На 31 юли отбелязваме 212-ия ден от годината според Григорианския календар, като остават още 153 дни до края на годината.
31 юли – Богородични Заговезни
Богородични Заговезни е християнски празник, който се отбелязва на 31 юли. Този ден, известен още и като Заговезни преди Богородичния пост, маркира началото на постния период, подготвящ християните за празника Успение на Пресвета Богородица, който се празнува на 15 август. Богородичните Заговезни отбелязват началото на четиринадесетдневния пост, наречен Богородичен пост, който е посветен на Пресвета Богородица. Постът включва въздържание от определени храни и се е възприел като време за духовно размисъл и покаяние. На този ден много християни приготвят специални ястия и погачки, като част от традицията да се подготвят за поста. В някои региони има обичаи, свързани с народни песни и игри.
31 юли почитаме Свети праведни Евдоким
Свети праведни Евдоким е християнски светец, който се почита на 31 юли. Той е известен със своята благочестие и святост. Св. Евдоким е бил отговорен за проповядване на християнските ценности и поддържане на християнската общност в своята епоха.
31 юли почитаме Свети свещеномъченик Симеон Самоковски
Свети свещеномъченик Симеон Самоковски също се почита на 31 юли. Той е известен със своята жертва и мъченичество за християнската вяра. Живял в Самоков и бързо става известен със своята святост и преданост. Историята на светеца е вдъхновяваща и служи за пример на преданост към вярата и смелост в трудни времена.
31 юли Световният ден на рейнджъра
Световният ден на рейнджъра се отбелязва на 31 юли в чест на рейнджърите, които опазват природните и културните богатства. Този ден почита техния труд и жертви, включително защитата на дивата природа и предотвратяване на бракониерство. Възникнал през 2007 г. по инициатива на Международната федерация на рейнджърите (IRF), денят включва мемориални събития, кампании за осведоменост и образователни активности.
31 юли отбелязваме Международният ден на африканските жени
Международният ден на африканските жени се отбелязва на 31 юли, за да се почетат постиженията и приносът на африканските жени в обществото. Възникнал през 1962 г. по инициатива на Африканския съюз, денят акцентира на важността на правата на жените и тяхната роля в развитието на Африка. Честванията включват конференции, дискусии и събития, насочени към повишаване на осведомеността за предизвикателствата и успехите на африканските жени.
На 31 юли празнуващите своя рожден ден са:
Кристина Димитрова, певица, родена на 31 юли 1960 година в София. Тя е една от популярните български певици, започнала своята кариера през 80-те години на 20-ти век. Димитрова е известна с изпълненията си на поп и естрадна музика, като е издавала множество албуми и сингли, които са получила признание и любов от публиката.
Владимир Каролев, икономист, роден на 31 юли 1961 година във Варна. Той е изтъкнат икономист и общественик, известен със своите коментари и анализи в сферата на икономиката и финансите. Каролев е работил в различни финансови институции и е бил консултант по икономически въпроси. Той е също така активен в политическия живот на България, участвайки в различни политически и граждански инициативи.
Владислав Прелезов, журналист, роден на 31 юли 1965 година в София. Той е уважаван журналист и редактор, работил в различни медийни издания и телевизионни програми. Прелезов е известен с обективните си репортажи и коментари, обхващащи широк спектър от теми, включително политика, икономика и култура.
Димо Райков, писател, роден на 31 юли 1954 година в България. Той е автор на множество романи, разкази и есета, като някои от най-известните му произведения включват „Писма до мъртвия брат” и „Сянката на моста”. Райков е признат за своя стил и дълбочина в описанията на българската действителност и човешките взаимоотношения.
Иван Ничев, режисьор, роден на 31 юли 1940 година в Казанлък. Той е един от водещите български режисьори, известен с филмите си „Задочни репортажи” и „Маргарит и Маргарита”. Ничев е получил множество награди за работата си и е оставил значителен отпечатък върху българското кино със своите творчески и новаторски идеи.
