На 17 май църквата почита паметта на Св. великомъченик Николай Софийски. В период на историческа тъмнина и духовно изпитание, когато Османската власт се опитва да угаси светлината на християнската вяра, Св. великомъченик Николай Софийски се изправя като страж на истината и благочестието. Живял в XVI век, той въплъщава онези вечни добродетели, които не се покоряват на времето – вяра, смирение, милосърдие и духовна твърдост.
Историята му не е просто разказ за страдание – тя е жива проповед, която и до днес трогва сърцата на вярващите. Св. Николай не е бил монах, не е бил висш духовник, а обикновен занаятчия – обущар, който с труда на ръцете си и добротата на сърцето си е издигнал мост между човека и Бога. Неговата праведност, милосърдие към бедните и неотклонна преданост към Христа му спечелват обичта на хората и омразата на онези, които не понасят светлината на истината.
Подложен на лукави клопки, предателства и тежки мъчения, св. Николай Софийски не се отрича от вярата си. Той избира мъченически венец пред предателство на съвестта. Именно този избор – доброволен, съзнателен и благодатен – го утвърждава като светец, чието име е запечатано не само в църковните книги, но и в сърцето на православния народ. Мястото на неговата смърт – местността „Юч бунар“, и днес е обгърнато с благоговение, а храмът, носещ неговото име, е свидетелство за жива вяра и признателност.
В настоящата статия ще се запознаем с живота и подвига на този свят мъченик, ще разгледаме как се е формирал култът към него, къде се съхраняват неговите свети мощи и как съвременните християни могат да почетат достойно неговата памет. Ще споделим също и молитва, отправена към св. Николай Софийски – като духовен пътеводител в нашите лични борби и стремеж към светост.
Св. великомъченик Николай Софийски – живот, страдание и святост


Св. великомъченик Николай Софийски, един от най-почитаните български новомъченици, е роден в град Янина, който днес се намира в северозападна Гърция. Още от младини той се отличавал с дълбока вяра, смирение и благочестие. Придобил майсторство в занаята на обущарството, с който честно и достойно изкарвал прехраната си. Всеотдаен към ближните и дълбоко състрадателен, Николай използвал всяка възможност да помага на бедните, да посещава затворници и да раздава милостиня.
След време се установил в София – тогавашен важен духовен и търговски център. Благодарение на усърдието и майсторството си започнал да печели добре и скоро спечелил уважението и обичта на местните жители. Гражданите толкова го ценели, че го насърчили да сключи законен брак, с надеждата да остане в града завинаги.
Но неговата добродетел и растящо влияние предизвикали завист у някои от турските управници. Поради натиска и враждебността, Николай бил принуден да напусне града и да се пресели във Влашко (днешна Румъния), където бил приет на служба в личната гвардия на влашкия войвода Мирчо.
Въпреки това, суровото и безпощадно отношение на войводата към православното население дълбоко оскърбило Николай. Силната му любов към семейството – съпругата и децата му – надделяла, и той взел решение да се върне обратно в София. Тогава бил вече 45-годишен.
Св. великомъченик Николай Софийски притискан да приеме исляма
След завръщането си Св. великомъченик Николай Софийски отново започнал да води мирен и честен живот, привличайки вниманието на турските първенци не само с уменията си, но и с твърдата си вяра. Нееднократно бил притискан да се отрече от християнството и да приеме исляма. Веднъж, под предлог за приятелска покана, бил поканен на обяд. Там турците подло му поднесли питие с приспивателно, а когато заспал, го подложили на насилствено обрязване според мюсюлманския обичай.
След като се събудил и осъзнал какво е извършено над него, Николай бил дълбоко покрусен и се уединил в дома си, без да излиза в продължение на цяла година. По-късно, когато отново бил подканен от турските власти да започне да посещава джамията, категорично отказал. Това довело до неговото арестуване и подлагане на жестоки мъчения.
По време на съдебния процес дори самият кадия (съдия) признал невинността му, но разярената тълпа го измъкнала насила от съдебната зала. Извели го извън тогавашните предели на града – в местността „Юч бунар“ (в превод „Три кладенци“), където на 17 май 1555 година св. Николай бил убит с камъни. Тялото му било пренесено до гробището „Търницата“, където било изгорено, а пепелта му – разпръсната, за да бъде заличен всеки спомен за него.
Въпреки това, Божията промисъл и вярността на християнската общност не позволили неговата памет да изчезне. По молба на софийския книжовник Матей Граматик едно момче тайно събрало частици от неговите мощи. Благочестиви християни ги погребали тайно и ги съхранили като светиня.
Малко след неговата мъченическа смърт, Средецкият (Софийският) митрополит Яков свикал специален църковен събор, на който било провъзгласено официалното канонизиране на св. Николай като мъченик за Христовата вяра. Запазените свети мощи (части от черепа и костите му) били поставени първоначално в ковчега с мощите на св. крал Милутин в църквата „Св. Архангел Михаил“. По-късно част от тях били положени и в новоизградения дървен храм, посветен на светеца.
Гробът на Св. великомъченик Николай Софийски


