30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история

30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история
Празници

30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история

На 30 ноември отбелязваме Андреевден. Всяка година на 30 ноември Православната църква почита паметта на Свети апостол Андрей Първозвани.

Името Андрей е от гръцки произход и в превод означава „смел“.

Каква е трапезата на Андреевден?

Андреевден
30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история

Трапеза на Андреевден: Преобладаващи са зърнените храни. Преди празникът се приготвят ястия от боб, леща, грах, жито, царевица. Също толкова важна е прясната обредна пита с изобразен „Андреев кръст“, която стопанката на къщата омесва вечерта преди празника.

Какво се прави на Андреевден?

Народните обичаи са на Андреевден жените да сваряват царевица, фасул, ечемик, овес – всичко което се сее и да го наричат“ Както сварените зърна наедряват, така и да наедреят посевите„.

Рано сутрин най-старата жена в къщата измивала очите си взимала десет зърна от сварената царевица, хвърляла ги нагоре и казвала „На ти мечко сварен кукуруз, да не ядеш суровия!„. Цялото домочадие после хвърляло нависоко няколко зърна в комина, „да израснат посевите високи“ – хапвали си, а жената раздавала от варивото и на комшиите – да е плодовита годината.

Младите невести също празнували, очаквайки плодородие и здраве.
С тези заклинания българинът целял да умилостиви мечката, вярвали че тя носи здраве. Особено почитана била мечката заради това, че е враг на вълците, които нападали хората и стадата. В Северна България на този ден празнуват в нейна чест, като се вярва, че Свети Андрей е неин господар.

Според народното предание светецът победил мечката, впрегнал я в рало и изорал земята. По тази причина от свареното вариво (най-често царевица) се хвърля в комина с думите: „На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш човеците и стоката!“ 

Какви са народните вярвания и поверията?

Андреевден
30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история

Андреевден е свързан в народния календар с представите за преход от есента към зимата. Смята се, че от този празник, денят започва да едрее колкото просено зърно, за това на места се нарича и Едринден или Едрей.
На Андреевден на трапезата се слага пита и ястия от някакво зърно – царевица, булгур, боб, леща, просо. Тъй като празникът е по време на Коледните пости, всичко на масата е постно.

На този ден трябва да се сложиметален лев в курника. На обяд да се купи с него брашно и да се омеси хляб. Да се раздаде на познати и непознати. Така богатството ще съпътства дома до другия Андреевден.

Народни вярвания: Според преданията, от Андреевден денят започва да расте с големината на пшеничено зърно. Вярва се, че Светецът апостол прогонва зимата и дългите нощи.

Традицията повелява сутринта рано да се взима от наедрялото зърно и да се хвърли в камината – нагоре, за да растат високо всички житни растения и да са едри като набъбналата царевица.

На особена почит на този ден са младите булки, а именно на тях се пада ритуалът с хвърлянето на варените семена, та както бързо наедряват те, тъй и булките да пълнеят с новите рожби.

Защо Андреевден е наричан Мечкинден!

Ето каква причината Андреевден да се нарича и Мечкинден:

Според народно предание светецът Андрей Първозвани победил мечка, като я впрегнал в рало и с нея изорал земята.

В чест на това предание, когато се свари варивото (което най-често е царевица) за деня, се хвърля в комин. Тогава се изричат и думите: „Ето, ти, мечко, варен кукуруз, за да не хапваш суровия, човеците или стоката!“

Българското народно предание разказва за самотника светец Андрей, който живеел в планината. Имал си нива, която го дарявала с всички земни блага. Веднъж обаче мечка изяла единственият вол, с който орял твърдата земя. Ядосал се Андрей и впрегнал мечката в ралото и от тогава светията станал господар на мечките.
Ето защо старите българи на 30 ноември празнували и Мечкинден.

На празника като повечето празници, който извършват прехода от есента към зимата, в къщата жените не трябвало да работят.

В митологията на много европейски и азиатски народи, включително българския, мечката е символ на женското начало, на плодовитостта и раждаемостта. Затова на Андреевден традицията забранява на младите булки да похващат каквато и да било работа, за да наедреят по-скоро, тоест да забременеят и да родят здрава рожба.

Появата на мечкар с мечка в селището се тълкува като добра поличба, която предвещава здраве и благополучие през новата година. (В недалечното минало, когато още съществува професията мечкар, е честа практика животното да гази хора с болки в кръста, за да оздравеят.)

Житие на Апостол Андрей Първозвани

Андреевден
30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история

Днес празнуваме Андреевден и почитаме Апостол Андрей Първозвани. Той бил от Галилея. Тази северна част на Светите земи се отличавала с плодородието и живописността си, а жителите й – с доброта и гостоприемство.

