На 14 февруари Българската православна църква отбелязва църковния празник на Успението на Св. Кирил Славянобългарски.
Св. Кирил, заедно със своя брат Методий, е една от най-значимите личности в българската и славянската история. Той е не просто учен и духовник, а истински просветител, който поставя основите на славянската писменост и култура. Създаването на глаголицата и превеждането на свещените книги на славянски език са революционни събития, които променят хода на историята и утвърждават правото на славянските народи да имат своя писменост и богослужение. 14 февруари е денят, в който почитаме неговото дело и си припомняме значението му за нашата идентичност и духовно наследство.
Житие на Св. Кирил Славянобългарски
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-6.png)
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-6.png)
Според известното кратко житие на Константин Философ, наречен в монашеството Кирил, произхождал от знатни родители Лъв и Мария, солунски славяни. Високото положение на бащата и богатите дарования на момчето отворили вратите на знаменитата Магнаурска школа в Цариград, където Константин учил заедно с децата на византийските царе и боляри под ръководството на известни учители и на учения Фотий, бъдещия цариградски патриарх.
Завършил образованието си с прозвището Философ, той бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател по философия. На него били възлагани и разни поръчения от обществен характер. Отегчен от суетата на тоя свят, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където именно извършил в пост и молитва приснопаметното си дело – да създаде славянска азбука и да преведе свещените книги на Православната църква на езика на солунските българи.
Облечен в такова всеоръжие, той с брата си бил изпратен от византийския император Михаил ІІІ в славянските страни Моравия и Панония, за да спечели за християнството тамошните славяни чрез бащиния им език. Но чувствително били засегнати интересите на местното германо–латинско духовенство. То било враждебно настроено към славянския език и започнало борба против тях.
На двамата братя – славянски просветители се наложило да се отправят в Рим и да защитят своето дело от враговете пред самия римски папа.
В Рим Св. Кирил Славянобългарски тежко заболял; бил постриган в монашество с името Кирил и подир 50 дни починал на 14 февруари 869 година. Сам папа Адриан извършил погребението му в църквата „Св. Климент Римски“.
Житието на св. Кирил било написано от св. Климент Охридски при непосредствено сътрудничество на св. Методий, Моравски архиепископ, брат на св. Кирил.
Службата му е много древна. Тя се е запазила до нас в 12 ръкописа, най-старите от които са от ХІ век.
Образование
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-4.png)
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-4.png)
Св. Кирил Славянобългарски още при първоначалното си образование в Солун показва склонност към философията и поезията. Вероятно тогава написва и първото си литературно произведение – „Похвала на св. Григорий Назиански“, последвано от още едно произведение – „Соломонова молитва“.
На около 17 години (842/843) той отива в Константинопол.
Талантът му и духовните му интереси са забелязани и оценени и през 842/843 – 847 г. Константин учи философия, граматика, реторика, музика, аритметика и астрономия в Магнаурската школа, където получават образованието си децата на императора и на висшата византийската аристокрация. За времето си школата е най-висшето учебно заведение във Византия. Сред преподавателите на Константин са известни Лъв – математик, философ и граматик, един от най-учените мъже на Византия през IX век, създател на механични съоръжения и бивш солунски митрополит, както и неотстъпващият му по ерудиция и слава, бъдещият патриарх Фотий.
По време на следването си младежът е забелязан и от цариградските управляващи и Патриаршията. Те не остават доволни от самоволното му замонашване след завършване на университета в един от манастирите около Босфора или Мраморно море и бързо го привличат на свое разположение в Цариград.
Константин владее на високо ниво славянски, гръцки, латински и еврейски (който усъвършенства при започването на хазарската мисия по време на престоя си в Херсон и дори пише граматика за него), ползва сирийски и арабски, а вероятно придобива познания и по хазарски, алански, персийски, немски и други езици.
Глаголицата
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-2.png)
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-2.png)
Съгласно една от теориите, Св. Кирил Славянобългарски, с помощта на брат си Методий, създава глаголицата още през 855 г., в манастира „Свети Полихрон“ в Мала Азия. Кирилицата се смята за дело на ученика на братята – Климент Охридски.
