Бълхи и кърлежите са досадни външни паразити, които могат да причинят много проблеми на Вашите домашни любимци. Несъмнено представляват по-голям риск за кучетата, защото те прекарват голяма част от времето си на открито, особено през лятото.
Тези любопитни четириноги обичат да си играят и не се притесняват да душат навсякъде, особено в гористи местности и високи треви на парковете. Разбира се, това не са единствените места, където кърлежите могат да се прихванат към козината им. Паразитите могат да бъдат намерени навсякъде сред природата – дори в храстите на градината Ви.
И дори да не искате да си представите какво се случва, ще ви обрисуваме само няколко щрихи – щом се „закачи“ за косматия ви другар, паразитът започва да се храни с кръвта му. Да не говорим, че кърлежите и бълхите могат да причинят освен дискомфорт и широк спектър от здравословни проблеми на вашия домашен любимец, вариращи от кожни инфекции до лаймска болест.
Освен задължителното външно обезпаразитяване обаче, предлагаме ви няколко съвета, които да се опитате да включите в ежедневието си и да следвате в борбата за превенция срещу бълхите и кърлежи.
Как да накараме кучето да спре да лае?
Д-р Неделя Щонова: Тялото се нуждае от вода, за да изгаря мазнините
Как да защитите кучето си от бълхи и кърлежи
Изберете правилния метод за обезпаразитяване
Малко по-горе споменахме, но нямаме нищо против да се повторим, защото е факт, че превенцията си остава най-добрият начин за борба с външни и вътрешни паразити при домашните любимци. Говорете с ветеринарния си лекар, за да намерите най-добрия и най-подходящ продукт, с който да третирате кучето си срещу бълхи и кърлежи. Има различни видове – нашийници, капки, пипета, хапчета и тн. За това – отделете време да се запознаете с всички тях.
Проверявайте редовно кучето си след разходка
Дори да е външно обезпаразитено. И дори да живеете в града. Наблегнете на стъпалата (и между пръстите), подмишниците, корема, гушката, бузите, устните, около очите и ушите (плюс вътрешната им част), около ануса и под опашката. Така ще избегнете неговите бълхи.
Не губете време в паника
Колкото по-бързо премахнете кърлеж, толкова по-малко вероятно е вашето куче да получи вторично заболяване, свързано с ухапването му. Знаем, че не е приятно, но имате две възможности: или да водите животното до близката клиника всеки път, щом откриете кърлеж, или да се научите да го премахвате сами. Когато той има бълхи също не трябва да изпадате в паника, а да действате.
На разходка – само на безопасни места
Ако сте решили да се раздвижите с домашния си любимец сред природата, то най-добре е да изберете еко пътека или маршрут, където тревата е утъпкана и пътят се вижда добре. Не пускайте кучето си да се отдалечава твърде и следете за висока трева, защото там най-често се крият кърлежи и бълхи.
Не забравяйте и за околната среда
Ако кучето ви има бълхи, освен него следва да третирате и заобикалящата го среда срещу паразитите. Пуснете цялото спално бельо и играчки (които позволяват) на кучето за пране, почистете диваните и килимите с прахосмукачка. И когато приключите, не забравяйте да изпразните вакуумните контейнери.
Научете се къде да търсите паразитите
Ако проверявате домашния си любимец за бълхи, потърсете ги на местата, където козината на животното е тънка и рядка. Това най-често се отнася за корема, вътрешната страна на задните крайници и подмишниците. Бълхите са много малки, с меден цвят и се движат много бързо по кожата на кучето.
Ако имате няколко кучета – правете всичко едновременно
В случай, че отглеждате повече от един домашен любимец, лекувайте всички едновременно. Това ще помогне за предотвратяване на така нареченото кръстосано заразяване. Дръжте животните си далеч от други кучета по време на сезона на бълхите, за да се намали риска да хванат паразити отново.