Името на Св. Андрей често се среща в Евангелието. За него се споменава в разказа за нахранването на народа с пет хляба. От ранни години Андрей жадувал за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явил в Юдея, той станал един от неговите ученици. Андрей стоял на брега на Йордан, когато Йоан Предтеча, посочвайки на народа минаващия Исус, казал: „Ето агнецът Божий!“.

Като чул тези думи, Андрей тръгнал подир Спасителя и прекарал с него целия ден. След това отишъл да намери брат си Симон (Петър) и му съобщил радостната вест: „Намерихме Месия!“ и го довел при Христа. Двамата братя продължавали своя предишен живот и се занимавали с риболов. Те били родом от Витсаида. По-късно Спасителят ги видял веднъж на Галилейското море и им казал: „Вървете след мене, и аз ще ви направя ловци на човеци“. Оттогава те навсякъде следвали Христос и били свидетели на неговите чудеса, смърт и Възкресение.

А историята разказва, че още в детството си Андрей бил решен да се посвети на Бог. Когато чул за проповедите на Йоан Кръстител и предсказанията, че скоро Месията идва, той побързал и станал негов ученик.

Библията разказва, че първата му среща с Бог се е състояла край реката, когато Андрей и брат му били за риба. Те веднага последвали Христос. Но защо точно Андрей се смята за първия наречен? Както бе споменато по-горе, Андрей пръв станал ученик на Йоан и вече чувал за Божият син и неговата саможертва за човечеството.

В сърцето му нямало никакви съмнения, докато брат му Петър все още ги имал в душата си. Андрей бил и при разпятието, и при Възкресението. Той присъствал на чудото, когато Синът Божий умножил хляба.

Андрей Първозвани посветил мнозина във вярата още приживе. След възнесението на Исус 12-те апостоли разделят земите, из които продължават да проповядват Христовото учение. Много малко се знае за животът на Светия апостол Андрей Първозвани, но информацията, която е оцеляла, предполага, че в един от градовете той успял да възкреси починало от треска момче, а в друг възкресил друго, което било разкъсано до смърт от зли кучета.

Св. ап. Андрей се счита апостол на православните християни, зашото той е ръкоположил първият епископ в Цариград – апостол Стахий, а от Цариградската патриаршия са получили св. Кръщение и миропомазание православните славяни – българи, сърби, руси и други.

За какво да се молим на светия апостол и къде се намират неговите мощи?

Андреевден
30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история

Повечето от мощите на Свети апостол Андрей се намират в италианския град Амалфи. Частица от Андреевския кръст и главата му са в Гърция в град Патра. Също така, сандалът и пиронът, с който е закован на кръста, са в Германия в старата катедрала в Трир. В московските църкви също има от мощите на Св. Андрей Първозвани.

Апостолът се счита за покровител на моряците. Съществува легенда, че той възкресил и върнал към живота 40 моряци, които отплавали към него, за да получат знание за вярата в Христа, но били застигнати и погубени от свирепа буря.

На този ден не забравяйте да отправите молитви от сърце към Св. апостол Андрей Първозвани за:

– изцеление на неразположения и здраве;

– защита на семейството и цялото отечество от беди;

– укрепване на вярата;

– сила в борбата с житейските трудности;

– щастлив брак и добър съпруг/съпруга;

– добро и чисто сърце;

– милост към другите.

Как се тачи Св. Андрей Първозвани в различните части на България:

В различните части на България се приема, че от този ден Андреевден, денят започва да нараства. Обичай е в навечерието на този празник да се вари в гърне смесица от зърна. В микса се слагат жито, грах, боб, царевица, ечемик, леща и др..

От полученото вариво на следващата утрин всеки от домашните обитатели хвърля се малко в жарта и се пожелават добри посеви. Остатъкът се разпределя между хората и домашните животни, включ. кокошките. Приема се, че светията прогонва суровата зима и дългите нощи.

По Черноморието Андреевден е почитан, както и Свети Никола, повелител на бурите.

В Югозападна България се смята, че Свети Андрей е таткото на Свети Никола.

В Северна България на Андреевден празнуват за мечките, защото се приемало, че Свети Андрей е техният укротител и водач.

Самата мечка е водеща фигура по време на празника. Често, дори присъства на масата под формата на картина или друго приличащо на мечка.

Кой празнува имен ден днес?

Андреевден
30 ноември Андреевден – Имен ден, трапеза, поверия, история

Днес Имен ден празнуват всички носещи имената: Андрей, Андриан, Андро, Андрейка, Андреа, Андрея, Андриана, Андреяна, Първан, Храбър, Храбрин, Дешо, Дешка и техните производни.

Честит празник на всички именици! Честит Андреевден! Нека Св.ап. Андрей Първозвани ви закриля!

Digiprove sealТази статия е защитена от Digiprove © 2021 Happy Woman BG
Tagged , ,
на горе