Господстващо сред учените обаче е разбирането, че още през 855 г. в манастира „Полихрон“ Константин-Кирил и Методий започват подготовката по създаването на графична система, отразяваща особеностите на славянския език, като окончателно я завършват през 862 – 863 г.
Тропар на свети Константин-Кирил Философ
От пелените още, ти с усърдие прие за сестра премъдростта, богогласни, защото я видя пресветла като чиста девица. Прие я, доведе я и украси с нея душата и ума си, като със златен наниз, и се разкри, блажени, като втори Кирил по име и по разум, о премъдри!
Как можем да почетем паметта му?
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-5.png)
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-5.png)
Почитането на паметта на Св. Кирил Славянобългарски, известен също като Константин-Кирил Философ, е важен аспект от българската културна и духовна традиция. Ето няколко начина, по които можете да почетете неговата памет:
- Църковни служби: На 14 февруари Българската православна църква чества празника на Св. Кирил и Методий. Можете да посетите църковна служба в този ден и да се помолите за благословията на светиите.
- Участие в тържества и събития: В много градове в България се организират различни тържества и събития в чест на Св. Кирил и Методий. Участвайте в тези мероприятия, ако има такива във вашия район.
- Четене и изучаване: Прочетете повече за живота и делото на Св. Кирил Славянобългарски. Изучаването на неговите трудове и принос към славянската писменост може да бъде начин да отдадете почит на неговата памет.
- Образователни инициативи: Организирайте или участвайте в образователни инициативи, свързани с кирилицата и славянската писменост. Това може да включва лекции, семинари или работилници.
- Културни прояви: Посетете музеи, изложби или театрални постановки, посветени на Св. Кирил и Методий. Културните прояви могат да бъдат чудесен начин да се запознаете с тяхното наследство.
- Лични размисли и молитви: Отделете време за лични размисли и молитви, като благодарите на Св. Кирил за неговия принос към духовността и културата на славянските народи.
- Подкрепа на образованието: Подкрепете училища, библиотеки или други образователни институции, които работят за популяризирането на българската култура и история.
- Посещение на исторически места: Посетете места, свързани със Св. Кирил, като например базиликата „Сан Клементе“ в Рим, където той е погребан. Това може да бъде духовно и културно обогатяващо преживяване.
Чрез тези действия можете не само да почетете паметта на Св. Кирил Славянобългарски, но и да допринесете за запазването и предаването на неговото наследство на бъдещите поколения.
Защо е важно да го почитаме?
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-3.png)
![14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски 14 февруари - Успение на Св. Кирил Славянобългарски](https://happywoman.bg/wp-content/uploads/2025/02/Св.-Кирил-Славянобългарски-3.png)
Почитането на Св. Кирил Славянобългарски е важно, защото той и брат му Св. Методий са в основата на нашата културна и духовна идентичност.
Ето няколко ключови причини защо трябва да пазим паметта му:
- 1. Създател на славянската писменост
Св. Кирил (заедно със Св. Методий) създава глаголицата – първата славянска азбука, която по-късно дава основа за кирилицата. Без тяхното дело нямаше да имаме писмен език и богата книжовна традиция. - 2. Защита на правото на славяните да имат собствен език
През 9. век основните църковни езици са били гръцки, латински и еврейски, а славянските народи не са имали възможност да изучават и изповядват християнството на роден език. Св. Кирил и Методий доказват пред Папата, че и славяните заслужават богослужение на свой език, което променя историята на църквата и културата ни. - 3. Съхранение на българската духовност и култура
Ако не беше Кирило-Методиевото дело, вероятно днес България нямаше да бъде център на славянската книжнина през Златния век при цар Симеон.
Без тяхното влияние много народи можеха да загубят своята идентичност и да бъдат напълно погълнати от други култури. - 4. Един от символите на националната ни гордост
Св. Кирил е не просто учен, а мислител, дипломат и духовен водач, който посвещава живота си на образованието и вярата. Той е част от културното наследство, с което България се гордее и което има огромно влияние в целия славянски свят. - 5. Защото кирилицата ни обединява
Днес кирилицата е официална азбука на над 300 милиона души по света, включително в България, Русия, Сърбия, Северна Македония, Украйна и други страни. Почитайки Св. Кирил, ние почитаме и езика, който ни свързва и ни дава възможност да изразяваме себе си.