14 юли – църквата почита Свети апостол Акила

14 юли - църквата почита Свети апостол Акила
Празници

14 юли – църквата почита Свети апостол Акила

На 14 юли църквата почита паметта на Свети апостол Акила – един от 70-те апостоли на Христос.

Кратко животоописание на Свети апостол Акила:

Свети апостол Акила
14 юли – църквата почита Свети апостол Акила снимка: chernomorie-bg

Свети апостол Акила, един от седемдесетте, бил ученик на свети апостол Павел, който го направил епископ. Той бил понтийски евреин и до обръщането си в християнската вяра живял с жена си Прискила в Италия. Когато император Клавдий заповядал на евреите да напуснат Рим, Свети апостол Акила заминал със съпругата си за Коринт.

Причината за изселването на евреите от Рим била следната: когато в Рим започнало Христовото благовестие и дошъл първовърховният апостол Петър, мнозина от живеещите в Рим иудеи приели светата вяра в Христа, но много били и неповярвалите. Поради това между иудеите започнал голям спор: едни признавали Христа за истинския Месия, други Го отхвърляли и хулили.

Неповярвалите иудеи, както в Йерусалим и другаде, така и в Рим, злобно нападали вярващите. Те не можели да понасят даже името на Иисуса Христа, настройвали елините против вярващите в Него и навсякъде повдигали гонения срещу тях. Елините, които се били обърнали към Христа, защитавали вярващите евреи от невярващите. Между тях възникнали големи спорове и вражда, което било доведено до знанието на цезаря Клавдий.

Понеже вярващите наричали Господ Иисус Христос Син Божий и Цар Израилев, цезарят се опасявал да не започне смут сред народа и да се появи някой нов цар, който да претендира за неговата власт. Ето защо било заповядано всички евреи, и вярващи в Христа, и невярващи, да бъдат изгонени от Рим и от цяла Италия.

Имало и друга причина за изгонването им: невярващите иудеи обърнали към иудаизъм царица Агрипина, жената на Клавдий.

Свети апостол Акила
14 юли – църквата почита Свети апостол Акила снимка: Facebook

Заедно с останалите евреи бил изгонен и Акила. Заселил се в Коринт и се издържал от труда на ръцете си, понеже бил майстор на шатри. По това време свети апостол Павел, който проповядвал Христа сред езичниците, пристигнал от Атина в Коринт, главния град на Ахаия, намерил тук Акила и Прискила и се установил у тях. Понеже имали един и същи занаят, се трудили заедно. След като просветил Акила и Прискила с вярата в Христа, Павел ги кръстил.

Останал година и шест месеца в Коринт, проповядвайки Божието слово и побеждавал със силата Христова иудеи и езичници. После отплавал за Сирия. Акила и Прискила последвали своя учител и виновник за спасението си, с когото ги свързвала духовна любов. С тях и с останалите си последователи Павел пристигнал в Ефес. Понеже искал на приближаващия се празник Пасха да бъде в Йерусалим, оставил Акила и Прискила да наставят ефесяните в светата Христова вяра, а сам потеглил на път, като обещал да се върне отново в Ефес.

След заминаването му тук пристигнал евреинът Аполос, родом от Александрия, мъж красноречив и много учен. Бил оглашен в Господния път, проповядвал пламенно и поучавал за Господа, но знаел само за Иоановото кръщение, още не бил кръстен в Светата Троица. Като чули смелата проповед на Аполос пред събранието, Акила и Прискила го поканили в къщи и му разяснили по-точно пътя Господен. Свети Павел се завърнал от Йерусалим и написал тук своето първо Послание до вярващите в Христа коринтяни, което завършвало така: „много ви поздравяват в Господа Акила и Прискила с домашната си църква“, тоест със слугите си.

След смъртта на Клавдий, когато евреите отново получили правото да живеят в Рим и започнали да се завръщат по домовете си в Италия, Акила и Прискила също се върнали в Рим. И когато свети Павел дошъл отново в Коринт и написал тук Послание до римляните, не пропуснал да изпрати в него поздрави на своите скъпи ученици. Ето какво пише в последната глава: „Поздравете Прискила и Акила, моите сътрудници в Христа (които за душата ми положиха главата си; на тях не само аз благодаря, но и всички църкви из езичниците) и домашната им църква.

Свети апостол Акила не останал в Рим дълго. Заедно с жена си се върнал отново в Азия, където го изпратил неговият учител, апостол Павел, за да проповядва вече като епископ Божието слово. Като дошъл в Ефес, започнал да помага на свети апостол Тимотей, ученик на апостол Павел, който го поставил за епископ на ефесяните, както пише от Лаодикия в своето първо Послание до него: „на тръгване за Македония те молих да останеш в Ефес“.

Гонен от иерусалимските иудеи, окован във вериги, свети апостол Павел бил докаран в Рим. Тук написал второто си послание до Тимотей в Ефес и отново напомнил в него за обичните си ученици: „поздрави Прискила и Акила“.

Свети апостол Акила проповядвал Христа в Азия, Ахея и Ираклия и помогнал за спасението на много човешки души, като обръщал езичниците и ги кръщавал. Той обикалял и по други земи и навсякъде проповядвал Царството Божие. Просвещавал със светата вяра, разрушавал идолите, издигал църкви, ръкополагал свещеници. Претърпял много страдания и бил убит от неверниците. Душата му се упокоила на небето заедно с останалите свети апостоли по благодатта на нашия Господ Иисус Христос, на Когото слава во веки. Амин.

Защо трябва да почитаме свети апостолите?

