Всяка година на 28 декември светът отбелязва Международния ден на киното. Раждането на киноиндустрията се чества на Националния ден на късометражния филм на 28 декември. По-специално, този празник отбелязва събитието, когато публиката гледа серия от късометражни филми за първи път. Оттогава хората преживяват любов, трагедия и драма чрез филми. Достъпни за всички и най-добрите във визуалното забавление, филмите позволяват на зрителите да преживеят различни герои и истории.
История на Международния ден на киното
Зад изобретяването на киното не стои един човек. Въпреки това имаше няколко души, които са неразделна част от неговото излитане и успех. През 1891 г. прототип на кинетоскопа е демонстриран успешно от Edison Company. Това устройство позволяваше гледане на филми от един човек наведнъж. Три години по-късно кинетоскопът се превърна в сензация и доведе до създаването на обществени салони по целия свят.
Братята Люмиер бяха тези, които представиха движещи се картини чрез проектор за първи път пред плащаща публика от 33 души в Париж, Франция през 1895 г. Уредът, използван за възпроизвеждане на филмите, беше тяхното собствено изобретение, „Cinématographe“, което беше Камера, проектор и принтер 3 в 1. Двамата братя Луи и Огюст Люмиер разпалват световното очарование от киното. Бяха прожектирани 10 късометражни филма, всеки от които с дължина малко под минута.
Това беше изключителен момент в историята, тъй като семето на „гледането на филми“ беше засадено на този ден. Бързо напред към днешния ден и имаме късометражни филми в различни стилове, жанрове и продължителност. Късометражните филми не само забавляват, но и са бърз начин за обучение и информиране по теми чрез разказване на истории. Тези документални филми предоставят представа за живота на реални хора по света.
Националният ден на късометражния филм беше иницииран от Film Movement на 28 декември 2019 г. Създаден през 2002 г., Film Movement е дистрибутор на много наградени филми, действието на които се развива в Ню Йорк. С повече от 250 късометражни и пълнометражни филма в портфолиото им, филмите им са гледани на известни филмови фестивали по целия свят. Международният ден на киното е създаден, за да отбележи важността и устойчивостта на великата индустрия за късометражно кино.
Еволюция на киното
Пътуването на киното беше доста завладяващо. От старите времена на неми черно-бели филми до ярките и визуално успокояващи, изпълнени с CGI блокбъстъри на днешния ден, филмовата индустрия се промени значително.
Технологиите изиграха огромна роля в еволюцията на тази форма на изкуство, като улесниха създателите на филми да разказват истории по начини, които някога са били възможни.
Значението на киното
Киното е много повече от просто забавление. То е мощно средство за изразяване, образование и социални промени. Чрез филмите можем да се потопим в различни светове, да опознаем други култури, да изпитаме различни емоции и да научим много за себе си и за света около нас.
Киното ни позволява да:
- Пътуваме по света, без да напускаме дома си.
- Срещнем интересни хора и да изживеем невероятни приключения.
- Научим се повече за историята, науката и изкуството.
- Да се смеем, да плачем и да се вдъхновяваме.
- Да изразим своите мисли и чувства.
В този ден на киното е важно да разберем колко е важно то и в наши дни.
Дигитална революция
Преходът от традиционни филми към цифрова разработка направи производството на филми ефективно и лесно. Цифровите камери и инструментите за редактиране значително намалиха производствените разходи, позволявайки на независимите режисьори да създават висококачествено съдържание.
Въвеждането на платформи за поточно предаване революционизира потреблението на съдържание, правейки го удобно и достъпно у дома.
Като оставим настрана удобството, Международният ден на киното насърчава публиката да преоткрие уникалното изживяване от гледането на филми на големия екран. Гледането на филм в салона осигурява усещане за споделено вълнение и колектив, което е трудно да се възпроизведе у дома, седейки на дивана.
Как да отпразнуваме Международния ден на киното?
Прекарайте 20-30 минути, гледайки филм, който просто може да ви остане за много дълго време! Време е да отпразнуваме Международния ден на киното с някои от тези идеи:
Вижте кратък филм
За разлика от пълнометражните филми, късометражните филми са по-малко обременени от финансовите ограничения на разказването на една история надълго и нашироко.
В късометражното кино на режисьорите често се предоставя много повече артистична свобода, което означава, че имат повече възможности да бъдат креативни, разказвайки своята история уникално и неочаквано. Започнете с няколко от късометражните филми в този списък:
Момчето, къртицата, лисицата и конят от Чарли Макиси
Прекрасната история на Хенри Шугар от Уес Андерсън
Дългото сбогом от Анейл Кариа и Риз Ахмед
Направете кратък филм
Тъй като почти всеки има под ръка приспособление, което може да прави видеозаписи, може би Международният ден на киното ще бъде точното време да се вдъхновите да направите свой собствен късометражен филм!
Напишете сценарий, планирайте някои сцени, поканете няколко приятели да представят героите (ако е необходимо) и след това заснемете филма. Това може да бъде страхотен проект за събиране на група артистични приятели!
