Днес отбелязваме Международния ден на грижите. Работата по полагане на грижи, както платена, така и неплатена, е от решаващо значение за бъдещето на достойния труд. Нарастващото население, застаряващите общества, променящите се семейства, второстепенният статут на жените на пазарите на труда и недостатъците в социалните политики изискват спешни действия относно организацията на грижите от правителствата, работодателите, профсъюзите и отделните граждани.
Ако не бъдат разгледани адекватно, настоящите дефицити в предоставянето на услуги за грижи и тяхното качество ще създадат тежка и неустойчива глобална криза в грижите и ще увеличат неравенството между половете на работното място.
Работата по грижата се състои от две припокриващи се дейности: директни, лични и родствени грижи, като хранене на бебе или кърмене на болен партньор; и косвени грижи, като готвене и почистване. Неплатената работа по полагане на грижи е работа по полагане на грижи без парично възнаграждение от неплатени болногледачи. Неплатената грижа се счита за работа и следователно е решаващо измерение на света на труда.
Платената работа по грижите се извършва срещу заплащане или печалба от работниците, които се грижат за тях. Те се състоят от широк кръг от персонални обслужващи работници, като медицински сестри, учители, лекари и лица, работещи по лични грижи. Домашните работници , които предоставят както преки, така и непреки грижи в домакинствата, също са част от работната сила, която се грижи за тях.
Икономиката на грижите нараства, тъй като търсенето на грижи за деца и грижи за възрастни хора се увеличава във всички региони. По този начин ще създаде голям брой работни места през следващите години. Въпреки това работата по грижите по света остава характеризирана с липса на обезщетения и защити, ниски заплати или липса на компенсация и излагане на физически, психически и в някои случаи сексуални увреждания. Ясно е, че са необходими нови решения за грижите на два фронта: по отношение на естеството и предоставянето на политики и услуги за грижи и реда и условията на работа по грижи.
С глобалното търсене на домашни работници, което вероятно ще нарасне, Международната организация на труда засилва действията, за да гарантира, че те имат достъп до достоен труд.
Международен ден на грижите и подкрепата
Международната организация на труда (МОТ) ще отбележи Международния ден на грижите и подкрепата през 2024 г., като акцентира върху Резолюцията относно достойния труд и икономиката на грижите , приета от Международната конференция на труда на МОТ през юни 2024 г.
Имайки предвид необходимостта да се инвестира в икономиката на грижите и да се създадат стабилни, устойчиви и отчитащи пола, включващи увреждания и възрастови системи за грижи и подкрепа при пълно зачитане на човешките права с оглед на признаване, намаляване, оценяване и преразпределяне на неплатените грижи и домашен труд и подкрепа, Общото събрание реши да обяви 29 октомври за Международен ден на грижите и подкрепата.
Той също така подчертава необходимостта от признаване и оценяване на платената работа по полагане на грижи и на полагащите грижи като основни работници и необходимостта от приемане на мерки за борба със стереотипите, свързани с пола, свързани с грижите и подкрепата, както и тези, свързани, наред с другото, с раса, етническа принадлежност, възраст и миграционен статут, за намаляване на професионалната сегрегация за работа по полагане на грижи, улесняване на прехода от неформална към официална работа и достоен труд.
Включително по отношение на платени грижи и домашен труд, и създаване на качествени работни места в икономиката на грижите и увеличаване на възнагражденията и представителството на платените домашни работници работници, включително полагащи грижи, както и необходимостта от реализиране на правото на жените на работа и правата на работа за тези, които имат отговорности за полагане на грижи, включително равно заплащане за труд с еднаква стойност.
Асамблеята прикани заинтересованите страни да отбелязват ежегодно Международния ден на грижите и подкрепата по подходящ начин, за да повишат осведомеността за значението на грижите и подкрепата и техния ключов принос за постигането на равенство между половете и устойчивостта на нашите общества и икономики, както и за необходимостта от инвестиране в устойчива и приобщаваща икономика на грижите, включително разработването на силни и устойчиви системи за грижи и подкрепа.
История на Международния ден на грижите и подкрепата
Международният ден на грижите и подкрепата е едно от многото събития, основани от Организацията на обединените нации с цел да обедини света в единство, за да отпразнува и представи най-важните общи ценности.
Това събитие е сравнително ново; тя е основана през 2023 г., когато Общото събрание на ООН прие свързаната с нея резолюция.
Международната конфедерация на профсъюзите (ITUC) работи в продължение на четири години в застъпничеството за този ден за разрастване на икономиката на грижите чрез създаване на нови работни места в сектора на грижите и насърчаване на разговора за грижите и работниците, които се грижат за тях, за да подобрят положението си.
