Топ трикове как да се справим с влагата у дома

Топ трикове как да се справим с влагата у дома
Идеи за дома

Топ трикове как да се справим с влагата у дома

Влагата у дома е сериозен проблем. Контролът на влагата е целогодишен проблем за повечето, ако не и за всички, собственици на жилища. Постоянните опити да се намери щастливата среда за влажност са изтощителни. И ако опитвате произволни съвети и трикове, които сте намерили в интернет, може никога да не намерите отговора.

За щастие сме съставили списък с най-ефективните и ефикасни методи за намаляване на нивата на влага във вашия дом. Преди да започнем, нека да разгледаме какво представлява контролът на влагата и защо е важен.

Контролът на влажността е един от ключовите фактори за здравословно вътрешно пространство.

Ето десет начина за ефективна борба с влагата у дома:

Какво е контрол на влагата?

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pixabay

Контролът на влагата у дома или контролът на влажността е точно както звучи! Целта е да контролирате нивата на влага във вашия дом чрез увеличаване или намаляване на вътрешната влажност до желаното ниво на закрито.

Има различни начини за това, включително използването на устройства за овлажняване и изсушаване , климатизация и вентилация. Като цяло контролът на влагата помага на собствениците на жилища да постигнат по-здравословно вътрешно пространство.

Защо контролът на влагата е важен?

Когато влажността на закрито надвиши определено ниво или е далеч под идеалната, вашето здраве страда.

Например , собствениците на жилища могат да изпитат повишени симптоми на алергия и астма, главоболие, кашлица или проблеми със съня.

И собствениците на жилища могат да забележат мухъл и плесен, водни петна и изкривени мебели наред с други щети. За щастие, всички тези проблеми се избягват с контрол на влагата у дома.

Как да се отървем от влагата в къщата?

1. Поддържайте 40–60% влажност на закрито

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Казали сме го веднъж… или два пъти… може би повече, но ще го кажем отново!

Идеалният диапазон на влажност на закрито е 40-60%. Когато влажността се покачи над или падне под този диапазон, вашето здраве и домът ви са изложени на риск.

Ако не знаете къде попада вашият дом в спектъра, инвестирайте в монитор за качество на въздуха в помещенията. В допълнение към предаването на информация за влажността, IAQ мониторите предоставят информация за температурата, въздушния поток и замърсителите. Интелигентните монитори за качество на домашния въздух могат дори да доставят тази информация на свързани устройства, което прави контрола на влагата у дома още по-лесен.

2. Коригиране на течове

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Това може да изглежда очевидно, но все пак ще го обясним.

Течовете позволяват на водата да се събира в зони, повишавайки нивата на влага и излагайки дома ви на потенциални щети от вода. Освен че уврежда дома ви, излишната вода, която се е събрала, в крайна сметка се изпарява, създавайки влажност.

Течовете са малък, но силен проблем, който може да превърне дома ви в задушно блато. Коригирайте течовете, за да се справите с влагата у дома.

3. Увеличете вентилацията на кухнята и банята

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Най-общо казано, кухните и баните имат смукателни вентилатори. Изпускателните вентилатори са локализирани механични вентилационни системи или устройства за точкова вентилация.

Влажността се произвежда чрез ежедневни дейности като готвене или душ и няма къде да отиде. Изпускателните вентилатори насочват излишната влага на открито, като предотвратяват натрупването на влага в тези често плътни зони.

Като стратегия за контрол на влагата у дома, уверете се, че тези локализирани вентилатори са в изправност!

4. Вентилирайте сушилните за дрехи на открито

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Ако вашата сушилня за дрехи не излиза директно на открито, имате сериозен проблем в ръцете си!

Когато мокрите дрехи и топлината се подават едно към друго, сушилнята освобождава влажен въздух. Ако вентилационният отвор не е насочен навън, цялата тази влажност се освобождава на закрито. За щастие, това е лесно решение.

HVAC техник може да пренасочи вентилационния отвор и домът ви ще бъде хладен и сух за нула време. По този начин ще се справите с влагата у дома.

5. Намалете броя на стайните растения

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Противно на общоприетото схващане, стайните растения не са краят на всичко за качеството на въздуха в помещенията .

Всъщност стайните растения често намаляват качеството на въздуха в помещенията или изобщо нямат ефект. Освен това стайните растения допринасят за влажността чрез процес, наречен евапотранспирация.

Това е комбинация от изпарение и транспирация. Изпаряването става, когато водата се изпари от почвата. Транспирацията възниква, когато водата се изпари от стъблата, листата или цветята на растението. По този начин премахването на стайни растения ще намали нивата на влагата у дома!

