Световният ден на брайловата азбука ежегодно се празнува на 4 януари, на рождения ден на своя създател Луи Брайл.
Луи Брайл ослепява вследствие на инцидент в детството си. На 15-годишна възраст, Луи развива свой код за писане, подобрявайки система, разработена от войници, позната като „нощно писане“. Той публикува своята система, като впоследствие през 1829 г. включва и музикалните ноти.
През 1837 г. са предложени и първите цифри.
Световният ден на брайловата азбука е възможност да отпразнуваме човешкия дух и да подчертаем, че всички ние можем да допринесем за създаването на по-достъпен и включващ свят.
Какво представлява брайловата азбука?
Брайловата азбука е тактилна система за писане и четене, използвана от слепите и слабовиждащите хора по света.
Брайловото писмо се състои от 63 комбинации от 6 релефни точки, разположени в 2 вертикални колонки от по 3 точки. Чрез него се изобразяват буквите на всички азбуки, цифрите, нотните знаци и други символи на писмената реч.
Към днешна дата е пригоден към почти всеки продукт за четене – книги, списания, документи, валута, листовки и кутии на лекарства, бутони в асансьори. Включително брайлов електронен дисплей, приспособен за компютърни технологии.
Достигане до незрящи и хора с увредено зрение
Дори при нормални обстоятелства хората с увреждания – един милиард души по света – е по-малко вероятно да имат достъп до здравеопазване, образование, работа и да участват в общността. Те са по-склонни да живеят в бедност, да изпитват по-високи нива на насилие, пренебрегване и малтретиране и са сред най-маргинализираните във всяка засегната от кризата общност.
За хората с увредено зрение животът под изолация постави няколко проблема по отношение на независимостта и изолацията, особено за хората, които разчитат на използването на допир, за да комуникират своите нужди и да получат достъп до информация.
Пандемията разкри колко критично важно е да се произвежда съществена информация в достъпни формати, включително на Брайл и звукови формати. В противен случай много хора с увреждания биха могли да бъдат изправени пред по-висок риск от заразяване поради липса на достъп до насоки и предпазни мерки за защита и намаляване на разпространението на пандемия. COVID-19 също подчерта необходимостта от засилване на всички дейности, свързани с цифровата достъпност, за да се гарантира цифровото включване на всички хора.
Световният ден на брайловото писмо, който се отбелязва от 2019 г., се отбелязва, за да се повиши осведомеността за значението на брайловото писмо и брайловата азбука като средство за комуникация за пълното осъществяване на човешките права на незрящите и слабовиждащите хора.
История на Световния ден на брайловото писмо
4 януари 2024 г. е обявен за Световен ден на брайловото писмо, за да се насърчи разбирането на значението на брайловото писмо и брайловата азбука като форма на комуникация и пълното осъществяване на човешките права за хората с частично зрение или слепите. Общото събрание на ООН обяви 4 януари за Световен ден на брайловата азбука през ноември 2018 г. На следващата година първият по рода си Световен ден на брайловата азбука беше отбелязан и признат за световен празник.
ООН споменава: През ноември 2018 г. (Резолюция A/RES/73/161) Общото събрание реши да обяви 4 януари за Световен ден на брайловото писмо, като признава, че пълното осъществяване на правата на човека и основните свободи зависи от всеобхватна писмена реклама.
Общото събрание на ООН избра деня за тържеството в прокламация, който се оказва и рожденият ден на Луи Брайл. Когато Луи Брайл бил малко дете, той случайно се намушкал в окото с шилото на баща си, което го накарало да загуби зрението си. Той прекарва известно време в Кралския институт за слепи младежи във Франция, започвайки от 10-годишна възраст, където разработва и усъвършенства системата с релефни точки, която в крайна сметка става известна като брайлова азбука. За съжаление, Брайл не успя да се убеди в полезността на своето творение. Две години преди Кралският институт да започне да преподава Брайл, през 1852 г., той почина.
Световен ден на брайловото писмо 2024 г.: Значение
Брайловото писмо и брайловата азбука постепенно се приемат като основен формат за писмена информация за незрящи хора по целия свят. Целта на деня е да насърчи разбирането на стойността на брайловото писмо като средство за комуникация и пълното реализиране на човешките права за незрящите или частично зрящите.
Според доклад на Световната здравна организация хората с увредено зрение имат по-високи нива на бедност и понасят неравенство през целия живот. Според докладите проблемът е станал по-сериозен след пандемията.
Как да отпразнуваме Световния ден на брайловото писмо?
Повишете осведомеността
Разпространете думата! Не всеки е наясно с важността на брайловото писмо и брайловата азбука. Използвайте вашите социални медийни платформи, за да повишите осведомеността.
