11 февруари - Власовден
Празници

11 февруари – Власовден

На 11 февруари се почита паметта на свети свмчк.Власий. Денят е познат и като Власовден.

Свети Власий се почита като покровител на едрия впрегатен добитък. Празникът е известен още като Св. Влас, Муковден – празник за здравето на воловете.

Според народните вярвания Власий се приема за наследник на древнославянския бог Волос – бог на животните, лова, търговията и горите. За дедите ни той е бил не само покровител, но и избавител на домашните животни и най-вече на впрегнатия добитък от болестта „влас“ и изцеряването им от рани.

Власовден се свързва с различни ритуали, обреди и вярвания, целящи да предпазят добитъка от болести и да осигурят плодородие и благополучие. Празникът има дълбоки корени в българската култура и съчетава християнски и езически елементи, отразявайки значението на земеделието и скотовъдството за нашите предци.

Традиции и обичаи на Власовден

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

В българската традиционна обредност празникът е познат като Власия, Власувица, Муканица, Муков ден и Волски празник. На иконите св. Власий се изобразява като беловлас пастир, заобиколен от волове и овце. Светеца се приема от народа ни като покровител на впрегатния добитък и на болестта по него „влас“.

За всеки земеделец волът е много ценен, затова народът ни е определил ден за почитане на болестта и го е нарекъл на нейното име – Влас. Празникът е изпълнен с различни обреди, практики и забрани, които имат за цел да предпазят от болести впрегатния добитък. Още от тъмни зори стопанката във всяка къща облича нова риза, омесва и изпича обредни хлябове, наричани блага, ситна, прясна пита или власувнина.

С надежда животните да бъдат здрави и пъргави, обредът продължава с раздаване на хлябовете по съседските къщи. В северозападните български краища хлябовете наричат св. Петка и св. Влас, които след прекадяване раздават на съседи или слагат в кърмата на добитъка. По традиция на Власовден биволите и воловете не се впрягат, защото вярват, че „волът опасан в девет колана, на този ден се разпасва“.Рано сутринта на 11 февруари стопаните почистват оборите и добитъка и го вчесват.

Жените захранват воловете с хляба и закачат на рогата им по едно кравайче, изпечено специално за този ден. След това стопаните отвеждат волове на водопой на близката река или кладенец. Когато стигнат на реката, намокрят кравайчето и захранват с него воловете. Другите краваи раздават на всички срещнати по пътя, за здравето на добитъка.

Стопанките правят различни гадания – подпират хомота от воловете на стената вкъщи и върху чиста кърпа на пода слагат една или три волски питки, замесени със сода. На хомота закачат три свещи и ги наричат на стопанина, и на двата вола. Обредът завършва с гадаене по свещите.

Обичай Муканица

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

На някои места в Родопите се изпълнява обичаят муканица, от където идва и наименованието на празника Муковден. На висока могила извън селото хората колят курбан в чест на св. Власий и след като го изядат, със запалени свещи в ръце тръгват към домовете си. По пътя подражават на животните. На Власовден мъжете организират борби на селския мегдан като се вярва, че добитъкът на победителя ще бъде най-здрав и силен през годината. Състезават се с каруци, в които впрягат воловете. Празникът завършва с пищно угощение в кръчмата „за здравето на воловете“.

На Власовден по традиция се избягва всякаква работа. Спазват се строго някои забрани от жените. За предпазване от болестта влас стопанките изпълняват обреда сечене на влас. Така една жена поставя на дръвника вълнени конци и замахва със секирата.

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

Друга участничка в обреда я пита: „Какво сечеш?“, а първата отговаря: „Влас сека!“. Този диалог се повтаря три пъти. Празникът се почита и от овчарите, за да не се раждат „власати агнета“ (агнета с много груба вълна). В централните райони на страната празнуват Власовден, за да не „власясват нивите“ (да няма празни класове). Забраните на този ден са свързани и с работата на жените, които за да се предпазят от ослепяване или да не „станат на влас очите им“, не трябва да предат, а за да бъдат здрави, е важно да не бъркат в кацата със сирене.

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

По традиция за празника жените приготвят шарена пита с орехови ядки и скилидки чесън върху нея. Прави се баница и „каишник“ – пита от брашно, прясно мляко и яйца, намазана отгоре с масло. Украсите по обредния хляб са против болести, като се изобразяват лък и „кръсташка“ с четири цвята.

Забрани на Власовден

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

На Власовден се спазват някои забрани: жените не предат, за да не става “влас” в очите им; не месят, за да не “власява” брашното; мъжете не впрягат волове, защото се вярва, че дори “опасан в девет колана”, волът този ден се разпасва. Празникът се спазва и от овчарите, за да не се раждат “власати”, с груба вълна овце.

Кой е Свети Власий?