Веселина Геринска, режисьор, родена на 31 юли 1938 година в София. Тя е уважаван режисьор, работила в театъра и киното. Геринска е известна със своите драматични постановки и филмови адаптации на класически и съвременни произведения. Тя е получила признание за своята режисьорска работа както в България, така и в международен план.
Цветелина, певица, родена на 31 юли 1976 година в Петрич. Тя е популярна фолк певица, известна с хитовете си в жанра поп-фолк. Цветелина е издавала множество албуми и сингли, които са се радвали на голяма популярност сред българската публика. Тя е известна със своя характерен глас и енергични изпълнения на сцената.
Проф. Васил Николов, член на Факултетния съвет във Факултета по агрономство в Аграрния университет – Пловдив, преподавател в катедра „Животновъдни науки“, е роден на 31 юли 1962 година. Бил е председател на Селскостопанската академия в периода юли 2017 – юни 2019 г. Проф. Николов има значителен принос в областта на агрономията и животновъдството, като неговата работа се отличава с новаторски подходи и изследвания.
Венка Стоянова, родена на 31 юли 1956 година, е лекар и депутат от ГЕРБ в 43-ото и 44-ото Народно събрание на Република България. Тя е известна със своята активна политическа дейност и участие в здравните реформи, като защитава интересите на здравеопазването и пациентите в България.
Д-р Владислав Прелезов, роден на 31 юли 1965 година в София, е журналист и ръководител на отдел „Връзки с обществеността“ в Техническия университет – София. Със своя дългогодишен опит в журналистиката и връзките с обществеността, д-р Прелезов играе ключова роля в комуникационната стратегия на университета.
Димитър Маргаритов, роден на 31 юли 1975 година, е юрист и заместник-министър на икономиката в оставка. Той е завършил Софийския университет и е бивш председател на Комисията за защита на потребителите, където е работил за защита правата на потребителите и справедливото регулиране на пазарните отношения в България.
Димо Райков, роден на 31 юли 1954 година, е писател и автор на множество романи и сборници с разкази, включително „Писма до мъртвия брат“, „Париж, моят Париж“, „Реката на смъртта“, „Диагноза: Българин в чужбина“, „Анхедония“. Творчеството му се отличава със задълбочени социални и психологически анализи на съвременния живот и българската идентичност.
Проф. Иван Ничев, роден на 31 юли 1940 година в Казанлък, е режисьор и сценарист, известен със своите филми и театрални постановки. Неговите произведения често разглеждат важни социални и исторически теми, като са получили множество награди и признания както в България, така и в чужбина.
Константин Каменаров, роден на 31 юли 1964 година, е журналист и бивш генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ) от 2017 до 2019 г. Той има дългогодишен опит в медийната индустрия и е работил за подобряване на качеството на телевизионното излъчване и програмно съдържание.
Пенчо Пламенов Милков, роден на 31 юли 1978 година в Бенгази, Либия, е български политик и адвокат от БСП. Народен представител от коалиция „БСП за България“ в XLIV Народно събрание. Бил е общински съветник от БСП в община Русе. Кмет на Русе от 2019 г.
Д-р Петко Николов, роден на 31 юли 1957 година в Ботевград, е бивш председател на Патентното ведомство на Република България и министър на икономиката и индустрията на България в служебното правителство на Димитър Главчев от 9 април 2024 г. Той е работил за развитието на системата за защита на интелектуалната собственост в България, насърчавайки иновациите и креативността.
Станимир Илчев, роден на 31 юли 1953 година, е български политик, член на НДСВ и бивш член на Европейския парламент. Народен представител в XXXIX и XL Народно събрание. Бивш евродепутат от листата на НДСВ в периода 2005 – 2007 година и в периода 2009 – 2014 година. Той има значителен опит в политиката и международните отношения, като работи за европейската интеграция на България и укрепване на връзките с Европейския съюз.
