Има някои любопитни причини да изгледаме отново комедията Баш Майсторът, които ще ви представим в статията. Баш Майсторът е великолепен български филм, който е любим на много поколения. Защо всички обичаме да гледаме любимата комедия?
Баш Майсторът и сега e жив образ, а ние го гледаме, радваме се, смеем се, чудим се и благодарим на актьора Кирил Господинов за безкрайния талант и енергията, с която е създал образа. И сега се дивим и радваме на филма!
Филмът е направен по поръчка на Българската телевизия и е създаден през 1973 година, по сценарий на Атанас Мандаджиев. Актьорският състав: Кирил Господинов, Валентина Борисова, Юрий Яковлев, Тодор Колев, Георги Наумов, Владимир Давчев и други. Режисьор на филма е Петър Б. Василев, а музиката на Атанас Косев.
Поредицата има няколко филма: „Баш майсторът“, Баш майсторът на екскурзия“, „ Баш майсторът фермер “, „Баш майсторът началник, „Баш майсторът на море“.
Сюжет на филма
Научният работник Робеспиер Гълъбов живее със семейството си в малък апартамент с обща кухня и мечтае за самостоятелен дом. Гълъбов се запознава с Рангел Лелин, известен като Баш майстора, когато разбира, че новото общинско жилище, за което кандидатстват, няма да бъде готово в следващото десетилетие. Бившият майстор обещава да построи частна къща за един месец. След започване на строежа Рангел Лелин непрекъснато изнудва Гълъбов за още пари чрез почерпка за „слагане на шапката“. Най-накрая къщата е построена, но откриването става неприятно. Оказва се, че коминът на камината не работи правилно. След дни на безуспешни опити за разрешаване на проблема, братът на бившия майстор се появява и познавайки триковете на Лелин, намира шапка, вградена в комина.
Ето кои са 5 любопитни причини да гледаме отново Баш Майсторът:
1 Великолепна актьорска игра на Кирил Господинов
Впечатляващо присъствие на екрана и силна актьорска игра на Кирил Господинов. Превъплъщението на актьора във филма е великолепно и не можем да си представим друг да изпълнява ролята на майстора-тарикат. Неизвестен за аудиторията факт от този период е, че актьорът и Невена Коканова кандидатстват във ВИТИЗ, но не ги приемат, защото все още не представят диплома за завършено образование. Това е весел и забавен филм, който разказва историята на хитрия майстор Рангел, който винаги може да ти „сложи шапката“.
2 Прототипът, използван във филма за образа на Баш Майстора
За да изгради образа на майстора, големият български актьор Кирил Господинов използва своя чичо. Селото, в което живее неговият роднина, се казва Гроздьово и първообразът за главната роля във филма бил колоритен и запомнящ се. Чичото бил известен в цялото село със своя чудат характер и покрай него възниквали случки точно както в Баш Майстора. От него Кирил Господинов взел идеята да сложи мрежичка на главата си.
3 Диалектът на Рангел Лелин
Специфичният диалект, на който говори главният герой на Кирил Господинов, е причина филмът да бъде спрян и цензуриран. Тогава преценили, че начинът на говорене е недопустим за обществото, в което „се говори правилно“. По висшестоящо нареждане, една от сериите на Баш Майсторът трябвало да се „преозвучи“, което било дълъг и труден процес и понякога отнемало 15 дни. Заплашен, че може друг актьор да дублира майстора, Кирил Господинов се съгласил отново да запише репликите.
4 Хумор и забавни реплики
Филмът „Баш Майсторът“ е забавен и ни гарантира весело прекарване пред екрана на телевизора. Ние искрено се забавляваме, докато гледаме и дивим на находчивостта на майстора. Сценаристът Атанас Мандаджиев създава толкова интересна история, богата на хумор и култови изречения, че тя остава завинаги в историята на българското кино.
Ето незабравими култови реплики от филма:
Кокошка може да долети отвсякъде, яйце не!
Прасето е животно – иска грижи.
Ууу, Рангилееее, много хубава стая…
– Хубава, хубава, ама 20 лева!
Аз, жената и синът – тримата глупаци.
Моля ви се, гражданино, успокойте се! Човек, на години СИ!
И ти си сложна личност, Майсторе…
– Рангиле, уби ли съ?
– Не съм! Ама шъ са убия!
Сладък коняк! Като тебе, Мими!
Ако няма в Шумен, във Видин сто на сто ще намерите!
Моля ви се, другари! Всичко искайте, само не и камина!
Не съм виждал досега такъв шеф, другарю шеф!
– Рангили, гледай, гледай!
– Ня’а ко да гледам!
– Едно време дисаги, мускали, а сега – кемпинг, перкинг…
– Аз кат ти перна един ша видиш! Ако не беше баща ти на върба щеше да отидеш на море.
Айде нема нужда…
Пари ми дай – акъл не ща.
5 Последният епизод на филма
В кадър от последния епизод на филма „Баш майстора“ се вижда, че Рангел има белезници на ръцете. Създателите застъпили идеята за продължение на комедията, в която да се разкрие същността на такива герои като Рангел Лелин, да се покаже, че трябва да се премахнат от обществото такива личности и да бъдат надраснати. Такъв филм излиза през далечната 1983 година, но обстановката в страната възпрепяства нови снимки и така филмът не е продължен.
Интересни факти
Интересен факт е, че големият актьор Кирил Господинов участва и във филма „Понеделник сутрин“ 1966 година, който също е подложен на цензура.
Във филма прави дебют прекрасната Пепа Николова, която се влюбва в Асен Кисимов. Оператор на филма е ненадминатият Димо Коларов, а музиката към филма е на Милчо Левиев. Въпреки участието на такива звездни таланти, филмът е спрян и се появява на екран едва през 1988 година.
Освен в Понеделник сутрин Кирил Господинов играе във филмите „Шведските крале“, „Птици и хрътки“, „Тримата от запаса“, „Бон шанс, инспекторе!“, „Момчето си отива“,„Нощем с белите коне“. Най-известна роля на актьора, е тази на майстора в комедията „Баш майсторът“ и следващите продължения на филма.