1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

1 октомври - Покров на Пресвета Богородица
Празници

1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

На 1 октомври Православната църква чества големия празник Покров на Пресвета Богородица. В повечето славянски езици думата „покров“ има двойно значение – „покривало“ и „защита“.

Празникът води началото си от Х век, когато в Константинопол се е случило явление на Божията майка. По време на нощно бдение във Влахернската църква, част от присъстващите видели Богородица, придружена от св. Йоан Кръстител, св. Йоан Богослов и други светци. Тя дълго се молила на колене, след което простряла покривалото си над хората като символ на защита. По това време жителите на града били изправени пред опасност от варварско нашествие, но след явлението на Богородица, заплахата отминала.

От този момент денят е обявен за празник в чест на Божията майка, а вярващите изразявали благодарност за нейната безкрайна милост и закрила. Празникът бил наречен Покров Богородичен, в памет на покривалото, с което Дева Мария защитила хората в храма.

Къде се отбелязва Покров на Пресвета Богородица?

Покров на Пресвета Богородица
1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

Покров на Пресвета Богородица се отбелязва основно в славянските страни, вероятно заради славянския произход на св. Андрей, който е свидетел на явлението. В Руската църква празникът е утвърден около XII век. Въпреки че в Константинопол не се празнува официално, във Влахернската църква има икона, изобразяваща Божията Майка в този вид, както се е явила на св. Андрей.

Предполага се, че празникът е честван от гръцките православни църкви през ранното Средновековие, но по-късно е забравен или забранен. Той е въведен от киевския княз св. Андрей Боголюбски ок. 1164 г., когато той построява една от най-красивите руски църкви на Нерл във Владимир и я нарича на Покров Богородичен. От Руската църква празникът e заимстван в Българската църква през 19 век. По новия стил този празник се празнува на 1 октомври. Много православни църкви и манастири носят името на Покрова на Пресвета Богородица. В България съществува и фондация Покров Богородичен.

В храм „Покров Богородичен“, гр. София, се намира един от малкото позлатени иконостаси в Софийска епархия и България. Той е изработен през втората половина на 19 век със средствата на руския Пантелеймонов манастир в Света Гора, за храма „Св. Вмчк. Пантелеймон“ в Руската Николаевска болница в Цариград. Иконите за иконостаса са направени в иконописната работилница на Белозерския скит “Св. Николай Чудотворец”. Особено голяма подкрепа е оказал и руският посланик в Цариград тогава граф Н.П. Игнатиев. Храма към руската болница с прекрасния иконостас е бил открит 1875г.

Как се отбелязва Покров на Пресвета Богородица?

Покров на Пресвета Богородица
1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

Празникът Покров на Пресвета Богородица се отбелязва по много специален начин, съчетавайки църковни традиции и народни обичаи.

Ето някои от най-характерните начини за отбелязване на този велик празник:

Църковни служби
Всенощно бдение: В навечерието на празника се провеждат тържествени всенощни бдения, където вярващите се събират, за да се помолят и да отпразнуват събитието.

Литургия: На самия празник се отслужва тържествена литургия, на която се чете специално евангелие и се пеят възхвали на Пресвета Богородица.

Кръстоход: След литургията често се организират кръстоходи около храма, като свещеникът носи кръста и иконата на Пресвета Богородица.

Народни обичаи
Семейни събирания: Покров на Пресвета Богородица е повод за големи семейни събирания, на които се приготвят традиционни ястия и се споделят истории.

Панаири и събори: В много населени места се организират панаири и събори, където хората могат да се забавляват, да се запознаят с местни занаяти и да опитат различни вкусотии.

Благославяне на храната: В някои региони е обичайно да се благославя храната, приготвена за празника, като се моли за здраве и благополучие на семейството.

Гадаене: Момичетата често гадаят за бъдещия си съпруг, използвайки различни предмети и ритуали.

Украса на домовете: Домовете се украсяват с цветя, плодове и свещи, създавайки празнична атмосфера.

Значение на празника

Покров на Пресвета Богородица е много повече от просто празник. Той е израз на дълбоката вяра на православните християни в защитата и застъпничеството на Божията майка. Празникът ни напомня за важността на семейството, общността и духовността в нашия живот.

Житие на Св. апостол Анания

Покров на Пресвета Богородица
1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

Днес, освен, че е Покров на Пресвета Богородица, почитаме и Св. апостол Анания.

След като Савел, бъдещият св. апостол Павел, преживял чудотворното си обръщение по пътя към Дамаск, Господ изпратил Анания да го намери, казвайки:

„Стани, иди на улицата, наречена Права, и потърси в дома на Юда тарсянина Савел. Ето, той се моли…“

Анания възразил:

„Господи, чувал съм много за този човек и за злините, които е сторил на Твоите светии в Йерусалим. Той дори тук има власт да арестува всички, които призовават Твоето име.“

Но Господ му отговорил:

„Иди, защото той е Мой избран съд, за да носи Моето име пред народи, царе и синове Израилеви. Ще му покажа колко много трябва да пострада за Моето име.“

Анания отишъл на улица Права, намерил Савел, който бил ослепял, възложил ръце върху него и казал:

„Брате Савле, Господ Иисус Христос, Който ти се яви по пътя, ме изпрати, за да прогледнеш и да се изпълниш с Духа Свети.“

Незабавно от очите на Савел паднали като люспи и той прогледнал. Приел Кръщение от апостол Анания и се преобразил духовно. Св. Йоан Златоуст описва промяната му така: „От вълк – агне, от трънак – лозе, от плевел – пшеница, от враг – приятел, от богохулник – богослов.“

След това Савел приел храна и се подкрепил, след като бил изтощен от тридневния пост.