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

На 11 февруари- Власовден, християнската църква чества паметта на Свети Власий, епископ Севастийски, загинал мъченически по времето на римския император Лициний (308 – 324).

Свещеномъченик Власий, епископ Севастийски живял в областта Кападокия – Мала Азия и бил епископ на град Севастия. По време на жестокото гонение при Диоклетиан почти не останали християни в града, затова Власий се оттеглил в една пещера на планината Аргеос. Там само дивите зверове ставали свидетели на неуморните му молитвени трудове и строго въздържание. С голяма любов Божият угодник посрещал дивите животни и се грижел за тях, затова го почитаме като техен покровител.

Св. Власий пострадал мъченически след нечовешки мъчения в 316 г., при царуването на Ликиний. Преди мечът да посече главата му, той се помолил за целия свят и за тия, които след смъртта му ще почитат неговата памет.

На какво ни учи той?

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

Свети Власий, епископ Севастийски, ни учи на няколко важни християнски добродетели:

  • Вяра и устойчивост

Той останал непоколебим в християнската си вяра, дори когато бил подложен на тежки мъчения. Това ни напомня, че трябва да сме твърди в убежденията си, дори когато срещаме трудности.

  • Милосърдие и грижа за другите

Св. Власий бил известен със своите чудотворни изцеления, особено при болни хора и животни. Той ни учи, че трябва да помагаме на нуждаещите се, независимо от техния произход или състояние.

  • Смирение и служба

Като епископ, той не търсил богатство или слава, а се посветил на Божието слово и на своя народ. Това е урок за смирение и безкористно служение на другите.

  • Закрила и грижа за природата

В народните вярвания Св. Власий е покровител на животните. Това ни напомня за отговорността ни към природата и създанията, които Бог е сътворил.

Неговият пример ни вдъхновява да бъдем добри, силни в духа и винаги готови да помогнем на другите.

Каква е традиционната храна за Власовден?

Власовден
11 февруари – Власовден

Традиционната храна за празника включва:

Шарена пита
Баница
Кашник

Шарена пита:

  • Продукти:
  • 500 г брашно
  • 200 г вода
  • лъжица сол
  • орехови ядки
  • скилидки чесън

Начин на приготвяне:
От брашното, солта и водата се замесва тесто, от което се оформя пита. Върху нея се нареждат орехови ядки и скилидки чесън и всичко се пече. Яде се с мед.

Баница:

  • Продукти:
  • 500 г брашно
  • 350 г масло
  • 250 г вода
  • 100 г сухо грозде (стафиди)
  • 1 жълтък
  • 5 г настъргана лимонова кора

Начин на приготвяне:
В брашното се прави кладенче, в което се слагата леко разтопеното масло, 200 г от водата и лимоновата кора, като от тези продукти се замесва тесто.Към края на месенето се напръсква с останалата вода и се прибавят стафидите. Тестото престоява половин час, после от него се разточват няколко дебели кори, които се слагат една върху друга и се пекат, като най-горната кора (преди печенето) се намазва с разбития жълтък и се поръсва със захар.

Кашник

  • Продукти:
  • 1 кг брашно
  • 250 г прясно мляко
  • 5 яйца
  • 5 г сол
  • 300 г масло

Начин на приготвяне:
От брашното, хладкото прясно мляко, солта и разбитите яйца се меси тесто, от него се оформя пита, която се пече в кръгла тава. Топла, се намазва с предварително разтопеното масло.

Народни знаци и традиции за 11 февруари:

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

Сред нашите предци имаше много интересни поличби за този ден:

  • скреж по дърветата на този ден ще доведе до бързи студове;
  • доброто време означава, че няма да има студени дни до пролетта;
  • Луната свети ярко – през лятото ще има силни гръмотевични бури;
  • гарвани, кацнали по върховете на дърветата ще доведат до силен снеговалеж идните дни.

Има вярвания, че ако започнете лечение в този ден, то ще можете бързо да се възстановите. Било обичайно и да се служи молебен в дворовете, като в оборите или хамбарите се внасят икони на Свети Влас, помещенията се окадяват с тамян и се поръсват със светена вода. Това се правеше, за да не боледува добитъкът и да се възпроизвежда добре.

Власовден е не само почит към свети Власий, но и израз на вековните традиции, свързани с опазването на добитъка и благополучието на стопаните. Ритуалите, забраните и обредите на този ден отразяват уважението на българите към природата и вярата им в силата на обредните практики.

Днес празникът продължава да се отбелязва в някои краища на страната, като съхранява духа на старите народни вярвания. Независимо дали ще почетем празника с традиционни обреди или просто ще си припомним значението му, Власовден остава символ на връзката между човека, природата и духовния свят.

Кой празнува имен ден днес?

Власовден именници: Влас, Власи, Власка, Власена, Власенка.

Как да отпразнуваме имен ден?

