21 септември – Световен ден на мира

21 септември - Световен ден на мира
Празници

21 септември – Световен ден на мира

Международният ден на мира („Денят на мира“) се отбелязва по целия свят всяка година на 21 септември. Установен през 1981 г. с единодушна резолюция на Организацията на обединените нации, Денят на мира предоставя глобално споделена дата за цялото човечество да се ангажира с мира над всички различия и да допринесе за изграждането на култура на мира.

Международният ден на мира (или Световният ден на мира), отбелязван ежегодно на 21 септември, е посветен на укрепването на идеалите за мир, както вътре, така и между всички нации и народи. Във време, когато войната и насилието често монополизират нашите новинарски цикли, Международният ден на мира е вдъхновяващо напомняне за това, което можем да създадем заедно. Мир. Нека му дадем шанс!

История на Световния ден на мира

ден на мира
21 септември – Световен ден на мира снимка: freepik

През 1981 г. Общото събрание на ООН обявява третия вторник на септември за Световен ден на мира. Този ден съвпадна с деня на откриването на годишните сесии на Общото събрание. Целта на деня беше и все още остава да укрепи идеалите за мир по света.

Две десетилетия след установяването на този празничен ден, през 2001 г., Асамблеята премести датата да се отбелязва ежегодно на 21 септември. Така, започвайки през 2002 г., 21 септември бележи не само време за обсъждане как да се насърчи и поддържа мирът между всички народи, но също 24-часов период на глобално прекратяване на огъня и ненасилие за групи в активна битка.

Мирът е възможен. През цялата история повечето общества са живели в мир през повечето време. Днес е много по-малко вероятно да умрем във война, отколкото нашите родители или баби и дядовци. От създаването на Организацията на обединените нации и създаването на Устава на Организацията на обединените нации, правителствата са задължени да не използват сила срещу други, освен ако не действат при самоотбрана или са упълномощени от Съвета за сигурност на ООН да продължат.

Животът е по-добър в свят, в който съществува мир и днес ние очакваме онези, които са били миротворци и миротворци, за да научат какво можем да направим всеки поотделно, за да направим света по-мирно място.

Традиции на деня

ден на мира
21 септември – Световен ден на мира снимка: freepik

Международният ден на мира е учреден от Общото събрание на ООН за укрепване на стандартите на мира. Денят е посветен на спазването на 24 часа прекратяване на огъня и ненасилие.

Днес е по-важно от всякога да насърчаваме мира и непредубедеността за приемане независимо от пол, раса и територии. Индивиди и организации по целия свят участват в дейности и са домакини на събития, фокусирани върху определена тема за годината. Дейностите варират от частни събития до публични церемонии, фестивали и концерти, изпращащи посланието за мир до голяма публика.

Образователните институти също поемат водеща роля, като организират художествени изложби и уроци за студенти, за да обсъдят как различните култури празнуват мира и да научат за конфликтите и войните в историята, така че грешките да не се повтарят. На индивидуално ниво хората участват в дейности като засаждане на дървета или пускане на свобода на животни в клетки, тъй като всяко малко действие помага за разпространението на посланието за мир и любов.

Защо Световният ден на мира е важен?

ден на мира
21 септември – Световен ден на мира снимка: freepik

Световният ден на мира е важен, поради следните причини:
Това ни свързва един с друг
Нациите и общностите по света се борят с бедността и болестите, образованието и здравеопазването. Международният ден на мира ни напомня, че независимо от това откъде идваме и какви езици говорим, ние си приличаме повече, отколкото сме различни.

Напомня ни да вярваме в нещо по-голямо от нас самите
Можем да бъдем погълнати от ежедневието на работата и семейството. Но понякога е здравословно да се замислим как общностите и нациите трябва да излязат извън нашите зони на комфорт. Можем да имаме спокойствие, когато положим усилия да видим перспективата на някой друг или, казано по друг начин, да „изминем една миля на негово място“.

Това показва, че малките действия могат да имат голямо въздействие
Ние всички можем да допринесем за световната култура на мира чрез молитва, застъпничество, образование и уважение към другите. Ако всеки от нас направи едно малко нещо, за да донесе мир, дори всяка седмица, помислете какво глобално въздействие би имало това!

5 фактора, които насърчават културата на мира

ден на мира
21 септември – Световен ден на мира снимка: freepik

Търсете да разберете
По света си приличаме повече, отколкото различни; търсете допирни точки, разбирайте и оценявайте различията, които откривате в хората, които срещате, и културите, които преживявате, различни от вашата.

Насърчаване на икономическа и социална стабилност
Премахването на бедността, продоволствената несигурност и социалната несправедливост води до по-силна култура на мир, защото премахва общите причини за безредици и насилие.

