На 13 декември почитаме паметта на Св. девойка Лукия (ЛУЧИЯ, ЛУСИЯ) от Сиракуза.
Легенда за Св. девойка Лукия


Легендата разказва, че Св. девойка Лукия още като девойка дала таен обет за безбрачие. Като навършила пълнолетие майка ѝ я сгодила за богат жених, но тя отхвърлила брака. За да си отмъсти, годеникът ѝ направил донос пред римските власти, че тя е християнка. Св. девойка Лукия била арестувана и измъчвана, за да се откаже от вярата си.
Присъдата над нея била да бъде затворена в публичен дом и принудена да проституира. За да не го допусне, тя избожда очите си, след което за наказание е обезглавена през 304 година.
Празник на Светлината


Поредният празник на Светлината, след келсткият Сауин и будистлият Ден на просветлението «бодхи», е свързан със Санта ЛУСИЯ – Светица, посветила живота си на християнството и загинала мъченически за вярата си. Св. девойка Лукия се счита покровителка на писателите и болните от очни болести хора.
Денят в нейна памет се отбелязва изключително тържествено във всички скандинавски страни. Ритуалът изисква младо момиче да се облече изцяло в бяло (символ на чистота и непорочност), а на главата си да носи корона от свещи, следвано от група други момичета – посестрими.
Денят в памет на Св. девойка Лукия по Юлианския календар е най-късият ден с най-дългата нощ в годината.
Именно от там идва поверието, че Санта ЛУСИЯ „прехвърля дните“ и „носи светлина“.
Името ЛУЧИЯ от итал. или рум. „lucia“ – означава СВЕТЛА!
Житие на Св. девойка Лукия


Родена е около 283 г. в Сицилия (дн. Италия) и произхожда от богато римско семейство от Сиракуза. Баща й който умира рано и оставя голямо наследство, а майка й я отглежда самостоятелно и вероятно е християнка. Самата Св. девойка Лукия също се покръства още в детските си години и се предполага, че е дала таен обет за безбрачие, но майка й я сгодява за богат младеж.
Обаче след като матроната заболява тежко (от болест, свързана с обилно кръвотечение) и момичето успява да я излекува, обръщайки се към местната светица Агата от Катания (тогава вече мъртва, но помагаща й свише), то я убеждава да му предостави за ползване по свое усмотрение полагащата му се зестра. Девойката бързо се разделя с това богатство, раздавайки го на бедните. С това обезсмисля женитбата им, от гледна точка на своя годеник, за когото това е брак по сметка.
Разгневен от загубата, той донася на властите, че Лукия е християнка. Тя е арестувана и измъчвана, за да се откаже от вярата си и впоследствие е убита, но не е обезглавена, а пронизана в гърлото с меч и, според легендата, оцелява още някое време, през което взема последно причастие.
Междувременно тя губи, но после по чудотворен начин възвръща зрението си. За това има 2 основни предания. Според едното някакъв поклонник на нейната красота я изкушава с възхищението си, което проявява към очите й и тя, за да опази девствеността си, сама си ги избожда.
Другата е свързана с патилата й по повод религията й и според нея присъдата над Лукия е да бъде затворена в публичен дом и принудена да проституира. Според някои версии до това не се стига, защото тялото й непреодолимо натежава и с никакви средства не могат да я завлекат там, но според други за да се избави от всякаква вероятност да бъде обладана, девойката се обезобразява, изваждайки очите си. При всички случаи, когато опасността отпада, тя получава нови очи. Първоначалните й очи на нейните изображенията й стоят в чиния, а други нейни атрибути са палмова вейка, венец, меч, книга (вероятно като символ на просвещението) и маслена лампа.
Къде се намират мощите й?


