9 август – Световен ден на любителите на книгата

9 август – Световен ден на любителите на книгата
Празници

9 август – Световен ден на любителите на книгата

Националният ден на любителите на книгата се отбелязва всяка година на 9 август, за да се повиши осведомеността за значението на книгите и да се отпразнува общата любов и признателност към тях. Това е един огромен празник за библиофилите и за всички, които страстно обичат да четат. Този ден насърчава хората да намерят любимото си място за четене и хубава книга, за да се насърчи навикът да се чете редовно.

От аромата на рядко първо издание на книга, намерена в колекция от стари книги, до свежа, свежа книга в местния супермаркет, самият вид на книга може да ви върне възхитителни спомени.

Да четеш като дете, да се наслаждаваш на кратките истории, дългите книги и способността да се изгубиш в толкова силна история, че накрая се питаш откъде да вземеш следващата книга от поредицата. Този ден е за читателя във всички нас, празникът на Националния ден на любителите на книгата!

История на Националния ден на любителите на книгата

ден на любителите на книгата
9 август – Световен ден на любителите на книгата

Докато произходът на този ден на любителите на книгата може да е обвит в мистерия и слухове, самите книги не са. Започвайки от издълбаване върху каменни плочи преди хиляди години, книгата е предназначена да направи писанията и рисунките преносими за тези, които не могат да се носят наоколо върху каменни плочи. Първоначално тези писмени документи са били направени върху пергамент или пергамент (телешка кожа, в случай че има някакъв въпрос), който след това е бил подвързан здраво с дървена корица.

Често дървеният капак беше плътно увит в кожа, за да се предотврати намокрянето на дървото и имаше скоби или ремъци, за да го държи затворено. В източните култури издълбаните дървени блокове са били използвани с мастило за отпечатване на текстове върху плат още през 220 г. сл. Хр.

В по-модерната епоха възможностите за печат направиха книгите по-евтини и по-лесни за печат. Печатарската преса е изобретена в Германия през 1436 г. от Йоханес Гутенберг с първоначалното намерение да отпечатва Библии. Разбира се, печатарската преса, пишещата машина и компютърът оказват влияние върху начина, по който книгите се създават, произвеждат, продават и продават.

Но в още по-голяма степен през последните години нараства броят на електронните устройства, които могат да се използват като места за четене. Компютри, таблети и дори повечето мобилни телефони вече имат възможността потребителят да чете книги, което прави много по-лесно носенето на малка библиотека, на която да се наслаждава, независимо къде се намира човек.

Как да отпразнуваме Националния ден на любителите на книгите?

ден на любителите на книгата
9 август – Световен ден на любителите на книгата

Наблюдаването и празнуването на Националния ден на любителите на книгата може да се случи по различни начини, като всички се въртят около книгите и четенето! Сега е време да изпробвате някои от тези идеи или да измислите свои собствени:

Прочети книга

За да оцените наистина Националния ден на любителите на книгата, човек трябва само да намери история и след това да я прочете. Някои хора може да желаят да се потопят в неизвестното с добра мистерия, да видят магия във високофантастична обстановка, да се насладят на научнофантастична книга или да бъдат увлечени от силен романс. Индивидуалният жанр на четивото не е най-важната част от това, просто книгата се набавя и чете за Националния ден на любителите на книгата!

Създайте клуб за национален ден на любителите на книгите

За тези, които обичат книгите, може да е още по-забавно да ги споделят с група други! Съберете няколко близки приятели или се запознайте с нови хора, като ги поканите в книжен клуб, където се сервират закуски и напитки, чете се книга предварително и след това се обсъжда.

Изпробвайте някои от тези идеи за книги на книжния клуб:

-Великият Гетсби от Ф. Скот Фицджералд. Тази книга, развиваща се в епохата на джаза в Ню Йорк, описва историята на Ник Карауей, милионера Джей Гетсби и желанието му да си върне миналото с бившата си любовница Дейзи Бюканън.

-Алената буква от Натаниел Хоторн. Въпроси на легализъм, вина и преследване, тази история се развива в Бостън през 17-ти век, където Прин е малтретирана поради извънбрачна връзка, при която тя зачева дете.

-Елинор Олифант е напълно добра от Гейл Хъниман. Жена с много структуриран (и може би скучен) живот открива, че рутината й е прекъсната от акт на доброта, тъй като животът й и светът са на път да се променят драматично.

Подарете книги

ден на любителите на книгата
9 август – Световен ден на любителите на книгата

Националният ден на любителите на книгата е идеалният момент да подарите добре подбран подарък на книга на приятели и семейство. Изберете възхитителна книга с глави за малко дете от началното училище, антикварна книга за колекционер, научнофантастичен роман за фен на научната фантастика или книга за родители за бременна приятелка. Не сте сигурни каква книга да вземете на някого? Подаръчна карта за любимата им книжарница е идеалният начин да отпразнувате Националния ден на любителите на книгите!

