28 септември – Международен ден на правото да знам

28 септември - Международен ден на правото да знам
Празници

28 септември – Международен ден на правото да знам

През 2015 година 28 септември с резолюция на ЮНЕСКО 28 септември е признат като Международен ден на всеобщия достъп до информация. През октомври 2019 г. денят беше прогласен и от 74-то Общо събрание на Организацията на обединените нации със специална резолюция отново като Международен ден на всеобщия достъп до информация.

В България решението за създаването и утвърждаването на 28 септември като специален ден за застъпниците за свобода на информацията е взето през 2002 г. в София. Тогава е учредена и Международна мрежа на застъпниците за свобода на информацията, на която Програма Достъп до Информация (ПДИ) е съосновател и член. Членовете на новоучредената мрежа приемат меморандум за целите и начина на нейната работа.

С цел утвърждаването и популяризирането на стандартите в областта на свободата на информация членовете на мрежата вземат решение да отбелязват 28 септември като Международен ден на правото да знам.

Днес в нея членуват над 200 организации и групи от целия свят, които обменят информация и опит и участват в международни инициативи за популяризиране на правото на свобода на информация и подобряване на стандартите в областта на свободата на информация.

За пръв път Програма Достъп до Информация (ПДИ) отбелязва Международния ден на правото да знам в София на 28 септември, 2003 с прес-конференция и церемония по връчване на награди за принос в областта на свобода на информацията. Оттогава всяка година ПДИ организира и провежда церемония за връчване на награди на 28 септември. Със „Златен ключ” се отличават заслужилите с активността си граждани, неправителствени организации и журналисти, както и институции, развили положителни практики институции. С антинаградите „Катинар” и „Вързан ключ” се порицават практики, които нарушават правото на достъп до информация.

28 септември – История на Международния ден за всеобщ достъп до информация

28 септември
28 септември – Международен ден на правото да знам снимка: freepik

На 28 септември Международният ден за всеобщ достъп до информация има значима история, подчертаваща значението му за насърчаване на глобалния достъп до информация.

Този ден е официално установен от ЮНЕСКО на 17 ноември 2015 г. и се отбелязва всяка година на 28 септември. Декларацията има за цел да признае и защити правото на обществеността да знае, като подобри прозрачността и управлението в световен мащаб.

Общото събрание на ООН допълнително одобри деня на 15 октомври 2019 г., подчертавайки глобалното му значение. Инициативата беше водена от необходимостта да се насърчи свят, в който всеки има свободен достъп до информация, основен аспект на човешките права и от съществено значение за общественото развитие.

Денят е особено важен, тъй като подкрепя прилагането на целите за устойчиво развитие (ЦУР), като гарантира, че хората навсякъде могат да получават и споделят информация, което е от жизненоважно значение за вземането на информирани решения и търсенето на отговорност от правителствата.

Това глобално признание насърчава приемането на закони, които гарантират тези права, с цел създаване на по-приобщаващи и прозрачни общества.

Как да отпразнуваме Международния ден за всеобщ достъп до информация?

28 септември
28 септември – Международен ден на правото да знам снимка: freepik

На 28 септември можете да отбележите този важен ден по следните начини:

Потопете се в дигиталните работилници
Защо не започнете празника си, като се потопите в дигитален семинар? Уебинарите по теми като изкуствения интелект (AI) и дигиталното управление биха могли да предизвикат оживени дискусии и да предложат свежи прозрения в пресечната точка на технологиите и достъпа до информация.

Организирайте тематична филмова вечер
Съберете приятели или членове на общността за тематична филмова вечер, включваща филми и документални филми за силата на информацията и свободната преса. Това е забавен и увлекателен начин да се подчертае значението на достъпната информация.

Организирайте панаир „Правото да знам“.
Поемете инициатива и организирайте местен панаир „Правото да знам“. Поканете лектори, поставете информационни кабини и ангажирайте местните медии да отразят събитието. Това е фантастичен начин да образовате и включите общността в дискусии относно значението на прозрачната и достъпна информация.

Ангажиране чрез изкуство
Защо не използвате изкуството, за да предадете посланието? Организирайте сесия за правене на плакати или конкурс за изкуство, фокусиран върху темата за достъпа до информация. Това е креативен начин да се изрази основното право на информация и неговото въздействие върху обществото.

Стартирайте кампания в социалните медии
И накрая, впрегнете силата на социалните медии, за да разпространите информацията. Използвайте подходящи хаштагове като #IDUAI или #UniversalAccessToInformation, за да споделяте истории, важни статистики и лични съобщения за значението на свободния достъп до информация.

Сърфирайте в интернет
Интернет е най-лесният начин за получаване на информация, така че използвайте този ден, за да разгледате и научите много неща. Посетете различни блогове и уебсайтове и се насладете на цялата тази информация!

Споделете публикация в блог
Вие упражнявате правото си, когато пишете, споделяте или четете публикация в блог с вашите приятели и семейство. Правейки това, вие оказвате влияние върху другите и им помагате също да упражняват правата си.