Христо Щерионов, роден на 31 юли 1963 година, е главен директор на Главна дирекция “Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА) от септември 2020 г. Той отговаря за регулирането и контрола на гражданската авиация в България, работейки за повишаване на стандартите за безопасност и ефективност в сектора.
Уесли Снайпс, актьор, роден на 31 юли 1962 година в Орландо, САЩ. Той става известен с участието си в множество екшън филми през 90-те години, като „Белият човек не може да скача“, „Пътнически влак 57“ и трилогията „Блейд“. Освен актьорската си кариера, Снайпс се занимава и с бойни изкуства и има черен пояс по карате. Той също така е основател на компанията за производство на филми Amen-Ra Films.
Джоан К. Роулинг, писателка, родена на 31 юли 1965 година в Великобритания. Тя е най-известна с писането на поредицата за Хари Потър, която се превърна в световен феномен и една от най-продаваните книги на всички времена. Роулинг започва да пише първата книга „Хари Потър и философският камък“ през 1990 година и след няколко отказа от издателства, книгата е публикувана през 1997 година. Успехът на поредицата й носи множество награди и признания, както и значително състояние. Роулинг също така е активна в благотворителността и има няколко други литературни произведения.
Майкъл Брадли, футболист, роден на 31 юли 1987 година в САЩ. Той е американски професионален футболист, който играе като полузащитник. Брадли започва кариерата си в MLS с отбора на MetroStars (сега New York Red Bulls) и по-късно играе в различни европейски клубове като Херенвеен, Борусия Мьонхенгладбах, Астън Вила и Рома. Той също така е дългогодишен член на националния отбор на САЩ, участвал в няколко Световни първенства и други международни турнири.
Ридолф Мартин, актьор, роден на 31 юли 1967 година в Берлин, Германия. Той е най-известен с ролите си в телевизионни сериали и филми като „24“, „Никита“ и „Чистилището“. Мартин е участвал и в множество театрални продукции и е работил с известни режисьори. Освен актьорството, той владее няколко езика, включително английски, немски, италиански и френски, което му позволява да играе в международни продукции.
Сюзан Фланъри, актриса, родена на 31 юли 1939 година в САЩ. Тя е най-известна с ролята си на Стефани Форестър в дългогодишния телевизионен сериал „Дързост и красота“. Фланъри започва кариерата си в телевизията през 60-те години и получава множество награди, включително четири награди „Еми“. Тя също така е режисирала няколко епизода на „Дързост и красота“ и други телевизионни сериали.
Алексис Нап, актриса, родена на 31 юли 1989 година в САЩ. Тя става известна с ролята си на Стаси Конрад в музикалната комедия „Перфектният ритъм“ и нейните продължения. Нап започва кариерата си като модел преди да се насочи към актьорството. Тя е участвала и в други филми и телевизионни сериали, като „Проект X“ и „Границите на нормалното“. Освен актьорската си кариера, Нап също така пее и танцува, което допринася за успеха й в музикалните филми.
На 31 юли се отбелязват множество събития, свързани с религиозни, културни и образователни значимости. Този ден е символичен за началото на Богородичния пост в православието и за почит към светци като Свети Евдоким и Свети Симеон Самоковски. В същото време, той отбелязва и световни инициативи като Международния ден на рейнджърите и Международния ден на африканските жени, които подчертават важността на природозащитата и равенството на жените в обществото. Този ден също така е повод за честване на множество рожденици, сред които са имената на известни българи като певицата Кристина Димитрова, икономистът Владимир Каролев, писателят Димо Райков и мнозина други, чиито творчески и професионални постижения са оставили дълбок след в сферите на културата, политиката и науката. 31 юли е денят, който ни припомня за разнообразието и богатството на човешките постижения и традиции, вдъхновявайки ни да се стремим към по-добро разбирателство и уважение към различията в нашето общество и света.