13 ноември – Световен ден на добротата

13 ноември - Световен ден на добротата
Празници

13 ноември – Световен ден на добротата

Днес отбелязваме Световния ден на добротата. Денят на добротата се роди, когато група хуманитарни групи се събраха на 13 ноември 1997 г. и направиха „Декларация за доброта“. По същия начин в Деня на добротата всеки се насърчава да направи подобна декларация. Даряването на книги, храна или дрехи на местната общност е чудесен начин за празнуване.

Обещаването да извършите само едно добро действие обаче не си струва по-малко: задръжте вратата отворена за непознат, направете комплимент на съседа си за колекцията му от градински гноми, оставете партньора си да контролира дистанционното на телевизора за вечерта.

История на Световния ден на добротата

ден на добротата
13 ноември – Световен ден на добротата снимка: freepik

Световният ден на добротата първоначално започна като ден за наблюдение от Световното движение за доброта. Организацията беше регистрирана като официална неправителствена организация съгласно швейцарското законодателство през 2019 г. Историята на групата обаче датира от базираната в Токио конвенция през 1997 г.

Редица асоциации и институции, базирани в страни, включително Тайланд, Обединеното кралство, Австралия и Съединените щати, бяха изградени на тази конференция поради тяхната обща отдаденост за насърчаване на добротата в обществото. Първоначалната формация на Световното движение за доброта, формирана в резултат на това събитие.

Писмената декларация за тяхното създаване беше създадена, в която се посочва тяхното „обещание да се обединят, за да изградят по-добър и по-състрадателен свят“. В преследването на тази цел през 1998 г. те ще помогнат за стартирането на Световния ден на добротата.

Причината за Световния ден на добротата е описана подробно от Световното движение за доброта: „да подчертае добрите дела в общността, като се фокусира върху положителната сила и общата нишка на добротата, която ни свързва.“

Този ден стана световно признат от създаването си преди повече от две десетилетия. Многото събития, които се провеждат на този ден, привличат безброй участници от всички части на земното кълбо. Този ден е изпълнен с доброта и дейности като танци, концерти, раздаване на картички за доброта и произволни прояви на доброта, като например плащане на някой, който пазарува или помощ на някого с чантите му.

Въпреки че в момента този ден е неофициален ден, надеждата на Световното движение за доброта остава да получи официално признание от ООН. Ако успеят в постигането на това, те ще се присъединят към добре признатия ден на правата на човека, Световния ден на здравето и Международния ден на мира като признат ден за спазване.

Традиции на Световния ден на добротата

Целта на Световния ден на добротата е да разпространява доброта с малки жестове. Основната традиция на деня е да бъдем добри и да се опитваме да насърчаваме добротата да надделява над омразата. Независимо дали помагате на някого с домакинската работа, отделяте време да попитате как се справя някой или правите комплимент на някого, името на играта е доброта и всички ние я имаме в себе си.

Защо обичаме Световния ден на добротата?

ден на добротата
13 ноември – Световен ден на добротата снимка: freepik

Да правиш неща за другите всъщност е забавно
Много хора са съсредоточени върху собствения си живот и могат да забравят да отделят момент, за да помислят за това, от което се нуждаят другите хора. По ирония на съдбата, правенето на нещо хубаво за другите не е добро само за тях – то може да бъде добро и за вас!

Предлага извинение да бъдете креативни във вашата доброта
Други дни на празнуване насърчават хората да оценяват нещата максимално. Световният ден на добротата дава възможност да се измислят изключително специални или уникални начини за извършване на добри дела.

Любезността е важна
Празнуването на добротата и ползите, които извличаме от този основен аспект на човешкото състояние, е ценно. Напомня ни, че нито сме сами в живота си, нито живеем в свят, в който добротата не е очевидна.

Защо е важно да сме добри?

Да бъдеш добър има няколко важни причини:

1. Положителен ефект върху другите: Най-очевидната причина да бъдем добри е, че караме другите да се чувстват добре. Добротата може да повдигне духа им, да ги накара да се почувстват ценени и обичани и да създаде позитивна среда.

2. Подобрява психичното здраве: Изследванията показват, че извършването на добри дела може да доведе до подобрено самочувствие, намалена тревожност и депресия и цялостно повишено щастие. Може също така да намали стреса и да подобри качеството на съня.

3. Създава силни връзки: Добротата насърчава доверието и взаимното разбирателство, които са ключови компоненти на здравите взаимоотношения. Когато сме добри един към друг, изграждаме силни връзки с нашите приятели, семейство и колеги, което води до чувство за принадлежност и подкрепа.

ден на добротата
13 ноември – Световен ден на добротата снимка: freepik

4. Вдъхновява другите: Когато видим някой да бъде мил, е по-вероятно самите ние да проявим доброта. По този начин добрите дела могат да създадат вълна от положително поведение, което може значително да повлияе на обществото.

5. Прави света по-добро място: В по-широк мащаб, проявата на доброта може да помогне за създаването на по-състрадателно и справедливо общество. Може да насърчи социалната промяна и да предизвика положителна промяна в света.