Гледайте адаптация на книга

Тези, които не са фенове на книгите или може би нямат време да четат цяла книга, със сигурност могат да получат по-кратките версии на историите от книги, като гледат филмова адаптация. Изпробвайте някои от тези адаптации, за да започнете:

-Властелинът на пръстените (2001-2003) от Дж. Р. Р. Толкин.Визуално удивителната версия на епичния роман на Толкин от Питър Джаксън му донесе повече от 30 номинации за Оскар.

-Разум и чувствителност (1995) от Джейн Остин. С Ема Томпсън и Кейт Уинслет, този прекрасен разказ за първия роман на Джейн Остин включва саундтрак, номиниран за Оскар.

-Да убиеш присмехулник (1961) от Харпър Лий. Тази вярна адаптация на тази класическа книга е известна със зашеметяващото представяне на Грегъри Пек като Атикус Финч, обичаният адвокат, който се обяви против расизма от обстановката от 30-те години на миналия век.

-Списъкът на Шиндлер (1993) от Томас Кенили. Базиран на романа „Ковчегът на Шиндлер“, този филм е донякъде базиран на истинската история на Оскар Шиндлер, който е бил член на нацистката партия, но успява да спаси живота на поне 1000 евреи през Втората световна война.

Организирайте национално събитие за деня на любителите на книгите

ден на любителите на книгата
9 август – Световен ден на любителите на книгата

Много хора с удоволствие отбелязват Националния ден на любителите на книгата на работа или в училище, като организират събития. Опитайте да организирате обмен на книги, където студенти или служители носят книги, за да търгуват с други. Поканете специален гост-автор да прочете една от техните книги. Украсете с плакати на тема книги, заведете децата на специално посещение в училището или местната библиотека и дори вземете закуски и лакомства на тема книга!

За тези, които искат да имат по-интимно събитие, опитайте да организирате парти у дома за приятели, членове на семейството или съседи. Нека всеки гост дойде облечен като любимия си автор и донесе лека закуска или десерт с литературна тематика.

Дарете за книга или благотворителна организация за грамотност
За тези, които са любители на книгите, това е идеалният момент да помогнат на някой друг също да стане любител на книгите!

Отпразнувайте любим автор за Националния ден на любителите на книгите

Ако не бяха авторите, всъщност нямаше да има книги! Така че отделете малко време на този Национален ден на любителите на книгите, за да покажете малко празнуване и признателност към любим автор. Ако е жив автор, тогава изпратете поща от фенове. Ако това е автор, който е починал, тогава му отдайте известна почит, като препрочетете някоя от книгите му или споделите за тях в социалните медии. Защото кой може да запази любовта си към един велик автор за себе си?!

Посетете местна библиотека

ден на любителите на книгата
9 август – Световен ден на любителите на книгата

Може би е редно да посетите местна библиотека? В края на краищата, обществените библиотеки съществуват още от Средновековието, но всъщност не позволяваха на много хора да носят книги вкъщи. Всъщност библиотекарите в онези дни приковаваха книги към рафтове или бюра, за да предотвратят кражба на внимателно написаните на ръка томове.

Много библиотекари с радост ще помогнат на човек да намери заглавие за четене, като дадат кратко обяснение за какво става дума, ако са го чели, или ще го обърнат малко и ще го прочетат бързо в резюмето.

Но независимо от предпочитанията, независимо дали избирате да я прочетете у дома с чаша чай, да споделите среща с книги с приятели или да отидете в библиотеката и да се възползвате от прекрасните парчета на тези рафтове, просто се насладете на това четене, наслаждавайте се на книгата и намерете начин да четете по време на Националния ден на любителите на книгата!

Традиции

ден на любителите на книгата
9 август – Световен ден на любителите на книгата

Книги, книги и още книги! Традициите за деня са свързани с книги! Някои от многото традиции на Националния ден на любителите на книгата включват възползване от големите отстъпки за меки корици, раздаване на книги, започване на нова книга, четене на нов жанр, даряване на книги, насърчаване на други да четат и четене на адаптация на книга филм, който харесвате.

Авторите и издателите организират сесии за въпроси и отговори, лично или онлайн. Очаквайте скоро и нови откъси от книги. Онлайн общностите за книги като Goodreads днес са изключително активни и естетически привлекателни снимки на книги красят нашите емисии с новини в сайтовете на социалните медии.

Книгите са най-чистата форма на бягство. Те могат да ви отведат до всяко време, място или култура. В чест на Националния ден на любителите на книгите 9 август оставяме смартфоните си, изваждаме хубава книга и просто четем.

Tagged , , , ,
на горе