28 октомври – Почитаме Св. Великомъченица Параскева

28 октомври - Почитаме Св. Великомъченица Параскева
Празници

28 октомври – Почитаме Св. Великомъченица Параскева

На 28 октомври Православната църква чества паметта на Св. Великомъченица Параскева от Икония, живяла през 3 в. и мъченически пострадала за Христа.

В София има два храма, посветени на Божията угодница, които в този ден отбелязват своя храмов празник. Единият се намира в подлеза на ЦУМ, а другият – на ул. „Раковска“.

Житие на Св. Великомъченица Параскева

Св. Великомъченица Параскева
28 октомври – Почитаме Св. Великомъченица Параскева

Св. Великомъченица Параскева живяла в края на втория и началото на третия век. Била дъщеря на благочестиви родители, които живеели в Никония, Мала Азия. Родителите нямали други деца. Те с голяма любов възпитавали дъщеря си. Разкривали й истините на християнската вяра. Просвещавали я в Христовия закон.

Параскева била още малко момиче, когато родителите й починали. Получила в наследство доста голямо богаство. Тя помнела наставленията на добрите си родители – да бъде скромна, смирена и милостива към всички, които са в неволя или болка. Параскева употребила богаството не за разкош, не за пищни ястия и пития, не за суетни удоволствия, а за дрехи на голите, храна на гладните, за подслон на странниците.

Тя също така старателно разпространявала словото Божие. Разказвала навред за Спасителя и за Неговото дело в света. С това възбудила силна злоба у езичниците.

Св. Великомъченица Параскева решила да не се омъжва. Посветила изцяло себе си на Бога и на добрите дела.

По време на гоненията срещу християните, наредени от Диоклетиан, Света Параскева е заловена и изправена на съд през 303 година. Съдията, впечатлен от нейната красота, попитал войниците какво престъпление е извършила, за да заслужи такова наказание. Тогава се обърнал към нея с думите:

– Кажи ми, девойко, как се казваш?

– Аз съм християнка и служителка на Христос – отвърнала тя с решителност.

– Това не искам да чувам! Името ти е важно за мен, а не тези слова, които ме разгневяват – казал той.

– Нарекли са ме Параскева, тъй като съм родена в деня „параскева“ (петък), денят на страданията на Христос – обяснила тя. – От ранни години моите мисли са насочени към Него.

Съдията, опитвайки се да я отклони от вярата, й предложил богатство и почести, ако се съгласи да му стане съпруга. Параскева обаче отговорила:

– Искам да принадлежа само на Господа Иисус Христос и да бъда Негова невеста.

Разгневен, съдията заповядал да я бият жестоко и да я хвърлят в тъмница. На следващия ден я намерили напълно здрава, с лице, излъчващо сияние, без следа от раните. През нощта, в мрака на килията й се явил ангел Господен, носейки оръдията на Христовите страдания и я изцелил.

След това Параскева пожелала да посети езическия храм. Изпълнени с надежда, езичниците помислили, че тя най-после ще почете идолите. Щом влязла обаче, светицата се помолила на Христос, и идолите рухнали на земята. Съдията, разгневен от това, наредил да я изгорят жива на огромна клада. Молитвите й обаче я предпазили, а огънят обхванал само езичниците, които се опитали да я унищожат. Народът, станал свидетел на чудото, възкликнал в прослава на християнския Бог.

Тогава съдията наредил Параскева да бъде обезглавена. На следващия ден той загинал, като християните приели това за Божие наказание.

Тленните останки на Св. Великомъченица Параскева били погребани в нейния дом и над гроба й започнали да стават чудеса и изцеления от различни болести.

Защо почитаме Св. Великомъченица Параскева?

Св. Великомъченица Параскева
28 октомври – Почитаме Св. Великомъченица Параскева

Св. Великомъченица Параскева е една от най-почитаните светици в българския народ и това си има своите дълбоки причини:

Символ на вярата: Животът на Св. Великомъченица Параскева е пример за непоколебима вяра в Бога, дори пред лицето на смъртта. Тя е избрала да страда за своята вяра, а не да се отрече от нея. Това прави нейния образ изключително силен и вдъхновяващ за всички вярващи.

Застъпница на страдащите: Смята се, че светицата помага на болните, страдащите и нуждаещите се. Много хора се обръщат към нея с молитви за изцеление и облекчение на страданията.

Покровител на жените: Параскева е смятана за покровител на жените и момичетата. Те често се молят на нея за здраве, щастие, успешен брак и благополучие.

Пазител на дома: Светицата се почита и като пазител на дома и семейството. Смята се, че иконата ѝ предпазва дома от зло и носи благословение.

История и традиции: Култът към св. Параскева има дълбоки корени в българската история и традиции. Нейният празник е свързан с много обичаи и вярвания, които се предават от поколение на поколение.

Защо е важно да помним Света Параскева?

Вдъхновение: Нейният живот ни учи на смелост, постоянство и вяра.