6. Използвайте климатик, когато нивата на влажност на открито са високи

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Знаете ли, че климатиците имат свойства за обезвлажняване? Процесът на охлаждане изисква топъл въздух да се движи през изпарителна намотка, която премахва влагата от топлия въздух.

Така топлият въздух става хладен и излишната влага се отстранява от дренажен съд за кондензат. Оставате с хладен и сух въздух, който създава комфортна атмосфера, особено в топли и влажни дни. Това ще ви помогне да се отървете от влагата у дома.

7. Отопляйте всички стаи през зимата

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Непропорционалното отопление на дома ви в опит да спестите енергия и пари всъщност има обратния ефект.

Например, ако искате да отоплявате само спалнята и всекидневната си, ще трябва да затворите вентилационните отвори във всяка друга стая. Стаите със затворени вентилационни отвори ще изпитат драстично понижаване на температурата.

Вашата пещ трябва да работи по-усилено, за да поддържа топлината на спалнята и хола ви, тъй като студен въздух от други стаи прониква. В допълнение към потенциалната повреда на системата, мебелите могат да се изкривят, може да се образува лед по прозорците, подовете могат да се напукат, тръбите могат да замръзнат, а влагата у дома може да причини замръзване и разширяване на малки отвори.

Всичко това може да доведе до допълнителни проблеми с контрола на влагата и скъпи ремонти. Затова е важно всички стаи да се отопляват еднакво.

8. Поправете улуци и водосточни тръби

Улуците и водосточните тръби събират дъждовната вода от вашия покрив и я насочват към земята.

Когато тези устройства не са насочени встрани от конструкцията, къщата ви е обект на щети от вода. Събирането на вода близо до основата на вашия дом е рецепта за бедствие.

Излишната влага може да си проправи път вътре и да причини редица проблеми, свързани с влагата. Това лесно се избягва, като се направят необходимите ремонти на улуците и водосточните тръби и се гарантира, че водата е насочена възможно най-далече от дома ви. Поправете тези неща, за да се справите бързо и лесно с влагата у дома.

9. Използвайте помпени помпи или парни бариери в пространства за обхождане и мазета

Картерната помпа открива повишени нива на вода и високи нива на влага във въздуха и насочва водата далеч от основата на вашия дом към местен дренаж или друго определено място.

Пароизолацията е материал, който забавя миграцията на влагата. И двете са полезни за мазета и пространства за обхождане , които са подложени на повишени нива на влага, тъй като са близо до земята. По този начин ще се отървете от влагата у дома.

10. Сол: Естествен обезвлажнител

влагата у дома
Топ трикове как да се справим с влагата у дома снимка: pinterest

Как действа солта: Солта е хигроскопичен материал, което означава, че може да абсорбира влагата от въздуха.

Използване на солта ефективно: Поставянето на купи с морска сол във влажни зони може да помогне за абсорбирането на влагата у дома.

Помислете за поставяне на абсорбатор на влага във вашата къща, за да помогнете за борба с излишната влага и да създадете комфортен климат във всяка стая.

Имайте предвид тези съвети, когато живеете в нова и напълно изолирана къща и проблеми с влагата вече няма да възникват.

Сега, след като разполагате с десет ефективни метода за контрол на влагата, време е да започнете!

Не позволявайте на излишната влага да контролира дома ви.

Поддържането на идеалния диапазон на вътрешна влажност от 40–60% с тези полезни съвети гарантира, че ще намерите комфорт във всяка стая.

Влагата в дома ви влияе негативно не само на мебелите и стените, но и спомага за развитието на плесен и мухъл, които създават реална опасност за здравето ви и риск от развитие на алергии, проблеми с дихателните пътища и редица заболявания.

Поради тези причини много домакинства водят неравна борба с влагата, питайки се как да се отървем от влагата вкъщи. Независимо какви са причините за наличието на влага – некачествено строителство или изолация, високо ниво на подпочвените води, неадекватно затопляне на жилището, недобра вентилация и други, борбата с влагата е дълга и трудна, ако не знаете как да постъпите.

Кажете сбогом на акарите и мухъла!

С тези съвети вече не е нужно да се тревожите за този проблем.Тези съвети могат да предотвратят влагата и да се отървете от нея лесно. След като направите това, най-важното е, че ще има положително въздействие върху вашето здраве и банковата ви сметка, тъй като с всички пари, които сте спестили, няма да купувате боя толкова често.

Tagged , ,
на горе