17 юни - Световен ден срещу сушата
Празници

17 юни – Световен ден срещу сушата

17 юни е Световен ден срещу сушата. Световният ден за борба с опустиняването и сушата се отбелязва на 17 юни всяка година, за да се насърчи обществената осведоменост относно международните усилия за борба с опустиняването. Световният ден за борба с опустиняването се отбелязва всяка година на тази дата по целия свят, за да подчертае спешната необходимост от ограничаване на процеса на опустиняване и да засили видимостта на този сериозен проблем със сухите земи в международния екологичен дневен ред.

Конвенцията на ООН за борба с опустиняването е единственият международно признат, правно обвързващ инструмент, който се занимава с проблема с деградацията на земята в сухите земи и който се радва на наистина универсално членство от 191 страни страни. 17 юни представлява възможност за засилване на посланието, че опустиняването не е фатално, че съществуват решения и че то може да бъде ефективно преодоляно чрез засилено участие на общността и сътрудничество на всички нива.

Каква е темата на тазгодишния ден срещу сушата?

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

Опустиняването, деградацията на земята и сушата са сред най-неотложните екологични предизвикателства на нашето време, като до 40% от цялата земна площ в света вече се счита за деградирала.

Здравата земя не само ни осигурява почти 95% от нашата храна, но и много повече: тя ни облича и дава подслон, осигурява работни места и препитание и ни предпазва от влошаващите се суши, наводнения и горски пожари.

В същото време нарастващото население, съчетано с неустойчиви модели на производство и потребление, подхранва търсенето на природни ресурси, оказвайки прекомерен натиск върху земята до степен на деградация. Опустиняването и сушата водят до принудителна миграция, излагайки десетки милиони хора всяка година на риск от разселване.

От 8 милиарда жители на света над един милиард млади хора на възраст под 25 години живеят в развиващите се страни, особено в региони, пряко зависими от земята и природните ресурси за препитание. Създаването на перспективи за работа за населението в селските райони е жизнеспособно решение, което дава на младите хора достъп до възможности за екологично предприемачество и същевременно разширяване на най-добрите практики.

Тазгодишната тема на Деня на опустиняването и сушата е „Обединени за земя. Нашето наследство. Нашето бъдеще“, подчертава изключителното значение на колективните действия за запазване на жизненоважните земни ресурси на нашата планета за бъдещите поколения.

Какви са основните проблеми свързани със сушата?

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

Земята е в основата на нашите хранителни системи, като 95% от храната в света се произвежда на земеделска земя. Една трета от тези земи обаче в момента са деградирали. Това влошаване засяга 3,2 милиарда души по света, като засяга особено селските общности и дребните фермери, които зависят от земята за препитанието си, което води до увеличаване на глада, бедността, безработицата и принудителната миграция.

Изменението на климата допълнително изостря тези проблеми, поставяйки значителни предизвикателства пред устойчивото управление на земята и селското стопанство и подкопавайки устойчивостта на екосистемите.

Защитата и възстановяването на деградирала земя е от съществено значение за прекратяване на бедността и глада, постигане на продоволствена сигурност и подобряване на поминъка на милиони хора, особено в развиващите се страни.

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

Устойчивото управление на земята, почвата и водните ресурси е от съществено значение за увеличаване на производството на храна, опазване на екосистемите, подобряване на качеството на земята, почвата и водата и укрепване на устойчивостта на селските общности към екстремни климатични явления.

Справянето с деградацията на земята чрез холистичен ландшафтен подход е от решаващо значение за гарантиране на продоволствената сигурност и устойчивия поминък. Интегрираното планиране на земеползването, управлението на земята и сигурността на владението са основни за постигането на неутралност на деградацията на земята.

През последното десетилетие Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации беше в челните редици на техническите програми и дейности в подкрепа на тези инициативи. Световния ден срещу сушата е от изключително значение за всички нас.

Как да възстановим и подобрим устойчивостта и производителността на екосистемите?

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

В нашите усилия да възстановим и подобрим устойчивостта и производителността на екосистемите, следните принципи трябва да бъдат приоритетни:

Трябва да дадем приоритет на жените и младежите, които са жизненоважни заинтересовани страни в здравето на земята и страдат най-много от деградацията на земята, за да гарантираме, че научно обоснованото и ориентирано към хората възстановяване на земята ще стане наше наследство за бъдещите поколения.

Не можем да се справим с деградацията на земите, без да отключим икономическия потенциал на деградирали земи и сухите земи и да изградим отново по-устойчиви агрохранителни системи.

Мащабното възстановяване на земята за дребно земеделие е от решаващо значение за борбата с деградацията на земята.

Трябва да използваме иновативни системи за мониторинг и оценка, за да измерваме напредъка към постигане на неутралност на деградацията на земята.