Гробът на Св. великомъченик Николай Софийски е един от малкото запазени и известни гробове на български светци. Днес той се намира в центъра на столицата, в квартала „Три кладенци“. Само на няколкостотин метра от това свято място, в градинката между улиците „Пиротска“ и „Опълченска“, се издига величественият храм „Св. Николай Софийски“, проектиран от архитект Антон Торньов. Църквата е осветена на 3 декември 1900 година от митрополит Партений. В нея била положена сребърна мощехранителница с част от светите мощи. Друга частица била дарена на древния софийски храм „Св. София“.
През 70-те години на XX век, на мястото на гроба на Св. великомъченик Николай Софийски бил изграден малък параклис, който и до днес се намира в дворчето на улица „Цар Симеон“ №125. Параклисът е отворен за поклонение в ранния следобед на всеки делничен ден и се поддържа като живо духовно средище на паметта към мъченика.
В края на същото десетилетие обаче, мощехранителницата с мощите била открадната от храма. В отговор на това църковното настоятелство на храм „Св. София“ дарило пазената там частица на храма „Св. Николай Софийски“, където и до днес тя се съхранява.
Днес мощите на светеца се изнасят за поклонение всяка година на 16 и 17 май, както и на някои от големите празници. В навечерието на храмовия празник се провежда тържествена Великата вечерня, след която започва литийно шествие, водено от светите мощи до параклиса на гроба. Вярващи от цялата страна идват да се поклонят на този светец, просиял в мъченически подвиг и утвърдил с кръвта си вярата в Христос.
Съвременник на Св. великомъченик Николай Софийски е и дякон Матей Граматик – книжовник и очевидец на неговите страдания. Той написва пространно житие и служба на светия мъченик, като днес ръкописът се съхранява в Църковно-историко-археологическия институт при Българската православна църква. Делото на св. Николай Софийски продължава да вдъхновява поколения вярващи със своя пример за твърдост, саможертва и несломима вяра.
Как можем да почетем паметта на Св. великомъченик Николай Софийски?


Ето няколко начина, по които можете да почетете паметта на Св. великомъченик Николай Софийски:
- Посещение на църква: Можете да посетите църква или манастир, посветен на Св. великомъченик Николай Софийски, където може да се отслужи литургия в негова чест. В София има няколко църкви, носещи името на свети Николай, като например катедралния храм „Свети Александър Невски“, където също може да бъде споменат.
- Молитва и размисъл: Можете да се помолите за душата на светеца и да размишлявате върху неговия живот и подвизи. Много хора намират утеха и вдъхновение в молитвите към светците.
- Четене на житието му: Житието на Св. великомъченик Николай Софийски описва неговия живот и мъченичество. Четенето на това произведение може да ви помогне да разберете по-добре неговата история и значение.
- Участие в религиозни служби: Ако сте вярващ, можете да участвате в религиозни служби и ритуали, организирани в негова чест. Това може да включва литургии, молебени, молитви и други богослужения.
- Дарение и благотворителност: В духа на християнските ценности, можете да направите дарение или да извършите благотворителен акт в памет на Св. великомъченик Николай Софийски. Това може да бъде помощ на нуждаещите се, подкрепа за църковни дейности или участие в социални проекти.
- Образование и информираност: Споделяйте информация за живота и делото на Св. великомъченик Николай Софийски с други хора. Образованието и информираността са важни за запазването на културното и духовно наследство.
Тези действия могат да помогнат не само да почетете паметта на Свети Николай Софийски, но и да укрепите вашата връзка с вярата и духовните традиции.
Молитва към св. Николай Софийски


О, свети мъченико Христов, Николай,
верен изповедниче на светата вяра и непоколебим защитник на правдата,
ти, който претърпя с търпение страдания заради името Христово и не се уплаши от мъчителите,
приеми тази наша смирена молитва!
Моли се за нас, грешните, пред престола на Всевишния,
да укрепим вярата си в дни на изпитание,
да проявим милост към бедните, както ти правеше,
и да пребъдваме в покаяние, мир и любов.
Помогни ни, свети Николай, да не се боим от неправдата,
но със кротост и мъжество да свидетелстваме за Христа в делата си.
Изпроси ни от Господа милост и прошка,
и ни закриляй от всяко зло – видимо и невидимо.
О, блажени страдалче, светла свещ на Софийската земя,
непрестанен ходатай на Божия народ –
не забравяй нас, твоите чеда, и ни води към вечния живот в Царството на Светлината.
Амин.
Животът и мъченичеството на Св. великомъченик Николай Софийски са ярко свидетелство за непоклатимата сила на вярата и за победата на духовното достойнство над временната несправедливост. В епоха на изпитания, той остава верен на Христос до самия край, като чрез своя подвиг озарява пътя на поколения българи.
Днес неговата памет продължава да бъде жива не само в храмовете и мощите му, но и в сърцата на всички, които търсят опора в истината, смирението и милосърдието. Почитайки св. Николай Софийски, ние не само отдаваме дължимото на един свят мъченик, но и се докосваме до вечните добродетели, които изграждат и нашата собствена духовна крепост.
Присъедини се към нашата общност и нека заедно черпим вдъхновение от вярата и празничните традиции! Остави коментар или се абонирай за бюлетина на списание HappWoman.bg, за да получаваш вдъхновяващи съвети, духовни напътствия и красиви идеи за християнските празници – всичко това директно в твоята поща. А ако търсиш нещо наистина специално, разгледай уникалните икони на HappyMarker.bg – символ на благословение и светлина в дома!