Свети апостол Акила
14 юли – църквата почита Свети апостол Акила снимка: pinterest

Почитането на светите апостоли е важно поради няколко причини:

1. Тяхното влияние върху християнството: Светиите апостоли бяха преки ученици на Исус Христос и изиграха решаваща роля в установяването и разпространението на ранната църква. Те пътуваха до различни части на света, за да проповядват Евангелието, създавайки църкви и общности от вярващи. Техните усилия положиха основите на християнската вяра такава, каквато я познаваме днес.

2. Личен пример: Апостолите предоставиха личен пример за това какво означава да си християнин. Те се сблъскаха с множество предизвикателства и трудности, включително преследване, затвор и дори смърт, но останаха верни на своята вяра. Тяхната отдаденост, смелост и саможертва служат като вдъхновение за християните през цялата история.

3. Молитвена подкрепа: Като почитаме светите апостоли, ние можем да потърсим тяхната молитвена подкрепа. Вярващите често се обръщат към тях, когато се нуждаят от утеха, насока или защита, знаейки, че тези светци, които са преминали преди нас, все още се застъпват за нас пред Бог.

4. Историческа приемственост: Почитането на светите апостоли помага да се запази историческата приемственост на християнската църква. Традицията на празнуването на техните празници и почитането на паметта им ни свързва с миналото на нашата вяра и ни напомня за нашите духовни предци.

5. Единство в Църквата: Честването на светите апостоли насърчава единството в рамките на Църквата. Всички християни, независимо от деноминационните различия, споделят обща почит към тези първи ученици на Христос, което служи като напомняне за нашето споделено наследство и цел.

В обобщение, почитането на светите апостоли е важен аспект на християнската вяра, тъй като признава тяхното значително влияние върху историята на църквата, предоставя личен пример за подражание, предлага молитвена подкрепа, поддържа историческа приемственост и насърчава единството сред вярващите. Днес е важно да почетем Свети апостол Акила.

Как да почетем свети апостол?

Свети апостол Акила
14 юли – църквата почита Свети апостол Акила снимка: pinterest

Днес е важен ден за почитане на Свети апостол Акила. Има много начини да почетете свети апостол:

1. Молете се: Най-основният начин да почетете свети апостол е чрез молитва. Можете да се обърнете директно към светеца, като поискате неговото застъпничество и напътствие. Можете също така да участвате в групови молитви или литургии, посветени на празника на светеца.

2. Посещавайте места, свързани със светеца: Ако е възможно, посетете места, свързани със светеца, като гроба му, църква или светилище, посветено на него. Тези места често имат специално значение и енергия и могат да ви помогнат да се почувствате по-свързани със светеца.

3. Научете повече за живота на светеца: Увеличете знанията си за живота, делата и посланието на светеца. Това може да стане чрез четене на библейски текстове, свързани със светеца, изучаване на неговата жития или участие в образователни семинари и лекции.

4. Живейте според примера на светеца: Опитайте се да живеете според ценностите и добродетелите, които светецът въплъщава. Това може да включва неща като проявяване на любов, състрадание, смирение или смелост в лицето на трудностите.

5. Подарете на бедните: Много светии са известни със своята щедрост и грижа за нуждаещите се. В чест на светеца можете да направите дарение на благотворителна организация, да помогнете на някой в ​​нужда или просто да бъдете мили и внимателни към другите.

6. Участвайте в празнични тържества: Присъединете се към вашите събратя християни в празнуването на празника на светеца. Това може да включва посещение на специална литургия, участие в процесия или споделяне на храна и напитки заедно.

7. Създавайте произведения на изкуството: Създаването на произведения на изкуството, като картини, поезия или музика, които почитат светеца, може да бъде красив начин да изразите своята благодарност и възхищение.

8. Споделяйте вярата си: Не забравяйте, че една от основните цели на почитането на светите апостоли е да споделим нашата вяра с другите. Говорете за вашия опит с този светец и как той влияе върху живота ви.

Не забравяйте, че най-важното е да подхождате към почитането на светеца с искрена любов, уважение и смирение. Целта не е да се опитвате да впечатлите светеца, а да задълбочите връзката си с него и да станете по-добър християнин.

Кой има имен ден днес?

Свети апостол Акила
14 юли – църквата почита Свети апостол Акила снимка: pinterest

Днес имен ден празнува Орлин. Идва от „орел“ и е с гръцки произход – символично име за дълголетие, прозорливост, сила и мощ.

Орлин – Значение на буквите в името:

О – силни и дълбоки чувства, способност да се справят с парите, необходимост от самопознание, желание да се разбере собствената цел, богата интуиция, способност да отделят най-важното и значимото от суетата на живота.

Р – способност да не бъдат измамени от външни фактори, способност да проникват в същността, самочувствие, стремеж за активност, смелост, страст и понякога неразумно поемане на риск и авантюризъм, склонност към догматизъм в разсъжденията.

Л – рафинирано разбиране за красота, изключителни художествени и артистични способности, желание да се споделят знанията и чувствата с партньора, предупреждение за недопустимостта на бързо пропилян живот и необходимост да се намери истинската цел в живота.

И – финес, чувствителност, доброта, стремеж към хармония с околната среда, романтичен мек характер, ефективността и практичността много често е просто поза, за да се скрие истинската същност.

Н – знак на протест, отхвърляне на всичко безразборно, вътрешна сила, остър критичен ум, желание за духовно и физическо здраве, трудолюбие и упорита работа, отхвърляне на монотонната и скучна работа.

Tagged , ,
на горе