3 декември – Международен ден на хората с увреждания

3 декември - Международен ден на хората с увреждания
Празници

3 декември – Международен ден на хората с увреждания

Международният ден на хората с увреждания е ден на ООН, който се отбелязва всяка година на 3 декември.

Какво представлява Конвенцията за правата на хората с увреждания?

хората с увреждания
3 декември – Международен ден на хората с увреждания снимка: freepik

Конвенцията за правата на хората с увреждания е международен договор на ООН за правата на човека, предназначен да защитава правата и достойнството на хората с увреждания. Той беше приет на 13 септември 2006 г. и беше отворен за подпис през март 2007 г. Той беше моделиран по Закона за американците с увреждания, нашето законодателство за граждански права на хората с увреждания. Договорът за всички хора с увреждания има 50 различни члена. При създаването му са взети предвид 8 ръководни принципа.

Това са:

Уважение към присъщото достойнство, свобода да правиш собствен избор и независимост.

Недискриминация.

Пълно и ефективно участие и включване в обществото.

Уважение към различията и приемане на хората с увреждания като част от човешкото многообразие.

Равенство на възможностите.

Достъпност.

Равенство между мъжете и жените.

Уважение към развиващите се способности на децата с увреждания и запазване на тяхната идентичност.

Този договор работи за промяна на възприемането на всички хора с увреждания от обекти на благотворителност, които се нуждаят от медицинско лечение и социална защита, към хора с права, които са способни да вземат свои собствени решения въз основа на своето информирано съгласие. Той беше договорен по време на осем сесии на комитета на Общото събрание от 2002 до 2006 г., което го прави най-бързо договореният договор за правата на човека.

История на Международния ден на хората с увреждания

хората с увреждания
3 декември – Международен ден на хората с увреждания снимка: freepik

Ежегодното отбелязване на Международния ден на хората с увреждания е обявено през 1992 г. с резолюция 47/3 на Общото събрание на ООН . Тя има за цел да насърчи правата и благосъстоянието на хората с увреждания във всички сфери на обществото и развитието, както и да повиши осведомеността за положението на хората с увреждания във всеки аспект на политическия, социалния, икономическия и културния живот.

Основавайки се на много десетилетия работа на ООН в областта на уврежданията, Конвенцията за правата на всички с увреждания, приета през 2006 г., подобри допълнително правата и благосъстоянието на всички хора с увреждания при прилагането на 2030 Дневен ред за устойчиво развитие и други международни рамки за развитие, като Рамката от Сендай за намаляване на риска от бедствия , Хартата за Включване на хора с увреждания в хуманитарни действия , Новата програма за градовете и Програмата за действие от Адис Абеба относно финансиране за развитие .

Какво означава увреждане?

хората с увреждания
3 декември – Международен ден на хората с увреждания снимка: freepik

Увреждането е състояние или функция, за които се смята, че са значително увредени спрямо обичайния стандарт на индивид от тяхната група. Терминът често се използва за означаване на индивидуално функциониране, включително физическо увреждане, сензорно увреждане, когнитивно увреждане, интелектуално увреждане, психични заболявания и различни видове хронични заболявания. Тази употреба е описана от някои хора с увреждания като свързана с медицински модел на увреждане.

Всички хора с увреждания, „най-голямото малцинство в света“, като цяло имат по-лошо здраве, по-ниски постижения в образованието, по-малко икономически възможности и по-високи нива на бедност от хората без увреждания. Това до голяма степен се дължи на липсата на достъпни за тях услуги (като информационни и комуникационни технологии (ИКТ), правосъдие или транспорт) и многото пречки, пред които са изправени в ежедневието си. Тези пречки могат да приемат различни форми, включително такива, свързани с физическата среда, или такива, произтичащи от законодателство или политика, или от обществени нагласи или дискриминация.

Тези хора са изложени на много по-висок риск от насилие:

Децата с увреждания са почти четири пъти по-склонни да преживеят насилие, отколкото децата без увреждания.
Възрастните с някаква форма на увреждане са 1,5 пъти по-склонни да станат жертва на насилие, отколкото тези без увреждане.
Възрастните с психични заболявания са изложени на почти четири пъти по-голям риск от преживяване на насилие.

Факторите, които поставят тези хора в по-висок риск от насилие, включват стигма, дискриминация и невежество относно уврежданията, както и липса на социална подкрепа за тези, които се грижат за тях.

Каква е темата за Международния ден за хората с увреждания за 2024 г.?

хората с увреждания
3 декември – Международен ден на хората с увреждания снимка: freepik

Тема за 2024 г.: Укрепване на лидерството на хората с увреждания за приобщаващо и устойчиво бъдеще
Лидерството на хората с увреждания се олицетворява от лозунга на глобалното движение за права на хората с увреждания „Нищо за нас без нас“. Той включва основните изисквания за участие, представителство и включване и призовава хората с увреждания активно да оформят условията на своя живот.

