На 25 април Българската православна църква отбелязва паметта на Свети Марк. Този ден е посветен на дълбокото духовно наследство, което той оставя след себе си, както и на почитането на неговия принос към разпространението на Христовата вяра.
Свети Марк е един от четиримата евангелисти, автор на едно от четирите канонични Евангелия в Новия завет. В своето Евангелие той с кратък, ясен и жив език описва живота, чудесата, страданията, смъртта и възкресението на Иисус Христос. Неговото писание е смятано за първото хронологично създадено Евангелие и служи като основа за другите синоптични евангелия.
Освен че е евангелист, свети Марк е и един от седемдесетте апостоли – избрани от Христос, за да разнесат Неговото слово до всички краища на света. Смята се, че той е бил спътник на апостол Петър и споделял неговите проповеди, които по-късно събира в писмен вид. Марк проповядвал християнството в различни земи, включително Египет, където основал Църквата в Александрия и е смятан за неин първи епископ. Там той претърпял мъченическа смърт заради вярата си.
На този ден имен ден празнуват всички, които носят имената Марк, Марко, както и Тома – тъй като в някои календарни традиции двете имена се свързват и честват съвместно. Това е повод не само за празник, но и за размисъл върху силата на вярата, предаността към духовните идеали и значението на апостолската мисия в християнската традиция.
Свети Марк – живот, дело и мъченичество


Свети Марк, един от най-известните евангелисти и разпространители на Христовата вяра, бил по произход евреин от Йерусалим. Истинското му име било Йоан, но носел и второ име – Марк, което било римско и напълно съответствало на обичая от онова време, когато мнозина юдеи имали по две имена – еврейско и римско. Именно под това име той става известен в християнската традиция и е почитан в църковния календар.
- Тайнственият младеж в нощта на предателството
Интересен и дълбоко личен епизод от живота на Свети Марк откриваме единствено в неговото Евангелие. Там се споменава за млад мъж, който в нощта на залавянето на Иисус следвал тълпата, обвит само в ленено платно. Когато стражите се опитали да го заловят, той изоставил платното и избягал гол. Макар и да не се споменава името му, мнозина тълкуват, че това е самият Марк.
Скромността на древните автори често ги възпирала да се назовават в собствените си писания, но описанието подсказва личен опит. Според преданието, когато в дома на Марк съобщили за залавянето на Учителя, той, събуден от сън, се увил в първото попаднало му платно и хукнал навън.
Домът на Марк – свято място


Майката на Свети Марк, Мария, била сред първите християнки, и именно в нейния дом в Йерусалим се събирали апостолите. Според църковното предание, този дом бил свидетел на някои от най-значимите събития в християнската история. В него Иисус извършил Тайната вечеря с учениците Си.
В същата стая Той се явил на апостолите след Своето възкресение. И още – това било мястото, където в деня на Петдесетница Светият Дух слязъл върху апостолите и им дал сила да разпространяват благата вест по целия свят.
Първи стъпки в апостолската мисия
Свети Марк е споменат в „Деяния на светите апостоли“ като спътник на апостолите Павел и Варнава по време на тяхната мисия в Кипър. Той бил племенник на Варнава и с жар се включил в делото им. Но по време на пътуването се отказал да продължи с тях към Мала Азия, което предизвикало разногласия, и апостол Павел отказал да го вземе със себе си при следващото си пътешествие. Впоследствие обаче Марк станал близък сподвижник на апостол Петър, когото придружавал, включително и в Рим.
- Автор на първото евангелие
В Рим, около средата на I век, под вдъхновението и с благословията на апостол Петър, Свети Марк написва своето Евангелие. То се смята за първото по хронология сред четирите канонични евангелия. Текстът ясно показва, че е насочен към нехристиянска и нееврейска аудитория – Марк обяснява еврейски думи, описва географски обекти и включва множество латински термини.
Това сочи, че читателите му са били римляни или хора, малко запознати с юдейските традиции. Неговото Евангелие е кратко, но динамично, изпълнено с действие, и се отличава с особена сила и живост на разказа.
- Проповедник и мъченик в Египет
След пребиваването си в Рим, Свети Марк продължава апостолската си дейност в Египет – една от най-важните културни и търговски области в тогавашния свят. В Александрия той основава християнска общност и става първият епископ на града. С проповедите си привлича множество последователи, но и предизвиква гнева на езическите власти. Заради вярата си той е заловен, измъчван и мъченически убит – привързан с въже и влачен по улиците на града, докато издъхнал.
Свети апостол и евангелист Марк оставя дълбока следа в историята на християнството – не само чрез своето Евангелие, но и чрез личния си пример на отдаденост, смирение и служение. Той е почитан като светец и мъченик, а на неговото име са посветени множество храмове по целия свят. Всяка година на 25 април православните християни си спомнят за него с уважение и духовна благодарност.
На какво ни учи Свети апостол и евангелист Марк?


