14 юли – Денят на Бастилията е френският национален празник

14 юли - Денят на Бастилията е френският национален празник
Празници Разни

14 юли – Денят на Бастилията е френският национален празник

Празнуван на 14 юли, Денят на Бастилията е френският национален празник и най-важният празник във Франция!

Определя се, че щурма на Бастилията през 1789 г. е съществена част от френската история. 14 юли се превърща в голям официален празник, традиционно считан за символ на Френската революция.

Денят на френската Бастилия определено е радостен национален празник, който предизвиква масови празненства по улиците, както и политически събития.

14 юли - Денят на Бастилията е френският национален празник
14 юли – Денят на Бастилията

Най-добрият начин да изживеете празника на 14 юли – широко известен като Le 14 Juillet – е да отидете в Париж , по-точно на Шанз Елизе . Очаквайте военни паради, публични речи и фойерверки, но също така и весели събирания във всички кафенета и ресторанти!

Всеки един град във Франция всъщност отбелязва Деня на Бастилията с вълнение и гордост, тъй като този национален празник представлява първата стъпка към Френската революция , която в крайна сметка доведе Франция до Република.

На 14 юли патриотичните чувства избухват в цялата страна, французите носят сини, бели и червени, “ трикольорни “ дрехи или грим и пеят типичната Марсилеза (френския химн) след една – или повече чаши шампанско!

14 Юли – Денят на Бастилията в Париж…

Започвайки сутринта на 14 юли, на Шанз Елизе в Париж, Денят на Бастилията е възможността да се възхитите на френските военни. Сен Сир и кадетите от Polytechnique парадират заедно с официални войски, докато френските военновъздушни сили, Patrouille de France , извършват полети в небето.

Популярен обичай в деня на Бастилията в Париж е да отидете на приятелски пикник в обществен парк, да общувате, да се насладите на френска храна и вино, преди да гледате фойерверките от Place de la Concorde например.

В много френски села хората традиционно се събират на 13 юли, за да се насладят на типично барбекю и да пеят и танцуват цяла нощ – възползвайки се от релаксиращия официален празник на следващия ден!
Президентът на републиката обикновено присъства на всички парижки тържества и завършва церемониите на 14 юли с публично интервю от Елисейския дворец (официалната резиденция на Президента).

14 Юли – Национален празник на Франция

Добре познатият щурм на Бастилията се превърна в еталон по отношение на бунта и свободата в целия свят!

14 юли - Денят на Бастилията
14 юли – Денят на Бастилията

Позовавайки се на 14 юли 1789 г., когато масивна тълпа от французи се надигна и нахлу в затвора, Денят на Бастилията се счита за началото на Френската революция. Превземането на този затвор, символ на древния режим, наистина бележи края на абсолютната и произволна власт на Луи XVI и води Франция към трите идеала на свобода, равенство и братство. Денят на Бастилията е известен и празнуван като създаването на суверенната нация и това, което ще бъде „Първата“ република Франция (през 1792 г.).

Денят на Бастилията става национален празник през 1790 г., първоначално наречен Fête de la Fédération („празник на федерацията“), за да отпразнува първата годишнина от щурма на Бастилията и края на Френската революция.

Какво прави 14 юли – Деня на Бастилията толкова уникален за французите?

Главно защото това е френският национален празник! Честването се провежда всяка година на 14 юли. Французите го наричат ​​„ Fête Nationale “ и по-често „ le quatorze juillet “.

Щурмът на Бастилията

Денят на Бастилията се отбелязва от 1790 г. „ Fête de la Fédération “. Това тържество започва да се състои на първата годишнина от разрушаването на крепостта Бастилия на 14 юли 1789 г. Щурмът на Бастилията беше основен символ на нова ера в страната. Предшества Първата република.

Щурмът на Бастилията се случи на сутринта на 14 юли 1789 г. от революционна тълпа от Faubourg Saint-Antoine. Всъщност атаката срещу Бастилията представлява символичен акт срещу кралската власт в центъра на Париж. До късния следобед седемте затворници бяха освободени. Този първи акт на Френската революция бързо се превърна в значима дата във френската история.

Укрепеният затвор е бил разглобен между 14 юли 1789 г. и 14 юли 1790 г. Знаете ли, че камъните му са използвани отчасти за построяването на Pont de la Concorde? Осемдесет и три камъка бяха издълбани в миниатюрни копия на Бастилията, преди да бъдат изпратени в провинциите. Крепостта е била разположена на днешния площад на Бастилията .

