18 Януари – Атанасовден
Празници

18 Януари – Атанасовден

Всяка година на 18 Януари Православната църква чества паметта на Свети Атанасий Велики. Самият празник е наречен – Атанасовден.

Още стари времена съществува поверието, че този празничен ден бележи средата на зимата, а веднага след него зимните студове постепенно започват да отстъпват пред идващата пролет.

Традиции и обичаи на Атанасовден

Атанасовден
18 Януари – Атанасовден

Пролетта казвала:“Иди си зимо, идвай лято!”

На Атанасовден жените трябва да омесят медени пити, под формата на куче, защото според преданията на Атанасовден се е раждала чумата.

Според народните поверия от този ден нататък денят започва да нараства „колкото зърно житце“.

В някои райони на България със запалени огньове хората посрещат изгрева на Атанасовден. Това са последните дни, в които се пеят песни за любов и женитба от моми и ергени. Скоро наближава период на пост и въздържание, период, през който годежи и сватби не се извършват.

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

На места на Атанасовден се правят общоселски курбани, за да не се разболяват хората. Характерни са и лични курбани, с които се омилостивява светеца, да излекува тежка болест или страшно премеждие. Характерен за празника е и ритуала „побратимяване“, които се изпълнява и на Ивановден.

Задължително се коли черна кокошка или черно пиле, които се готвят с ориз и се раздават на роднини и близки против болести. Вярва се, че болестите бягат от черното пиле, а перата му имат целебна сила, затова се пазят и не се изхвърлят.

Приготвят се хлябове, намазани с мед или петмез срещу болести, особено срещу чума.
В някои региони се вярва, че на този ден се ражда чумата, затова трябва да се умилостиви със сладки питки.
Когато се раздава от хляба и курбана се казва: “Свети Танас да помага!” Вярва се, че светецът пази хората и домашните животни от смъртоносни болести.

Какво трябва да има на трапезата на Атанасовден?

Атанасовден
18 Януари – Атанасовден

Традиционно на трапезата за Атанасовден присъства питка с мед, пълнена кокошка, пиле с ориз, и най-вече свинско с бамя. Според вярванията на този ден се бележи средата на зимата. На някои места се нарича “Среди зима”, тъй като се смята, че след него студовете си отиват. Свети Атанасий е смятан за покровител на снеговете ледовете и на домашните животни. На този ден той отива в планината на бял кон, сваля дебелия кожух, облича копринена риза и се провиква:

„Дойде ли Атанасовден, идва и пролетта“ – казват българите.

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

Според това какво е времето на Атанасовден се извършвали гадания дали ще е плодородна годината – имало ли много сняг, голям берекет се очаквал.

В миналото, на Атанасовден хората проверявали запасите от храна и дърва, за да знаят ще стигне ли до пролетта, ако нямали, се запасявали. Казвали, че от този ден денят нараства „колко скача 3-годишен елен“.

На места двата дни на светците Антон и Атанас са част от общ празник, наричан „сладки и медени“.

На Атанасовден жените спазват абсолютно същите забрани, както на Антоновден. Характерно е и направата на питки под формата на куче, тъй като се смята, че чумата най-много се бои от кучета.

В някои села в Тракия на празника се коли черна кокошка, която се приготвя с ориз и се раздава на близки и съседи, за да са далеч болестите от дома. Смята се, че перата притежават лечебна сила и затова се запазват.

На други места хората палят огньове и така посрещат изгрева на Атанасовден. Това са последните дни, в които се пеят песни за любов и женитба от моми и ергени. Скоро наближава период на пост и въздържание, период, през който годежи и сватби не се правят.

Ритуалът побратимяване

Атанасовден
18 Януари – Атанасовден

Характерен обичаи за празника е ритуалът “побратимяване”, които се изпълнява на Ивановден.

Могат да се направят и лични курбани, за да се излекува болест или ако е преживяна неприятна случка.

В българските народни вярвания светецът е представен като голям мъж с калпак, яхнал своя кон – обикалящ селата, за да ги пази от болести и демони.

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

Атанасовден се нарича още “Втора Коледа”, така че тези които не са заколили прасе на Рождество Христово могат да го направят сега. На празничната трапеза се слага пита с мед, пълнена кокошка и свинско с бамя.

Празникът се отбелязва и през лятото – Летен Атанасовден, който се чества на 5 юли.

Какво е забранено на Атанасовден?

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

– На този ден не се играе хоро на мегдана, защото чумата се качва на висока топола и избира жертвите си.

– Не се минава покрай топола и други високи и стари дървета.

– Не се работи нищо, за да се предпазят хората от шарка, обриви, язви и други болести.

– Не се шие, плете, тъче, за да са здрави животните, да не си чупят краката и да не ги нападат мечки.

– Забранено е впрягането на добитъка. В противен случай животните ще се подхлъзнат и ще си счупят краката.

След Атанасовден не се яде тиква, за да не се замае главата на човек и да не се разболее от охтика, синя пъпка и други обриви.

Свети Атанасий

Атанасовден
18 Януари – Атанасовден

Днес на Атанасовден почитаме свети Атанасий. Бъдещият свети Атанасий е роден в края на 3 век, ок. 295, в град Александрия, Египет. Като младеж, след като изучавал съвременни науки в Александрийския катехумен, той е доведен от майка си, благочестива християнка, в Божия храм, при Св. Александър, александрийски патриарх и станал предан в служба на Господа.

Живеейки в Божият храм, бъдещият светец отдава живота си в ревностно изпълнение на Божиите заповеди.

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

През 319 г. той е ръкоположен за дякон на Александрийската църква от патриарх Александър. Приблизително по същото време бъдещият свети Атанасий започнал да създава своите богословски, духовни и нравствени литературни произведения.

