Международният ден за изкореняване на бедността се отбелязва ежегодно на 17 октомври. Тя цели да насърчи разбирателството и диалога между хората, живеещи в бедност, и обществото като цяло. Денят предоставя възможност да се признаят усилията и борбата на хората, живеещи в бедност, шанс за тях да изразят тревогите си и момент да се признае, че бедните хора са първите, които се борят срещу бедността.
Бедността има много лица, независимо дали става въпрос за гладуващи деца в Африка или Индия или дали е самотна майка, която се бори да плаче в супермаркета, докато децата й гледат объркани. Примерите за бедност варират от крайна до почти незабележима, а ООН обяви борбата с бедността за една от основните на своите Цели на хилядолетието за развитие.
Не може да се отрече, че бедността е социална борба и засяга общности надлъж и шир с въздействие върху отделни хора и цели градове. С нарастващата осведоменост през последните десетилетия сега се предприемат повече от всякога стъпки към изкореняването на бедността и подпомагането и включването на онези, които се борят с бедността, за да станат част от решението.
Сложността на бедността сега се разбира по-добре благодарение на повишеното културно съзнание и съчувствие с истинска връзка и движение към решение. Международният ден за премахване на бедността се отбелязва, за да насърчи и признае усилията и борбата на тези, които живеят в бедност. Международният ден за изкореняване на бедността също така дава на хората, живеещи в бедност, конкретна възможност да изразят тревогите и мислите си, като признават, че те са първите, които се борят срещу бедността.
С резолюция 47/196, приета на 22 декември 1992 г., Общото събрание на ООН (ОС на ООН) обяви 17 октомври за Международен ден за изкореняване на бедността и прикани всички държави-членки да посветят деня на представяне и популяризиране, както е уместно в национален контекст, конкретни дейности по отношение на изкореняването на бедността и нищетата.
Денят подчертава бедността като многоизмерно явление, което включва както липса на доходи, така и липса на основни възможности за достоен живот, включително несигурно жилище, липса на питателна храна, ограничен достъп до здравеопазване, опасни условия на труд, неравен достъп до правосъдие и липса на политическа власт.
Тема за 2024 г. за Международния ден за изкореняване на бедността
Прекратяване на социалното и институционалното малтретиране. Действайки заедно за справедливи, мирни и приобщаващи общества
Бедността има множество измерения, някои видими, други скрити, но всички те са взаимосвързани. Тазгодишната тема ще подчертае едно от скритите измерения на бедността социалното и институционално малтретиране, на което са подложени хората, живеещи в бедност, и ще обмисли начини за съвместни действия по цел 16 за устойчиво развитие (SDG 16) 16 за насърчаване на справедливи, мирни и приобщаващи общества.
Хората, живеещи в бедност, са изправени пред негативни нагласи. Те са стигматизирани, дискриминирани, съдени например по външния им вид, акцент, адрес – или липсата на такъв, обвинявани за положението им и третирани с неуважение.
Социалното малтретиране създава среда за институционално малтретиране, с комбинация от негативни нагласи, като недоверие и неуважение, както и контролиране на дискриминационни политики и практики, лишаващи хората от основните им човешки права, например достъп до здравеопазване, образование, жилище и правото на юридическа идентичност.
Социалното и институционалното малтретиране си взаимодействат и се засилват, подхранвайки това двуостро насилие и задълбочавайки несправедливостта, и това е по-изразено за хората, които са изправени пред други форми на предразсъдъци, включително пол, интимна ориентация, раса или етническа принадлежност.
Смисленото разбиране на бедността и как различните форми на насилие и господство си взаимодействат помежду си и оказват влияние върху хората в бедност е от решаващо значение.
Ежедневният опит с несправедливост и дехуманизация подкопава самочувствието, унищожава личната свобода на избор, лишава хората от тяхното достойнство и от шанса им да се измъкнат от бедността . Социалното и институционалното малтретиране е катастрофална загуба на човешки потенциал за обществото. Този ден за изкореняване на бедността е изключително важен.
Изграждане на справедливо и справедливо бъдеще
През 2024 г. Международният ден за изкореняване на бедността призовава за спешни глобални действия за справяне с икономическите, социалните и политическите системи, които поддържат неравенството. Чрез насърчаване на среда, в която гласовете на бедните се чуват и уважават, глобалната общност може да работи за решения, които изкореняват бедността и насърчават човешкото достойнство.
