На 6 октомври Православната църква почита паметта на Св. Апостол Тома. Той е един от апостолите на Исус Христос. Наричали го Близнака, тъй като според една от версиите много приличал на Христос. В евангелските истории апостол Тома присъства с разказа за „Уверението Томово“.
В него се разказва как Тома не повярвал на разказите за възкресение Христово, докато не видял със собствените си очи раните от гвоздеите и от пробитото копие в ребрата Христови. Изразът Тома неверни е станал нарицателен за недоверчив човек. Мощите му били пренесени в Месопотамия, а на гроба му ставали чудеса. Тъй като апостол Тома бил изкусен строител, на повечето икони той е изобразяван с дюлгерски метър в ръка.
Затова 6 октомври се приема за патронен празник на архитектите, зидарите и строителите.
Житие на Св. Апостол Тома
Св. Апостол Тома бил роден в галилейския град Панеада.
По време на пребиваването Си между хората на земята, нашият Господ Иисус Христос обикалял градове и села, поучавал народа и изцелявал всякакви болести. Тома чул проповедта Му и като видял чудесата Му, се прилепил към Него с цялата си душа. Вървял след Иисуса, насищал се със сладките Му слова, съзерцавал пресветия Му лик и се удостоил Господ да го причисли към лика на дванадесетте апостоли, които Го съпровождали до спасителните Му страдания.
След Възкресението на Господа с недоверието си към думите на апостолите свети Тома още повече усилил вярата си в Христовата Църква. Защото, когато останалите ученици казали: „ Видяхме Господа“, той не искал да им повярва, докато не види сам Христа и не се докосне до раните Му. Когато изтекли осем дни от Възкресението, учениците били събрани заедно и Тома бил с тях, Господ им се явил и му казал:
„Дай си пръста тук, и виж ръцете Ми; дай си ръката и тури в ребрата Ми; и не бъди невярващ, а вярващ.“
Като видял Христа и се докоснал до живоносните Му ребра, той възкликнал:
„Господ мой и Бог мой!“ (Иоан 20:27,28).
Станалото с него по най-нагледен начин убеждава всички в истинността на Възкресението Господне, защото Христос се явил учениците Си не като призрак и не с някакво друго тяло, а със същото, с което страдал заради нашето спасение.
След Възнесението на Иисуса Христа на небето и слизането на Светия Дух, апостолите хвърлили помежду си жребий – кой къде да проповядва Божието Слово. На ап. Тома се паднало да отиде в Индия (древните писатели често наричали с името Индия всички южни богати страни на Азия), за да просвети потъналите в езичество страни и да научи на истинската вяра живеещите там народи.
След пристигането си в Индия, Св. Апостол Тома взел голямо количество злато и пари от цар Гундафор, за да му построи дворец. Парите и златото раздал на бедните. След това сам се изправил пред царя и заявил, че му е построил великолепен и невиждан до сега дворец, но не тук на земята, а в Небесното царство. Разгневен, царят хвърлил апостола и неговия придружител Аван в тъмница.
В това време братът на царя тежко заболял и никой не вярвал, че ще оздравее. Но неочаквано не просто оздравял, а в момента, в който всички помислили, че е умрял, отворил очи и съобщил, че бил взет от ангел Господен, който му показал небесно жилище, което било приготвено от св. ап . Тома вместо земен дворец и поразен от видяното уговорил царя да освободи апостола.
Двамата, царят и неговият брат паднали ничком пред апостола, като го помолили за неговото благословение и да ги научи на християнския закон. Те приели св. Кръщение и заживели благочестиво.
Докато Св. Апостол Тома просвещавал с проповедта на Евангелието индийските земи, дошло време за честното представяне на Божията майка и апостолите, пръснати в различни страни, били взети на облаци и пренесени в Гетсимания при одъра на преблагословената Дева. По Божий промисъл св. ап. Тома, също взет на облак от Индия, закъснял и не успял да пристигне в деня на погребението, а чак на третия ден след това.
Той много се натъжил и тогава по общо съгласие светите апостоли отворили гробницата за св. Тома, за да види пречестното тяло, да му се поклони и да се утеши в мъката си. Но когато отворили гробницата, тялото не било там, останала била само плащеницата. И тогава всички повярвали, че подобно на Сина Си, Божията Майка възкръснала на третия ден и била взета с тяло на небето.
След това светия апостол се завърнал в индийските страни, за да проповядва Христа и обърнал мнозина във вярата.
Прободен с копие, Тома загинал мъченически. При гроба му ставали много знамения и чудеса.
Свети апостол Тома се почита като закрилник на строителите.
Защо почитаме Св. Апостол Тома?
