7 ноември – Европейски ден на радона

7 ноември - Европейски ден на радона
Празници

7 ноември – Европейски ден на радона

Днес отбелязваме Европейския ден на радона. Радонът е доминиращ фактор при облъчването на човека от естествени източници на йонизиращи лъчения. Радонът е газ и може свободно да прониква в сградите чрез дефекти във външната обвивка на сградата и пукнатини в основата.

Колкото е по-високо нивото на радон в жилището, толкова по-голям е рискът за здравето и единственият начин да се определи концентрацията на радон в сграда е да се проведе измерване. Концентрацията му във въздуха на открито и в сгради зависи от климатичните условия и варира през различните сезони.

Намаляването на нивата на радон може да се осъществи лесно, ефективно и сравнително евтино чрез технически мерки, които зависят от измерените концентрации и най-общо могат да бъдат следните:

– подобряване на вентилацията, включително и по-често проветряване на помещенията;

– увеличаване на степента на естествен обмен на въздух, което се осигурява чрез създаване на допълнителни вентилационни отвори, разположени в по-ниските части на сградата; инсталиране на принудителна вентилация, уплътняване на пукнатини в основата, канали и други;

– коригиращи мерки, непозволяващи навлизането на радон в сградата и монтиране на принудителна вентилация.

Каква е целта на Европейския ден на радона?

ден на радона
7 ноември – Европейски ден на радона снимка: freepik

Ежегодно европейската асоциация за радон (ERA) отбелязва 7 ноември, като „Европейски ден на радона“. На тази дата е родена Мария Кюри, пионер в областта на радиологията и първи носител на две Нобелови награди, както и единствената жена носителка на Нобелова награда в две различни области на науката – физика и химия.

Целта на Европейския ден на радон е да се повиши осведомеността за радон на населението на всички европейски страни, за вредното въздействие на високите нива на радон, начините за провеждане на измервания на обемната активност на радон (ОАР) и прилагане на мерки за редуциране на ОАР.

Какво е радонът?

Радонът е естествен радиоактивен благороден газ, който е дъщерен продукт при разпада на радия от уран-238 радиоактивното семейство, намиращ се в обширен спектър от скали и почви и варира в широки граници в зависимост от геологията. Радонът лесно се разпространява с почвения газ в пропускливи почви и излиза на повърхността.

Попаднал на повърхността се разсейва на открито, но може да се концентрира в сгради, където допринася с около 50% от средната годишна доза на населението.

Увеличаването на облъчването от радон е свързано с повишен риск за заболяване от рак на белите дробове. Радонът е фактор номер едно за хора, които никога не са пушили, също така е вторият по значимост фактор, след тютюнопушенето.

Единственият начин да се разбере обемната активност на радон в помещенията, които обитавате, е да се извърши измерване!

За да се определи нивото на радон в определено помещение, е необходимо да се измери обемната активност на радон. Обемната активност на радон във въздуха се измерва в Бекерел на кубичен метър (Bq/m3).

Референтното ниво, съгласно Наредбата за радиационна защита, за средногодишната обемна активност на радон във въздуха на жилищни и обществени сгради е 300 Bq/m3. Референтно ниво означава, че облъчването, над тази стойност изисква предприемане на действия за намаляване на обемната активност на радон.

Намаляването на нивата на радон може да се осъществи лесно, ефективно и сравнително евтино, чрез технически мерки. С Наредба № РД-02-20-1 от 2019 г. за техническите изисквания към сградите за защита от радон (ДВ, бр. 33 от 19.04.2019 г.) на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, са определени видовете мерки, които могат да се прилагат за намаляване на нивата на радон в сгради.

Радонът е естествен радиоактивен газ без мирис, цвят и вкус. Образува се непрекъснато при радиоактивното разпадане на радий от веригата на урана в почвата и скалите. Радонът може да се придвижва в почвата на големи разстояния, достига до повърхностните земни слоеве и въздуха и прониква в сградите. Обемната активност на радон е по-висока в различни типове сгради, отколкото на открито. Счита се, че съвременният жител прекарва около 80% от времето в сгради и около 20% на открито. Днес е изключително важно да отбележим Европейския ден на радона.

Къде има най-голяма облъчване от радон?

ден на радона
7 ноември – Европейски ден на радона снимка: freepik

Най-високо облъчване от радон, човек получава в сгради. Радонът присъства във всички типове сгради: стари и нови, с и без основи. Газът радон прониква през пукнатините на почвата, движи се нагоре към повърхността и преминава във въздуха, който дишаме. Върху наличието на радон в сградата влияят два основни фактора: пътищата на проникване и интензивността на обмена на въздух вътре в помещенията.