Проследяване на останките от крепостта Бастилия в Париж

14 юли - Денят на Бастилията
14 юли – Денят на Бастилията, източник на снимката: https://bg.m.wikipedia.org/

Крепостта Бастилия е древен паметник, чието име се разпространи по целия свят след щурма му от революционерите на 14 юли 1789 г.

Този ден, гравиран в колективната памет на французите, е известен като „ Денят на Бастилията “ на френски се изписва „Fête Nationale“ или просто „14 юли“.

Бившата военна цитадела, която по-късно се превърна в държавен затвор, може да е изчезнала от парижкия пейзаж, но можете да намерите няколко следи, които все още са разпръснати из френската столица. След като опишем прословутата крепост, ще открием тези скрити съкровища в Париж (а също и във Франция и САЩ!).

За крепостта Бастилия в Париж

Нека започнем с описанието на крепостта Бастилия в Париж, за да разберем за кой паметник говорим.

Малък замък

Първоначално Бастилията е била укрепление, известно като „бастид“, състоящо се от замък с две кули, разположен при портата Сен-Антоан в укреплението на Карл V (днес Place de la Bastille ).

Набързо издигнат между 1356 и 1358 г. по време на ректората на Етиен Марсел,Бастилия Сент-Антоан. Тази нова конструкция се състои от осем кули, първите две от които са издигнати, за да образуват независима Бастилия със собствен гарнизон.

Основната му роля беше да защитава Порт Сен Антоан и стените на изток от Париж, които бяха станали по-уязвими. Бастилията е служила и за защита на краля в случай на въстание на парижкия народ.

Например, той осигури маршрута между кралската резиденция в хотел Saint-Pol и замъка Венсен, където крал Карл V искаше да установи административния център на кралството.

Размери и кули

Крепостта е била дълга 66 метра, широка 34 метра и висока при кулите 24 метра. Беше заобиколен от ров с ширина 25 метра и дълбочина 8 метра, захранван от водите на Сена.

Осемте кули се наричаха:

  1. Ъглова кула [ Tour du Coin ] (разположена на ъгъла на улица Saint-Antoine);
  2. Кулата на параклиса [ Tour de la Chapelle ] (през 15 век параклисът се е намирал тук, по-късно преместен от другата страна на двора между Tours de la Liberté и de la Bertaudière);
  3. Кулата на съкровищата [ Tour du Trésor ] (през 1580 г. Анри IV прехвърля тук кралската хазна, която Мария дьо Медичи е похарчила по време на своето регентство);
  4. Графска кула [ Tour de la Comté ] (вероятно кръстена на виконтството на Париж);
  5. Кулата на Желязната маска или понякога Bretaudière (зидарът Berthaud падна и намира смъртта си по време на изграждането му, това е кулата на Желязната маска);
  6. Кулата Базинер (Macé Bertrand de la Bazinière, ковчежник на спестовната банка и арестуван по същото време като Фуке през 1661 г., е затворен там четири години);
  7. Кулата на свободата [ Tour de la Liberté ] (след нападение от парижани около 1380 г. с вика „Liberté! Liberté!“, именно в тази кула Hugues Aubriot е бил затворен при Чарлз VI) и ;
  8. Кулата на кладенеца [ Tour du Puits ].

Позорен затвор

Бастилията понякога е била използвана като затвор по време на управлението на Луи XI.

По време на сътресенията на Религиозните войни той е бил използван като затвор от някои от най-влиятелните фигури в кралството, включително Франсоа дьо Монморанси (1574-1575), Шарл д’Ангулем (1604-1616) и принц дьо Конде (1616-1619).
Под управлението на Лигата Бастилията приютява писателя Монтен (1588 г.).
Въпреки че Бастилията е била използвана главно за държавни затворници, крал Хенри IV съхранява кралската хазна там.
Кардинал дьо Ришельо го трансформира в държавен затвор, към който все още са прикрепени писма, подписани от краля (или по-често от неговите министри), нареждащи лишаване от свобода без съдебен процес.