6. Учи на ценности: Демонстрирането на доброта дава пример на децата и младите хора относно ценностите на съпричастността, уважението и отговорността. Те научават, че е важно да се грижат за другите и да допринасят за общото благополучие.

7. Кара ни да се чувстваме добре: И накрая, правенето на добри неща наистина може да ни накара да се почувстваме добре. Дава ни усещане за цел и удовлетворение, знаейки, че сме направили положителна разлика в нечий живот.

Да бъдеш добър носи многобройни ползи както за себе си, така и за другите. Това насърчава положителните взаимоотношения, подобрява психичното здраве, създава по-добро общество и ни кара да се чувстваме добре отвътре. Днес е изключително важно да отбележим Световния ден на добротата.

Каква е целта на Световния ден на добротата?

ден на добротата
13 ноември – Световен ден на добротата снимка: freepik

Целта на Световния ден на добротата е да подчертае и насърчи добрите дела във вашата общност. Освен това служи като напомняне на всички, че обикновените актове на доброта имат сила и че всички заедно можем да работим за създаването на по-добър свят. Може би се чудите как състраданието от един човек може да промени нещата. Не е лесно за разбиране, но всяко добро действие, дори и най-малкото, създава ефект на вълни, който не можете да си представите. Световното движение за доброта и Световният ден на добротата имат за цел да ви вдъхновят да повярвате, че можем да направим глобална промяна с едно действие в даден момент.

Доброто е искрицата божественост, заложена у всеки един човек. Доброто е птицата, полетът на душата. Копнежът по красивото и любовта. Доброто е Силата. Светлината. Доброто не е качество. То е състояние. Мъдрост. Еманация на духа. Същността, която съчетава множество и неизброими добродетели. Доброто не се измерва с интелект, образование, умения или положение в обществото. Доброто е съизмеримо единствено с Благородството, Вярата и Любовта. Доброто е… Мъдростта на Душата и Дългът на Сърцето. Световният ден на добротата е чудесна възможност да започнем да практикуваме доброта всеки ден. Нека направим света малко по-добро място, като извършваме малки актове на доброта и състрадание.

Световният ден на добротата е време да спрем и да оценим положителното въздействие, което можем да окажем върху живота на другите чрез прости актове на доброта. Като правим това, ние допринасяме за създаването на по-мил и състрадателен свят.

Как да отпразнуваме Световния ден на добротата?

ден на добротата
13 ноември – Световен ден на добротата снимка: freepik

Световният ден на добротата е чудесна възможност да покажем на света, че добротата е универсален език, който обединява всички нас. Има безброй начини да отбележим този ден и да направим света малко по-добро място. Ето няколко идеи, които може да ви вдъхновят:

Малки жестове с голямо значение:

Усмихнете се на непознат: Понякога един прост жест като усмивка може да направи нечий ден по-ярък.

Направете комплимент: Всеки се нуждае от малко положителна обратна връзка.

Помогнете на някого: Отворете вратата на някого, отстъпете място в автобуса или просто попитайте дали някой се нуждае от помощ.

Изпратете благодарствено съобщение: Изразете признателността си към някой, който е направил нещо хубаво за вас.

Дарете кръв: С този акт на доброта можете да спасите животи.

Засадете дърво: Грижата за околната среда е акт на доброта към бъдещите поколения.

Направете доброволчески труд: Отделете малко от времето си, за да помогнете на нуждаещите се.

Посетете възрастен човек: Разговорът и вниманието могат да означават много за самотните хора.

Подкрепете местна кауза: Дори малка сума може да направи голяма разлика.

Организирайте събитие за доброволци: Съберете приятели и организирайте почистване на парк, раздаване на храна или друга подобна инициатива.

По-големи инициативи:

Станете ментор: Споделете знанията и опита си с по-младо поколение.

Създайте група за взаимна подкрепа: Обединете се с други хора, които споделят вашите интереси или преживявания.

Напишете положително послание: Споделете го в социалните мрежи, за да вдъхновите другите.

Организирайте събитие за събиране на средства: Подкрепете кауза, която ви е близка.

Създайте проект за доброволчество: Например, организирайте редовни посещения на приют за животни или старчески дом.

Важно е да помним, че добротата не се ограничава само до един ден в годината. Всеки ден можем да избираме да бъдем по-добри хора и да направим света малко по-добро място.

Независимо от това какво ще изберете да направите, най-важното е да действате от сърце и да се наслаждавате на процеса.

Идеи за различни възрасти:

За деца: Нарисувайте картичка за някого, помогнете на родител в домакинската работа, споделете играчките си с приятел.

За тийнейджъри: Организирайте събитие за събиране на средства за благотворителна кауза, станете доброволец в местна организация, помогнете на по-малки деца с уроците.

За възрастни: Дарете кръв, посетете възрастен човек, станете ментор на млад човек.

Нека заедно направим света по-добро място, един акт на доброта наведнъж!

Честит Световен ден на добротата!

Tagged , , , ,
на горе