История на Международния ден за изкореняване на бедността
Отбелязването на Международния ден за изкореняване на бедността може да се проследи до 17 октомври 1987 г. На този ден над сто хиляди души се събраха на Трокадеро в Париж, където през 1948 г. беше подписана Всеобщата декларация за правата на човека, за да почетат жертвите на крайна бедност, насилие и глад. Те обявиха, че бедността е нарушение на човешките права и потвърдиха необходимостта да се обединят, за да гарантират, че тези права се зачитат. Тези убеждения са изписани на възпоменателен камък, открит на този ден.
Оттогава хора от всякакъв произход, вярвания и социален произход се събират всяка година на 17 октомври, за да подновят своя ангажимент и да покажат своята солидарност с бедните. Реплики на възпоменателния камък са открити по целия свят и служат като място за събиране за празнуване на Деня. Едно такова копие се намира в градината на централата на ООН и е мястото на годишното честване, организирано от Секретариата на ООН в Ню Йорк.
Чрез резолюция 47/196, приета на 22 декември 1992 г., Общото събрание обяви 17 октомври за Международен ден за премахване на бедността и покани всички държави да посветят Деня на представяне и популяризиране, както е подходящо в националния контекст, на конкретни дейности по отношение за изкореняване на бедността и нищетата. Освен това резолюцията приканва междуправителствените и неправителствените организации да подпомагат държавите, по тяхно искане, при организирането на национални дейности за отбелязване на Деня и изисква от генералния секретар да предприеме, в рамките на наличните ресурси, необходимите мерки за гарантиране на успеха на отбелязването на деня от ООН.
17 октомври предоставя възможност да се признаят усилията и борбата на хората, живеещи в бедност, шанс за тях да изразят тревогите си и момент да се признае, че бедните хора са първите, които се борят срещу бедността. Участието на самите бедни е в центъра на честването на Деня от самото му начало. Отбелязването на 17 октомври отразява и желанието на хората, живеещи в бедност, да използват своя опит, за да допринесат за изкореняването на бедността.
Изграждането на устойчиво бъдеще изисква от нас да засилим усилията си за изкореняване на крайната бедност и дискриминация и да гарантираме, че всеки може да упражнява напълно своите човешки права. Пълното участие на хората, живеещи в бедност, особено в решенията, които засягат техния живот и общности, трябва да бъде в центъра на политиките и стратегиите за изграждане на устойчиво бъдеще. По този начин можем да гарантираме, че нашата планета и нашите общества могат да задоволят нуждите и стремежите на всеки – не само тези на малцина привилегировани – за това и бъдещите поколения.
Ето защо е уместно темата — избрана от Организацията на обединените нации, след консултация с хора, живеещи в бедност, и организации на гражданското общество — да признае, че всички хора трябва да се обединят, за да сложат край на бедността и дискриминацията, за да изградят устойчиво бъдеще, в което нуждите на настоящето се посрещат, без да се компрометира способността на бъдещите поколения да задоволяват собствените си нужди.
Какво правят хората на този ден?
Различни неправителствени организации и обществени благотворителни организации подкрепят Деня за изкореняване на бедността, като активно призовават държавните лидери и правителствата да превърнат борбата с бедността в централна част от външната политика. Други дейности могат да включват подписване на петиции „Призив за действие“, организиране на концерти и културни събития и провеждане на междурелигиозни събирания, които може да включват момент на мълчание.
Символи
Пощенската администрация на ООН издаде преди това шест възпоменателни марки и сувенирна карта на тема „Можем да сложим край на бедността“. Тези марки и сувенирната карта включваха рисунки или рисунки на хора, особено деца, работещи заедно в борбата срещу бедността. Много от тези изображения използват силни цветове и контрасти. Тези марки са резултат от художествен конкурс, в който са избрани шест дизайна от повече от 12 000 деца от 124 страни.
Забележка: Въпреки че Международният ден за изкореняване на бедността беше отбелязан за първи път официално от ООН през 1993 г., много хора по света празнуват деня ежегодно на 17 октомври 1987 г. насам.
Как да отбележим Международния ден за изкореняване на бедността?
Международният ден за изкореняване на бедността е специално отделен за дейности, свързани с изкореняването на бедността. Следователно изглежда най-добрият начин да отбележите деня е да намерите организирано събитие във вашия град или село, което да се съсредоточи върху отбелязването на Международния ден за изкореняване на бедността.
Ако във вашия район няма организирано официално събитие, помислете за доброволчество в приют за бездомни или друго подобно място, което вероятно е наясно със значението на Международния ден за премахване на бедността и вероятно е ангажирано със специално честване на деня.
Най-важното е, че този ден за изкореняване на бедността е възможност да се признаят борбите на тези, които живеят в бедност и да се насърчат техните усилия и усилията на всеки, който работи за изкореняване на бедността.