на памука!