21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий

21 септември - Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий
Празници

21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий

На 21 септември Българската православна църква почита Св. ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий, еп. Кипърски (Отдание на Въздвижение).

Житие на Св. Ап. Кодрат

Св. Ап. Кодрат
21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий снимка: freepik

Св. Ап. Кодрат бил ученик на някои от апостолите, преки ученици на Господа Иисуса Христа.

Бил поставен за епископ в Атина на мястото на мъченически загиналия Атински епископ св. Публий. Проповядвал словото Божие най-вече в Атина и в малоазийския град Магнезия. Подир много апостолски трудове и страдания в 130 г. св. Кодрат претърпял мъченическа смърт за вярата в Господа Иисуса Христа и бил погребан в Магнезия.

Този доблестен апостолски ученик е известен още и като апологет, защитник на християнското учение.

В 126 г. той написал такава блестяща апология на християнството, че император Адриан, като я прочел, издал указ да не бъде осъждан никой от християните само за това, че изповядвал вярата в Христа, без доказателства, че е извършил някакви престъпления.

Апологията на св. Кодрат е изгубена. За нея споменава църковният писател Евсевий Кесарийски.

В това си съчинение св. Кодрат доказва истината за божественото пратеничество на Христа Спасителя, като сочи извършените от него чудесни изцелявания на болни и възкресявания на мъртви. Той пише:

„Делата на нашия Спасител можеха да се видят по всяко време, защото те бяха действителни. Излекуваните и възкръсналите са били виждани не само тогава, когато са били изцелени или когато са били възкръснали. Те са живеели след това доста дълго време – не само през време на земния живот на Спасителя, но и подир Неговата смърт. Някои от тях доживяха дори до наше време.“

Тия думи превежда църковният писател–историк Евсевий Кесарийски. Те са малко на брой, но притежават голяма стойност.

Запазило се е друго едно съчинение на св. апостол Кодрат – “Послание до Диогнет“.

Диогнет е бил образован езичник, който искал да узнае в какво се състои вярата на християните. В това послание този бележит апостолски ученик е писал за живота на християните следното:

„Те са в плът, но не живеят според щенията на плътта. Намират се на земята, но са граждани на Небето. Подчиняват се на установените закони, но със своя живот превъзхождат самите закони. Те обичат всички.“

В памет на Св. Ап. Кодрат

Св. Ап. Кодрат
21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий снимка: freepik

Св. Ап. Кодрат, един от Седемдесет, проповядвал словото Божие в Атина и в Магнезия*, където бил епископ. Със своята проповед той обърнал мнозина към светлината на Богоразумието. По думите на Сирах, той бил „като утринна звезда сред облаци“ (Сирах.50:6): под тъмни облаци разбираме езическото безбожие, чуждо на светлината на благочестието.

Хората, обхванати от него, стояли в тъмнина и сянка смъртна. Като проповядвал словото Божие, светият апостол Кодрат възсиял пред тях като голяма светлина. Той разпръснал тъмнината, която ги окръжавала, унищожил идолските жертви: разрушил идолите и с молитвата си разорил бесовските храмове. Както някога звездата била пътеводителка на източните царе, така и той посочил пътя към Христа и както утринната звезда води след себе си слънцето, така и той възвестил на света за великото Светило и разпръснал мрака, обкръжаващ човешките души. Но тъмнината е постоянен враг на светлината.

Затова и безбожните елини, като видели, че Кодрат разрушава храмовете им, изгонва бесовете, изкоренява злочестието, повдигнали обвинение срещу светия апостол и се нахвърлили върху него с камъни, както някога иудеите срещу свети Стефан (Деян.7:59). Макар и затрупан с камъни, но пазен от Христовата благодат, свети Кодрат останал жив. Тогава го затворили в тъмница и дълго го мъчили с глад.

Нечестивите идолопоклонници лишили от естествена храна този, който насищал душите им не с тленна храна, но с храна, водеща във вечния живот. Те измъчвали светеца с глад, но сами погивали от този глад, за който Светото Писание казва: „не глад за хляб, не жажда за вода, а жажда за слушане думите Господни“ (Амос. 8:11). Не могли да погубят с глад мъжа винаги подкрепян свише, но сами обрекли себе си на вечна смърт. След дълги мъчения свети Кодрат умрял, но душата му живее в Небесното Царство и се наслаждава на райско блаженство.

Той завършил подвига на своето страдание при цар Адриян и започнал вечния си живот пред Царя на славата Иисус Христос: с Него той страдал, с Него се и прославяли в Неговото Царство.

Святото му тяло, положено в Магнезия, източвало много изцеления на болните. Амин.

Св. Исакий и Мелетий

Св. Ап. Кодрат
21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий снимка: freepik

Днес, освен, че почитаме паметта на Св. Ап. Кодрат, почитаме и Св. Исакий и Мелетий.

