4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски

4 юли - честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски
Празници

4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски

На този ден- 4 юли църквата почита Свети Андрей, Архиепископ Критски, заедно със Света Марта.

Кратко животоописание на Свети Андрей, Архиепископ Критски

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: агенция Кросс

Свети Андрей, Архиепископ Критски се родил в град Дамаск и бил ням по рождение до седемгодишна възраст. Когато заедно с родителите си се причастил в църквата с божествените Тайни на Тялото и Кръвта Христови, при причастяването езикът му се развързал и той проговорил. Христос, истинният Син Божий, изрекъл похвала на Себе Си чрез устата на това нямо дете, показал колко велика е силата, скрита в Пречистите Тайни.

В четиринадесетата година от живота си бил отведен в светия град Иерусалим за служене на Бога. Светейшият Иерусалимски патриарх го приел и го причислил към клира и след време го назначил, като разумен човек, за нотарий. Свети Андрей водел много добродетелен живот, подвизавайки се в целомъдрие, въздържание и кротост, така че му се удивлявал и самият патриарх; той бил угоден на Бога и обичан от всички.

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: Марица

Свети Андрей взел дейно участие в шестия вселенски събор против монотелитската ерес. След завършването на събора той се върнал в Иерусалим и пребивавал в обичайните си богоугодни занимания, грижейки се, по поръчение на патриарха, за сираците, хранейки странниците, служейки на болните. Във всичко това той бил толкова усърден и старателен, като че служел на Самия Христос.

По-късно при управлението на император Юстиниан II Андрей бил назначен за архиепископ в Крит. Тук той бил светилник за света, осияващ Христовата Църква с боговдъхновеното си учение и добродетелния си живот. Като непобедим подвижник, от когото се боят и бесовете (защото той ги изгонвал), Андрей бил страшилище за еретиците. Не само невидимите, но и видимите врагове бивали прогонвани по неговите молитви.

Младият Андрей живял в нравствена чистота, сърдечна молитва и въздържание, и бил обичан от всички. Полагал големи грижи за сираците и болните в трудните времена, когато светият град бил завладян от арабите. След няколко години Йерусалимският патриарх го изпратил с мисия в Константинопол, където направил добро впечатление на патриарха и на императора. Тук също се отличил с голяма молитвеност и благотворителна дейност за бедните, болните и сираците. Затова през 710 г. бил избран за архиепископ на остров Крит. И тук ревностно служил на вярващия народ, като го защитавал от еретици, помагал и при отбраната на острова срещу сарацините. Чрез силата на неговите молитви по време на суша измолвали дъжд, който превръщал земята в плодородна.

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: pravoslavieto

Веднъж остров Крит бил нападнат от пристигнали на кораби сарацини. Те обсадили града, наречен Друмеос, където се затворили християните със своя пастир свети Андрей. Но сарацините воювали безуспешно и със срам отстъпили, прогонени не с оръжие, а от по-силните от всяко оръжие молитви на светителя, които изливал със сълзи към Бога, и с тях, като със стрели, уязвявал враговете. Неговите молитви имали голяма сила: с тях той по време на бездъждие и суша измолил от Бога дъжд, който оросил критската земя и й дарил плодородие.

Веднъж свети Андрей бил повикан в Цариград по църковни дела. На връщане той предузнал близката си смърт и казал на своите спътници, че няма вече да види Крит. Действително, като стигнал до остров Митилин, Андрей заболял и тихо предал Богу дух. Това било около 720 г. Св. Андрей Критски оставил няколко съчинения с духовно съдържание: беседи на разни празници, канони и празнични стихири. Особено известен е Великият канон на св. Андрей Критски. Той се чете на части в първите четири дни на Великия пост, а цял се чете в сряда на петата великопостна седмица. В тези богослужебни песни се изразява дълбоко покаяние и духовно съкрушение за греховете.

Свети Андрей, Архиепископ Критски, света Марта, молете Христа Бога за спасението на нашите души. Амин!

Писания и Великия на Свети Андрей, Архиепископ Критски

 

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: pravoslavieto

Свети Андрей написал много боговдъхновени писания и Великия, който се пее в четвъртък на петата седмица на Великия пост, наред с други канони. Св. Андрей Критски оставил няколко съчинения с духовно съдържание: беседи на разни празници, канони и празнични стихири. Особено известен е Великият канон на св. Андрей Критски. Той се чете на части в първите четири дни на Великия пост, а цял се чете в сряда на петата великопостна седмица. В тези богослужебни песни се изразява дълбоко покаяние и духовно съкрушение за греховете.

Този Велик канон бил донесен от Андрей Критски в Цариград заедно с повествованието за живота на св. Мария Египетска, написано от йерусалимския патриарх Софрония. Тогава тия две творения били включени във Великопостната служба.