Анания продължил да проповядва словото Божие в градове и села около Дамаск. Когато бил в град Елевтеропол, управителят Лукиан наредил да бъде хванат и принуден да принесе жертва на идолите. След като претърпял тежки мъчения и останал твърд във вярата си, той бил убит с камъни. Християни пренесли и погребали тялото му в Дамаск.

Житие на св. Роман Сладкопевец

Покров на Пресвета Богородица
1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

Преподобни Роман живял през V и началото на VI век. Бил клисар в цариградската църква „Св. София“. Макар и неграмотен, той се отличавал с добродетелен живот и голяма преданост към Църквата. Патриарх Евтимий го обичал заради кротостта и благочестието му, но други църковни служители го подигравали за неговата неукост.

На вечернята преди Рождество Христово, тези служители го поставили в неудобно положение, като го извели пред събранието и му дали книга да чете. Роман се засрамил, тъй като не можел да чете. След службата той останал в храма, молейки се пред иконата на Божията Майка. Насън му се явила Пресвета Богородица и му дала свитък с нареждането да го изяде. След като се събудил, той изпитал голяма духовна радост и осъзнал, че е получил дарбата на псалмопеене.

На следващия ден по време на литургията Роман запял с прекрасен глас своя първи химн:

„Днес Дева ражда Свръхестествения
и земята поднася пещера на Непристъпния…“

Патриархът и всички присъстващи били удивени от неговото пеене. След този случай, Роман бил ръкоположен за дякон и започнал да учи тези, които по-рано го унижавали.

Св. Роман написал много химни, които и до днес се пеят в църквите. Той починал в дълбока старост около 510 г., а Църквата го възхвалява като „сладкогласен“. Днес, освен, че отбелязваме Покров на Пресвета Богородица е важно да почетем и неговата памет.

Житие на св. Йоан Кукузел

Покров на Пресвета Богородица
1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

Преподобни Йоан Кукузел, родом българин, живял през XII век. Роден в Дирахия (днешен Дурацо), той отишъл да учи в Цариград, където проявил изключителен талант в музиката. Заради прекрасния си глас бил назначен за пръв певец в императорския двор.

Скоро обаче Йоан се отегчил от суетата на столицата и заминал за Атон, където станал монах в лаврата на св. Атанасий. Там той живеел в уединение, прекарвайки дните си в пост и молитва. В неделите и празниците пеел в манастирската църква, а заради благочестивия му живот Божията Майка му се явила и го възнаградила със златна монета за вдъхновеното му пеене. Тази монета и до днес е прикрепена към чудотворната икона на св. Богородица, наречена „Кукузелиса“.

Св. Йоан Кукузел починал на 1 октомври, на празника Покров Богородичен. Църквата го канонизирала като светец, а неговите песнопения и до днес украсяват православното богослужение.

Защо почитаме Св. апостол Анания, св. Роман Сладкопевец, св. Йоан Кукузел?

Почитането на свети апостол Анания, свети Роман Сладкопевец и свети Йоан Кукузел на празника Покров на Пресвета Богородица е дълбоко символично и има своите исторически и духовни корени.

Свети апостол Анания е свързан с преобразяването на Савел в апостол Павел, едно от най-значимите събития в историята на християнството. Като инструмент на Божията воля, Анания играе ключова роля в разпространението на евангелието. Почитането му на този ден ни напомня за силата на вярата и важността на даването на свидетелство за Христос.

Свети Роман Сладкопевец и свети Йоан Кукузел са двама изключителни музиканти и певци, които са оставили значителен отпечатък върху църковната музика. Техните песнопения са изпълнени с дълбока духовност и красота, а тяхното творчество продължава да вдъхновява и до днес. Почитането им на този ден подчертава значението на църковното пение като средство за изразяване на вярата и за приближаване към Бога.

Защо ги почитаме именно на Покров на Пресвета Богородица?

Покров на Пресвета Богородица
1 октомври – Покров на Пресвета Богородица

Въпреки че тези трима светци са живели в различни исторически периоди и имат различни житейски пътища, те са обединени от обща черта – тяхната дълбока вяра и отдаденост на Бога. Почитането им на празника Покров на Пресвета Богородица подчертава идеята, че всички те са били под нейната закрила и застъпничество.

Символично значение:

Защита и покровителство: Покров на Пресвета Богородица е празник, посветен на майчината закрила и застъпничество. Почитането на тези трима светци ни напомня, че и ние сме под нейната закрила и можем да се обръщаме към нея с молитва и доверие.

Вдъхновение и пример: Животът и делото на свети апостол Анания, свети Роман Сладкопевец и свети Йоан Кукузел ни служат като пример за това как да живеем един праведен и богоугоден живот.

Църковно пение: Почитането на свети Роман и свети Йоан подчертава значението на църковното пение като част от богослужението и като средство за духовно израстване.

Почитането на свети апостол Анания, свети Роман Сладкопевец и свети Йоан Кукузел на празника Покров на Пресвета Богородица е израз на дълбоката вяра на православните християни и на благодарността им към Бога и Божията майка. То ни напомня за силата на вярата, значението на църковното пение и важността на майчината закрила.

Днес имен ден имат Анани и Анания!

Tagged , , , ,
на горе