Безсънието и проблемите със съня се появяват в различни периоди от живота. Сънят е изключително важен за човека. Той укрепва организма, имунитета, подпомага растежа и излекуването на болести.
На съня оказват влияние както външни фактори, така и медицински проблеми.
Понякога сънят се нарушава от стрес, притеснение, подготовка за изпит, преди пътуване. Друг път причината за безсъние се дължи на някакво заболяване или се определя от възрастта.
С напредване на годините хората все по-често срещат затруднения при заспиване. Настъпилите промени в организма могат да повлияят неблагоприятно на способността за заспиване.
Сънят ви е накъсан, ставате рано сутрин, чувствате се уморени през деня. Това затруднява ежедневието ви, повишава риска от болести, влошава качеството ви на общуване и работа.
Доказано е, че от безсъние страдат 2.80 пъти повече жени. Често при бременност и менопауза могат да се появят нарушения за съня.
Какво е безсънието?
Безсънието е състояние, при което се появяват: трудно заспиване, събуждания през нощта, накъсан сън, нарушения на заспиването и качеството на съня.
Понякога, при употреба на много алкохол, кофеин и никотин се появяват нарушения в заспиването и циклите на съня.
Какви са фазите на съня?
Сънят е разделен на четири етапа. Фаза 1, при която очите са затворени, мозъчните вълни са бавни и може лесно да се събудите. Фаза 2 е началото на дълбок сън. Мускулите са отпуснати, сърдечната честота намалява. Фаза 3 и 4 са фази на дълбокия сън. Мозъчните вълни са най-бавни и тук става най-възстановителния сън. Това разглеждане на циклите на съня помага да разберем как различните проблеми засягат качеството на сън.
Например, ако Фаза 3 и 4 липсват и няма дълбок сън, сънят няма да е достатъчен за вас.
За да се подобри състоянието на сън и да се излекува безсънието е добре да си направите редовен режим на лягане, да промените навиците си.
Съвети за декор на спалнята за по-добър сън
9 сънища, които предвещават хубави неща
Ето кои са 8 съвета как да се справим с безсънието:
Създайте си режим на съня
Винаги лягайте да спите по едно и също време вечер и ставайте по едно и също време сутрин. Поддържайте този режим дори през почивните дни.
Следвайте рутина за сън
Установете си време за лягане. Въведете си специална рутина и ритуали вечер и тялото ви ще свърже тези дейности със съня. Не променяйте рутината. Не гледайте телевизия до късно, не говорете по телефона в леглото.
По-добре да направите чай или да изпиете чаша мляко. Пуснете си приятна музика.
Правете гимнастика
Правете упражнения и лека гимнастика сутрин или рано следобяд поне 20-30 минути. Нека за гимнастиката да има период от 3 часа преди да легнете.
Подобрете околната среда
Поддържайте тъмнина и тишина в спалнята. Избягвайте шум и светлина, които могат да нарушат съня ви. Безсънието ще изчезне, ако се установят добри навици за сън.
Отмора преди сън
Правете само приятни дейности преди сън. Вземете си топла, ароматна вана, почетете лек, забавен роман. Не се впускайте в енергични дейности или спорт преди да се отправите към леглото.
Поддържайте добра температура
В стаята, в която спите трябва да имате приятна температура. Избягвайте крайности в температурите, от много горещо до много хладно. Трябва да е нормална и приятна за сън.
Забравете за вредните навици
Избягвайте прекомерна употреба на алкохол, кофеин и никотин. Това са стимуланти, които нарушават съня.
Ако не може да спите
Ако наистина не може да заспите или се събудите, станете и започнете да правите нещо бавно и успокояващо, докато се изморите. Може да си почетете книга. Не е добре да лежите будни повече от 20-30 минути. Помислете с какво може да се успокоите и как да преборите безсънието.
Сънят е главна част от нашия живот. Важно е да се спи достатъчно, а също и да има ефективни цикли на сън, за да се предостави възможност на телата да се възстановят и обновят.
Не е добре да се пренебрегват проблемите със съня, защото могат да предизвикат неприятни ситуации. Затова трябва да се изработят здравословни навици за сън, за да се осигури достатъчно количество сън.