Мощите на Св. девойка Лукия са укривани дълго от мюсюлманските владетели на Сицилия. По време на владичеството на Византия те са открити и пренесени в Константинопол, а в Сицилия е оставено само нейно ребро и лявото рамо.
През 1204 г., по време на Четвърти кръстоносен поход, мощите на света Луция са пренесени от Константинопол във Венеция, където са поставени в новоизградената църква на нейно име.
През 1861 г. църквата е разрушена, за да се построи железопътната гара на Венеция, която днес също носи нейното име. Мощите на светицата са пренесени в съседната църква „San Geremia“, където са и до днес. През 1955 г. тогавашния епископ на Венеция Анджело Ронкали, по-късно папа Йоан XXIII, покрива мумифицираното лице на светицата със сребърна маска.
Защо почитаме Св. девойка Лукия (Лучия)?
Св. девойка Лукия е една от най-почитаните светици в християнството, а нейната история и дела вдъхновяват мнозина и до днес. Ето защо я почитаме:
Мъченичество за вярата: Света Лукия е живяла през IV век и е дала живота си за своята вяра в Христос по време на гоненията срещу християните. Нейната смелост и отдаденост на вярата са пример за всички вярващи.
Символ на чистотата и целомъдрието: Лукия е отхвърлила богат брак, за да запази своята чистота и да служи на Бога. Тя е пример за това, че духовните ценности са по-важни от материалните блага и светските удоволствия.
Застъпничество за болните: Света Лукия се счита за застъпница на болните, особено на тези с очни заболявания. Според преданието, тя е излекувала много хора от слепота, което я прави почитана от страдащите.
Патрон на писателите: Света Лукия е и патрон на писателите, тъй като се смята, че е написала много писма и проповеди, насърчаващи другите да следват Христос.
Символ на светлината в мрака: В много култури Света Лукия се свързва със светлината и победата на доброто над злото. В Швеция, например, денят на Света Лукия се чества с тържествени шествия, носещи свещи, символизиращи светлината, която тя носи в света.
Защо почитаме Света Лукия днес?


Почитането на Света Лукия ни напомня за:
Важността на вярата и верността на своите убеждения.
Ценността на човешката доброта и състрадание към страдащите.
Силата на духа и способността ни да преодолеем трудностите.
Надеждата и светлината, които могат да ни водят в живота.
Като почитаме Света Лукия, ние се свързваме с богата духовна традиция и черпим вдъхновение от нейния живот и дела.
На какво ни учи тя?
Св. девойка Лукия ни учи на много ценни уроци, които са актуални и днес. Някои от най-важните неща, които можем да научим от нея, са:
Вярност на своите убеждения: Света Лукия ни показва, че е важно да останем верни на своите убеждения, дори когато това означава да се изправим срещу трудности и преследвания. Тя е пример за това, че вярата ни дава сила да преодолеем всяко изпитание.
Доброта и състрадание: Лукия е известна със своята доброта и състрадание към страдащите. Тя ни учи, че е важно да помагаме на нуждаещите се и да проявяваме съчувствие към болката на другите.
Сила на духа: Животът на Света Лукия е изпълнен с изпитания, но тя не се пречупва. Тя ни показва, че вътрешната ни сила е по-важна от външните обстоятелства и че можем да преодолеем всяка трудност, ако имаме вяра и упоритост.
Светлина в мрака: В много култури Света Лукия се свързва със светлината и победата на доброто над злото. Тя ни напомня, че дори и в най-тъмните моменти има надежда и че светлината винаги ще победи мрака.
Простота и смирение: Лукия отказва богат брак и избира да служи на Бога. Тя ни учи, че истинското щастие се крие в духовните ценности и че материалните блага не могат да ни донесат истинско удовлетворение.
Света Лукия ни учи да бъдем по-добри хора, да живеем според своите убеждения, да проявяваме доброта и състрадание към другите и да не се отказваме от надеждата, дори когато всичко изглежда безнадеждно. Нейният живот и дела са източник на вдъхновение за всички нас.
Как можем да почетем паметта й?


Има много начини да почетем паметта на Св. девойка Лукия. Ето някои идеи:
Молитва: Един от най-директните начини да почетем светица е чрез молитва. Можете да се обърнете към нея с молба за застъпничество или просто да благодарите за нейния пример.
Участие в религиозни служби: Ако сте религиозен, можете да посетите църквата на празника на Света Лукия и да участвате в службата.
Доброволчество: Като помагаме на нуждаещите се, особено на болните, ние следваме примера на Света Лукия и изразяваме своята почит към нея.
Четене на житието й: За да разберем по-добре живота и делата на Света Лукия, можем да прочетем нейното житие. Това може да ни вдъхнови и да ни помогне да живеем по-добър живот.
Отбелязване на празника: В много страни се отбелязва празникът на Света Лукия. Можете да участвате в традиционните празненства или да организирате свои собствени събития, за да почетете паметта й.
Възпитание на децата: Разказвайте на децата за живота и делата на Света Лукия. Това ще им помогне да формират силни морални ценности и да се научат да бъдат добри хора.
Почитането на светиите е не просто формален религиозен ритуал, а начин да изразим своята благодарност към Бога за даровете, които ни е дал чрез тези святи хора. То ни вдъхновява, укрепва ни във вярата и ни помага да живеем по-добър и по-смислен живот.
Кой празнува имен ден днес?
Имен ден празнуват Евстратий, Евстрати, Стати, Статко, Евгени, Евгений, Евгения, Женя, Гено, Генчо, Гендо, Лучия, Герман.