Бъдете в течение
Гледайте новини, четете вестници, слушайте радио – знайте какво се случва около вас. Независимо дали темата е за спорта, политиката, престъпността или дори прогнозата за времето, колкото повече знаете, толкова по-добре!

Защо отбелязваме Деня на достъпа до информация?

28 септември
28 септември – Международен ден на правото да знам снимка: freepik

Информацията винаги е важна за всеки, за да взема решения и действия в ежедневието. Без достатъчно информация за хората би било трудно да вземат правилни решения. Универсалният достъп до информация означава, че всеки има право да търси, получава и разпространява информация. Това право е обвързано с правото на свобода на изразяване. Следователно достъпът до информация все повече се признава като предпоставка за защита на правата на човека. Това е основно право в човешкия живот!

Достъпът до информация също е жизненоважен за устойчивото развитие в световен мащаб. Това е показател в рамките на цел 16 за устойчиво развитие, която има за цел „насърчаване на мирни и приобщаващи общества, осигуряване на достъп до правосъдие за всички и изграждане на ефективни, отговорни и приобщаващи институции на всички нива.

Този ден отбелязва глобален ангажимент да се гарантира, че всеки има право да търси и споделя информация. Този празник произтича от убеждението, че достъпът до информация е ключът към изграждането на справедливи общества, повишаване на знанията и насърчаване на устойчивото развитие.

Този ден е много знаменателен. Достъпът до информация дава възможност на хората навсякъде да вземат информирани решения, да държат правителствата отговорни и да участват пълноценно в своето общество.

Той е от съществено значение за демокрацията и играе решаваща роля в насърчаването на прозрачността и борбата с корупцията. Чрез улесняване на потока от информация, обществата могат да култивират иновации и приобщаване, които са от решаващо значение за напредъка и развитието.

Празнуваме този ден заради основното човешко право на свобода на изразяване, което включва правото да се търси, получава и разпространява информация.

Този ден служи като напомняне и призив за действие, за да се гарантира, че свободата на информацията е достъпна навсякъде.

Той подчертава продължаващата необходимост от адаптиране и укрепване на законите за достъп до информация, за да се отговори на съвременните предизвикателства, особено в цифровата ера, където информацията е повсеместна, но не винаги е достъпна по справедлив начин.

Годишна тема през последните години:

Тема за 2024 г.: „Интегриране на достъпа до информация и участие в публичния сектор.“

Тема за 2023 г.: „Значението на онлайн пространството за достъп до информация.“

Тема за 2022 г.: „Изкуствен интелект, електронно управление и достъп до информация“.

Тема за 2021 г.: „Правото да знам – възстановяване на по-доброто с достъп до информация.“

Тема за 2020 г.: „Достъп до информация – спасяване на животи, изграждане на доверие, даване на надежда.“

Темата за 2019 г.: „Да не изоставяме никого“.

28 септември е много важна дата.

5 невероятни факта за новините

28 септември
28 септември – Международен ден на правото да знам снимка: freepik

Най-старият вестник
Най-старата новинарска публикация в САЩ е „Ню Йорк пост“, която излиза от 1801 г.

Първата жена водеща на новини
Първата жена водеща на новини по телевизията е Барбара Уолтърс през 1976 г.

Основният източник
От 2018 г. беше установено, че повечето американци получават информация от телевизията и интернет.

Топ новини
Прогнозите за времето са класирани като „най-важните новини“ за ежедневието, пред новините за престъпността и трафика.

Няма повече документи
Тиражът на вестниците е намалял от 2018 г., тъй като много потребители вече извличат информацията си онлайн.

Защо Международният ден на правото да знам е важен?

28 сепмтември
28 септември – Международен ден на правото да знам снимка: freepik

Научаваме повече
Празнувайки правото си да знаем, научаваме повече за нещата около нас.

Сближаваме се с близките
Докато споделяме и научаваме информация със семейството и приятелите, ние се свързваме с тях и се сближаваме.

Ставаме по-умни
Да знаем повече ни позволява да мислим по-дълбоко и по-критично за нещата, а това ни прави по-умни!

Международният ден на правото да знам е на 28 септември. На този ден празнуваме правото си да сърфираме в интернет, да търсим информация, да я получаваме и да публикуваме информация в нашите социални медии или блогове! Можете ли да си представите свят, в който не сте научили всичко, от което се нуждаете? Вие четете това, защото упражнявате правото си!

Знанието влияе върху нашето мислене, разсъждения и начина, по който се изразяваме. Повечето пъти вземаме решения въз основа на факти и неща, които знаем. Тъй като живеем в общество, в което сме зависими, за нас е важно да знаем какво се случва около нас, за да предприемем действия за нашата безопасност и подобрение. Международният ден на правото да знам е ден, в който признаваме правото си на търсене и достъп до информация.

Честит Международен ден на правото да знам!

Tagged , ,
на горе