Св. Андрей Критски оставил няколко съчинения с духовно съдържание: беседи на разни празници, канони и празнични стихири. Особено известен е Великият канон на св. Андрей Критски. Той се чете на части в първите четири дни на Великия пост, а цял се чете в сряда на петата великопостна седмица. В тези богослужебни песни се изразява дълбоко покаяние и духовно съкрушение за греховете. Този Велик канон бил донесен от св. Андрей в Цариград заедно с повествованието за живота на св. Мария Египетска, написано от йерусалимския патриарх Софрония. Тогава тия две творения били включени във Великопостната служба.

Свети Андрей се отличил също като проповедник и химнограф. Заради изящната си словесност е смятан за един от най-големите църковни оратори на византийската епоха. Написал известния Велик покаен канон и множество други молитвени текстове в мерена реч. Те се изпълняват и до днес в оригинал или в преводи в православните църкви по света.

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: Арт портал

 

 

Кого покровителсква и кого закриля Свети Андрей, Архиепископ Критски?

Свети Андрей, Архиепископ Критски закриля всички, които носят името Андрей, както и всички, които търсят покаяние и смирено завръщане към вярата си в Бога.

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: Виа Понтика

Как да почетем светец?

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: Марица

Почитането на светец обикновено включва комбинация от молитва, размисъл и добри дела. Ето няколко стъпки, които можете да предприемете:

1. Научете за светеца: Проучете живота, делата и чудесата на светеца, когото искате да почитате. Това ще ви помогне да разберете защо той е важен за вас и какво представлява.

2. Изберете ден: Изберете конкретен ден или празник, посветен на светеца, за да му отдадете почит. Това може да бъде неговият рожден ден, денят на неговото мъченичество или друг значим ден в неговия живот.

3. Молете се: Прекарвайте време в молитва към светеца, като го помолите за неговата намеса и защита в живота ви. Можете също така да четете молитви, написани от други хора, които са били вдъхновени от светеца.

4. Подаръци: Направете подарък на някой в ​​нужда в името на светеца. Това може да бъде материално дарение, акт на доброта или дори просто дума на насърчение. Целта е да следваме примера на светеца и да помагаме на другите.

5. Медитирайте: Отделете малко време, за да помислите върху уроците и добродетелите на светеца. Какво можете да научите от техния живот? Как можете да подражавате на техните действия във вашия собствен живот?

6. Посещение на църква или светилище: Ако е възможно, посетете църква или светилище, което е свързано със светеца. Там можете да запалите свещ, да участвате в литургия или да получите благословия.

7. Споделяне на вярата: Разкажете на другите за светеца и неговите добродетели. Споделяйки историята на светеца, вие не само почитате паметта му, но и вдъхновявате другите да следват примера му.

Не забравяйте, че целта на почитането на светец е да укрепите собствената си връзка с Бог и да станете по-добър човек. Като следвате стъпките по-горе, можете да създадете дълбоко духовно преживяване както за себе си, така и за хората около вас.

Как църквата почита паметта на светец?
Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: pinterest

Църквата почита паметта на светеца по различни начини, в зависимост от деноминацията и традициите. Някои общи практики включват:

1. Литургия или меса: Църквите често провеждат специални литургии или меси в чест на светеца, като се молят за неговото застъпничество и вдъхновение.

2. Молитви:

Свети Андрей
4 юли – честваме Свети Андрей, Архиепископ Критски снимка: Марица

Хората често се молят специално за светеца, като го споменават по име по време на личните си молитви или като част от групови молитвени служби.

3. Поклонение: Много християни посещават гроба или светилището на светец, за да се поклонят и да потърсят неговото напътствие или чудотворна намеса.

4. Ден на светеца: Много църкви и религиозни организации празнуват деня на светеца, който обикновено е датата на смъртта му. Това е време за възпоменание, благодарност и празнуване на живота и постиженията на светеца.

5. Специални събития: Понякога църквите организират специални събития или конференции, за да отбележат паметта на светеца и да обсъдят неговите учения или пример.

6. Християнски изкуство: Светецът може да бъде почетен чрез създаване или показване на произведения на християнското изкуство, като статуи, картини или икони.

7. Благотворителност: В името на светеца могат да бъдат организирани благотворителни събития или кампании за подпомагане на нуждаещите се и насърчаване на добротата и щедростта.

8. Проповеди и учения: Пасторите и духовните лидери могат да използват живота и ученията на светеца като отправна точка за своите проповеди и учения, подчертавайки ценностите и вярванията, които светецът представлява.

Не забравяйте, че специфичните ритуали и практики могат да варират значително в различните християнски деноминации и традиции. Важно е да отдаваме почит на всички светци.

Tagged , , ,
на горе