Организирайте събиране с късометражен филм с приятели
Красотата на краткия филм е, че група приятели или членове на семейството могат да гледат един заедно и след това да имат време да го обсъдят.
Всъщност много късометражни филми оставят много въпроси, което е елемент, който може да донесе възхитителен набор от интересни разговори и прозрения по време на коктейл или вечеря със семейството.
Интересни кино факти, които може би не знаете
Първият пълнометражен филм беше „Историята на бандата Кели“, издаден през 1906 г. Той беше дълъг повече от час!
Най -скъпият филм, правен до момента, е Междузвездни войни: Силата се пробужда с прогнозен бюджет от 533 милиона долара.
Първият 3D филм е „Силата на любовта“, издаден през 1922 г.
Средният човек гледа около 16 000 филма през живота си.
Първият филм на ужасите често се смята за „Кабинетът на д-р Калигари“, издаден през 1920 г.
Знаете ли, че Кейт Уинслет блесна, когато за първи път срещна Леонардо ди Каприо на снимачната площадка на Титаник?
Смърт на киното?
Смъртта на киното е предсказвана отново и отново – с широкото навлизане на телевизията през 50-те години на миналия век или появата на видеокасетите през 80-те години. Но никога нещата не са изглеждали толкова мрачни, както през тази година: със загуби до 70%, мнозина в индустрията смятат, че киното, в неговата конвенционална форма, е обречено.
Германският филмов и телевизионен продуцент Ули Аселман, който продуцира филма от 2017 г. Jugend ohne Gott , каза, че изживяването от ходенето на кино трябва отново да стане специално. Други, като Ларс Хенрик Гас, ръководител на Международния фестивал за късометражно кино в Оберхаузен, смятат, че като културни центрове, кината трябва да получат статут на музей и да бъдат субсидирани като културно предприятие. Германските кина бяха затворени през последните 5 седмици и половина.
Според проучване от средата на април, проведено от HDF по време на първото блокиране, 58% от кината, отговорили на въпросника, смятат, че ще могат да оцелеят само през следващите два до три месеца. Повече от половин година по-късно ситуацията вероятно ще бъде много по-лоша.
Защо обичаме Международния ден на киното ?
Изследване на човешкия спектър от емоции
Късометражните филми предизвикват всяка една емоция в нас днес, точно както правеха, когато бяха представени за първи път.
Филмова магия
Раждането на късометражните филми означава раждането на модерното кино. Без филми животът ни щеше да е съвсем различен. Поп културата нямаше да съществува, нито дори знаменитостите.
Ние просто обичаме филми
Обичаме Международния ден на киното, просто защото сме любители на киното и се наслаждаваме на забавленията във всичките им форми. Това е средство за изразяване и всички сме за него!
Защо обичаме киното?
Киното е изкуство, което докосва сърцето и ума по уникален начин. Хората обичат киното поради множество причини:
Емоционално въздействие – Киното има способността да предава силни емоции и да ни поставя в различни ситуации, които могат да ни разплачат, развеселят или накарат да се замислим. Тези емоционални преживявания често остават в съзнанието ни дълго след като филмът свърши.
Истории и разкази – Киното разказва истории, които могат да бъдат както вдъхновяващи, така и поучителни. Чрез разказите в киното можем да изживеем различни животи, да научим нови неща или да открием неща за себе си.
Визуално изкуство – Филмите са истински визуални шедьоври. Киното обединява фотография, режисура, сценарий и дизайн, за да създаде уникални образи, които могат да ни поразят със своето естетическо въздействие.
Идентичност и принадлежност – Чрез филмите можем да се свържем с различни култури, идеи и хора. Те ни показват, че макар да живеем в различни места, всички споделяме човешките преживявания, страхове и мечти.
Забавление и бягство от реалността – Киното предлага бягство от ежедневието. То ни пренася в нови светове, бъдещи или минали времена, фантастични вселени, което дава на хората шанс да се отпуснат и да се потопят в различна реалност.
Социален аспект – Киното е чудесен начин за събиране и споделяне на моменти с приятели, семейство или дори непознати. Общото преживяване на филм може да бъде основа за социални разговори и обсъждания.
Развитие на въображението – Много филми разширяват нашето въображение и ни предизвикват да мислим по нов начин. Те могат да ни вдъхновят да мечтаем за нови възможности, идеи и начини на живот.
Киното е уникално в това, че комбинира всичко това в една форма, която може да бъде както личен, така и социален преживяване.
На Международния ден на киното хората по целия свят празнуват магията на киното, като гледат филми, посещават специални събития или просто си спомнят любимите си филмови моменти. В България също има множество инициативи и прожекции, които отбелязват този важен ден за киноиндустрията.
Този ден се отбелязва с цел да се почете изкуството и индустрията на киното, както и да се отдаде почит на значението му за културното и социалното развитие на обществото. Празникът е създаден с цел да напомни за важността на филмовото изкуство като средство за изразяване, разказване на истории и предаване на емоции на глобално ниво.