Всяка година, на 21 ноември, българската православна църква отбелязва празника Въведение Богородично- Ден на християнското семейство.
Само в България Въведение Богородично се празнува, като Ден на християнското семейство.
Според християнските традиции на този ден е хубаво цялото семейство да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве, щастие и мир.
Ден на християнското семейство- история
От векове наред дедите ни са вярвали, че домът е свещено място, където децата научават най-ценните житейски уроци и усвояват важни знания за света. В семейството те не само биват възпитавани, но и изграждат своя характер.
Въведение Богородично или Ден на християнското семейство е християнски празник, в чест на Светото предание, което родителите на Божията майка, свети Йоаким и Анна, изпълнили обетът си, да посветят детето си на Бог. Едва на 3-годишна възраст посвещават дъщеря си Мария в Йерусалимския храм, където тя живее до годежа си с праведния Йосиф.
Родителите на Пресвета Богородица, праведните Йоаким и Анна, дълго време нямали своя рожба. Били в напреднала възраст, когато Бог, чрез Ангел, ги зарадвал с вестта, че скоро ще станат родители. Божието обещание било изпълнено. Праведната Анна заченала и родила дъщеря, която нарекли с името Мария. Щастливите родители дали обет, че ще я посветят в служба на Бога. Когато Мария била на три годинки, нейните праведни родители я въвели, да живее в храм, за да изпълнят обещанието си пред Бог.
Когато 3-годишната Пресвета Богородица чула за предстоящото си заселване в Йерусалимския храм, не се страхувала от раздялата със семейството си и не плакала. Един ден праведната Анна поканила своите роднини, както и много девойки от Назарет в дома си и им казала: „Радвайте се всички с мен. Днес ще въведа дъщеря си, но не при земния цар, а при Небесния Бог“.
Процесията стигнала до Йерусалимският храм. Свещениците, водени от епископ Захария, бащата на Йоан Кръстител, пеейки я посрещнали. Входът представлявал платформа, до която се стигало по петнадесет стъпала, съгласно броя на петнадесетстепенните псалми.
Йоаким и Анна поставили 3-годишната Мария върху първото стъпало. Самичка, тя, изкачила останалите четиринадесет стъпала. Всички присъстващи ахнали от почуда, как невръстното момиченце се справило само.
Храмът в Йерусалим бил по-нисък по размери от първия храм на Соломон. Въпреки това, пророците предвещавали огромна слава за този втори храм: „Изведнъж Господ, когото търсите и Ангелът на Завета, когото чакате, ще дойдат в своята църква“.
Храмът продължава да бъде център на целия духовен живот на израелския народ. Освен свещеници и други служители, там живеят назореи – мъже и жени, които дават обет да служат на Бог. Те нямат съпрузи, не си позволяват омайващи напитки, не подстригват косите си, вършат работа в храма и получават необходимата храна.
Дева Мария е въведена в Светая Светих (вътрешно светилище, което според Библията, обитава Бог) на храма, главен свещен център на религиозния живот, а самият човек става Божи храм. Тялото й се превръща в храм, чистотата на душата й и предаността й към Бога са плод на ревностното преследване на светостта на поколения.
Дева Мария става източник на смирение, спасение и връзката на хората с Бог.
Традиции за Деня на християнското семейство
Счита се, че на този ден на християнското семейство цялото семейство трябва да влезе в храма и да отдаде почит на всички християнски добродетели. Защото семейство е свято! В него всички трябва да бъдат щастливи – децата да бъдат обичани , да бъдат прегръщани, да се радват на любовта на своите родители, но и да бъдат добри, отговорни и толерантни.
Традициите казват още, че след църква, семейството се събира около масата на чаша вино, топла питка и вкусна гозба. Така се чества здравата връзка помежду всички, а масата се оставя неразтребена за да дойде Богородица през нощта, да хапне и благослови дома.
Според народните поверия, на този празник, българите гадаят какво ще е времето през следващата година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта, лятото сухо; ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото дъждовно, реколтата богата…
Чрез всички тези, превърнали се в традиция, ритуали в деня на Християнското семейство се цели затвърждаване на силната семейна връзка между поколенията от една кръв. Възпитават се добродетели и морални ценности. Защото „Християнското семейство е Ноевият ковчег в потопа на живота“. То е школа за здрави семейни добродетели – любов, мир, трудолюбие.