Защо отбелязваме Деня на опустиняването и сушата?

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

Как ви засяга опустиняването? Независимо къде живеете, последствията от опустиняването и сушата ви тревожат. В световен мащаб 23 процента от земята вече не е продуктивна. 75 процента са преобразувани от естественото си състояние, най-вече за селско стопанство.

Тази трансформация в използването на земята се случва с по-бързи темпове, отколкото когато и да било друг момент в човешката история, и се ускори през последните 50 години. Учените казват, че еволюцията от едно състояние в следващо е толкова бърза, че процесът може да се наблюдава само за много кратки периоди. Всеки трябва да знае, че опустиняването, деградацията на земята и сушата оказват пряко влияние върху ежедневието му и че ежедневните действия на всеки могат или да допринесат, или да помогнат в борбата срещу сушата. Отбелязването на Световния ден срещу сушата е от голямо значение за всички нас.

Кой празнува Деня на опустиняването и сушата?

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

Световният ден срещу сушата празнува всеки, чийто живот зависи от земята, трябва да се грижи за нея и как земята се третира от хората. Това включва всички и всички, защото:

-99 процента от калориите, от които всяко човешко същество се нуждае за здравословен живот, все още идват от земята

-Земята, която е здрава и устойчива, е първата точка на защита срещу бедствия като суши и внезапни наводнения, които стават все по-чести, продължителни и тежки

-Загубата на все повече и повече продуктивна земя създава нарастваща конкуренция за земя, за да отговори на нарастващото търсене на стоки и услуги и на екосистемни услуги, които поддържат живота

-Следващите няколко десетилетия ще бъдат най-критичните за възстановяването на земята за устойчиво бъдеще.

-Проблемът е създаден от човека, което означава, че хората също са част от решението. Какво искаме хората да знаят за опустиняването и сушата?

-Устойчивото управление на земята е работа на всеки. Заедно можем да възстановим производителността на над 2 милиарда хектара деградирала земя и да подобрим поминъка на повече от 1,3 милиарда души по света.

-Деградацията на земята, изменението на климата и загубата на биологично разнообразие са тясно свързани и все повече засягат благосъстоянието на хората. Съвместното справяне с тези проблеми е от ключово значение за постигането на много от целите за устойчиво развитие.

-Едно десетилетие на деградация на земята може да причини необратими щети, но десетилетие на възстановяване на земята може да донесе множество ползи.

Знаеше ли?

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

-Днес почти половината от глобалната селскостопанска работна сила са жени – но по-малко от един на всеки пет земевладелци по света са жени.

-Правата на жените да наследяват имуществото на съпруга си продължават да се отказват в над 100 страни съгласно обичайни, религиозни или традиционни закони и практики.

-В световен мащаб жените вече прекарват общо 200 милиона часа всеки ден, събирайки вода. В някои страни едно пътуване за донасяне на вода може да отнеме повече от час.

Заключение:

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

Световният ден за борба със сушата е възможност да си припомним, че достъпът до земя е основно право на жените, особено на коренното население, и основно условие за гарантиране на тяхната продоволствена сигурност, икономическа независимост и достойнство. Това е и призив за действие към правителствата, организациите на гражданското общество и частния сектор да покажат по-силен ангажимент към равенството между половете и борбата срещу сушата в Африка и по света.

Важно е да се призове за колективни действия в подкрепа на инициативите за борба с опустиняването и сушата чрез инвестиране в устойчиви решения, изграждане на местен капацитет и насърчаване на международното сътрудничество. Инициативите, които ще бъдат подкрепени, могат да бъдат иновативни проекти за опазване на почвата, управление на водите, повторно залесяване и устойчиви земеделски практики, насочени към възстановяване на деградирали екосистеми и укрепване на устойчивостта на африканските общности. Великата зелена стена е красноречив пример за такъв проект.

ден срещу сушата
17 юни – Световен ден срещу сушата снимка: pinterest

Празнуваме този ден, за да потвърдим нашия ангажимент към равенството между половете, социалната справедливост и опазването на околната среда. Заедно можем да помогнем за изграждането на свят, в който жените имат право еднакво да притежават, използват и да се възползват от земята, за доброто на всички и за бъдещите поколения.Страните по света се мобилизират, за да отбележат Деня на борбата с опустиняването и сушата с набор от образователни, културни и спортни дейности – от прожекции на филми до футболни турнири и от засаждане на дървета до състезания по градинарство.

Международната общност отбелязва този ден, за да напомни на хората, че планетата ни се превръща в пустиня. Има спешна необходимост от спиране на процеса на опустиняване и поставяне на въпроса със сушата в центъра на вниманието.

Tagged , , ,
на горе