Днес отбелязваме Международния ден на чая. За всички ентусиасти на чая е време да се подготвят, тъй като денят за почитане на любимата ни напитка дойде. Международен ден на чая е. Целта на деня е да се повиши осведомеността за ползите за здравето от напитката.
Денят се отбелязва ежегодно на 21 май с резолюция на Общото събрание на ООН. Международният ден на чая е повод да се замислим върху значението на чая като глобален феномен, да се насладим и да споделим опита от чая с други и да популяризираме устойчиви практики в чаената индустрия. Той също така служи като платформа за подчертаване на значението на чая в нашето ежедневие.
История на Международния ден на чая
Няма по-добър начин да започнем деня си от приятния вкус и аромат на чая. Легендата разказва, че чаят е открит за първи път преди повече от 4000 години в Китай от император Нун Шен. При едно от посещенията му в отдалечен регион, листата на близкото дърво духнаха в съд с вряща вода, който слугите му бяха поставили върху огъня. Освежаващият аромат покани императора да опита напитката и така се роди първата чаша чай.
През 16-ти век чаят си проправя път по целия свят до Европа от холандски търговци, където се превръща в широко търгувана стока благодарение на създаването на Източноиндийската компания в Англия. Останалото, както се казва, е история.
Освен вкуса и ползите, приносът на чая към културата и социално-икономическото развитие е също толкова важен. Отглеждан в над 35 страни, отглеждането на чай подпомага прехраната на над 13 милиона души.
Създаден от профсъюзите през 2005 г., Международният ден на чая празнува ползите за здравето, икономическото значение и културното наследство на чая, като същевременно гарантира по-устойчиво производство от нивите до нашите чаши. Обединявайки организации на гражданското общество и малки производители на чай и предприятия, този празник има за цел да регулира неравномерната конкуренция, правилата за безопасност, заемането на земя, социалното осигуряване, жизнените заплати и правата на жените за всички работници, работещи за чай.
Традиционно се провеждат семинари, публични кампании и презентации. Целта е да се засилят разпоредбите за асоциациите на производителите на чай. Освен признаването на чая като голяма експортна култура за страните, които го произвеждат, културата на чай се празнува и от ентусиасти.
Международен ден на чая: Дата
Първият по рода си Международен ден на чая беше отбелязан в Ню Делхи, столицата на Индия, през 2005 г. Други нации, отглеждащи чай, включително Шри Ланка, Непал, Виетнам, Индонезия, Бангладеш, Кения, Малави, Малайзия, Уганда и Танзания в крайна сметка се присъединиха в тържествата. Десет години по-късно Междуправителствената група по въпросите на чая на ФАО, която оглавява международни инициативи за насърчаване на глобалния сектор на чая и беше решаваща за обявяването на Международния ден на чая, през 2015 г. получи предложение от индийското правителство за разширяване на честването на празника.
По отношение на точната дата на Международния ден на чая има значително объркване. Въпреки че Общото събрание на ООН обяви 15 декември за Международен ден на чая, важно е да се отбележи, че 21 май вече беше определен за Международен ден на чая.
Целта на определения от ООН Международен ден на чая на 15 декември е да се почете глобалното културно и икономическо значение на чая, като същевременно се подчертае влиянието му върху поминъка и устойчивостта. Този празник има за цел да повиши осведомеността за стойността на чая, както и да насърчи устойчивото производство на чай и справедливите търговски практики.
Докато Международният ден на чая 21 май има своите корени в нациите производители на чай на Световната конференция за чай, която предложи датата за отбелязване на подписването на Първото международно споразумение за чай през 2005 г., и това отбелязване се фокусира върху насърчаването на производството, консумацията на чай, и културни аспекти.
Международен ден на чая: Значение
Международният ден на чая има за цел да насърчи търговията, употребата и производството на чай по устойчиви начини. Той предоставя форум за вземащите решения на международно, регионално и национално ниво, за да подчертаят ролята, която секторът на чая играе за намаляване на крайната бедност, борба с глада и опазване на околната среда и поминъка.
Интересни факти за чая:
– Дребните фермери съставляват около 9 милиона от производителите на чай в големите нации производители, включително Китай, Индия, Кения и Шри Ланка.
– След водата чаят е втората най-популярна напитка, която се пие в световен мащаб.
– Доходът от чай на глава от населението е нараснал с 2,2% годишно през последните десет години.
– Количеството чай, произведено в световен мащаб през 2020 г., е 6,5 милиона тона.
– За да подпомогне световната чайна икономика, Междуправителствената група за чай на FAO провежда съвместни дейности.