Ето някои от основните уроци, които можем да извлечем от неговото писание:
- Вяра и доверие в Бога: Евангелието на Свети Марк подчертава важността на вярата и доверието в Божията сила и милост. Много от чудесата, описани в Евангелието, са придружени от думите „твоята вяра те спаси“ или „всичко е възможно за този, който вярва“.
- Служение и саможертва: Животът и служението на Исус Христос, както са описани в Евангелието на Марк, показват значението на служението и саможертвата. Исус постоянно помага на нуждаещите се, лекува болните и учи своите ученици как да следват Неговия пример.
- Покаяние и прошка: Евангелието на Марк акцентира върху необходимостта от покаяние и прошка. Историята за Йоан Кръстител, който проповядва покаяние и кръщение за опрощаване на греховете, е важен урок за всички християни.
- Смелост и постоянство: Марк описва много ситуации, в които Исус демонстрира смелост и постоянство пред лицето на трудности и опасности. Това ни учи да бъдем силни и непоколебими в нашата вяра, дори когато сме изправени пред предизвикателства.
- Любов към ближния: В Евангелието на Марк се подчертава значението на любовта към ближния. Исус учи, че трябва да обичаме Бога с цялото си сърце и душа, и също така да обичаме ближния като себе си.
- Силата на молитвата: Молитвата играе централна роля в живота на Исус и Неговите последователи според Евангелието на Марк. Тя ни учи на важността на редовната комуникация с Бога и търсенето на Неговата воля и подкрепа.
Тези уроци са основополагащи за християнската вяра и морал и продължават да бъдат актуални и днес. Те ни насърчават да живеем живот на вяра, служение, покаяние, смелост, любов и молитва.
Молитва към Свети апостол и евангелист Марк


О, славни и богоносни апостоле Марко,
ти, който си бил верен ученик на Христа и благовестител на Неговото свето слово,
който със слово и живот си засвидетелствал Истината и с кръвта си си запечатал вярата,
приеми тази наша молитва с любов и милост.
Измоли от Господа за нас мъдростта, която си получил чрез Светия Дух,
да разпознаваме доброто и да вървим по пътя на светостта.
Учи ни да пазим словото Христово в сърцата си,
както ти си го съхранил и предал чрез своето свето Евангелие.
Бъди ни застъпник пред престола на Всевишния,
пази ни от всяко зло – телесно и духовно,
укрепвай ни във вярата в дни на изпитания и съмнения,
и ни води към светлината на вечния живот.
Свети апостоле Марко, моли Бога за нас, грешните,
да се изпълнят дните ни с мир,
сърцата ни с любов,
а животът ни – с дела достойни за Божията благодат.
Амин.
Заключение:
Свети Марк е не само важен евангелист, но и ярък пример за вяра, преданост и саможертва. Неговото Евангелие е не само първият писмен отчет за живота и учението на Иисус Христос, но и мощен духовен източник за всички християни, които искат да разберат по-дълбоко смисъла на Христовото послание. Чрез своето писание той ни оставя безценни уроци за вярата, силата на молитвата, важността на служението и значението на постоянството пред лицето на изпитанията.
Историята на Свети Марк е свързана с множество ключови събития в ранната християнска общност. Неговото посвещение на Божията воля, неговото възприемане на апостолската мисия и готовността му да страда за Христос служат като пример за всички нас. И като автор на едно от основните канонични Евангелия, Марк ни води към разбирането, че вярата е не само въпрос на разума, но и на сърцето, което вярва и действа с любов към ближния.
Свети Марк ни напомня за важността на нашата лична връзка с Бога, както и за отговорността да споделяме Неговото послание със света около нас. Неговият пример е пример на смирение и готовност да служим на Господа, без да търсим признание, а само да изпълняваме Неговата воля.
На този ден, 25 април, когато Българската православна църква почита паметта на Свети Марк, нека се замислим не само за неговото историческо и духовно наследство, но и за начина, по който можем да го следваме в нашето ежедневие. Нека този празник бъде повод за обновление в нашата вяра и за напомняне на нуждата от смирение, служение и любов към ближния. Нека молитвите на Свети Марк ни водят към по-дълбокото разбиране за Божията любов и ни укрепват в стремежа ни да бъдем по-добри и по-състрадателни хора, за да можем да принесем светлина и надежда на света около нас.
Амин.
Присъедини се към нашата общност и нека заедно черпим вдъхновение от вярата и празничните традиции! Остави коментар или се абонирай за бюлетина на списание HappWoman.bg, за да получаваш вдъхновяващи съвети, духовни напътствия и красиви идеи за християнските празници – всичко това директно в твоята поща. А ако търсиш нещо наистина специално, разгледай уникалните икони на HappyMarker.bg – символ на благословение и светлина в дома!