Цветята са най-добрата украса за дома. Не само богатият им цвят е приятен за очите ви, но тези растения също носят много ползи, от стимулиране на креативността и намаляване на стреса до пречистване на въздуха.
Кои растения са подходящи за вътрешни пространства?
Мирна лилия
Мирната лилия е топ избор сред стайните цъфтящи растения, които цъфтят през цялата година. Неговите елегантни бели цветя с форма на платно и лъскава зеленина го правят отлично допълнение към всяка стая, като същевременно служи като естествен пречиствател на въздуха, който помага за неутрализирането на токсините.
Това растение с ниска поддръжка е идеално за заети хора. Вирее с минимални грижи и дори сигнализира, когато има нужда от вода, като увисне. Мирните лилии са устойчиви на суша, изискват само седмично поливане и предпочитат частична до пълна сянка. Оставете почвата да изсъхне между поливанията, за да поддържате здрави корени.
Коледен кактус
Неговите интересни листа и тръбести цветове в розово и лилаво ще откраднат всички светлини на прожекторите. Това прекрасно растение за зимни цветя може да бъде най-екзотичното, но и най-лесното за грижи растение, което можете да получите за празничния си сезон.
Коледният кактус не предпочита сухи условия като роднините си в пустините. Ето защо е важно да се полива редовно и почвата да се поддържа леко влажна.Това е от тези растения, което се радва на много слънчева светлина, но избягва прякото слънце, тъй като може да изгори листата. Коледният кактус обича влагата, така че можете да го поставите в банята, кухнята или върху поднос с камъчета. Шест седмици преди цъфтежа покрийте кактуса си през деня, за да покаже цветни пъпки.
Каланхое
Каланхоето е цъфтящ сукулент. Неговите гроздовидни цветя с различни цветове могат да цъфтят няколко седмици. С добри грижи можете да се наслаждавате на ярките му красиви цветя през всичките години.
Тъй като е сукулент, това е от тези растения, което мрази влажна почва. Уверете се, че сте го засадили в добре дренирана почва и не поливайте твърде често. Необходимо е да дадете на вашето каланхое шест седмици по 12-14 часа на тъмно, за да развие цветни пъпки. След това можете да поставите растението на частично слънце или лека сянка, така че прекрасните му звездни цветя да могат да цъфтят.
Антуриум
Антуриумът е най-дълго цъфтящото растение в света. Неговите „цветя“ – петна в ослепително червено, розово, бяло и лилаво, могат да издържат няколко месеца във вашия дом. Подобно на мирните лилии, тъмнозелените листа на антуриума могат да пречистят въздуха в помещенията.
Антуриумът остава едно от най-добрите стайни растения за начинаещи поради лесната му грижа. Като епифит, той се нуждае от растение гостоприемник, върху което да расте. Почвената смес на базата на мъх и кокосови влакна работи най-добре за това растение. Коренът на антуриума е лесен за гниене, така че се уверете, че горният първи инч от почвата ви е сух преди следващото поливане. Пренасянето на вашето растение на светло място, под непряка слънчева светлина, ще ви възнагради с много големи цветя.
Амарилис
Ако сте начинаещ, но обичате цъфтящи луковици и цветя, амарилисът е идеалният избор от стайни растения за вас. Най-лесният за отглеждане сред луковиците, но показващ зашеметяващи цветя, амарилисът се превърна в широко популярно стайно растение.
За да улесните процеса на засаждане, не използвайте градинска почва. Вместо това купете питателната смес за саксии. Амарилисът е любител на слънцето – изисква поне 6 часа слънчева светлина, за да произведе големи цветя.
Поливайте редовно, но не мокрете частта на луковицата над почвата. След първото цъфтене не забравяйте да отрежете увехналите цветове и да изрежете увисналите стъбла до върха на луковицата. След това можете да поставите луковицата си на тъмно място и да я оставите да престои 6-8 седмици, за да се подготви за следващия цъфтеж.
Орхидея Фаленопсис
Орхидеята Phalaenopsis е толкова модерно цъфтящо растение, което да имате у дома. Можете да забележите големите му дълготрайни цветове в много списания за интериорен дизайн.
Въпреки че орхидеите обикновено са известни с това, че са трудни за отглеждане, орхидеята фаленопсис е популярно стайно цвете за начинаещи.
Това е от тези растения, които се радват на непряка слънчева светлина и могат да понасят условия на слаба светлина. Като всеки вид епифит, този вид орхидея изисква специален материал за саксии като чипс от кора или смляна кора от ела, смесена с въглен, за да се контролира водата. Поливайте го сутрин и вашето растение трябва да е добро.
Цъфтящ клен
Цъфтящият клен е класическо стайно растение поради популярността си през Викторианската епоха. Красотата на нейните камбановидни цветове обаче е вечна. Саксия с цъфтящ клен може да бъде чудесно есенно украшение във вашия дом.
