Невенът е едногодишно тревисто растение, достигащо височина от 50 до 70 см. Стъблото му е грапаво, разклонено или единично. Цветните кошнички, най-често единични, имат диаметър до 7-10 см и се разполагат по върховете на клонките. Езичестите цветове са оранжевожълти, наредени в 2-3 реда, до 2 пъти по-дълги от обвивните листчета, докато тръбестите цветове са жълти.
Антиейджинг съвети: подмладяване на кожата
Невен: древна лековита сила в градината и медицината
Невенът произхожда от Средиземноморската област и се среща като диворастящ вид там. В момента е широко разпространен като градинско растение в цяла Европа, включително и в България, където се отглежда предимно като декоративно растение в градините по цялата страна.
Стръковете на растението съдържат етерично масло, рубиксантин, фитостерин, сапонини, каротиноиди, тритерпенови гликозиди и витамини като витамин С. Цветовете съдържат етерично масло, каротиноиди, ксантофили, сапогенин, флавоноиди, антиоксиданти, органични киселини и други вещества.
Използваема част на растението: стръковете и цветните кошнички, които се използват в медицината и козметиката.
Време за бране: препоръчително е брането да се извършва по време на цъфтежа, при сухи и слънчеви условия. Стръковете и цветовете се събират, като се премахват прецъфтелите цветове и цветовете с плод.
Начин на сушене: събраната билка се суши веднага след брането, като се разстила на тънък пласт в проветриви помещения при температура до 45°С, за да се предотврати загубата на етерично масло.
Лечебни свойства
Невенът се използва в кремове при ожулвания, изгаряния и сухи екземи. Мехлеми от него се прилагат при рани и леки изгаряния. Тинктури и компреси с него помагат за зарастването на рани. Маслени настойки се използват при възпалена кожа, измръзнали места и хемороиди.
Противопоказания
Невенът може да предизвика алергични реакции. Не се препоръчва употребата му от хора с ниско кръвно налягане.