26 октомври – честваме Димитровден

26 октомври - честваме Димитровден
Празници

26 октомври – честваме Димитровден

Днес отбелязваме Димитровден. На 26 октомври българската православна църква почита паметта на Свети великомъченик Димитър Солунски. Димитровден е специален момент през есента, заемащ видно място в националния ни календар.

Какви са народните традиции за Димитровден?

Според вярванията на народа ни, от 26 октомври – Димитровден започва зимата. Легенди разказват, че Св. Димитър и Св. Георги са братя – близнаци. Според вярванията, Св. Димитър е пазител на зимата и студа, а Св. Георги е предвестник на лятото.Св. Димитър често е изобразяван, възседнал червен кон, с дълга брада, от която се изсипват първите кристални, бели снежинки. Хората казват: „Дойде ли Димитър, идва и снегът“.
Според вярванията, с празника Димитровден започва зимата.

26 октомври - честваме Димитровден

Традициите на 26 октомври (Димитровден) са свързани с годежите и сватбите, които започват през есента, след тежката полска работа на полето. Момите играят хоро за сгляда пред ергени и родители. В много села и градове в Стара планина хората наблюдават дали срещу Димитровден луната ще е пълна. Тогава пчелите ще дават изобилно мед, а овчарите ще имат много агънца. Както повелява народният обичай, гостите отиват на имен ден без покана и носят бели цветя за именика, привързани с червен конец, за да е блага зимата и за здраве.

На Димитровден на трапезата трябва да има курбан, овнешко месо или пилешка яхния. Сервират се зеленчуци. Сред ястията се слагат традиционни есенни плодове и ястия, варена царевица, пита с ябълки или печени ябълки, рачел или тиква.
По време на така наречените „миши дни”, следващи празника, жените не трябва да вършат никаква домашна работа, за да не се разсърдят мишките и да не проядат всичко, изработено през годината. Мъжете не трябва да изнасят жито от хамбара и не трябва да отронят и едно зърно от събраната царевица.

Какво не се прави на Димитровден?

Димитровден
26 октомври – честваме Димитровден

На Димитровден жените не се заемат с никаква домакинска работа.

Мъжете не бива да взимат жито от хамбара, за да не останат без запаси през зимата.

Поверия за Димитровден

Димитровден
26 октомври – честваме Димитровден

В старопланинските райони стопаните следят на Димитровден “полазника”, т.е. госта, който пръв ще прекрачи прага на къщата. Ако той е добър и имотен човек, вярват, че идващата година ще е здрава и изобилна.

Ако срещу празника месечината е пълна, пчелите ще се роят и кошерите ще се пълнят с мед, а кошарите ще са пълни с агънца.

Иманярите вярват, че в нощта на Димитровден небето “се отваря” и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.

Кой е Св. Димитър?

Димитровден
26 октомври – честваме Димитровден

Роден в град Солун през ІІІ век, той бил възпитан като християнин. Добре образован и надарен с много качества, известно време Димитър заемал висок военен пост. Баща му бил градоначалник на Солун – част от Римската империя по онова време. След смъртта на баща си, младият човек на свой ред бил назначен за градоначалник. Заради това, че разпространявал Христовата вяра, бил хвърлен в затвора, а по-късно убит. Още приживе извършвал чудеса. Лекувал и давал упование дори и от тъмницата.

Чудотворни изцеления се извършвали и в малкия храм, построен на гроба му. Църковните песнопения пресъздават достойнствата на Св. Димитър според неговото житие. Най-често свети Димитър е изобразен на кон, убиващ Лий – символ на неверника-антихрист.

В народните приказки и легенди образът му донякъде се покрива с християнската представа. Народът ни го описва като смел воин, закрилник на бедните и слабите.

Българско народно предание представя Св. Димитър като брат близнак на Св. Георги. Приживе братята се разделили, тръгвайки по света в различни посоки. Георги му зарекъл, че ако види от стряха кръв да капе, то значи той е умрял. След време Димитър видял една стряха да капе кръв и тръгнал към Георгиевата страна на света, заварил ламя, която била изяла Георги. Притиснал Димитър ламята и тя му дала душата на Георги. После двамата яхнали конете и литнали към небесата. Там си разделили годината по братски — за Св. Георги лятото, а за Св. Димитър зимата. На Димитровден се прибират ралата на сухо, редят се дървата за зимата, очакват се първите снегове.

С кой град свързваме името на Св. Димитър

Димитровден
26 октомври – честваме Димитровден

Бащата на Димитър е бил градоначалник на гр. Солун през III век.

След смъртта му, тогавашният император Максимиан Херкул предва властта на сина му Димитър, който бил ревностен християнин и честно изповядвал християнството. Но недоволен от това, Галерий заповядва той да бъде наказан и хвърлен в тъмница. Преди да бъде официално осъден, войници влизат в килията и го убиват с копие.