Надежда: Образът ѝ ни дава надежда в трудни моменти и ни напомня, че доброто винаги побеждава.

Свързаност с традициите: Почитането на Св. Великомъченица Параскева ни свързва с нашите предци и ни помага да запазим духовните ценности на нашия народ.

Как можем да почетем паметта й?

Св. Великомъченица Параскева
28 октомври – Почитаме Св. Великомъченица Параскева

Има много начини да почетем паметта на Св. Великомъченица Параскева. Ето някои от тях:

1. Молитва:

Лична молитва: Можете да се обърнете към нея с лична молитва, изразявайки своята благодарност, почитание и молби.

Участие в църковни служби: На 28 октомври, в деня на нейния празник, посетете църква и се присъединете към молитвите и песнопенията.

Прочитане на акатиста: Акатистът на Света Параскева е специална молитва, която се състои от 13 кондака и 13 икоса. Редовното му прочитане може да ви доближи още повече до светицата.

2. Посещение на храмове:

Поклонение пред иконата: Посетете храм, в който се съхранява икона на Света Параскева и се поклонете пред нея.

Палене на свещ: Запалете свещ пред иконата като знак на вашата вяра и почит.

Дарения: Ако имате възможност, направете дарение на храма, в който се почита светицата.

3. Добродетели:

Следване на християнските добродетели: Стремете се да живеете според християнските добродетели, които светицата е въплътила в своя живот – любов, милост, доброта, смирение и др.

Помощ на нуждаещите се: Извършвайте добри дела и помагайте на хората в нужда, както е правила и Света Параскева.

4. Традиции и обичаи:

Спазване на народните обичаи: Ако имате възможност, запознайте се с народните обичаи, свързани с празника на Света Параскева и ги спазвайте.

Подготовка на празнична трапеза: Пригответе традиционни ястия и споделете радостта от празника със семейството и близките си.

5. Предаване на вярата:

Разказване на истории: Разказвайте на децата и близките си за живота и чудесата на Света Параскева, за да предадете вярата и почитанието към нея на следващите поколения.

6. Имен ден:

Честитки: Ако познавате хора, които носят името Параскева, Петко, Петка или други производни на това име, поздравете ги за празника.

Важно: Почитането на Св. Великомъченица Параскева не се свежда само до външни ритуали, а е свързано с дълбока вяра и стремеж към духовно усъвършенстване.

Защо трябва да почитаме светци?

Св. Великомъченица Параскева
28 октомври – Почитаме Св. Великомъченица Параскева

Почитането на светците е дълбоко вкоренена традиция в Православието и има няколко основни причини, поради които вярващите го практикуват:

Пример за подражание: Светците са хора, които са живели свят живот, следвайки ученията на Христос. Те са постигнали висота на духовно съвършенство и служат като ярки примери за това как можем и ние да живеем. Като ги почитаме, ние се стремим да подражаваме на техните добродетели и да се приближим към Бога.

Молитвеници: Смята се, че светците продължават да се молят за нас след смъртта си. Като се обръщаме към тях с молитви, ние ги молим да се застъпят за нас пред Бога. Те са като духовни наставници, които ни помагат в трудни моменти и ни подкрепят в духовния ни път.

Част от Църквата: Светците са неразделна част от Църквата. Те са живи членове на небесната Църква и продължават да участват в живота на земната Църква. Като почитаме светците, ние се свързваме с цялата Църква на всички времена и места.

Укрепване на вярата: Почитането на светците укрепва нашата вяра в Бога и в Неговата сила. Виждайки живота и делата на светците, ние се убеждаваме, че е възможно да се постигне святост и да се живее според Божиите заповеди.

Пазители на традициите: Култът към светците е част от православната традиция и е свързан с много обичаи и ритуали. Като почитаме светците, ние пазим и предаваме на следващите поколения нашето духовно наследство.

Как можем да почитаме светците?

Св. Великомъченица Параскева
28 октомври – Почитаме Св. Великомъченица Параскева

Молитва: Молим се на светците за помощ и застъпничество.

Посещение на храмове: Посещаваме храмове, посветени на определени светци, и се молим пред техните икони.

Честване на празници: Отбелязваме празниците на светците, като участваме в църковни служби и спазваме свързаните с тях обичаи.

Изповядване на добродетели: Стремим се да подражаваме на добродетелите на светците в собствения си живот.

Предаване на вярата: Разказваме на другите за живота и делата на светците, за да ги вдъхновим и да ги насърчим да се обърнат към Бога.

Почитането на светците е важна част от духовния живот на православния християнин. То ни помага да се свържем с Бога, да укрепим вярата си и да живеем по-добър живот.

Днес е важно да почетем паметта на Св. Великомъченица Параскева.

Празникът на Света Параскева е особено тачен сред българския народ. Много църкви и манастири, посветени на светицата, има на територията на България. Най-известният сред тях е Троянският манастир „Успение Богородично“, който е бил под нейно покровителство.

Tagged , , , ,
на горе