На 2 юли Православната църква чества Полагането на честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна — един дълбоко почитан празник, изпълнен с благоговение, история и чудеса.
На този ден, насред летните дни, Православната църква ни приканва да се потопим в спомена за едно събитие, което е не просто част от историческото предание, но и дълбоко духовно преживяване за Църквата — полагането на честната дреха на Пресвета Богородица в храма, посветен на нейното име, в цариградския квартал Влахерна. Това събитие, станало през V век, събира в себе си благочестие, смирение и удивителен Божи промисъл, разказвайки ни за пътуването на светинята от Назарет до сърцето на Византийската империя — Константинопол.
Дрехата на Пречистата Дева Мария не е просто исторически артефакт, а символ на нейната непрестанна закрила над вярващите и на живата връзка между Небето и земята. Историята, свързана с тази дреха, е изпълнена с дълбок смисъл — тя започва с двама благочестиви византийски сенатори, Галвий и Кандид, и тяхното поклонническо пътешествие, водено не от случайността, а от тихия глас на Божието вдъхновение. Именно чрез тях, по Божие устроение, светинята достига Константинопол и става извор на благословение, чудеса и надежда за столичния народ и за цялата Църква.
Молитви за всеки ден и при всякакви ситуации
2 юни – факти, рожденици и празници
Полагането на честната дреха на Пресвета Богородица във Влахернската църква
История, изпълнена с благоговение и чудеса


През втората половина на V век, по време на управлението на византийския император Лъв I Велики (царувал от 457 до 474 г.), Константинопол става свидетел на събитие с изключително духовно значение — полагането на одеждата на Пресвета Богородица в храма „Св. Богородица“ в квартала Влахерна. Това събитие не само се възприема като духовен акт на дълбока почит, но и полага началото на вековно почитание към светинята, свързана с Божията Майка.
- Сенаторите-поклоници: Галвий и Кандид
Историята започва с двама братя — Галвий и Кандид, знатни сенатори в двора на император Лъв I. Водени от благочестие и силна вяра, те получават царско разрешение да предприемат поклонническо пътуване до Светите земи. В техния маршрут влиза и Назарет — градът, в който Дева Мария получава благовестието от Архангел Гавриил, че ще стане Майка на Спасителя.
Там, по Божие вдъхновение, двамата братя се озовават в дома на благочестива еврейка, която съхранявала нещо изключително — свещена реликва, за която мнозина не подозират, но която дава изцеление на болни и страдащи. В малка скрита стаичка, обгърната от благоухания и светлина от горящи лампади, се пазела одеждата на Света Богородица.
- Светинята, пазена през поколения
Девойката разкрива на братята удивителна история — дрехата на Богородица ѝ била предадена от неин сродник, като част от непрекъсната женска верига на наследяване, започнала още от самата Пресвета Дева. Но тъй като вече нямала кому да я предаде и чувствала, че животът ѝ е към края си, тя искала светинята да остане в благочестиви ръце.
Братята Галвий и Кандид, дълбоко развълнувани, се молят през нощта пред светинята. Сърцата им пламтят — както сърцата на Лука и Клеопа, когато разговаряли с Възкръсналия Христос по пътя към Емаус. Те усещат, че това съкровище не бива да остане скрито, а трябва да бъде занесено в столицата на Империята, за да бъде почитано от вярващите.
Свещена мисия и тайнствено пренасяне


След като взимат точни мерки на ковчежето, в което се съхранявала одеждата, братята заминават за Йерусалим. Там поръчват изработката на идентичен ковчег, както по форма и размер, така и по вид на дървото. Изработват и златотъкана покривка, достойна за такава светиня. Когато всичко е готово, те се връщат в Назарет.
След нова нощ на молитви и сълзи пред святото ковчеже, те молят Света Богородица да благослови замисъла им. В тишината на полунощ, с дълбоко благоговение и чувство на свещен дълг, братята подменят оригиналния ковчег с новия, оставяйки всичко на място, така че стаичката да запази светостта си. На сутринта, без да издадат тайната си, раздават милостиня на бедните и потеглят към Константинопол.
- Великото разкриване и тържественото полагане
След завръщането си в столицата, Галвий и Кандид първоначално поставят светинята в малка частна църквица, посветена на светите апостоли Петър и Марко. Но благодатната сила, която излъчва одеждата на Богородица, не може да остане скрита. След като започват да се случват чудеса и изцеления, братята уведомяват император Лъв и патриарх Генадий Цариградски.
Последвалото събитие се превръща в истинско духовно тържество. С благоговение и в присъствието на множество вярващи, одеждата е пренесена в храма „Св. Богородица“ във Влахерна — на брега на морето. Там, на 2 юли 458 година, тя е положена в специално изработена ракла, украсена със злато, сребро и скъпоценни камъни.
- Духовното наследство
Светинята, донесена от Назарет, не само става част от духовния живот на Константинопол, но се превръща в символ на небесната закрила на Божията Майка над града. Множество предания и исторически свидетелства разказват за чудеса и победи, приписвани на закрилата на Света Богородица чрез нейната одежда.
Празникът на полагането на одеждата на Пресвета Богородица във Влахерна и до днес се чества на 2 юли, като напомня за силата на вярата, благочестието и чудото, което води от Назарет до Константинопол — през времето, през сърцата и душите на вярващите.
Как можем да отбележим този ден?


