Голям празник. Димитровден е!
Празници

Голям празник. Димитровден е!

 

 

Всяка година на 26 октомври Българската православна църква почита паметта на Свети великомъченик Димитър Солунски (Димитрий Мироточец) или т.нар. празник Димитровден.

Днес Имен ден празнуват, всички които носят имената и техните производни: Димитър, Димитрий, Дмитро, Димитрина, Митко, Митка, Митра, Митре, Митрана, Мита, Мито, Мите, Деметра, Димитра, Димо, Дима, Димка, Дими, Димитричка, Димчо, Димана.

Свети Димитър е един от най-известните светци в православната християнска църква, заедно със Свети Георги (съществува предание, че двамата са били братя-близнаци). Той е покровител на гр. Солун (дн. Гърция), град, в който е роден, живял и починал. Роден е през  III век сл. Хр. в аристократично семейство, по времето на император Максимиан. През 303 г.сл. Хр. той умира като мъченик за християнската вяра. Свети Димитър е не само с благороден произход, но и дарен с изключителна душевна добродетел. Бил много изобретателен и притежавал отличен военен опит.

Светецът успял да привлече голям кръг от млади хора, които обучавал и въвеждал в Светото писание. Това се е случвало в подземните галерии близо до градските бани в гр. Солун. Научавайки за това императорът му заповядал незабавно да се откаже от вярата си, а Димитър му отвърнал: „Аз вярвам само в Христовата вяра”. Обезпокоен Максимиан от непреклонността на Светецът, той заповядал, да бъде заловен и затворен. В последствие измъчван.

На мястото, където душата напуснала тялото на Светецът е била построена малка църква. Историята й датира от 324 г.сл.Хр., когато император Константин Велики прекратява гоненията срещу християнската част от обществото. Така през 413 г.сл.Хр., на мястото на малката църква, се издига нов и масивен храм. От малката църква са запазени само някои архитектурни елементи. През 1917 г.  избухва големият тридневен пожар, който поглъща с пламъците си целия център на Солун, но църквата оцелява.

И до днес църквата „Свети Димитър“ в град Солун е пазител на мощите на великия Светец и покровител на града. От десетки години храмът е едно от най-посещаваните места в града. Хиляди посетители и вярващи се прекланят пред неговите мощи.

В историческите данни съществува интересна история. Когато българските войски достигнали до портите на гр. Солун (дн. Гърция) от отсрещната страна армията била силно обезпокоена, че няма да успее, да устои под напорът на българите. Внезапно главната порта се отворила. От там излязъл мъж на кон, който държал високо над себе си голяма икона с образът на Свети великомъченик Димитър. Поради силната вяра в Христос, българската армия отстъпила назад и прекратила своето настъпление, с мотив, че не искат да се сражават със Светия. Твърди се, че поради тази причина Св. Димитър е смятан за покровител на столицата на Северна Гърция.

В денят, в който се почита паметта на Светията великомъченик, стопаните се разплащат с наетите от Гергьовден работници, овчари и ратаи, а най-грижовните от тях били дарувани с комплект нови дрехи, чувал жито, овен или агънце.

Традицията повелява, че на този ден се дава курбан, приговя се гювеч от агнешко месо, гозба с пилешко месо – петел, ако именикът е мъж и кокошка – за е жена. На трапезата трябва да присъстват зеленчуци, варена царевица, пестил, омесена пита, баница с ябълки, печени ябълки, рачел, тиква.

 

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2021 Happy Woman BG
Tagged
на горе