Свети свещеномъченик Исакий бил епископ на град Картаген. По време на гоненията срещу християните той бил изправен пред езически съд. Когато отказал да се отрече от вярата си, бил подложен на жестоки мъчения, които завършили със смърт чрез обезглавяване.

Свети мъченик Мелетий бил епископ на град Анкира (днешна Анкара). Той също бил осъден на смърт от управителя на областта по време на преследванията срещу християни. Въпреки че бил измъчван многократно, свети Мелетий останал верен на вярата си до края на живота си.

Защо почитаме Св. Ап. Кодрат?

Св. Ап. Кодрат
21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий снимка: freepik

Св. Ап. Кодрат е една от значимите фигури в ранното християнство, чиято памет почитаме с дълбоко уважение. Нека разгледаме няколко причини защо:

Апостол и мъченик: Св. Ап. Кодрат е бил един от Седемдесетте апостоли, директен ученик на Христовите апостоли. Той е посветил живота си на проповядване на Евангелието и укрепване на вярата сред хората. Заради вярата си е претърпял мъченическа смърт, което го превръща в мощен символ на вярата и постоянството.

Защитник на християнството: Св. Ап. Кодрат е бил не само проповедник, но и апологет. Той е написал няколко съчинения в защита на християнството, като е доказвал божествената природа на Христос и е опровергавал обвиненията срещу християните. Неговите писания са били от голяма важност за утвърждаването на християнството като религия.

Чудотворец: Св. Ап. Кодрат е бил известен със своите чудеса и изцеления. Той е възкресявал мъртви и е изцелявал болни, което е било мощно свидетелство за Божията сила, действуваща чрез него.

Пример за вяра и постоянство: Животът на Св. Ап. Кодрат е пример за безгранична вяра, постоянство и отдаденост на Христос. Неговата смелост да защитава вярата си дори пред лицето на смъртта е вдъхновение за всички християни.

Защо е важно да почитаме Св. Ап. Кодрат?

Св. Ап. Кодрат
21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий снимка: freepik

Памет на миналото: Почитайки Св. Ап. Кодрат, ние си спомняме за основателите на нашата вяра и за тяхната жертва.
Вдъхновение за настоящето: Животът и делото на свети Кодрат ни вдъхновяват да живеем според Божиите заповеди и да бъдем верни на Христос.
Надежда за бъдещето: Почитайки светите, ние изразяваме надеждата си, че и ние ще бъдем достойни за вечния живот.

Като почитаме свети апостол Кодрат, ние не просто си спомняме за един исторически персонаж, а се свързваме с живата традиция на християнската вяра и се стремим да следваме неговия пример.

Защо почитаме Св. Исакий и Мелетий?

Св. Ап. Кодрат
21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий снимка: freepik

На 21 септември Православната църква почита паметта на светите епископи Исакий и Мелетий, двама изключителни духовни водачи, които са оставили значима следа в историята на християнството.

Защо почитаме тези двама светии?

Богобоязливост и добродетел: Свети Исакий и Мелетий са били пример за дълбока вяра, богобоязливост и християнски добродетели. Те са посветили живота си на служение на Бога и на хората, като са били неоспорими авторитети в своите епархии.
Духовно наставничество: И двамата светии са били изключителни учители и проповедници. Те са посветили живота си на това да учат народа на Божието слово и да го насочват по пътя на спасението. Своите пасоми са насищали не само с веществен хляб, но и с духовна храна – поучения и душеполезни наставления.

Благотворителност: Свети Исакий и Мелетий са били известни със своята благотворителност. Те са раздавали имуществото си на бедните и са се грижили за страдащите.
Чудотворство: Благодарение на своя свят живот и непрестанна молитва, светите епископи са били удостоени с дарбата на чудотворството. Много са били чудесата, извършени по тяхна молитва, които са свидетелствали за тяхната святост.
*Пример за подражание: Животът и делата на свети Исакий и Мелетий са пример за подражание за всички християни. Те ни учат на смирение, любов към Бога и ближните, търпение и постоянство в молитвата.

Защо е важно да почитаме паметта на тези светии?

Св. Ап. Кодрат
21 септември – Почитаме Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий снимка: freepik

За да си спомняме за корените на нашата вяра: Почитайки свети Исакий и Мелетий, ние си спомняме за великите отци на нашата Църква и за тяхното дело.
За да се вдъхновяваме за свят живот: Животът и делата на тези светии ни вдъхновяват да живеем според Божиите заповеди и да бъдем верни на Христос.
За да укрепваме нашата вяра: Почитайки светите, ние укрепваме нашата вяра и се надяваме, че и ние ще бъдем достойни за вечния живот.

Днес, в този ден, в който почитаме  Св. Ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий е чудесна възможност да се замислим върху собствения си духовен живот и да се стремим към по-голяма близост с Бога.

Важно е да почитаме всички светци, защото именно те осигуряват насоки, вдъхновение, застъпничество, чудотворна намеса, единство в Църквата и напомняне за Божието присъствие в нашия живот.

Tagged , , , ,
на горе