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

Традиционно празнуване:

  • Семейно събиране: Поканете най-близките си роднини и приятели на обяд или вечеря. Пригответе традиционни български ястия и напитки.
  • Подаръци: По традиция, на имен ден се подаряват цветя, бутилка вино или друг подходящ подарък.
  • Торта: Разбира се, не може да мине без вкусна торта с името на празнуващия.

Модерно празнуване:

  • Парти: Организирайте парти с музика, танци и коктейли. Поканете приятели и познати.
  • Ресторант: Резервирайте маса в любимия си ресторант и отпразнувайте с близките си.
  • Пътуване: Ако имате възможност, организирайте кратко пътуване до интересно място.

Други идеи:

  • Тематично парти: Изберете тема, която ви интересува и организирайте парти в този стил.
  • Кулинарен курс: Запишете се на кулинарен курс и пригответе празничната вечеря заедно с приятели.
  • Благотворителност: Направете дарение от името на празнуващия за благотворителна кауза.

Честит имен ден на всички именици!

Ето една много Силна Молитва към Свети Власий:

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

О, Свети Власий, пазителю на душите и закрилнику в часове на изпитания,
със смирено сърце се приближавам пред твоя светъл образ, търсейки утеха, мъдрост и сила.

В тъмнината на съмненията и страховете, озари пътя ми с твоята божествена светлина,
за да мога да стъпя по пътя на истината, любовта и милосърдието.
Даруй ми кураж да преодолея всяко препятствие,
и в трудните мигове да открия спокойствие в твоята свята закрила.

Моли се за мен, Свети Власий, пред Господа,
да ми дари здраве, мир и неизчерпаема вяра.
Нека твоята свята ръка ме обгърне с благодатта си,
изцелявайки раните на душата и укрепвайки духа ми в борбата с житейските бурни ветрове.

С благодарност и надежда се доверявам на твоята благословия,
знайки, че с твоята помощ всяка тъмнина отстъпва пред светлината на Божията любов.
О, Свети Власий, бъди моят закрилник и водач във всяка битка,
а аз ще стъпвам по пътя на правдата, изпълнен с твоята свята благодат.

Амин.

За да бъде чута нашата молитва, е важно да се свържем с вътрешната си същност и да се изразяваме с искреност и вяра.

Ето няколко насоки, които могат да помогнат:

11 февруари - Власовден
11 февруари – Власовден

Намерете тихо и спокойно място: Изберете място, където може да се отдръпнете от шума и ежедневните разсеяния. Тишината подпомага съсредоточаването и ви позволява да се свържете по-дълбоко с божественото.

  • Изчистете ума си: Преди да започнете молитвата, отделете няколко минути за кратка медитация или дълбоко дишане. Това помага да се освободите от ненужните мисли и да насочите вниманието си към вътрешната си светлина.
  • Молете се с искреност и откровеност: Говорете с Бог (или с избраната от вас духовна сила) както бихте говорили с близък приятел. Споделете своите чувства, нужди, радости и страхове. Истинността в думите ви и в сърцето ви е ключът към установяване на истинска връзка.
  • Бъдете отворени за отговор: Понякога отговорът на молитвата идва не във формата, която очакваме, а чрез нови възможности, вътрешно осъзнаване или подкрепа от неочаквани източници. Вярвайте, че всяка искрена молитва намира своя път.
  • Практикувайте редовност: Редовната молитва и духовна практика изграждат връзката ви с божественото и засилват чувството за свързаност и вътрешен мир. Това може да бъде ежедневна сутрешна или вечерна молитва, кратка благодарност или дълбока медитация.
  • Изразете благодарност: Благодарността за това, което вече имате, отваря сърцето и насърчава позитивната енергия. Когато сте благодарни, вие създавате пространство за още повече благодат в живота си.
  • Доверете се на процеса: Вярата и доверието, че молитвата ви е чута, са от съществено значение. Понякога отговорът може да дойде в моменти, когато най-малко го очаквате, затова бъдете търпеливи и доверете се на по-голямата сила.

Запомнете, че молитвата е личен и интимен разговор със свещеното. Докато действате с искреност, отдаденост и откритост, вие подсилвате връзката си с божественото и създавате условията за истинско духовно общуване.

Нека вдъхновението за живота и духовността освети всяка твоя стъпка! Остави коментар или се абонирай за бюлетина на списание HappyWoman.bg, за да получаваш още вдъхновяващи съвети директно в пощата си – съобщения, създадени с любов и вяра, които ще ти помогнат да преживееш истинската магия на духовността и християнските празници. От HappyMarket.bg можеш да се сдобиеш с уникални икони, които не само украсяват, но и вдъхновяват с всеки детайл – купи сега и позволи на красотата на вярата да озари дома ти!

Tagged , , , ,
на горе