Кои са били известните затворници

На 18 юни 1663 г. Никола Фуке , генерален суперинтендант на финансите, обвинен в присвояване, е преместен от Винсен в Бастилията по заповед на краля, приподписана от Льо Телие.
Най-известният затворник на Бастилията е Човекът с желязната маска , който е интерниран там на 18 септември 1698 г. в три часа следобед. Носеше черна кадифена маска, плътно вързана около лицето му, и беше настанен в кулата Бертодиер. Умира на 19 ноември 1703 г.
Волтер , на 22 години, е затворен в Бастилията на 17 май 1717 г. за писане на стихове срещу регента и херцогинята на Бери, която по това време е била в напреднала бременност и се е оттеглила в Шато дьо ла Мюет, за да роди.
Сярният Маркиз дьо Сад е държан там пет години и половина.

Бастилата е била Удобен затвор?

Бастилията е била сравнително удобен затвор за високопоставени хора (благородници, богати граждани), затворени в 42-те килии на крепостта.
На кралските затворници е разрешено да си кореспондират с външния свят, да приемат посетители и да се радват на относителна свобода на движение в крепостта.
През 1789 г. в Бастилията имало само седем затворници и условията им на лишаване от свобода били доста гъвкави.

Паметник в градския пейзаж на Париж

В действителност Бастилията беше финансово източване на Луи XVI не само заради заплатата на губернатора, но и заради издръжката на персонала и храната. Министър Некер иска да го разруши още през 1784 г. В средата на 1780 г. градоустройствените планове на краля предвиждат разрушаването му, за да се създаде приятен площад близо до квартал Сен Антоан.

Хората вече не се страхуваха от тази сграда в навечерието на Френската революция. Като всяка внушителна крепост, тя белязваше парижкия пейзаж и беше символ на кралския деспотизъм.
„Cahiers de doléances“ на град Париж, съставен от членове на парламентарния бунт, призова той да бъде разрушен и заменен с площад с паметник на свободата.

Щурмът на Бастилията

Днес щурмуването на Бастилията се смята за символ на Френската революция и бележи нейното начало.

Точно след щурмуването на Дома на инвалидите за оръжие и оръдия, хората на Париж щурмуваха крепостта Бастилия на 14 юли 1789 г. По-голямата част бяха бунтовници от Фобург Сен-Антоан, които бяха дошли в търсене на барут и муниции.
За тях крепостта символизира и царската власт.

Защитата на крепостта Бастилия

На този ден гарнизон от 114 войници защитава Бастилията. Делегации се опитаха да преговарят с управителя на Бастилията Бернар-Рене Журдан дьо Лоне, но безуспешно.

След като революционерите щурмуват крепостта, те отвеждат губернатора на Плас дьо Грев, където той е линчуван, намушкан, прострелян и главата му е отрязана от касапин.

Съкровището на Бастилията е възстановено

Революционерите иззеха архивите на Бастилията и мебелите и съдовете и разпръснаха част от тях в изкопите на крепостта.

От 15 юли общинските власти се опитаха да ги върнат. Повечето от тях са били прехвърлени в близката Bibliothèque de l’Arsenal през 1798 г. От деветнадесети век са били каталогизирани 60 000 досиета, включващи главно разпити, петиции до краля, полицейски доклади и кореспонденция от затворниците.

Останките от крепостта Бастилия

Споменът за крепостта е останал в съзнанието както на парижани, така и на французи.
Бастилията е останала име, свързано със значимо събитие във френската история и име на известен парижки обект: Place de la Bastille.
В столицата и на други места във Франция останките от Бастилията могат да бъдат намерени като скрити съкровища. Ето няколко интересни следи:

Миниатюрите на Бастилията

Частен предприемач, Палой, започва разрушаването на крепостта на следващия ден, на 15 юли 1789 г. Бастилията обаче не изчезва веднага от парижкия пейзаж. Всъщност работата по разрушаването продължава до 1806 г.

Палой имаше брилянтната идея да продава издълбани камъни, представящи Бастилията в миниатюра. След създаването на департаментите в края на 1789 г. Палой решава да направи модели на Бастилията от камъните на крепостта за 83-те нови административни центъра ( chefs-lieux или préfectures ).
Умалените модели бяха с височина около 40 см, дължина 100 см и дълбочина 60 см.
Модели бяха дадени и на министри, Луи XVI и чуждестранни личности като Джордж Вашингтон (негово копие е изложено в имението му, Маунт Върнън).
Можете да се полюбувате на един от тях в музея Carnavalet , Париж.

Разбира се, ще трябва да отидете до Place de la Bastille, за да разкриете тайните на призрачната крепост!

Tagged , ,
на горе