Уважавайте всички човешки права
​В основата на мирните отношения е вярата, че всички хора са ценни – никоя група не е по-добра от друга; вижте как можете да допринесете за това разбиране във вашата сфера на влияние.

Застъпник за равенство
Подкрепете напредъка на жените в обществото чрез политически и икономически инициативи; активно се противопоставяте на насилието срещу жени и момичета във вашата общност и насърчавате премахването на дискриминацията на работното място.

Изберете демократичните принципи
​Насърчавайте демократичното участие на всички хора във вашата общност, така че всеки глас да бъде чут при вземането на граждански решения и корупцията в политическото ръководство и операции да бъде елиминирана.

Този ден на мира е изключително важен за всички нас.

Как да отбележим Световния ден на мира?

ден на мира
21 септември – Световен ден на мира снимка: freepik

Спазвайте глобалната „Минута мълчание“
През 1984 г. неправителствената организация (НПО) „Пътища към мира“ откри минута мълчание. По обяд във всяка часова зона това спазване на тишината създава „вълна на мира“ по целия свят. Индивиди, организации, общности и нации са поканени да участват в този споделен и практичен акт на изграждане на мира.

Организирайте глобален мирен празник
Съберете хората заедно с „глобална“ манджа, насърчавайки вашите приятели и съседи да споделят уникално ястие от различни страни или култури. Разчупването на хляба заедно е един от най-старите, но най-ефективни начини да внесете мир в живота си. Междурелигиозните и междукултурните дискусии могат да направят вечерта още по-богата.

Насърчавайте мира чрез образование
Нека мирът започне у дома с вас и вашето семейство. Научете децата си на ключови концепции, които насърчават мира, като разрешаване на конфликти, мирен диалог, изграждане на консенсус и избор на ненасилие.

Тема за 2024 г.: Култивиране на култура на мира

Тази година се навършват 25 години от приемането от Общото събрание на ООН на Декларацията и Програмата за действие за култура на мира .

В тази декларация най-приобщаващият орган на Обединените нации признава, че мирът „е не само липса на конфликт, но също така изисква позитивен, динамичен процес на участие, при който диалогът се насърчава и конфликтите се разрешават в дух на взаимно разбирателство и сътрудничество“.

В свят с нарастващо геополитическо напрежение и продължителни конфликти никога не е имало по-подходящ момент да си спомним как Общото събрание на ООН се събра през 1999 г., за да изложи ценностите, необходими за култура на мира. Те включват: уважение към живота, правата на човека и основните свободи; насърчаване на ненасилието чрез образование, диалог и сътрудничество; ангажимент за мирно разрешаване на конфликти; и придържане към свобода, справедливост, демокрация, толерантност, солидарност, сътрудничество, плурализъм, културно многообразие, диалог и разбирателство на всички нива на обществото и между нациите.

В последващи резолюции Общото събрание призна допълнително значението на избора на преговори пред конфронтация и на работата заедно, а не един срещу друг.

Уставът на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура ( ЮНЕСКО ) започва с идеята, че „войните започват в съзнанието на хората, така че защитата на мира трябва да бъде изградена в съзнанието на хората“. Именно това понятие очерта темата и логото на тазгодишното отбелязване на Международния ден на мира. Идеите за мир, културата на мира, трябва да се култивират в съзнанието на децата и общностите чрез формално и неформално образование, в страни и поколения.

Световният ден на мира винаги е бил време за слагане на оръжие и спазване на примирие. Но сега също трябва да е време хората да видят човечността един на друг. Нашето оцеляване като глобална общност зависи от това.

Символи

ден на мира
21 септември – Световен ден на мира снимка: freepik

Гълъбът на мира, летящ с маслинова клонка в човката си, е един от най-често срещаните символи за деня. В юдаизма, християнството и исляма белият гълъб обикновено е знак за мир. Гълъбът може също така да представлява „надежда за мир“ или мирно предложение от един човек на друг, оттук и фразата „да протягаш маслинова клонка“. Често гълъбът е представян все още в полет, за да напомня на хората за ролята му на пратеник.

Този ден предоставя възможност за световната общност да обърне внимание на важността на мира и да предприеме действия за изграждането на по-добър свят.

Всяка година на 21 септември в 12:00 часа местно време по целия свят се обявява минута на мълчание, като символ на стремежа за мир. Темите, върху които се акцентира, варират всяка година, като се подчертават различни аспекти на мира, правата на човека и устойчивото развитие.

Идеята на Световния ден на мира е не само да се почете, но и да се вдъхнови международно сътрудничество и усилия за прекратяване на насилието, както и да се предостави подкрепа на мирни инициативи.

Честит Световен ден на мира! Ние всички можем да бъдем обединени заедно!

Tagged , , , ,
на горе