Подарете подарък на Брайл
Дарете или подарете на слабовиждащ или незрящ човек подарък на Брайл. Този подарък може да бъде книга, играчки или учебни пособия.
Научете се да четете Брайл
Защо не се научите да четете Брайл? Може да бъде от полза, тъй като можете да използвате знанията си, за да инструктирате и помогнете на някой, който наистина се нуждае от тях.
Предлагайте Брайлови ресурси
Бизнеси, ресторанти, медицински кабинети, правителствени агенции и други в общността могат да отбележат Световния ден на брайловото писмо и да обслужват незрящи хора, като предоставят документи, менюта, инструкции и други полезни елементи на брайлово писмо.
Свържете се с местна организация за незрящи, за да получите помощ при превод и други проблеми.
Празнувайте брайловата грамотност
Невероятно е за сляп човек да се научи да чете с върха на пръстите си! През 2003 г. Организацията на обединените нации нарече грамотността като човешко право с кампанията си Грамотността като свобода.
Хората с увреждания често се сблъскват с трудности с неравенството в грамотността, тъй като е по-малко вероятно да имат достъп до ресурсите, които имат зрящите хора.
Световният ден на брайловото писмо е чудесно време да отпразнуваме — и да се застъпим за повече — равенство в грамотността!
Научете повече за брайловото писмо
Колкото и невероятно да е брайловото писмо и колкото и да предлага на слепи и частично зрящи хора, брайловите книги трябва да останат в страната, в която са произведени, поради рестриктивните международни закони за авторското право.
Тъй като брайловите книги не могат да се споделят през границите, слепите не могат да четат книги, които не са произведени в собствената им страна.
За съжаление, в момента само 5% от всички публикувани материали се произвеждат в достъпни формати, което означава, че под 10% от всички слепи деца в развиващите се страни ходят на училище поради недостига или липсата на учебни материали.
Защо си струва да празнуваме?
Световният ден на брайловото писмо е напомняне за важността на достъпността и независимостта за хората, които са слепи или хора с увредено зрение.
Днешната реалност е, че много заведения, като ресторанти, банки и болници, не предлагат брайлови версии на своите печатни материали като менюта, извлечения и сметки. Поради това хората със слепота или зрителни увреждания често нямат свободата да избират сами храна или да запазят финансите си частни.
Този ден разпространява информираността за брайловото писмо и брайловата азбука и други достъпни форми на комуникация. Всеки заслужава (и има законно право) еднакво настаняване и услуги, независимо от способностите му. Нека помним това и да направим нашата част, за да направим работните си места по-достъпни за всички.
Защо да изберете брайл пред друг достъпен формат?
Брайловото писмо е често е предпочитан метод за четене на определени документи.
Например наличието на меню за самостоятелно четене позволява на читателите на брайлова азбука да участват в разговори, докато преглеждат опции за храна. Освен това наличието на брайлово банково извлечение за преглед — и препрочитане, когато има потенциално несъответствие — осигурява удобство, което другите достъпни формати не предлагат.
Всеки човек наистина ще има своите предпочитания за достъпен формат, но брайловото писмо изглежда печели пред другите в много случаи.
Защо Световният ден на брайловото писмо е важен?
Това е ден за повишаване на осведомеността
Брайловото писмо, както и образованието, трябва да бъде законно право. Осъзнаването на значението на брайловото писмо не може да бъде надценено.
Разпознаваме незрящи и хора с увредено зрение
Често приемаме зрението си за даденост и не разбираме уникалните предизвикателства, пред които хората с малко или никакво зрение се изправят ежедневно. Хората със зрителни увреждания заслужават не само нашето признание, но и уважение.
Помним самия Брайл
Нека не забравяме да почетем Луи Брайл. Безценният инструмент, който той създаде, е помогнал на толкова много хора през годините.
Световният ден на брайловото писмо и брайловата азбука предлага възможност за насърчаване на разговори относно Закона за правата на хората с увреждания и превенцията, идентифицирането и лечението на очни заболявания. Предизвикателствата, пред които незрящите и слабовиждащите хора се изправят ежедневно, се подчертават и от Световния ден на брайловото писмо. Денят на брайловото писмо обръща внимание и на незачитането на слепите хора от властите.
Днес Световният ден на Брайл служи не само като почит към Луи Брайл, но и като платформа за повишаване на осведомеността относно жизненоважната роля, която Брайлът играе в живота на хората с увредено зрение. Събития, семинари и образователни инициативи се провеждат по целия свят за насърчаване на брайловата грамотност и приобщаването.
Честит Световен ден на брайловата азбука!