Международен ден на чая: Чаени традиции в Индия
Ирански чай
Този чай, който съдържа и ароматни подправки в допълнение към енергизиращите чаени листа, е предпочитан от жителите на Пуна и Хайдерабад. В иранските хотели в Мумбай обикновено се сервира с кифличка маска или маска пав.
Бенгалски Лабу Ча
Labu Cha, напитка, популярна в Западен Бенгал, е по същество черен чай, който се прави чрез варене на чаени листа, а не на прах от чай. Това е напитка, която е подправена с джинджифил на прах, черна сол и щипка лимон. За много бенгалци, които се събират на места за nukkad chai, за да си поговорят и да пият малко цвъртяща гореща Labu Cha, това е идеалният спътник.
Мангалорски Касай
Този необичаен чай е билков и предлага много ползи за здравето. Това ястие, наречено „кадха“ в Мангалор, съдържа джира, кориандър, семена от копър и сминдух. Тези сухи печени подправки се приготвят във вода и след това се добавя захар или мисли за сладост.
Кашмирски обеден чай
Този конкретен вид кашмирски чай от север има нотка на розово. Счита се за истински кашмирски чай и се прави чрез накисване на листа от зелен чай с канела, кардамон и други подправки, както и ядки като шамфъстък и бадеми. На чай се добавя и малко сол.
гуджарати укадо
Билковият чай от гуджарати, известен като укадо, се използва като естествен лек за често срещани заболявания. Съставки като мед, лимон, джинджифил и мента придават вкус на напитката, като същевременно повишават имунитета.
В този Международен ден на чая може да изпробваме различен вкус чай.
Защо да пием чай?
Чаят е напитка, произведена от растението Camellia sinesis. Чаят е най-консумираната напитка в света след водата. Смята се, че чаят произхожда от Североизточна Индия, Северен Мианмар и Югозападен Китай, но точното място, където растението е израснало за първи път, не е известно. Чаят е с нас от много време. Има доказателства, че чай се е консумирал в Китай преди 5000 години.
Производството и преработката на чай представлява основен източник на препитание за милиони семейства в развиващите се страни и е основното средство за препитание за милиони бедни семейства, които живеят в редица най-слабо развити страни.
Чаената индустрия е основен източник на доходи и приходи от износ за някои от най-бедните страни и, като трудоемък сектор, осигурява работни места, особено в отдалечени и икономически необлагодетелствани райони. Чаят може да изиграе значителна роля в развитието на селските райони, намаляването на бедността и продоволствената сигурност в развиващите се страни, като е една от най-важните парични култури.
Консумацията на чай може да донесе ползи за здравето и уелнес благодарение на противовъзпалителните, антиоксидантните и отслабващите ефекти на напитката. Освен това има културно значение в много общества. Затова е важно да отбележим Международния ден на чая.
Почитане на жените по света, от реколтата до чашата
Тази година Международният ден на чая подчертава жените и тяхната роля в сектора на чая. Това също е възможност да отпразнуваме културното наследство, ползите за здравето и икономическото значение на чая, като същевременно работим, за да направим производството му устойчиво „от нива до чаша“, като гарантираме, че ползите от него за хората, културите и околната среда продължават за поколенията.
Чаят и климатичните промени
Производството на чай е силно чувствително към промените в условията на отглеждане. Чаят може да се произвежда само в тясно определени агроекологични условия и следователно в много ограничен брой страни, много от които ще бъдат силно засегнати от изменението на климата .
Промените в моделите на температурата и валежите, с повече наводнения и суши, вече засягат добивите, качеството и цените на чайния продукт, намаляват доходите и застрашават поминъка в селските райони. Очаква се тези климатични промени да се засилят, което изисква спешни мерки за адаптиране. Успоредно с това има нарастващо признание за необходимостта да се допринесе за смекчаване на изменението на климата чрез намаляване на въглеродните емисии от производството и преработката на чай.
Поради това страните производителки на чай трябва да интегрират предизвикателствата, свързани с изменението на климата, както по отношение на адаптирането, така и на смекчаването на последиците, в своите национални стратегии за развитие на чая.
Как да отпразнуваме Международния ден на чая?
Опитайте нов вкус
От мента до ябълка, до цяла комбинация от разнообразни съставки, опитайте нов вкус на чай!
Организирайте чаено парти
Съберете бандата и организирайте чаено парти! Можете да приготвите различни смеси от чай или дори да имате тема като винтидж английско чаено парти.
Научете за вашите местни производители на чай.
Добре е да научите как се набавя и произвежда любимата ви смес от чай. Ако политиката на компанията не е справедлива към нейните работници, може да искате да преминете към друга марка.
Честит Международен ден на чая!