През 326 г., след смъртта на патриарх Александър Александрийски, Св. Атанасий е бил издигнат в сан епископ и получава управлението на Александрийската катедра. По време на своята архипастирска служба светецът пътувал до много църкви, за да проповядва (по-специално с изобличителни проповеди срещу така наречения ерес).

Той пишел много срещу ересите в защита на истинското апостолско учение, което предизвиквало невероятна ярост сред привържениците на тази ерес и затова е бил подложен на различни видове клевети и обиди.

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

Свети Атанасий е архиепископ на град Александрия в продължение на 46 години, многократно е изгонван от амвона и след това се връщал обратно. Божият съд обаче не подминал и еретиците: основателят на ереста сложил край на земния си път и ереста, ревностно разпространявана, постепенно започнала да отслабва.

Според житието на Св. Атанасий Велики, последните години от живота си светецът живял мирно и спокойно, посвещавайки това благодатно време на просвещението на стадото и утвърждаването на истинското Христово учение.

Предполага се, че в нощта на 2 май срещу 3 май 373 г. на 76-годишна възраст св. Атанасий Велики напуснал тленното си тяло, а чистата му душа мирно се оттеглила при Господа.

Основното съдържание на църковно-книжовните произведения на Св. Атанасий Велики е предимно с христологично убеждение, в своите писания, спорейки с привържениците на ереса, той защитавал единосъщинските две Ипостаси на Светата Троица – Бог Отец и Бог Син. Написва и 2 текста, където светецът обсъжда шествието на Светия Дух – 3-та Ипостас на Света Троица.

Защо почитаме Свети Атанасий?

Атанасовден
18 Януари – Атанасовден

Свети Атанасий Велики е една от най-почитаните фигури в християнството и почитта към него се дължи на множество причини:

Богослов и защитник на вярата: Свети Атанасий е бил изключително образован богослов и е играл ключова роля в борбата срещу ересите, особено арианството, което отричало божествената природа на Исус Христос. Неговите богословски трудове са оказали огромно влияние върху развитието на християнското учение и до днес се изучават и ценят.

Водач на Църквата: Като патриарх на Александрия, Свети Атанасий е бил духовен водач и пример за хиляди християни. Той е бил смел и безкомпромисен защитник на вярата, въпреки че е бил гонен и изпращан в изгнание многократно.

Основател на монашеството в Европа: Свети Атанасий е допринесъл значително за разпространението на монашеството в Европа, като е популяризирал учението на своя духовен учител Свети Антоний Велики.

Покровител на зимата и студа: В българския фолклор Свети Атанасий е свързан със зимата, снега и студа. Смята се, че на своя празник той отива в планината и прогонва зимата, за да дойде пролетта.

Символ на борбата за истината: Животът на Свети Атанасий е пример за това как един човек може да остане верен на своите убеждения, дори когато е изправен пред големи трудности. Той е символ на борбата за истината и справедливостта.

Защо почитаме Свети Атанасий в наши дни?

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

Вдъхновение: Неговият живот и дело са източник на вдъхновение за всички, които се стремят да живеят по-добър и по-смислен живот.

Пример за вяра: Свети Атанасий е пример за това как вярата може да ни даде сили да преодолеем трудностите и да останем верни на себе си.

Пазител на традициите: Почитането на Свети Атанасий е начин да запазим живи християнските традиции и да предадем на следващите поколения ценностите, които той е защитавал.

Как можем да почитаме Свети Атанасий?

Чрез молитва: Молитвата към Свети Атанасий може да ни помогне да се свържем с него и да поискаме неговото застъпничество.

Чрез изучаване на неговото житие и учение: Като изучаваме живота и учението на Свети Атанасий, ние можем да научим много за себе си и за вярата.

Чрез добродетели: Като се стремим да живеем според добродетелите, които Свети Атанасий е проповядвал, ние можем да станем по-добри хора.

Кой празнува имен ден днес?

На този ден Имен ден празнуват всички, които носят имената: Атанас, Наско, Атанаска, Наска, Танас, Насо, Ася, Настя, Нася, Таньо, Таню, Живко, Живка, Тина, Нанси и техните производни.

Честит имен ден на всички именици!

Молитва към Свети Атанасий Велики

18 Януари – Атанасовден
Свети Атанасий Велики / снимка с права на HappyWoman.bg

Молитвата към Свети Атанасий Велики е важна част от християнската традиция, особено в православната църква. Ето една примерна молитва, която може да се използва:

О, велики и чудотворни свети Атанасие, наш защитник и покровител!**

Ти, който си бил избран от Бога за велика мисия и си служил с вяра и преданост на Неговата Църква, молим те смирено да чуеш нашата молитва. Ти, който си победил ересите и си утвърдил истините на нашата вяра, помогни ни да укрепим духа си и да останем верни на Христовото учение.

Простри ръката си над нас и ни закриляй от всяко зло и изкушение. Дай ни мъдрост и сила да преодолеем трудностите и изпитанията, които срещаме в живота си. Помогни ни да живеем според Божиите заповеди и да бъдем достойни последователи на Христа.

Свети Атанасие, ти, който си познавал дълбините на Божествената мъдрост, просвети ума ни и ни води по пътя на правдата и спасението. Моли се пред престола на Всевишния за нас, грешните и нуждаещите се, и ни дай своята благодат и подкрепа.

Амин!

Тази молитва може да бъде адаптирана според личните нужди и желания на молещия се. Важно е да се молите с искрена вяра и чисто сърце, като се обръщате към светеца с доверие и надежда.

Tagged , , ,
на горе