Празникът Полагане на честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна (2 юли) е дълбоко духовно събитие, което може да бъде отбелязано по смислен и тържествен начин както в храмовете, така и у дома. Ето няколко подходящи начина да го отпразнувате:
1. Посещение на храм и участие в богослужение
- Света литургия: Това е най-важният начин да почетем празника. В храмовете, носещи името на Света Богородица, често се правят по-особени служби.
- Молебен към Пресвета Богородица: Може да се поръча благодарствен или просителен молебен за здраве, закрила или благодарност.
2. Четене на акатист или канон към Света Богородица у дома
Молитвено събиране в семейството – запалена свещ, икона на Богородица и прочит на:
- Акатист на Пресвета Богородица
- Канон към Пресвета Богородица
- Псалом 50 и лични молитви за закрила и помощ
3. Четене на житието и историята на празника
- Преразкажете на близки или деца как одеждата на Богородица стига до Константинопол.
- Четенето на духовна литература или поучения, посветени на Богородица (напр. от Св. Йоан Дамаскин, св. Николай Велимирович, св. Лука Кримски и др.).
4. Дела на милосърдие и помощ към нуждаещи се
След примера на Галвий и Кандид, които раздали милостиня преди да отпътуват, можете:
- Да дарите средства на бедни, болни, вдовици или сираци.
- Да посетите възрастен или болен човек и да му занесете радост.
- Да подкрепите манастир или храм с дарение.
5. Подготовка на постно или празнично угощение
- Ако денят не съвпада с пости, може да се приготви празнична трапеза.
- Започнете с благодарствена молитва и поменете името на Света Богородица.
- Поделете трапезата с близки или поканете самотен съсед или приятел.
6. Украса с цветя и икона на Пресвета Богородица
- Украсете домашния иконостас или храмовата икона с цветя – символ на чистота, радост и почит към Богородица.
- В някои храмове се извършва литийно шествие с иконата на Богородица.
7. Тих размисъл и благодарност
- Денят може да се посвети на вътрешна тишина, размисъл и духовна равносметка.
- Спомнете си за моментите в живота си, в които сте усещали закрилата на Божията Майка, и ѝ благодарете.
Празникът на Полагането на честната дреха на Пресвета Богородица ни напомня не само за чудо от миналото, а и за живата връзка между Небето и земята, която Богородица поддържа и до днес. Това е ден за вяра, благодарност, любов и споделяне на благодат.
Молитва към Пресвета Богородица


О, Пресвета Владичице Богородице,
надеждо на безнадеждните,
прибежище на бедстващите,
утехо на скърбящите
и покров на целия християнски свят!
С вяра и любов прибягваме към Тебе,
майко на нашия Господ Иисус Христос.
Не отвръщай лицето си от нас, грешните,
но чуй молитвата на Твоите недостойни раби.
С покрова на Твоята свята одежда
ни закриляй от всяко зло —
от беди, болести, вражески нападения
и душевна тъмнина.
Моли Твоя Син и наш Бог
да ни дари мир, покаяние,
здраве на тялото и спасение на душата.
О, Пречиста, нека в скърбите си не забравим
да Те зовем,
в радостта си да Ти благодарим,
и във всичко —
да Те следваме в Твоята кротост,
смирение и любов.
Бъди ни Майка, Застъпница и Водачка
във всяко време и на всяко място,
докато стигнем тихия пристан на вечния живот
и възпеем заедно с Тебе
Светата Троица во веки веков.
Амин.
Заключение:
Празникът на Полагането на честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна не е просто спомен за едно чудесно историческо събитие от далечното минало. Това е живо духовно свидетелство за любовта, закрилата и присъствието на Божията Майка в живота на Църквата и на всеки вярващ. Светата одежда, пренесена с молитва, благоговение и риск, е символ на обгръщащото ни Божие милосърдие – чрез Неговата Пречиста Майка.
Историята за Галвий и Кандид ни напомня, че вярата не е нещо абстрактно, а конкретен път – с доверие, дела и жертви. Техният пример на усърдие, смирение и готовност да служат на Божията воля ни вдъхновява и днес. Както те не скриха чудото, така и ние сме призвани да не крием Божиите дарове в живота си, а да ги споделяме, да ги полагаме с почит в „храма“ на нашето ежедневие – чрез любов, молитва, помощ и вяра.
Дрехата на Пресвета Богородица е дреха на майчина топлина, закрила и застъпничество. Всяка година, когато отбелязваме този празник, сме приканени да „облечем“ душите си в благодат, както дрехата е облякла невидимата връзка между Небето и земята. Това е време за духовна радост, за обновление и за дълбока признателност към Пресвета Богородица – нашата Небесна Майка, която не престава да бди над нас, да ни покрива със своя свещен покров и да ни води към Христа.
Нека 2 юли не бъде само дата в църковния календар, а ден, в който да си припомним кои сме, Кой ни води, и коя Майка се застъпва непрестанно за нас. Нека тази история ни научи да търсим светинята в своя живот – не в сензационното, а в тайната на вярата, в тишината на молитвата, в милостта и в благоговението.
С вяра, любов и надежда, нека се покрием с плаща на Богородичната закрила и да вървим по пътя на духовното израстване, водени от Пречистата Дева, която и днес ни сочи пътя към Спасителя. Амин.
Присъедини се към нашата общност и нека заедно черпим вдъхновение от вярата и празничните традиции! Остави коментар или се абонирай за бюлетина на списание HappyWoman.bg, за да получаваш вдъхновяващи съвети, духовни напътствия и красиви идеи за християнските празници – всичко това директно в твоята поща. А ако търсиш нещо наистина специално, разгледай уникалните икони на HappyMarket.bg – символ на благословение и светлина в дома!