Събитието беше прието и от Световната здравна организация (СЗО), EASPPD в Европа, CIPPEC в Южна Америка, USAID и др.
Въпреки че този ден със сигурност е възможност за всеки човек да покаже грижа и подкрепа на друг, специалният фокус на Международния ден за грижи и подкрепа е да представи два аспекта, които са от решаващо значение за работниците, които се грижат за тях: устойчивото развитие и равенството между половете.
Събитието насърчава всички заинтересовани страни, включително мениджъри, собственици на бизнес, правителствени агенции и други, да подновят ангажимента си в подкрепа на правата на болногледачите и болногледачите, както и на тези, за които те се грижат.
Каква е целта на този ден?
Международният ден на грижите, отбелязван ежегодно на 29 октомври, е създаден, за да се признае критичната роля, която грижата и подкрепата играят за благосъстоянието на отделните хора, семействата и общностите. Грижите обхващат широк спектър от дейности, от предоставяне на физическа и емоционална подкрепа на близки до предлагане на професионални услуги за грижа в здравеопазването, образованието и социалната работа. Този ден подчертава значението на грижата за осигуряване на здраве, достойнство и равенство за хора от всички възрасти и произход.
Полагащите грижи, независимо дали са членове на семейството или професионалисти, често са недооценени въпреки техния жизненоважен принос. Международният ден на грижите и подкрепата има за цел да повиши осведомеността относно необходимостта от по-голямо признание и подкрепа за болногледачите, както и значението на работата по грижите за изграждането на по-приобщаващи и състрадателни общества. Той също така се застъпва за подобрен достъп до услуги за грижи, по-добри условия на труд за болногледачите и политики, които гарантират, че грижите се оценяват и подкрепят на всички нива на обществото.
Всяка година денят се фокусира върху конкретни теми като грижа за възрастни хора, подкрепа за психично здраве или грижа за хора с увреждания. Събития, кампании и дискусии се организират в световен мащаб, за да се отбележи работата на болногледачите, да се популяризира тяхното благосъстояние и да се застъпи за политики, които подкрепят работата по грижи.
Международният ден на грижите и подкрепата служи като напомняне, че полагането на грижи е крайъгълен камък на човешкото достойнство и солидарност и че инвестирането в системи за грижи е от съществено значение за създаването на по-здрави и по-справедливи общества.
Работата по грижи и подкрепа е от съществено значение за нашите общества и икономики. Тя включва широк спектър от дейности, от неплатена работа по грижи, предоставяна от членове на семейството и приятели, до платена работа по грижи, предоставяна от професионални болногледачи. Работниците по грижи и подкрепа предоставят основни услуги на хора от всички възрасти, включително деца, възрастни хора, хора с увреждания и хора, които са болни или ранени.
Международният ден на грижите и подкрепата е възможност да се признае и отбележи работата на работещите в грижите и подкрепата и да се застъпи за политики и инвестиции, които подкрепят устойчива и приобщаваща икономика на грижите.
Съветът на ООН по правата на човека прие резолюция относно „Централното място на грижите и подкрепата от гледна точка на правата на човека“, в която се признават правата на платените и неплатените лица, полагащи грижи, и на получателите на грижи. В нея се изисква увеличаване на инвестициите в политиките за грижи и подкрепа, както и мерки, които да позволят пълноценното участие на жените, хората с увреждания, възрастните хора и децата в процеса на вземане на решения във връзка с грижите, включително в социалния диалог.
На 29 октомври МКП призовава правителствата за нов социален договор, който да промени равнопоставеността на половете, както е записано в изявлението на 5-ия конгрес на МКП и в заключителния документ на 4-ата Световна конференция на жените. Това включва:
Увеличаване на публичните инвестиции в сектора на грижите, създаване на милиони нови достойни работни места, осигуряване на икономическо участие на жените и гарантиране на всеобщ достъп до качествени обществени услуги в областта на здравеопазването, образованието и грижите.
Приемане на политики в областта на грижите, като например приобщаващи пазари на труда, благоприятни за семейството работни места и социална защита, съобразена с пола, за да се осигури по-справедливо разпределение на отговорностите за грижите.
Достоен, официален труд за всички работещи в сферата на грижите, с безопасни условия на труд, адекватно заплащане, включително равно заплащане за труд с еднаква стойност. Работещите в сферата на грижите трябва да бъдат свободни от насилие и тормоз, основани на пола, както и от всякакъв вид дискриминация. Работещите в сферата на грижите трябва да имат право да се организират и да водят колективни преговори.