Поради тази искрена отдаденост на Димитър и тежка смърт, християнската църква го провъзгласява за мъченик на вярата и светец. Той става закрилник на Солун и жителите на Солун започват да го почитат като техен пазител.

В момента, ако посетите Гърция и град Солун (Thessaloniki), може да разгледате великолепната църква Св. Димитър (на гръцки: Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου). Тя е най-голямата православна църква в град Солун. Сградата представлява петкорабна базилика, изградена в 313 – 323 година, в която се пазят мощите на свети великомъченик Димитър.

Днес е важно да отбележим Димитровден.

26 октомври - честваме Димитровден

Защо Димитровден е важен празник?

Димитровден
26 октомври – честваме Димитровден

Димитровден е един от най-важните празници в българския календар и това се дължи на няколко причини:

Религиозно значение: Свети Димитър Солунски е почитан като великомъченик и покровител на войниците, земеделците и животновъдите. Той е символ на вярата, смелостта и издръжливостта, качества, които са високо ценени от българите.
Народни вярвания: Димитровден бележи началото на зимата според народния календар. Свързва се с много обичаи и вярвания, свързани със смяната на сезоните, предстоящата зима и благополучието на домакинствата.

Традиции и обичаи: Празникът е богат на традиции и обичаи, които се предават от поколение на поколение. Тези обичаи са свързани с приготвянето на специални ястия, семейни събирания, посещение на църква и други ритуали, които укрепват общността и пазят жива народната памет.
Историческо значение: Името на свети Димитър е свързано с важни исторически събития. През 1185 г. братята Асен и Петър обявяват възстание срещу византийското владичество на 26 октомври, в деня на свети Димитър. Това събитие поставя началото на Второто българско царство.

С други думи, Димитровден е важен празник, защото:

Обединява хората: Той е повод за семейни събирания, приятелски срещи и укрепване на общността.
Пази традициите: Чрез обичаите и ритуалите, свързани с празника, се предават от поколение на поколение ценности и знания.

Изразява вярата и надеждата на хората: Свети Димитър е символ на вярата, смелостта и издръжливостта, а празникът е израз на надеждата за благополучие и добър живот.
Отбелязва важни исторически събития: Димитровден е свързан с важни моменти в българската история и напомня за борбата за свобода и независимост.

Защо почитаме Димитър Солунски?

Димитровден
26 октомври – честваме Димитровден

Почитаме свети Димитър Солунски поради няколко причини, които са се преплели през вековете и са го превърнали в една от най-уважаваните фигури в българския народен календар:

Мъченичество и вяра: Свети Димитър е бил римски офицер, който е приел християнството и е пострадал за своята вяра. Неговото мъченичество го превръща в символ на вярата, смелостта и издръжливостта. За българите, които са преживели много векове на робство и страдания, неговата история е била източник на вдъхновение и надежда.
Покровителство: Свети Димитър се смята за покровител на войниците, земеделците и животновъдите. Това го прави особено почитан от тези социални групи, които са били основата на българското общество.

Народни вярвания: Свети Димитър е свързан с много народни вярвания и обичаи. Смята се, че от Димитровден започва зимата и затова той е свързван с промените в природата и с надеждата за плодородие през следващата година.
Исторически събития: Името на свети Димитър е свързано с важни исторически събития. През 1185 г. братята Асен и Петър обявяват възстание срещу византийското владичество на 26 октомври, в деня на свети Димитър. Това събитие поставя началото на Второто българско царство и затова свети Димитър е свързан с борбата за свобода и независимост.

Традиции и обичаи: Димитровден е празник, богат на традиции и обичаи, които се предават от поколение на поколение. Тези обичаи са свързани с приготвянето на специални ястия, семейни събирания, посещение на църква и други ритуали, които укрепват общността и пазят жива народната памет.

С други думи, почитаме свети Димитър Солунски, защото:

Той е символ на вярата, смелостта и издръжливостта.
Той е покровител на важни за българите професии.
Той е свързан с народните вярвания и обичаи.
Той е част от българската история.
Той е обединяваща фигура за българите.

Почитането на свети Димитър Солунски е израз на дълбоката вяра и традиции на българския народ. Той е напомняне за нашите корени и за ценностите, които са ни завещали предците ни.

Кои имена имат празник на 26 октомври? Кой празнува имен ден днес?

Димитровден
26 октомври – честваме Димитровден

На Димитровден празнуват всички строители, както и да се готвят да черпят хората носещи следните имена :

Димитър, Димитрина, Димитричка, Димо, Драгомир, Дима, Димка, Димо, Димана, Митко, Диян, Дияна, Драго и техните производни.

Tagged , ,
на горе