Св. Апостол Тома се почита като патрон на архитектите, зидарите и строителите поради няколко причини, вплетени в историята и традициите:
Легенди за занаятчийски умения: Според преданията, апостол Тома бил не само един от 12-те апостоли на Исус Христос, но и изключително сръчен строител. Смята се, че е бил майстор на дърводелството и строителството, което го свързва пряко със занаятите, извършвани от архитекти, зидари и строители.
Изображения в иконографията: В повечето икони, изобразяващи свети апостол Тома, той е представен с дюлгерски метър в ръка. Това визуално представяне го свързва още по-силно с професиите, свързани със строителството и затвърждава неговия статус на покровител.
Символика на творението: Строителството, подобно на всяко творчество, е свързано с изграждането на нещо ново и устойчиво. Свети апостол Тома, като един от основните разпространители на християнството, е свързан с изграждането на духовна сграда – църквата. По този начин, той се превръща в символ на всички творци, които изграждат както материални, така и духовни структури.
Почит към труда: Почитането на свети апостол Тома като покровител на тези професии е израз на уважение към труда и уменията на архитектите, зидарите и строителите. Тези професии са от съществено значение за развитието на всяко общество и за създаването на комфортна среда за живот.
Защо 6 октомври е ден на архитектите, зидарите и строителите?
Тъй като 6 октомври е празникът на Св. Апостол Тома, тази дата се е утвърдила като професионален празник за архитектите, зидарите и строителите. В този ден те отбелязват своите постижения и отдават почит на своя небесен покровител.
Какво означава това за съвременните строители?
За съвременните строители почитането на Св. Апостол Тома има символично значение. То напомня за важността на традициите, за връзката между минало и настояще и за значението на качествената и отговорна работа. Освен това, този празник е възможност за професионалната общност да се обедини и да отпразнува своите успехи.
Ролите на архитектите, зидарите и строителите:
В процеса на изграждане на сгради и съоръжения, всеки от тези професионалисти играе ключова и взаимосвързана роля. Ето по-подробно описание на техните функции:
Архитектът
Визия и дизайн: Архитектът е този, който зачева идеята за сградата. Той създава визуалното представяне, планира разположението на помещенията, определя стила и естетиката на сградата.
Функционалност: Архитектът проектира сградата така, че да отговаря на конкретните нужди на клиента и да бъде функционална и удобна за обитаване или използване.
Структурна цялост: Той съставя подробни планове и чертежи, които показват как различните елементи на сградата ще бъдат свързани и ще взаимодействат.
Нормативна уредба: Архитектът трябва да спазва всички строителни норми и разпоредби, за да гарантира безопасността и устойчивостта на сградата.
Комуникация: Архитектът координира работата на всички участници в строителния процес, от инженерите до строителите.
Зидарят
Изграждане на стени: Зидарят е специалист в изграждането на стени от различни материали – тухли, блокове, камък. Той извършва зидането според проектантските чертежи.
Монтаж на елементи: Зидарят монтира различни елементи като врати, прозорци, комини и други.
Извършване на довършителни работи: В някои случаи зидарите извършват и довършителни работи като шпакловка и мазилка.
Спазване на технологията: Зидарят трябва да спазва строго определени технологии и норми при извършване на зидарските работи, за да се постигне висока здравина и устойчивост на конструкцията.
Строителят
Организация на строителния процес: Строителят е този, който отговаря за цялостната организация на строителния процес. Той планира работата, осигурява необходимите материали и оборудване и следи за спазването на сроковете.
Координация на екипите: Строителят координира работата на различните екипи на строителната площадка – зидари, мазачи, електротехници и др.
Контрол на качеството: Строителят следи за качеството на изпълнение на строителните работи и отговаря за това сградата да бъде построена в съответствие с проекта.
Спазване на безопасността: Строителят отговаря за безопасността на работниците на строителната площадка и за спазването на всички правила за безопасност.
Взаимодействието между тях
Архитектът създава визията и плановете, зидарят ги реализира на практика, а строителят организира и координира целия процес.
Архитектът и строителят работят в тясно сътрудничество, за да се гарантира, че сградата се изгражда според проекта и в срок.
Зидарят изпълнява конкретните задачи, определени от архитекта и строителя.
Всеки от тези професионалисти играе важна роля в създаването на сгради. Тяхното сътрудничество и взаимодействие са от съществено значение за постигането на качествен и успешен резултат.
Днес е важно да почетем паметта на Св. Апостол Тома.
Кой има имен ден днес?
Имен ден празнуват всички, които носят името Тома и производните му: Том, Томас, Томчо, Томил, Томислав, Томана, Томка, Томая.