22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока

22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока
Празници

22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока

Днес честваме паметта на Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина и Възвръщане мощите на св. свщмчк Фока. Православната църква почита днес – 22 юли, паметта на една от най-известните християнки, приближени до Иисус Христос.

Тя се казвала Мария и била родена в Магдала. Затова по-късно я нарекли Мария Магдалина (Магдалена).

Кратка история за Мария Магдалина

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: Уикипедия

Когато Иисус Христос ходел по Галилея да проповядва, да лекува и прави чудеса, по пътя си срещнал девойка – красива, но твърде грешна. Името ѝ било Мария. Молитвата ѝ за помощ била толкова гореща и искрена, че Иисус не можел да не прогони седемте бяса, които я измъчвали.

Оттогава някогашната грешница станала постоянна спътница на Христос.

Преподобната Мария Магдалина следвала Иисус Христос, докато обикалял и проповядвал. Тя била до Кръста на Голгота, когато го разпънали. Възкръсналият Иисус Христос първо се явил на Света Мария Магдалена, която плачела неутешимо до пещерата.

Според преданието, именно Мария Магдалина отишла при римския император. Дала му едно бяло яйце и му казала, че Христос е възкръснал. Той отговорил, че това е вярно толкова, колкото е червено и яйцето в ръката ѝ. В този момент яйцето станало червено. Това поставило традицията да се боядисват великденските яйца в червен цвят.

Благодарение и на Света Мария Магдалена, както и на Светите апостоли, християнството получава широк отглас в Западна Европа след Възнесение Христово и Свети дух, когато всички Христови последователи започват да говорят различни чужди езици.

През 2 век сл. Хр. е намерено Евангелието на света Мария Магдалина, написано на гръцки език. Експедиция от археолози открили и копие от Евангелието на Света Мария Магдалина на коптски език. Коптите в Египет са християните в африканската държава.

Къде се намират мощите на Мария Магдалина?

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: chestno.bg

Чудотворни мощи на света Мария Магдалена се намират в Света гора, Атон. На 22 юли Църквата почита паметта на първата вестителка на възкресението на Исус – св. равноапостолна мироносица Мария Магдалина (Мария Магдалена). На нея се приписва първият възглас “Христос воскресе!”.

Тя е описана в Новия Завет като предана последователка на Иисус Христос, мироносица, и свидетелка на възкресението му.

Какво означава името Мария Магдалина?

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: balkanec.bg

Името Магдалена произхожда от наименованието на град Magdala Nunayya, което преведено от иврит означава “колоната на рибарите“. Това бил древен град в Галилея, който се счита за родното място на Мария Магдалена.

Православната църква я тачи предимно като една от жените мироносици, изцелена от седем бяса (Марк 16:9), която се споменава на няколко пъти в четирите Евангелия, докато в Католическата църква дълго време нейният образ легендарно, но неправилно се идентифицира с каещата се блудница Мария от сестрите Марта и Мария.

Естеството на връзката между Иисус Христос и Мария Магдалина е предмет на многобройни конспиративни теории, догадки и предположения, които понякога се разглеждат от вярващите като светотатство.

Объркването на св. Mария Магдалина с опростената грешница не е отскоро – то води началото си от края на VI век и се дължи най-вече на погрешно тълкуване на св. Григорий Велики.

Смесването на различни жени с името Мария е особено разпространено на Запад, среща се и в нашумелите филми „Страстите Христови“ на Мел Гибсън, „Кодът Да Винчи“ от Дан Браун и други произведения. То се дължи на непознаване на Св. писание.

Кратко житие на св. Мария Магдалeна

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: Pravoslavieto

Когато Господ Иисус Христос ходел по Галилея и чрез Своята Божествена сила извършвал личби и чудеса, към него пристъпила жена на има Мария Магдалина (от гр. Магдала). Тя го молила за помощ. Господ изгонил из нея седем бесове (Марк 16:9) и напълно я изцерил от болестта, от която тя страдала. Оттогава благодарната Мария служила непрестанно на Господа, слушала неговото учение и вървяла след него до самата Негова кръстна смърт. Заедно с други свети жени, тя гледала страданията на Христа и плачела за Него. Заедно с майката на Спасителя тя стояла при кръста и видяла, как положили Господа в гроба.

Тъгувайки за смъртта на Спасителя, светите жени приготвили благовонно миро (виж Св. Мироносици, бел.ред.), за да помажат с него, според юдейския обичай, тялото на Иисус Христос. И след като минала съботата, рано сутринта отишли на гроба. Но по-рано от всички, още до разсъмване, дошла на гроба Мария Магдалина. За голямо свое учудване тя видяла, че камъкът е отвален и гробът празен.