Цъфтящият клен е растение с относително ниска поддръжка . Редовното поливане, за да поддържате почвата влажна и да ги държите на слънце или лека сянка, е достатъчно, за да направите вашето растение щастливо. Уверете се, че сте прищипали растящите върхове, за да насърчите растежа и доброто уплътняване на тези растения.
Хибискус
Хибискусът е малък вечнозелен храст. Колкото и малко да е, обикновено високо 4 см, то може да привлече цялото внимание благодарение на гигантските си ефектни цветя. Цветето варира от основни, единични цветове като червено, розово и лилаво до фантастични смеси от цветове.
За начинаещи обаче едноцветният хибискус е силно препоръчителен, защото цъфти по-обилно и редовно. Тъй като е тропическо растение, хибискусът се нуждае от много пряка слънчева светлина, за да цъфти, въпреки че може да расте перфектно без пряка слънчева светлина.
Така че слънчевото място на прозореца е идеалното място да поставите тези растения. Можете да му дадете обилно количество вода в горещо време, но се уверете, че саксията ви има отличен дренажен отвор. Всяка почва за саксии е подходяща, но глинестата почва работи най-добре за вашия хибискус. Трябва да подрежете растението си, за да се уплътни добре.
Бромелия
Bromeliad носи тропическа, целуната от слънце атмосфера във вашия дом. Неговите цветни, екзотични цветя, които приличат на корони от ананас, никога няма да пропуснат да удивят посетителите ви.
Въпреки че необичайният му вид може да създаде впечатление за висока поддръжка, то е едно от невероятните стайни растения за начинаещи.
Bromeliad не е придирчив към почвата; обаче сместа от почва за саксии и кора от орхидея е идеална за вашето растение. Растението е чувствително към преполиване. Поливайте вашето растение само когато почвата е суха. Вирее на слънчево и светло място. Излагането на пряка слънчева светлина обаче може да увреди прекрасната му зеленина.
Bromeliad показва цветя веднъж в живота си. Но не се безпокойте. Майчиното растение ще произведе потомство, за да продължи наследството
Африканска теменужка
В дебелите му мъхести листа надничат възхитителни цветове. Вариращи от едноцветни цветове като розово, бяло и лилаво до многоцветни цветове: бели с розов оттенък по ръба, африканските теменужки могат да бъдат радостен акцент за вашата къща.
Вероятно най-капризното растение в този списък, африканската теменужка все още може да бъде най-добрият ви приятел, ако следвате инструкциите. Африканската теменужка вирее в рохкава, пореста почва. Като начинаещ можете да се снабдите със специализирана почва за африканска теменужка от магазините за цветя.
Поливайте растението от дъното, за да предотвратите появата на петна по листата. Почвата трябва да е леко влажна, за да изсъхне преди следващото поливане. Африканската теменужка е от тези растения, които процъфтяват на непряка или филтрирана слънчева светлина.
Пустинна роза
Пустинната роза е визуално поразителен сукулент, известен с големите си цветове с форма на тромпет. Изисква минимум шест часа пряка слънчева светлина дневно; ако няма достатъчно естествена светлина, се препоръчва използването на светлина за отглеждане. Като сукулент трябва да се полива оскъдно, само когато горните няколко см. почва са сухи. Пустинната роза е от тези растения, които са изключително красиви и лесни за отглеждане.
Гардения
Това драматично растение се отличава с големи, подобни на рози цветове, разположени на фона на жива зелена зеленина, което го прави красиво допълнение към всяка колекция от стайни растения. Въпреки репутацията й на изискваща висока поддръжка, вие можете да помогнете на вашата гардения да процъфтява, като осигурите ярка, непряка светлина, поддържате почвата постоянно влажна без прекомерно поливане и използвате кисела, торфена смес за саксии. Като се придържате към тези инструкции за грижа, вашата гардения може да процъфтява.
Хавортия (Haworthia Attenuata)
Това прекрасно, сукулентно растение е един от най-издръжливите и непретенциозни варианти за нехайни стопани. Родът Хавортия произлиза от Южна Африка, принадлежи към семейство Асфоделови и включва около 150 вида. Традиционно вирее в пустинни и каменисти райони, като съхранява течности в месестите си листа, покрити най-често с бели пъпчици.
Обича ярка, обилна и недиректна светлина и ще се чувства прекрасно на източен, западен или южен прозорец. Най-хубавата част на тези растения е, че не е нужно да ги поливате често – 1 път в седмицата през топлите месеци и 1 път на две седмици през зимата е напълно достатъчно. Най-добре е просто да следите дали почвата е изсъхнала, опипвайки с пръст и тогава да го полеете.