Един от приоритетите на глобалния дневен ред за хората с увреждания е да се подобри дейността и лидерството на хората с увреждания. През последните десетилетия хората с увреждания и организациите на всички хора с увреждания вече се застъпиха за промените в своите общности и ръководеха много от ръководените от общността инициативи не само за насърчаване на техните собствени права и благосъстояние, но и насърчаване на приобщаващо развитие, например осигуряване на универсален достъп до основни услуги за всички; те са направили това, като са възприели както целенасочени, така и интегриращи подходи към включването на хората с увреждания чрез, наред с другото, консултации, събиране и анализ на данни и подкрепа чрез усилия за застъпничество и отчетност.

Отбелязването на този ден се провежда на фона на ключови глобални събития, от Срещата на върха на бъдещето до предстоящата Втора световна среща на върха за социално развитие .

Тези ключови глобални срещи на високо равнище ще се допълват взаимно, като предоставят непрекъсната пътна карта към включващ хората с увреждания и устойчив мир и развитие. Подчертавайки това взаимно допълване, темата, избрана за честването през 2024 г., има за цел да подчертае значението на мобилизирането на лидерството на всички хора с увреждания, за да се осигури приобщаващ за хората с увреждания и устойчив мир и развитие за всички.

Какво правят хората на този ден?

хората с увреждания
3 декември – Международен ден на хората с увреждания снимка: freepik

Хора от много страни по света участват по различни начини в популяризиране на Международния ден на хората с увреждания. Събитията могат да включват художествени изложби, популяризиращи произведения на изкуството на хора с увреждания.

Други събития приемат формата на протести, за да подчертаят трудностите, които имат хората с увреждания при пълноценното им участие в обществото.

Символи

Международният ден на хората с увреждания се координира от United Nations Enable, която работи за подкрепа и насърчаване на правата и достойнството на хората с увреждания. Символът на ООН се състои от азимутална равноотдалечена проекция на земното кълбо с център Северния полюс, заобиколен от маслинови клони. Думата „разреши“ е написана изцяло с малки букви. Буквата „е“ е червена, а останалите букви са сини.

Стратегията на ООН 

При стартирането на Стратегията на ООН за приобщаване на хората с увреждания през юни 2019 г., генералният секретар заяви, че Организацията на обединените нации трябва да води с пример и да повиши стандартите и резултатите на Организацията по отношение на включването на хората с увреждания – във всички стълбове на работа, от централата до полето.

Стратегията на ООН за включване на всички с увреждания осигурява основата за устойчив и трансформиращ напредък по отношение на включване на хората с увреждания чрез всички стълбове на работата на ООН. Чрез Стратегията системата на ООН потвърждава, че пълното и цялостно осъществяване на човешките права на всички хора с увреждания е неотменна, неразделна и неделима част от всички човешки права и основни свободи.

През 2024 г. генералният секретар представи своя пети доклад за включването на всички хора с увреждания в системата на ООН. Той отразява напредъка, постигнат за напредване на включването на хората с увреждания, подчертава нови или продължаващи предизвикателства и възможности, представени чрез изпълнението на стратегията, и подчертава ключовите области на фокус, необходими за продължаване на мобилизирането на системата към приобщаващ, достъпен и устойчив свят за всички.

Приобщаващо общество и развитие

хората с увреждания
3 декември – Международен ден на хората с увреждания снимка: freepik

Доказателствата и опитът показват, че когато бариерите пред тяхното приобщаване бъдат премахнати и хората с увреждания са овластени да участват пълноценно в обществения живот, цялата им общност е от полза. Следователно бариерите, пред които са изправени хората с увреждания, са вреда за обществото като цяло и достъпността е необходима за постигане на напредък и развитие за всички.

Конвенцията за правата на всички с увреждания признава, че наличието на бариери представлява централен компонент на увреждането. Съгласно Конвенцията увреждането е развиваща се концепция, която „е резултат от взаимодействието между лица с увреждания и бариери в отношението и околната среда, които възпрепятстват тяхното пълно и ефективно участие в обществото наравно с другите“.

Достъпността и приобщаването на тези хора са основни права, признати от Конвенцията за правата на хората с увреждания и са не само цели, но и предпоставки за упражняването на други права. Конвенцията (член 9, достъпност) се стреми да даде възможност на тези хора с увреждания да живеят независимо и да участват пълноценно във всички аспекти на живота и развитието. Той призовава държавите-страни да предприемат подходящи мерки, за да гарантират, че тези хора с увреждания имат достъп до всички аспекти на обществото, на равна основа с останалите, както и да идентифицират и премахнат пречките и бариерите пред достъпността.

Необходимо е с взаимни усилия държава и общество да рушат бариерите пред хората с увреждания, за да бъдат те пълноценни граждани на страната ни. Не е необходимо тази максима да си я припомняме само в днешния ден, напротив, тя трябва да обуславя светоусещането ни всеки ден.

Tagged , , ,
на горе