От гледна точка на радиационната защита, радонът е доминиращ фактор при облъчването на човека от естествените радиоактивни източници, съществуващи в природата. Вдишването на въздух, съдържащ високи нива на радон за дълъг период от време, може да повиши риска за развитие на рак на белия дроб. Делът на заболелите от рак на белите дробове, свързан с облъчване от радон, е от 3 до 14% в зависимост от концентрацията.

За да се определи нивото на радон в определено помещение, е необходимо да се измери обемната активност на радон. Обемната активност на радон във въздуха се измерва в бекерел на кубичен метър (Bq/m3). Единственият начин да се разбере обемната активност на радон в помещенията, които обитавате, е да се извърши измерване. Намаляване обемната активност на радон в сградата може лесно да се реши чрез технически мерки. Този ден на радона е изключително важен за всички нас.

Защо е важно да знаем за радона?

Радонът е безцветен, без мирис и безвкусен радиоактивен газ, който се образува естествено в почвата от разпадането на урана. Той може да прониква в сгради през пукнатини в основите и стените и да се натрупва в закрити пространства. Високите нива на радон са основен риск за здравето, тъй като дългосрочното излагане на този газ увеличава риска от развитие на рак на белите дробове, дори при непушачи.

Какво се прави на Европейския ден на радона?

На 7 ноември всяка година Европейската асоциация за радон (ERA) организира кампании и информационни събития, насочени към:

Повишаване на осведомеността: Целта е да се информират хората за риска от радон и за значението на измерването на неговите нива в домовете.

Насърчаване на измерванията: Хората се насърчават да извършват измервания на радона в своите жилища, за да установят дали нивата са в безопасни граници.

Информиране за мерките за намаляване: Представят се различни методи за намаляване на нивата на радон в сградите, ако те са превишени.

Какво можете да направите Вие на този ден на радона?

Информирайте се: Научете повече за радона и за рисковете, свързани с него.

Измерете нивата на радон: Поръчайте измерване на радона в дома си, особено ако живеете в къща или в по-стара сграда.

Намалете риска: Ако нивата на радон са високи, предприемете мерки за тяхното намаляване.

Споделете информацията: Говорете с близките си за важността на проблема с радона.

Защо е важно да знаем за радона в България?

ден на радона
7 ноември – Европейски ден на радона снимка: freepik

В България, както и в много други европейски страни, има райони с повишени нива на радон. Ето защо е важно да се обърне внимание на този проблем и да се предприемат необходимите мерки за защита на здравето на населението.

Какво можете да направите, за да намалите риска?

Тествайте вашия дом: Ако живеете в сграда, построена преди 1980 г., важно е да проверите нивата на радон. Можете да закупите комплект за вземане на проби или да се свържете с местен орган, който може да ви помогне да организирате тест.

Вентилирайте дома си: Уверете се, че прозорците и вратите са добре затворени, особено през зимата. Това помага да се предотврати навлизането на радон от почвата. Отворените прозорци и врати позволяват на радона да излезе навън.

Не пушете: Тютюнопушенето увеличава риска от рак на белия дроб, причинен от радон. Пасивното пушене също увеличава този риск.

Помислете за система за намаляване на радон: Ако тестовете покажат високи нива на радон, помислете за инсталиране на система за намаляване на радон. Тези системи обикновено работят чрез вкарване на свеж въздух в къщата и изтегляне на заразения въздух.

Информирайте другите: Споделете информацията за радона с приятели, семейство и съседи. Колкото повече хора са запознати с проблема, толкова по-добре можем да работим заедно, за да го решим.

Уникалността на газа радон е, че той е радиоактивен и се появява в някои вериги на разпадане на радиоактивността. Газът получава голямо обществено внимание, защото е намерен в нови сгради, особено в мазета. Източник на радон в сградите е почвата, която съдържа малки количества радиоактивни материали, които в процеса на разлагане създават радон, или състава на строителните материали особено цимент.

Въпреки това емисиите на радон от стените са бавни и емитираното количество е малко. При нормална вентилация това количество не представлява опасност за здравето. Радонът прониква в дихателната система при вдишване, облъчвайки тъканите на дихателната система. Колкото по-висока е концентрацията на радон, толкова по-голям е рискът от рак на белия дроб. Най-податливи на експозиция на радон са децата и пушачите.

По данни на Световната здравна организация, радонът е вторият по значимост фактор, предизвикващ рак на белия дроб след тютюнопушенето и е причина за повече от 3 000 смъртни случая от белодробни заболявания всяка година.

Този проблем е признат на международно ниво и през последните години, Европа провежда „Европейски ден на Радона“, с цел да повиши осведомеността на Европейските страни относно опасностите от радона. Отбелязването на Европейския ден на радона има за цел да помогне на хората да разберат важността на този проблем и как с малки действия могат да намалят риска за своето здраве и това на своите близки.

Популяризирането е с цел подкрепа на национални и регионални действия в отделните държави на Европейския съюз в решаването на проблема радон.

Tagged , , ,
на горе