Семейството е спойка. Особено днес. В този забързан, интернет-свят, който отчуждава членовете на семейството. Точно днес, в тия трудни времена – семейството е спойката. Точно днес трябва да търсим крепка сплотеност и топлина, дори и в най-дребните неща, защото това са най-скъпите, най-ценните човешки чувства.Та кой друг, ако не родителите ни, заслужават уважение и поклон, че са ни отгледали, възпитали и отдали любовта си, и кой друг, ако не децата ни, заслужават уюта и топлината на домашното огнище, независимо от това, че вече дори са поели своя път?!
Семейството е институцията, формирала първа ценностната система на всяко живо същество! Да не го забравяме!
Празникът Въведение Богородично – Денят на християнското семейство – е повод да отворим душите и сърцата си за повече доброта и любов, за повече усмивки и подадени с мир ръце, за да бъдем благословени – ние, домът ни, семейството ни !
Този ден се нарича още и Вълча Богородица. Божията майка можела да влияе на дивите животни, да ги омилостивява и възпира от пагубни за човека действия.
Имен ден празнуват Вълко, Вълкана, Вълкан, Вълкана, Вълчо, Вълчан, Въло.
Значението на Деня на християнското семейство
Денят на християнското семейство, отбелязван на 21 ноември, има дълбоко значение, което се простира отвъд религиозните обреди. Той символизира:
Семейството като основа на обществото: Празникът подчертава, че семейството е първата клетка на обществото, където се залагат основите на вярата, морала и добродетелите. То е място, където децата се научават да обичат, да уважават и да се грижат един за друг.
Връзката между поколенията: Въведение Богородично ни напомня за важността на връзката между поколенията. Родителите, като Йоаким и Анна, предават децата си на Бога, символизирайки отдадеността си на вярата и желанието да възпитат своите деца в християнски ценности.
Вярата като наследство: Празнувайки този ден, ние подчертаваме, че вярата е ценно наследство, което се предава от поколение на поколение в семейството. Тя е опора в трудни моменти и източник на надежда и утеха.
Възпитание в християнски ценности: Денят на християнското семейство е напомняне за важността на възпитанието на децата в християнски ценности като любов, доброта, прошка и състрадание. Тези ценности са от съществено значение за изграждането на хармонични отношения в семейството и в обществото като цяло.
Съвременна актуалност: В днешно време, когато семейните ценности често са под въпрос, този празник ни призовава да обърнем повече внимание на семейството си, да укрепим връзките помежду си и да създадем атмосфера на любов и разбирателство в дома.
Денят на християнското семейство е повече от просто религиозен празник. Той е възможност да отпразнуваме семейството, да благодарим за него и да се замислим за ролята си в него. Този ден ни напомня за важността на семейните ценности и за това, че семейството е най-голямото богатство, което можем да имаме.
21 ноември, Денят на християнското семейство, е важен празник в православната християнска традиция. Той е свързан с Въведение Богородично — църковно честване, посветено на въвеждането на малката Мария, бъдещата Божия майка, в Йерусалимския храм от нейните родители, Йоаким и Анна.
Символика на празника
Този ден на християнското семейство подчертава значението на семейството като основна клетка на обществото и християнската вяра. Родителите, по примера на Йоаким и Анна, се призовават да отглеждат децата си с любов, мъдрост и вяра в Бога. Семейството се разглежда като място за взаимна подкрепа, духовно възпитание и морални ценности.
Как се отбелязва?
Църковна служба: Много вярващи посещават литургия в храма, за да почетат празника и да се помолят за благословия на своето семейство.
Семейни събирания: Често семействата се събират около празнична трапеза, за да споделят време заедно, като подчертават важността на любовта и разбирателството.
Поучения и дейности: Родителите често разказват на децата за значението на Въведение Богородично и ценностите на християнското семейство.
Традиции в България
В България този ден е особено почитан като празник на дома, семейството и родителската обич. Вярва се, че на този ден всеки член на семейството трябва да бъде у дома, за да се укрепи семейната връзка.
В този ден цялото семейство се събира и се приготвят много лакомства за децата. Може семейството заедно да приготви питката за вечеря или пък домашен сладкиш. Най-прекрасният начин да се почете празникът е, когато семейството прекарва време заедно и се забавлява.
На този ден обичаят наподобява този на Бъдни вечер, когато масата не се вдига, а остава цяла нощ да престои. Според поверието, Богородица влиза да хапне от трапезата и да благослови дома и семейството, което живее в него.
На Деня на християнското семейство е най-важно да прекараме пълноценно време с най-близките си хора. Може да е само няколко часа, но да са отделени върху разговори и приятни занимания с любимите ни същества. Посветете време на семейството си и му покажете колко ценно е то за вас!
Празникът напомня за духовната роля на семейството и за важността на християнските добродетели в ежедневието.
Честит празник на всички семейства!