Смутена от видяното, Мария Магдалина бързо се затекла при апостолите Йоан и Петър и им казала: „Дигнали Господа от гроба, и не знаем, де са Го турили“ (Йоан 20:2). Йоан и Петър веднага тръгнали подир нея и като влезли в пещерата, видели, че тялото на Иисуса го няма и че в ъгъла лежат само повивките, с които то било обвито. Те се върнали, а Мария останала на гроба, стояла и плачела. И както плачела, надникнала в гроба и ето видяла два ангела в бяло облекло да седят – единият при главата, а другият при нозете, гдето било лежало тялото Иисусово. Те й казали: „Жено, защо плачеш?“

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: Флагман

– Вдигнали Господа моего – отговорила тя – и не зная где са Го положили.

Като казала това, тя се обърнала назад и видяла Самия Иисус, но не Го познала и мислила, че е градинарят.

– Жено – казал й Той – защо плачеш, кого търсиш ?

– Ако си Го ти изнесъл – казала тя, – кажи ми где си Го положил и аз ще Го взема.

– Марийо! – казал й тогава Спасителят.

Едва сега Мария Го познала и радостно извикала: „Учителю!“

– Не се допирай до мене – казал й Господ, – но иди при братята Ми и им кажи, че възлизам при Моя Отец и при вашия Отец, и при Моя Бог и вашия Бог! [Вж. Иоан. 20:17].

В това време и другите жени, които вече се връщали от гроба, срещнали по пътя Спасителя, Който им казал: „Радвайте се!“ Те паднали пред нозете Му и Му се поклонили.

По такъв начин светите жени, които ревностно служели на Господа по време на земния Му живот, се удостоили да бъдат първи благовестници на Неговото славно възкресение. Мария Магдалина, която първа видяла възкръсналия Господ, утешила скърбящите ученици с радостните думи: „Христос възкресе!“ Като първа благовестница на възкресението, тя е призната от църквата за равноапостолна.

Защо се бърка личността на Св. Мария Магдалена?

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: Марица

Личността на св. Мария Магдалена неправилно се обърква с други жени, за които повествуват Евангелията.

Света Мария Магдалина била родом от Мангала, на брега на Галилейското езеро.

Тя не е Мария от Витания (градче на юг от Йерусалим) – сестрата на Марта и Лазар, която помазала главата на Иисус.

Тя не е и опростената грешница, която помазала нозете на Иисус и ги изтрила с косите си, за което разказва св. евангелист Лука. Непосредствено след разказа за тази неназована по име грешница („…една жена от града, която беше грешница, вж.Лук.7:37) ев. Лука споменава поименно св. Мария Магдалина с думите „Мария, наричана Магдалина, от която бяха излезли седем бяса“ (Лук. 8:2). От текста ясно се разбира, че Мария Магдалина била една от многото други жени, които Иисус“излекувал от зли духове и болести… и които Му услужваха с имотите си“ (Лук. 8:2).

Объркването на св. Mария Магдалина с опростената грешница не е отскоро – то води началото си от края на VI век и се дължи най-вече на погрешно тълкуване на св. Григорий Велики.

Смесването на различни жени с името Мария е особено разпространено на Запад, среща се и в нашумелите филми“Страстите Христови“ на Мел Гибсън, „Кодът Да Винчи“ от Дан Браун и други произведения. То се дължи на непознаване на Св. Писание.

Св. свещеномъченик Фока

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: Pravoslavieto

На днешния ден освен Мария Магдалина, църквата почита още Възвръщане мощите на св. свещеномъченик Фока.

Памфил и Мария били родителите на блажения Фока. От млада възраст светецът се сподобил да получи такава благодат на Светия Дух, че изгонвал бесове от хората и изцелявал недъзи.

Когато свети Фока възмъжал, заради добродетелния си живот бил избран за епископ в родния си град и с ревност започнал да пасе своите словесни овце; като ги поучавал със слово, той ги и назидавал със своя пример. Водейки и преди това добродетелен живот, като приел сан на епископ, той започнал да се подвизава още повече, така че всички, които виждали добрите му дела, прославяли Небесния Отец.

Той предпазил много хора от заблуди, мнозина езичници отклонил от идолопоклонството и ги привел към почитание на Единия Бог. Паметта му се празнува на 22 септември.

Отдавайки почит на светците, хората от различни части на света и с различни културни произход споделят обща вяра и чувство за единство. Това укрепва връзката между вярващите и насърчава чувството за общност сред тях. Почитта към светците помага да се запази историята и традициите на нашата вяра. Тези личности са изиграли решаваща роля в оформянето на църквата през вековете и тяхното почитане гарантира, че техните учения и примери ще продължат да живеят във времето.

Кой празнува имен ден днес?

Мария Магдалина
22 юли — Св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Свещеномъченик Фока снимка: pinterest

На 22 юли имен ден празнуват Магдалена, Мария Магдалена, Магдалина, Магда, Магдален, Меглена, Миглена, Маги.

Честит имен ден! Бъдете живи и здрави!

Tagged , , ,
на горе